Blog
Energie
Hlavice radiátoru

Jak vybrat radiátor?

19. ledna 2021|Jana Březinová|

Jako nejlevnější palivo bývá uváděno uhlí, případně dřevo nebo peleta. Ale pokud chcete vědět přesně, kolik utratíte za každou jednotku tepelné energie, máte před sebou jiné dilema: elektřina vs. plyn. První varianta vychází příznivě v rodinných domech a bytech, které mají minimální spotřebu. Jinak vítězí spíše druhá možnost. Náklady na vytápění plynem závisí také na lokalitě a vybraném dodavateli.

Základním parametrem je výkon

To hlavní, co by vás při výběru radiátoru mělo zajímat, je jeho výkon. Pokud nebude tento parametr zvolen adekvátně vytápěnému prostoru, radiátor nebude plnit svoji funkci. Primárně rozhoduje, jak velkou plochu budete vytápět. Výkon radiátoru orientačně zjistíte tak, že na každý metr čtvereční budete počítat s 60–100 W. Problém je v tom, že do hry vstupuje celá řada dalších faktorů, jako například okolní teplota, orientace místnosti, prosklení oken, úniky tepla ve spárách kolem oken a další tepelné ztráty.

Porovnat ceny energií

S přesným výpočtem pomohou odborníci

Přesný výpočet výkonu topné soustavy jako laik s největší pravděpodobností nezvládnete a jestli jej budete chtít, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na odborníka. V opačném případě můžete spoléhat na zmiňovaný orientační výpočet.

Obecně platí, že radiátor by měl mít vyšší nebo stejný výkon, než jaké jsou tepelné ztráty objektu. Zároveň musí odpovídat výkonu a typu kotle. Opomíjet nesmíte ani specifika konkrétních místností, typicky třeba koupelen. Výkon radiátoru v koupelně by měl rozhodně atakovat horní hranici uvedeného rozmezí, tedy alespoň 100 W na metr čtvereční.

Litinové radiátory stále najdou využití

Nejstarším typem radiátorů jsou litinové radiátory. Mnoho lidí ale dnes raději přechází na novější deskové modely. Litinové radiátory se do moderně zařízených domácností esteticky příliš nehodí. Mezi další nevýhody patří složitá manipulace způsobená vysokou hmotností a pomalý náběh. Ten je sice vykoupen delší setrvačností při výhřevu, ale litinové radiátory těmito vlastnostmi znemožňují citlivou a rychlou regulaci teploty v místnosti.

Litinové radiátory však nevymizely a pořád se prodávají. Mají totiž také celou řadu výhod. Jsou velmi odolné a nenáročné na údržbu. Vhodně se doplňují s kotlem na pevná paliva. Zejména pro svou odolnost jsou litinové radiátory často instalovány ve veřejných prostorách a na dalších místech, kde by mohlo dojít ke znehodnocení radiátorů například kvůli vandalismu.

Občas moc na výběr není

V některých systémech vytvořených pro mnoho litinových radiátorů může být jejich výměna za ty deskové značně komplikovaná. Výměnou by se výrazně zmenšil objem vody v soustavě a mohlo by dojít k poklesu výkonu či jiným komplikacím. Litinové radiátory v těchto případech představují v podstatě jedinou rozumnou volbu.

Do domácnosti dnes hlavně deskový radiátor

V domácnostech jsou v současné době nejrozšířenější deskové radiátory. Jsou vyráběny z ocelového plechu nebo z lisovaných hliníkových desek. Hlavní výhodou je jejich lehkost, rychlejší regulace a široká nabídka velikostí i výkonů. Deskové radiátory se hodí do systémů s nízkou teplotou vody – velmi dobře se kombinují s tepelným čerpadlem či kondenzačním kotlem. Oproti litinovým modelům jsou úspornější a ekologičtější.

Nevýhodou deskových radiátorů je nižší odolnost proti poškození a limity v oblastech použití. Nehodí se například do vlhkého prostředí. Tento problém se dá vyřešit instalací deskového radiátoru z pozinkovaného plechu.

Designové radiátory aneb když vás nudí bílá

Je vaše domácnost vyladěná do posledního detailu a bílý radiátor klasického tvaru do tohoto konceptu vůbec nezapadá? Pak vás nejspíš osloví designové radiátory. Z široké škály barev, tvarů a různých zaoblení si vyberou i ti nejnáročnější zákazníci. Radiátor nemusí sloužit jen jako funkční zařízení, ale také jako estetický doplněk.

V určitých situacích vám může pomoci olejový radiátor

Všechny typy radiátorů nemusí být připojeny k ústřednímu topení, existují rovněž samostatné jednotky. Jednu z podobných možností představuje olejový radiátor. Jde o přenosné topné těleso, které je vhodné pro nepravidelné vytápění. Olejový radiátor je většinou vybaven kolečky, takže jej jednoduše přemístíte podle potřeby. Jediné, co potřebujete zajistit, je dosah elektrické zásuvky. Elektrická spirála zahřívá olej, který je uvnitř radiátoru.

Olejový radiátor není jedinou možností, pokud hledáte zařízení, které bude fungovat jako samostatná jednotka. Alternativou je například elektrický radiátor, různé druhy přímotopů nebo infrazářičů.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).