Blog
Hypotéky
hypoteka-podpis-domek

Budou hypotéky v roce 2020 zdražovat? Situace je nejistá!

18. září 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Asi každý z nás sní o vlastním bydlení. Vzhledem k výši prvotní investice si ale často k jeho musíme brát hypotéku. A získat ji není v dnešní době ani trochu jednoduché. Ne nadarmo se ale říká, že vše zlé je k něčemu dobré. Krize způsobená koronavirovou pandemií totiž zamíchala kartami na hypotečním trhu a mnohým jednotlivcům či domácnostem zjednodušila cestu k vysněnému bydlení. Jak vypadá situace na hypotečním trhu dnes, a budou hypotéky v roce 2020 zdražovat? Podívali jsme se problematice lidově řečeno „na zoubek“.

ČNB opět rozvolnila limity

Od května činí základní úroková sazba 0,25 %, což zohlednily banky v úrocích nabízených hypoték. Změny, respektive zrušení se ale dočkal ukazatel DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu), který řadě zájemců o hypotéku znemožnil její získání. Tento ukazatel byl v červnu ČNB zrušen a hypotéky se tak opět staly dostupnější! Přispělo k tomu i dřívější zrušení dalšího ukazatele DTI (poměr celkového dluhu žadatele a výše jeho čistého ročního příjmu) a od července tak zůstává v platnosti pouze limit ukazatele LTV (poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti) ve výši 90 procent.

  • Mohlo by vás zajímat: Sněmovna také schválila zrušení dan z nabytí nemovitosti, což by mohlo přispět k rychlejšímu rozhýbání hypotečního trhu.

Mám zájem o hypotéku

Hypoteční sazby klesají, na podzim ale může být vše jinak

Řada bank snížila úroky hypotečních úvěrů už několikrát po sobě a to za poměrně krátkou dobu. Odborníci předvídají, že do konce léta by mohly hypotéky dál nepatrně zlevňovat, konec doby odkladu splátek by ale mohl přinést i růst úrokových sazeb, pokud by došlo k navýšení počtu nesplacených úvěrů.

Hypotéku řešte co nejdříve

Pokud tedy o hypotéce vážně uvažujete, je dobré začít ji řešit co možná nejdříve. V současné době totiž můžete najít výhodnou nabídkovou sazbu pod 2 procenty v sazebnících 7 tuzemských bank. Často je ale získání této sazby podmíněno sjednáním dalších produktů z nabídky banky (např. běžný účet, kreditní karta apod.) nebo spřízněné pojišťovny (majetkové a úvěrové pojištění), případně se sazba vztahuje jen na refinancování úvěru.

Jak hypotéku vybrat? Využijte kalkulaček a srovnávačů

Abyste získali přehled o tom, jaké úrokové sazby se napříč hypotečním trhem objevují, je dobré je mezi sebou vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží online kalkulačka hypotéky nebo praktický srovnávač, do kterého stačí vepsat hodnotu zastavené nemovitosti, požadovaný objem finančních prostředků k zapůjčení a dobu splatnosti. Na základě vstupních parametrů se před vámi otevře aktuální nabídka hypotečních úvěrů, z nichž si můžete snadno vybrat ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

Náš tip: Mnohé srovnávače a specializované weby nabízí také výpočet splátky hypotéky. Dopředu tak budete vědět, jak moc vybraný produkt zatíží váš rodinný rozpočet.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).