Ovládání chytré domácnosti - topení

Naučte se správně topit, ušetříte a budete odolnější

16. 9. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Světová zdravotnická organizace doporučuje, abyste doma udržovali teplotu kolem 20 °C. Tepelnými zdroji jsou lidská nebo zvířecí těla, teplo vyrábějí také běžné spotřebiče. Ale pokud nemáte perfektně zateplený dům, drahocenná energie uniká stěnami a okny. V takovém případě potřebujete efektivní kotel nebo tepelné čerpadlo. Obojí ovšem vyžaduje pravidelnou údržbu, a podle zákona musíte topit ekologicky.

Teplo patří mezi základní lidské potřeby, podobně jako jídlo či spánek. Tepelnou energii ostatně sami vyrábíte – každým snědeným soustem, pohybem a mozkovou aktivitou. Proto se důkladně oblékáte, když se během chladných měsíců chystáte ven. Čepice, svetr a tlustý kabát potom zachycují vaše tělesné teplo, aby příliš rychle neuniklo do okolního ovzduší. Po návratu pochopitelně některé svršky odložíte, ale pokud topíte, nechoďte úplně nalehko.

Doma stačí 18 až 22 °C, nebo i méně

Někteří lidé rozpalují topení, aby mohli sedět jenom v trenkách a tílku, přestože venku třeskutě mrzne. Přitom zbytečně přeplácejí za vytápění, a navíc se rozmazlují. Po vánočních hostinách zhubnou pomaleji a venku se nachladí pravděpodobněji, než kdyby se rozumně otužovali. Nemusíte bydlet v 16 °C, abyste zlepšili svoji imunitu – takovou teplotu doporučujeme pro temperování prázdného bytu, zatímco jste venku na procházce.

Světová zdravotnická organizace jinak preferuje 18 °C (v ložnici, předsíni), 21 °C (v obýváku, pracovně) a 22 °C (v koupelně). Vyšší teplotu potřebují nemocní lidé, případně zesláblí senioři a miminka, nikoli zdraví dospělí jedinci.

Dotovaná investice se vrátí do 15 let

Podobně jako se před zimou chráníte oblečením, izolujte také svůj dům. Státní fond životního prostředí nabízí dotace („Nová zelená úsporám”) na zateplení obvodové schránky, nové dveře a okna, nebo lepší vytápěcí systém.

Uveďme reálný příklad: Manželský pár v předdůchodové věku zateplil svůj rodinný dům, a navíc investoval do účinnějšího plynového kotle. Původně utratil 694 407 Kč, avšak z dotačního programu Nová zelená úsporám dostal 273 455 Kč, takže privátní náklady klesly na 420 952 Kč. Provozní výdaje na vytápění a ohřev vody spadly z 55 000 Kč na 26 000 Kč/rok, což znamená úsporu 29 000 Kč/rok.
Tato dotovaná investice se pravděpodobně vyplatí za 15 let (privátní náklady 420 952 Kč / každoroční úspora 29 000 Kč).

Žena sedící u topení

Radiátory nebo kamna nechte volně sálat

Některé inovace jsou dobrovolné, jiné povinné. Od září 2022 nesmíte topit v kotlích, které spalují pevná paliva, mají jmenovitý tepelný příkon do 300 kW, samy neohřívají svoje bezprostřední okolí a patří do nižší nežli 3. emisní třídy.

Ještě před topnou sezónou pozvěte technika (plynaře, topenáře, elektrikáře), aby vaše současné vytápění zrevidoval. Přinejlepším vám sdělí, že technologie vyhovuje předpisům a pracuje bezchybně. Tuzemští záchranáři a hasiči však každoročně řeší stovky tragických otrav a požárů, které byly způsobeny nedokonalým spalováním (jedovatým oxidem uhelnatým) nebo zanedbanými komíny. Prozatím zkontrolujte, jestli nemáte kamna či radiátory zaprášené, zakryté závěsem a nábytkem, zkrátka zda mohou volně sálat.

Chytré domácnosti vědí, jak správně topit

V České republice přibývají nejmodernější „inteligentní domy”, které fungují automaticky. Jsou perfektně zateplené. Obsahují rekuperační jednotku (průběžně větrají, ale teplo vydýchaného vzduchu recyklují pro další vytápění). Hlídají a regulují svoji teplotu, aby snížily provozní náklady, a svým majitelům přichystaly příjemný pravidelný návrat domů. Zároveň jsou dálkově ovladatelné… a docela drahé.

Pokud chcete okamžitě ušetřit a topit levně, výhodně změňte svého dodavatele elektrické energie anebo zemního plynu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • 22. února 2024|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

    V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

  • Fotovoltaika na bytovém domě
    12. prosince 2023|Jana Březinová
    Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

    Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • pojistky elektřiny
    23. listopadu 2023|Petr Woff
    Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

    Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    19. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?