Blog
Energie
Ovládání chytré domácnosti - topení

Naučte se správně topit, ušetříte a budete odolnější

16. září 2021|Petr Woff|

Světová zdravotnická organizace doporučuje, abyste doma udržovali teplotu kolem 20 °C. Tepelnými zdroji jsou lidská nebo zvířecí těla, teplo vyrábějí také běžné spotřebiče. Ale pokud nemáte perfektně zateplený dům, drahocenná energie uniká stěnami a okny. V takovém případě potřebujete efektivní kotel nebo tepelné čerpadlo. Obojí ovšem vyžaduje pravidelnou údržbu, a podle zákona musíte topit ekologicky.

Teplo patří mezi základní lidské potřeby, podobně jako jídlo či spánek. Tepelnou energii ostatně sami vyrábíte – každým snědeným soustem, pohybem a mozkovou aktivitou. Proto se důkladně oblékáte, když se během chladných měsíců chystáte ven. Čepice, svetr a tlustý kabát potom zachycují vaše tělesné teplo, aby příliš rychle neuniklo do okolního ovzduší. Po návratu pochopitelně některé svršky odložíte, ale pokud topíte, nechoďte úplně nalehko.

Porovnat ceny energií

Doma stačí 18 až 22 °C, nebo i méně

Někteří lidé rozpalují topení, aby mohli sedět jenom v trenkách a tílku, přestože venku třeskutě mrzne. Přitom zbytečně přeplácejí za vytápění, a navíc se rozmazlují. Po vánočních hostinách zhubnou pomaleji a venku se nachladí pravděpodobněji, než kdyby se rozumně otužovali. Nemusíte bydlet v 16 °C, abyste zlepšili svoji imunitu – takovou teplotu doporučujeme pro temperování prázdného bytu, zatímco jste venku na procházce.

Světová zdravotnická organizace jinak preferuje 18 °C (v ložnici, předsíni), 21 °C (v obýváku, pracovně) a 22 °C (v koupelně). Vyšší teplotu potřebují nemocní lidé, případně zesláblí senioři a miminka, nikoli zdraví dospělí jedinci.

Dotovaná investice se vrátí do 15 let

Podobně jako se před zimou chráníte oblečením, izolujte také svůj dům. Státní fond životního prostředí nabízí dotace („Nová zelená úsporám”) na zateplení obvodové schránky, nové dveře a okna, nebo lepší vytápěcí systém.

Uveďme reálný příklad: Manželský pár v předdůchodové věku zateplil svůj rodinný dům, a navíc investoval do účinnějšího plynového kotle. Původně utratil 694 407 Kč, avšak z dotačního programu Nová zelená úsporám dostal 273 455 Kč, takže privátní náklady klesly na 420 952 Kč. Provozní výdaje na vytápění a ohřev vody spadly z 55 000 Kč na 26 000 Kč/rok, což znamená úsporu 29 000 Kč/rok.
Tato dotovaná investice se pravděpodobně vyplatí za 15 let (privátní náklady 420 952 Kč / každoroční úspora 29 000 Kč).

Žena sedící u topení

Radiátory nebo kamna nechte volně sálat

Některé inovace jsou dobrovolné, jiné povinné. Od září 2022 nesmíte topit v kotlích, které spalují pevná paliva, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW, samy neohřívají svoje bezprostřední okolí a patří do nižší nežli 3. emisní třídy.

Ještě před topnou sezónou pozvěte technika (plynaře, topenáře, elektrikáře), aby vaše současné vytápění zrevidoval. Přinejlepším vám sdělí, že technologie vyhovuje předpisům a pracuje bezchybně. Tuzemští záchranáři a hasiči však každoročně řeší stovky tragických otrav a požárů, které byly způsobeny nedokonalým spalováním (jedovatým oxidem uhelnatým) nebo zanedbanými komíny. Prozatím zkontrolujte, jestli nemáte kamna či radiátory zaprášené, zakryté závěsem a nábytkem, zkrátka zda mohou volně sálat.

Chytré domácnosti vědí, jak správně topit

V České republice přibývají nejmodernější „inteligentní domy”, které fungují automaticky. Jsou perfektně zateplené. Obsahují rekuperační jednotku (průběžně větrají, ale teplo vydýchaného vzduchu recyklují pro další vytápění). Hlídají a regulují svoji teplotu, aby snížily provozní náklady, a svým majitelům přichystaly příjemný pravidelný návrat domů. Zároveň jsou dálkově ovladatelné… a docela drahé.

Pokud chcete okamžitě ušetřit a topit levně, výhodně změňte svého dodavatele elektrické energie anebo zemního plynu.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).