Hlavice radiátoru

Jak vybrat radiátor?

Jako nejlevnější palivo bývá uváděno uhlí, případně dřevo nebo peleta. Ale pokud chcete vědět přesně, kolik utratíte za každou jednotku tepelné energie, máte před sebou jiné dilema: elektřina vs. plyn. První varianta vychází příznivě v rodinných domech a bytech, které mají minimální spotřebu. Jinak vítězí spíše druhá možnost. Náklady na vytápění plynem závisí také na lokalitě a vybraném dodavateli.

Základním parametrem je výkon

To hlavní, co by vás při výběru radiátoru mělo zajímat, je jeho výkon. Pokud nebude tento parametr zvolen adekvátně vytápěnému prostoru, radiátor nebude plnit svoji funkci. Primárně rozhoduje, jak velkou plochu budete vytápět. Výkon radiátoru orientačně zjistíte tak, že na každý metr čtvereční budete počítat s 60–100 W. Problém je v tom, že do hry vstupuje celá řada dalších faktorů, jako například okolní teplota, orientace místnosti, prosklení oken, úniky tepla ve spárách kolem oken a další tepelné ztráty.

S přesným výpočtem pomohou odborníci

Přesný výpočet výkonu topné soustavy jako laik s největší pravděpodobností nezvládnete a jestli jej budete chtít, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na odborníka. V opačném případě můžete spoléhat na zmiňovaný orientační výpočet.

Obecně platí, že radiátor by měl mít vyšší nebo stejný výkon, než jaké jsou tepelné ztráty objektu. Zároveň musí odpovídat výkonu a typu kotle. Opomíjet nesmíte ani specifika konkrétních místností, typicky třeba koupelen. Výkon radiátoru v koupelně by měl rozhodně atakovat horní hranici uvedeného rozmezí, tedy alespoň 100 W na metr čtvereční.

Litinové radiátory stále najdou využití

Nejstarším typem radiátorů jsou litinové radiátory. Mnoho lidí ale dnes raději přechází na novější deskové modely. Litinové radiátory se do moderně zařízených domácností esteticky příliš nehodí. Mezi další nevýhody patří složitá manipulace způsobená vysokou hmotností a pomalý náběh. Ten je sice vykoupen delší setrvačností při výhřevu, ale litinové radiátory těmito vlastnostmi znemožňují citlivou a rychlou regulaci teploty v místnosti.

Litinové radiátory však nevymizely a pořád se prodávají. Mají totiž také celou řadu výhod. Jsou velmi odolné a nenáročné na údržbu. Vhodně se doplňují s kotlem na pevná paliva. Zejména pro svou odolnost jsou litinové radiátory často instalovány ve veřejných prostorách a na dalších místech, kde by mohlo dojít ke znehodnocení radiátorů například kvůli vandalismu.

Občas moc na výběr není

V některých systémech vytvořených pro mnoho litinových radiátorů může být jejich výměna za ty deskové značně komplikovaná. Výměnou by se výrazně zmenšil objem vody v soustavě a mohlo by dojít k poklesu výkonu či jiným komplikacím. Litinové radiátory v těchto případech představují v podstatě jedinou rozumnou volbu.

Do domácnosti dnes hlavně deskový radiátor

V domácnostech jsou v současné době nejrozšířenější deskové radiátory. Jsou vyráběny z ocelového plechu nebo z lisovaných hliníkových desek. Hlavní výhodou je jejich lehkost, rychlejší regulace a široká nabídka velikostí i výkonů. Deskové radiátory se hodí do systémů s nízkou teplotou vody – velmi dobře se kombinují s tepelným čerpadlem či kondenzačním kotlem. Oproti litinovým modelům jsou úspornější a ekologičtější.

Nevýhodou deskových radiátorů je nižší odolnost proti poškození a limity v oblastech použití. Nehodí se například do vlhkého prostředí. Tento problém se dá vyřešit instalací deskového radiátoru z pozinkovaného plechu.

Designové radiátory aneb když vás nudí bílá

Je vaše domácnost vyladěná do posledního detailu a bílý radiátor klasického tvaru do tohoto konceptu vůbec nezapadá? Pak vás nejspíš osloví designové radiátory. Z široké škály barev, tvarů a různých zaoblení si vyberou i ti nejnáročnější zákazníci. Radiátor nemusí sloužit jen jako funkční zařízení, ale také jako estetický doplněk.

V určitých situacích vám může pomoci olejový radiátor

Všechny typy radiátorů nemusí být připojeny k ústřednímu topení, existují rovněž samostatné jednotky. Jednu z podobných možností představuje olejový radiátor. Jde o přenosné topné těleso, které je vhodné pro nepravidelné vytápění. Olejový radiátor je většinou vybaven kolečky, takže jej jednoduše přemístíte podle potřeby. Jediné, co potřebujete zajistit, je dosah elektrické zásuvky. Elektrická spirála zahřívá olej, který je uvnitř radiátoru.

Olejový radiátor není jedinou možností, pokud hledáte zařízení, které bude fungovat jako samostatná jednotka. Alternativou je například elektrický radiátor, různé druhy přímotopů nebo infrazářičů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.