Zapálený plynový hořák s mincemi

5+1 užitečných tipů, se kterými ušetříte za plyn

17. 4. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Topíte doma plynem? Pak víte, že se náklady za vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned kupovat nový kotel. Někdy stačí dodržovat pár jednoduchých a prověřených tipů, které vám s úsporami pomohou.

Tip č. 1: Snižte teplotu, na kterou plynem vytápíte

Chcete, aby byla vaše spotřeba plynu ve vaší domácnosti nižší? Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je topit méně. Nemusíte přitom mrznout. I snížení teploty o 1°C může vést ke znatelným úsporám.

Každý stupeň teploty nad 20 °C znamená zvýšení spotřeby o 5 až 6 %. Zdravému člověku by přitom měla dostačovat teplota právě kolem 20 °C. V obytných místnostech, například v obývacím pokoji, to může být kolem 21 °C, ale v ložnici je lepší teplotu snížit na 18 °C, což je pro spánek vhodnější.

Praktický příklad

Když snížíte teplotu z 24 °C na 21 °C, ušetříte na vytápění až 20 %. V přepočtu na aktuální ceny energií je to několik tisíc korun ročně.


Pomocníkem při šetření energií vám mohou být chytré termostaty nebo termohlavice, které hlídají teplotu v místnosti za vás. Nastavíte si na nich konkrétní teplotu v konkrétním čase – díky tomu si zajistíte jak tepelný komfort, tak i úspory v domácnosti.

Váháte, zda byste měli topení v době své nepřítomnosti doma vypínat, nebo ne? Záleží na tom, jakým způsobem váš dům akumuluje teplo. V cihlových či panelových domech se vyplatí nastavit termostat tak, aby v době vaší nepřítomnosti udržoval teplotu alespoň na 16 °C. Pokud dům necháte vychladnout více, vyhřívání na 20 °C bude trvat dlouho. A ve výsledku neušetříte nic.

Naopak dřevostavby akumulují teplo méně, proto je efektivní v době vaší nepřítomnosti plynové topení vypnout, případně udržovat teplotu přijatelnou pro mazlíčky a květiny. Takový prostor se zahřeje rychleji. Avšak ani v těch největších mrazech by neměla teplota v domě klesnout pod 10 °C.

Tip č. 2: Dejte teplu volný průchod

Aby bylo topení u vás doma efektivní, nestavte před radiátory nábytek nebo těžké závěsy. Teplo se přes překážky dostává do prostoru obtížně, což opět vede k vyšší spotřebě – budete mít tendenci zvyšovat teplotu na termostatu. Nábytek proto stavte tak, aby nebránil radiátorům ve vytápění. Tímto způsobem můžete snížit náklady na spotřebu zemního plynu zhruba o 10 %.

Závěsů se nutně vzdávat nemusíte. Pokud sahají nad radiátory, po setmění je zatáhněte. Teplo z prostoru nebude unikat skrz sklo. To vám přinese úsporu kolem 4 %. Použít můžete také izolační folie na sklo. Jde však o řešení, do kterého je nutné investovat.

Kapitolou je i samotné větrání. Pokud nechcete zvyšovat spotřebu zemního plynu, větrejte krátce a intenzivně. V místnosti se vymění vzduch, ale stěny nepromrznou. Takové větrání by mělo trvat 3 až 5 minut.

Tip č. 3: Nezapomínejte na revize plynového kotle a kontrolu sporáku

Kontrola a revize plynového kotle by pro vás měly být před každou topnou sezonou pravidlem. Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT radí:

Plynový kotel je také vhodné nechat alespoň jednou za dva roky vyčistit a seřídit. Zásadní věcí je správné nastavení regulace. Pokud se například nastaví teplota na výstupu z kotle na 60 °C a více, kondenzační efekt se u kondenzačního kotle moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví. Rovněž je třeba dát pozor na to, aby kotel nespínal příliš často, tedy několikrát za hodinu. Tím se jednak zkracuje životnost, jednak zvyšuje spotřeba plynu.

Plynař nebo topenář by měl zkontrolovat, zda termostat funguje správně. Jestli fungují všechny radiátory a zda se teplá voda dostane všude, kam má. Samozřejmostí by mělo být také odvzdušnění radiátorů s jejich celkovou kontrolou. Zkontrolujte těsnost, a to zejména u šroubových spojení.

Pokud na plynu i vaříte, měli byste alespoň jednou ročně zkontrolovat také stav sporáku. Pokud je sporák zastaralý a nefunguje tak, jak by měl, může zvyšovat spotřebu energie. Pravidelně kontrolujte a čistěte jednotlivé hořáky.

Při vaření vždy používejte hrnce s průměrem dna odpovídajícím zvolenému hořáku. Nezapomínejte používat pokličky.

Tip č. 4: Investujte do nového kotle na zemní plyn

Máte doma zastaralý kotel na zemní plyn? Pak vás výše uvedená opatření nespasí. Všechny úspory se totiž odvíjí od efektivního spotřebiče. V našem případě u plynového kotle. Málo účinný kotel může zvýšit domácnosti spotřebu plynu o třetinu.

Provoz může zdražovat například věčný plamínek, a to až o 2 000 korun ročně. Úspornější je elektronické zapalování, jímž jsou vybaveny moderní kotle na zemní plyn. V současnosti pořídíte zejména kondenzační plynové kotle, které sníží spotřebu energie ve vaší domácnosti klidně i o 20 %.

Kolik běžná domácnost pořízením nového kondenzačního kotle ušetří, záleží na mnoha proměnných, třeba na velikosti vytápěné plochy nebo úrovni zateplení. „Jestliže je roční spotřeba na vytápění rodinného domku okolo 25 000 kWh a kondenzační kotel nahradí starší plynový kotel, lze čekat snížení nákladů na vytápění o 10 až 15 %,“ uvádí Karel Srdečný.

Co byste měli vědět

Od září 2024 nabyde platnosti zákon zakazující používání starých kotlů 1. a 2. emisní třídy. Pokud takový kotel nevyměníte za novější (3., 4., nebo 5. emisní třída), bude vám hrozit pokuta do výše až 50 000 korun.

Tip č. 5: Zaměřte se na drobnosti

Pokud se šetřením s energiemi teprve začínáte, nemusíte začínat od nejsložitějších a finančně nejnáročnějších řešení. Stačí dělat několik maličkostí, které však mají dohromady nezanedbatelný vliv. Některé z níže uvedených rad jsme vám již řekli, opakování je však matka moudrosti.

Tipy, jak ušetřit za plyn - grafika

Bonusový tip

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů

Pokud šetříte, jak můžete, ale přesto máte pocit, že za plyn platíte hodně, můžete vyzkoušet online srovnávač s kalkulačkou cen. Ten vám ukáže srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů.

Každý dodavatel plynu má ceny odlišné, a proto je možné, že narazíte na mnohem výhodnější nabídku. Díky online srovnávačům je srovnání dodavatelů (nejen) plynu rychlé a efektivní.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zásuvky s eury
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Dráty vysokého napětí
  15. listopadu 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika není nejdražší

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná nizozemská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) čtyřikrát více než typická bulharská rodina. Ale bouřlivým vývojem prošla také Česká republika.

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Ovladač klimatizace
  15. října 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát topení klimatizací?

  Stejný přístroj, který v parném létě zchladí vaši domácnost, umí také vytápět. Splitová klimatizace funguje podobně jako tepelné čerpadlo, ale je daleko levnější a většinou i menší. Proto se hodí především do moderních zateplených domů, ovšem využití najde v každé české domácnosti. Srovnejme, jestli vyjde levněji než klasický kotel. 

 • Podpis smlouvy
  03. října 2023|Petr Woff
  Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

  Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena kontrolujte radiátor
  03. září 2023|Jana Březinová
  Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2023

  Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?