Hlavice radiátoru

Jak vybrat radiátor?

Jako nejlevnější palivo bývá uváděno uhlí, případně dřevo nebo peleta. Ale pokud chcete vědět přesně, kolik utratíte za každou jednotku tepelné energie, máte před sebou jiné dilema: elektřina vs. plyn. První varianta vychází příznivě v rodinných domech a bytech, které mají minimální spotřebu. Jinak vítězí spíše druhá možnost. Náklady na vytápění plynem závisí také na lokalitě a vybraném dodavateli.

Základním parametrem je výkon

To hlavní, co by vás při výběru radiátoru mělo zajímat, je jeho výkon. Pokud nebude tento parametr zvolen adekvátně vytápěnému prostoru, radiátor nebude plnit svoji funkci. Primárně rozhoduje, jak velkou plochu budete vytápět. Výkon radiátoru orientačně zjistíte tak, že na každý metr čtvereční budete počítat s 60–100 W. Problém je v tom, že do hry vstupuje celá řada dalších faktorů, jako například okolní teplota, orientace místnosti, prosklení oken, úniky tepla ve spárách kolem oken a další tepelné ztráty.

S přesným výpočtem pomohou odborníci

Přesný výpočet výkonu topné soustavy jako laik s největší pravděpodobností nezvládnete a jestli jej budete chtít, nezbyde vám nic jiného, než se obrátit na odborníka. V opačném případě můžete spoléhat na zmiňovaný orientační výpočet.

Obecně platí, že radiátor by měl mít vyšší nebo stejný výkon, než jaké jsou tepelné ztráty objektu. Zároveň musí odpovídat výkonu a typu kotle. Opomíjet nesmíte ani specifika konkrétních místností, typicky třeba koupelen. Výkon radiátoru v koupelně by měl rozhodně atakovat horní hranici uvedeného rozmezí, tedy alespoň 100 W na metr čtvereční.

Litinové radiátory stále najdou využití

Nejstarším typem radiátorů jsou litinové radiátory. Mnoho lidí ale dnes raději přechází na novější deskové modely. Litinové radiátory se do moderně zařízených domácností esteticky příliš nehodí. Mezi další nevýhody patří složitá manipulace způsobená vysokou hmotností a pomalý náběh. Ten je sice vykoupen delší setrvačností při výhřevu, ale litinové radiátory těmito vlastnostmi znemožňují citlivou a rychlou regulaci teploty v místnosti.

Litinové radiátory však nevymizely a pořád se prodávají. Mají totiž také celou řadu výhod. Jsou velmi odolné a nenáročné na údržbu. Vhodně se doplňují s kotlem na pevná paliva. Zejména pro svou odolnost jsou litinové radiátory často instalovány ve veřejných prostorách a na dalších místech, kde by mohlo dojít ke znehodnocení radiátorů například kvůli vandalismu.

Občas moc na výběr není

V některých systémech vytvořených pro mnoho litinových radiátorů může být jejich výměna za ty deskové značně komplikovaná. Výměnou by se výrazně zmenšil objem vody v soustavě a mohlo by dojít k poklesu výkonu či jiným komplikacím. Litinové radiátory v těchto případech představují v podstatě jedinou rozumnou volbu.

Do domácnosti dnes hlavně deskový radiátor

V domácnostech jsou v současné době nejrozšířenější deskové radiátory. Jsou vyráběny z ocelového plechu nebo z lisovaných hliníkových desek. Hlavní výhodou je jejich lehkost, rychlejší regulace a široká nabídka velikostí i výkonů. Deskové radiátory se hodí do systémů s nízkou teplotou vody – velmi dobře se kombinují s tepelným čerpadlem či kondenzačním kotlem. Oproti litinovým modelům jsou úspornější a ekologičtější.

Nevýhodou deskových radiátorů je nižší odolnost proti poškození a limity v oblastech použití. Nehodí se například do vlhkého prostředí. Tento problém se dá vyřešit instalací deskového radiátoru z pozinkovaného plechu.

Designové radiátory aneb když vás nudí bílá

Je vaše domácnost vyladěná do posledního detailu a bílý radiátor klasického tvaru do tohoto konceptu vůbec nezapadá? Pak vás nejspíš osloví designové radiátory. Z široké škály barev, tvarů a různých zaoblení si vyberou i ti nejnáročnější zákazníci. Radiátor nemusí sloužit jen jako funkční zařízení, ale také jako estetický doplněk.

V určitých situacích vám může pomoci olejový radiátor

Všechny typy radiátorů nemusí být připojeny k ústřednímu topení, existují rovněž samostatné jednotky. Jednu z podobných možností představuje olejový radiátor. Jde o přenosné topné těleso, které je vhodné pro nepravidelné vytápění. Olejový radiátor je většinou vybaven kolečky, takže jej jednoduše přemístíte podle potřeby. Jediné, co potřebujete zajistit, je dosah elektrické zásuvky. Elektrická spirála zahřívá olej, který je uvnitř radiátoru.

Olejový radiátor není jedinou možností, pokud hledáte zařízení, které bude fungovat jako samostatná jednotka. Alternativou je například elektrický radiátor, různé druhy přímotopů nebo infrazářičů.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?