Zapálený plynový hořák s mincemi

5+1 užitečných tipů, se kterými ušetříte za plyn

17. 4. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Topíte doma plynem? Pak víte, že se náklady za vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned kupovat nový kotel. Někdy stačí dodržovat pár jednoduchých a prověřených tipů, které vám s úsporami pomohou.

Tip č. 1: Snižte teplotu, na kterou plynem vytápíte

Chcete, aby byla vaše spotřeba plynu ve vaší domácnosti nižší? Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je topit méně. Nemusíte přitom mrznout. I snížení teploty o 1°C může vést ke znatelným úsporám.

Každý stupeň teploty nad 20 °C znamená zvýšení spotřeby o 5 až 6 %. Zdravému člověku by přitom měla dostačovat teplota právě kolem 20 °C. V obytných místnostech, například v obývacím pokoji, to může být kolem 21 °C, ale v ložnici je lepší teplotu snížit na 18 °C, což je pro spánek vhodnější.

Praktický příklad

Když snížíte teplotu z 24 °C na 21 °C, ušetříte na vytápění až 20 %. V přepočtu na aktuální ceny energií je to několik tisíc korun ročně.


Pomocníkem při šetření energií vám mohou být chytré termostaty nebo termohlavice, které hlídají teplotu v místnosti za vás. Nastavíte si na nich konkrétní teplotu v konkrétním čase – díky tomu si zajistíte jak tepelný komfort, tak i úspory v domácnosti.

Váháte, zda byste měli topení v době své nepřítomnosti doma vypínat, nebo ne? Záleží na tom, jakým způsobem váš dům akumuluje teplo. V cihlových či panelových domech se vyplatí nastavit termostat tak, aby v době vaší nepřítomnosti udržoval teplotu alespoň na 16 °C. Pokud dům necháte vychladnout více, vyhřívání na 20 °C bude trvat dlouho. A ve výsledku neušetříte nic.

Naopak dřevostavby akumulují teplo méně, proto je efektivní v době vaší nepřítomnosti plynové topení vypnout, případně udržovat teplotu přijatelnou pro mazlíčky a květiny. Takový prostor se zahřeje rychleji. Avšak ani v těch největších mrazech by neměla teplota v domě klesnout pod 10 °C.

Tip č. 2: Dejte teplu volný průchod

Aby bylo topení u vás doma efektivní, nestavte před radiátory nábytek nebo těžké závěsy. Teplo se přes překážky dostává do prostoru obtížně, což opět vede k vyšší spotřebě – budete mít tendenci zvyšovat teplotu na termostatu. Nábytek proto stavte tak, aby nebránil radiátorům ve vytápění. Tímto způsobem můžete snížit náklady na spotřebu zemního plynu zhruba o 10 %.

Závěsů se nutně vzdávat nemusíte. Pokud sahají nad radiátory, po setmění je zatáhněte. Teplo z prostoru nebude unikat skrz sklo. To vám přinese úsporu kolem 4 %. Použít můžete také izolační folie na sklo. Jde však o řešení, do kterého je nutné investovat.

Kapitolou je i samotné větrání. Pokud nechcete zvyšovat spotřebu zemního plynu, větrejte krátce a intenzivně. V místnosti se vymění vzduch, ale stěny nepromrznou. Takové větrání by mělo trvat 3 až 5 minut.

Tip č. 3: Nezapomínejte na revize plynového kotle a kontrolu sporáku

Kontrola a revize plynového kotle by pro vás měly být před každou topnou sezonou pravidlem. Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT radí:

Plynový kotel je také vhodné nechat alespoň jednou za dva roky vyčistit a seřídit. Zásadní věcí je správné nastavení regulace. Pokud se například nastaví teplota na výstupu z kotle na 60 °C a více, kondenzační efekt se u kondenzačního kotle moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví. Rovněž je třeba dát pozor na to, aby kotel nespínal příliš často, tedy několikrát za hodinu. Tím se jednak zkracuje životnost, jednak zvyšuje spotřeba plynu.

Plynař nebo topenář by měl zkontrolovat, zda termostat funguje správně. Jestli fungují všechny radiátory a zda se teplá voda dostane všude, kam má. Samozřejmostí by mělo být také odvzdušnění radiátorů s jejich celkovou kontrolou. Zkontrolujte těsnost, a to zejména u šroubových spojení.

Pokud na plynu i vaříte, měli byste alespoň jednou ročně zkontrolovat také stav sporáku. Pokud je sporák zastaralý a nefunguje tak, jak by měl, může zvyšovat spotřebu energie. Pravidelně kontrolujte a čistěte jednotlivé hořáky.

Při vaření vždy používejte hrnce s průměrem dna odpovídajícím zvolenému hořáku. Nezapomínejte používat pokličky.

Tip č. 4: Investujte do nového kotle na zemní plyn

Máte doma zastaralý kotel na zemní plyn? Pak vás výše uvedená opatření nespasí. Všechny úspory se totiž odvíjí od efektivního spotřebiče. V našem případě u plynového kotle. Málo účinný kotel může zvýšit domácnosti spotřebu plynu o třetinu.

Provoz může zdražovat například věčný plamínek, a to až o 2 000 korun ročně. Úspornější je elektronické zapalování, jímž jsou vybaveny moderní kotle na zemní plyn. V současnosti pořídíte zejména kondenzační plynové kotle, které sníží spotřebu energie ve vaší domácnosti klidně i o 20 %.

Kolik běžná domácnost pořízením nového kondenzačního kotle ušetří, záleží na mnoha proměnných, třeba na velikosti vytápěné plochy nebo úrovni zateplení. „Jestliže je roční spotřeba na vytápění rodinného domku okolo 25 000 kWh a kondenzační kotel nahradí starší plynový kotel, lze čekat snížení nákladů na vytápění o 10 až 15 %,“ uvádí Karel Srdečný.

Co byste měli vědět

Od září 2024 nabyde platnosti zákon zakazující používání starých kotlů 1. a 2. emisní třídy. Pokud takový kotel nevyměníte za novější (3., 4., nebo 5. emisní třída), bude vám hrozit pokuta do výše až 50 000 korun.

Tip č. 5: Zaměřte se na drobnosti

Pokud se šetřením s energiemi teprve začínáte, nemusíte začínat od nejsložitějších a finančně nejnáročnějších řešení. Stačí dělat několik maličkostí, které však mají dohromady nezanedbatelný vliv. Některé z níže uvedených rad jsme vám již řekli, opakování je však matka moudrosti.

Tipy, jak ušetřit za plyn - grafika

Bonusový tip

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů

Pokud šetříte, jak můžete, ale přesto máte pocit, že za plyn platíte hodně, můžete vyzkoušet online srovnávač s kalkulačkou cen. Ten vám ukáže srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů.

Každý dodavatel plynu má ceny odlišné, a proto je možné, že narazíte na mnohem výhodnější nabídku. Díky online srovnávačům je srovnání dodavatelů (nejen) plynu rychlé a efektivní.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.