Hlavice radiátoru

Jak vybrat radiátor?

Jako nejlevnější palivo bývá uváděno uhlí, případně dřevo nebo peleta. Ale pokud chcete vědět přesně, kolik utratíte za každou jednotku tepelné energie, máte před sebou jiné dilema: elektřina vs. plyn. První varianta vychází příznivě v rodinných domech a bytech, které mají minimální spotřebu. Jinak vítězí spíše druhá možnost. Náklady na vytápění plynem závisí také na lokalitě a vybraném dodavateli.

Základním parametrem je výkon

To hlavní, co by vás při výběru radiátoru mělo zajímat, je jeho výkon. Pokud nebude tento parametr zvolen adekvátně vytápěnému prostoru, radiátor nebude plnit svoji funkci. Primárně rozhoduje, jak velkou plochu budete vytápět. Výkon radiátoru orientačně zjistíte tak, že na každý metr čtvereční budete počítat s 60–100 W. Problém je v tom, že do hry vstupuje celá řada dalších faktorů, jako například okolní teplota, orientace místnosti, prosklení oken, úniky tepla ve spárách kolem oken a další tepelné ztráty.

S přesným výpočtem pomohou odborníci

Přesný výpočet výkonu topné soustavy jako laik s největší pravděpodobností nezvládnete a jestli jej budete chtít, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na odborníka. V opačném případě můžete spoléhat na zmiňovaný orientační výpočet.

Obecně platí, že radiátor by měl mít vyšší nebo stejný výkon, než jaké jsou tepelné ztráty objektu. Zároveň musí odpovídat výkonu a typu kotle. Opomíjet nesmíte ani specifika konkrétních místností, typicky třeba koupelen. Výkon radiátoru v koupelně by měl rozhodně atakovat horní hranici uvedeného rozmezí, tedy alespoň 100 W na metr čtvereční.

Litinové radiátory stále najdou využití

Nejstarším typem radiátorů jsou litinové radiátory. Mnoho lidí ale dnes raději přechází na novější deskové modely. Litinové radiátory se do moderně zařízených domácností esteticky příliš nehodí. Mezi další nevýhody patří složitá manipulace způsobená vysokou hmotností a pomalý náběh. Ten je sice vykoupen delší setrvačností při výhřevu, ale litinové radiátory těmito vlastnostmi znemožňují citlivou a rychlou regulaci teploty v místnosti.

Litinové radiátory však nevymizely a pořád se prodávají. Mají totiž také celou řadu výhod. Jsou velmi odolné a nenáročné na údržbu. Vhodně se doplňují s kotlem na pevná paliva. Zejména pro svou odolnost jsou litinové radiátory často instalovány ve veřejných prostorách a na dalších místech, kde by mohlo dojít ke znehodnocení radiátorů například kvůli vandalismu.

Občas moc na výběr není

V některých systémech vytvořených pro mnoho litinových radiátorů může být jejich výměna za ty deskové značně komplikovaná. Výměnou by se výrazně zmenšil objem vody v soustavě a mohlo by dojít k poklesu výkonu či jiným komplikacím. Litinové radiátory v těchto případech představují v podstatě jedinou rozumnou volbu.

Do domácnosti dnes hlavně deskový radiátor

V domácnostech jsou v současné době nejrozšířenější deskové radiátory. Jsou vyráběny z ocelového plechu nebo z lisovaných hliníkových desek. Hlavní výhodou je jejich lehkost, rychlejší regulace a široká nabídka velikostí i výkonů. Deskové radiátory se hodí do systémů s nízkou teplotou vody – velmi dobře se kombinují s tepelným čerpadlem či kondenzačním kotlem. Oproti litinovým modelům jsou úspornější a ekologičtější.

Nevýhodou deskových radiátorů je nižší odolnost proti poškození a limity v oblastech použití. Nehodí se například do vlhkého prostředí. Tento problém se dá vyřešit instalací deskového radiátoru z pozinkovaného plechu.

Designové radiátory aneb když vás nudí bílá

Je vaše domácnost vyladěná do posledního detailu a bílý radiátor klasického tvaru do tohoto konceptu vůbec nezapadá? Pak vás nejspíš osloví designové radiátory. Z široké škály barev, tvarů a různých zaoblení si vyberou i ti nejnáročnější zákazníci. Radiátor nemusí sloužit jen jako funkční zařízení, ale také jako estetický doplněk.

V určitých situacích vám může pomoci olejový radiátor

Všechny typy radiátorů nemusí být připojeny k ústřednímu topení, existují rovněž samostatné jednotky. Jednu z podobných možností představuje olejový radiátor. Jde o přenosné topné těleso, které je vhodné pro nepravidelné vytápění. Olejový radiátor je většinou vybaven kolečky, takže jej jednoduše přemístíte podle potřeby. Jediné, co potřebujete zajistit, je dosah elektrické zásuvky. Elektrická spirála zahřívá olej, který je uvnitř radiátoru.

Olejový radiátor není jedinou možností, pokud hledáte zařízení, které bude fungovat jako samostatná jednotka. Alternativou je například elektrický radiátor, různé druhy přímotopů nebo infrazářičů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.