Blog
Energie
Kohoutek od topení

5+1 užitečných tipů, se kterými ušetříte za plyn

24. ledna 2021|Jana Poncarová|

Zvlášť když plynem topíte, mohou náklady vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned investovat do nového kotle nebo nákladného zateplení. Přinášíme vám jednoduché a prověřené tipy, s nimiž za zemní plyn ušetříte stovky až tisíce korun ročně.

Ač cena zemního plynu poslední dobou stagnuje nebo mírně klesá, pokud jím domácnost vytápí, náklady v rodinném rozpočtu jsou stále značné. Zemním plynem je přitom snadné šetřit, ať už ho používáte na vaření, ohřev vody, nebo vytápění. Chytrými a jednoduchými opatřeními může klesnout spotřeba v domácnosti řádově o desítky procent a spolu s tím i faktura za energie.

Porovnat ceny plynu

Spotřeba zemního plynu klesá

S ohledem na mírnější zimy i úspornější plynová zařízení spotřeba plynu v domácnostech postupně klesá. Ukazují to poslední čísla Energetického regulačního úřadu i Českého statistického úřadu.

I tak ale stále platí, že po vytápění dřevem je zemní plyn druhým nejrozšířenějším palivem, kterými české domácnosti vytápějí své byty a domy. Dlouhodobě se plyn podílí na konečné spotřebě energie pro vytápění domácností z 24 až 25 %.

Jak ukazuje následující tabulka, nejvíce plynu české domácnosti spotřebují na vytápění, pak na ohřev vody a na vaření. Z porovnání také vyplývá, že spotřeba zemního plynu pro vytápění domácností za posledních pět let mírně klesla.

RokCelkem [TJ] Vytápění [TJ] Ohřev vody [TJ] Vaření [TJ]

2015


74 919


47 627


18 248


9 043


2016


83 471


54 689


19 257


9 525


2017


83 923


55 399


18 967


9 557


2018


78 663


51 038


18 432


9 193


2019


75 169


49 363


17 064


8 648


Ohlídejte si nejčastější chyby

Při regulaci spotřeby zemního plynu byste měli dobře znát svou domácnost. Jaké plynové spotřebiče používáte? Je to sporák a kotel? Nebo máte i ohřev vody zemním plynem? Jaký je stav vašeho domu? Máte nová okna a zateplení, nebo žijete v domě před rekonstrukcí? To vše byste měli zvážit, pokud se snažíte o úspory zemního plynu.

Spotřebu zemního plynu zvyšuje především:

  • Vysoká pokojová teplota. Proto nepřetápějte.

  • Neregulované vytápění. Proto použijte termostat nebo chytré termo hlavice.

  • Nábytek před radiátory. Proto teplu uvolněte cestu.

  • Neseřízený kotel a zavzdušněné radiátory. Proto se o zařízení starejte.

  • Topení v nevyužitých místnostech. Proto je nepřetápějte, jen temperujte.

  • Starší plynový kotel. Proto zvažte investici do nového kondenzačního kotle.

  • Plynový sporák. Proto se naučte vařit chytře a úsporně.

Snižte teplotu, na kterou plynem topíte

Vůbec nejjednodušší je topit méně. Nemusíte přitom mrznout. Snížením teploty v domácnosti o pouhý 1 °C klesá i spotřeba plynu a spolu s tím také náklady. Záleží na velikosti vytápěného domu nebo bytu, ale toto opatření vám v průměru ušetří kolem 2 tisíc korun ročně.

Každý stupeň teploty nad 20 °C znamená zvýšení spotřeby o 5 až 6 %. Zdravému člověku by přitom měla dostačovat teplota právě kolem 20 °C. V obytných místnostech, například v obývacím pokoji, to může být kolem 22 °C, ale v ložnici je lepší teplotu snížit na 18 °C, což je pro spánek vhodnější.

Když se odhodláte snížit teplotu například z 24 °C na 21 °C, uspoříte na vytápění až 20 %. V přepočtu na peníze to je kolem 5 tisíc korun ročně, což je nezanedbatelná částka. Pochopitelně platí, že při vyšší spotřebě plynu budou úspory vyšší. A naopak.

Pomocníkem mohou být v tomto ohledu chytré termostaty nebo termo hlavice, které pomáhají teplotu v místnosti hlídat. Můžete si je nastavit na konkrétní teplotu v konkrétním čase a zajistit si tak tepelný komfort i úspory v domácnosti. Investice do termo hlavic se vám s ohledem na nízké náklady na vytápění brzy vrátí.

Termostat

Uvolněte teplu cestu a chytře větrejte

Při vytápění zemním plynem dělá řada domácností tu chybu, že radiátory zastaví nábytkem nebo přes ně nechá spadnout těžké závěsy. Teplo pak přes překážky proudí do místnosti jen obtížně, uvnitř je zima, takže máte tendenci navyšovat teplotu na termostatu. Přestavte proto nábytek tak, aby nebránil radiátorům ve vytápění. Tímto jednoduchým opatřením snížíte náklady na spotřebu zemního plynu zhruba o 10 %.

Žaluzie nebo závěsy (sahající nad radiátory) využijte po setmění ke svému prospěchu. Zatáhněte je, čímž zamezíte úniku tepla přes sklo. Úspora energie bude kolem 4 %. Další variantou jsou speciální izolační fólie na sklo – do nich už ale musíte investovat.

Samostatnou kapitolou je během topné sezóny větrání. Abyste zbytečně nenavyšovali spotřebu zemního plynu, větrejte krátce a intenzivně. Tak se v místnosti vymění vzduch, ale stěny nepromrznou. Minimalizujete tak tepelné ztráty. Intenzivní krátké větrání by mělo trvat asi 3 až 5 minut.

Revize plynového kotle se vyplácí

Kontrola a revize plynového kotle by se pro vás měla stát před každou topnou sezónou rutinou. „Plynový kotel je také vhodné nechat alespoň jednou za dva roky vyčistit a seřídit. Zásadní věcí je správné nastavení regulace. Pokud se například nastaví teplota na výstupu z kotle na 60 stupňů Celsia a více, kondenzační efekt se u kondenzačního kotle moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví. Rovněž je třeba dát pozor na to, aby kotel nespínal příliš často, tedy několikrát za hodinu. Tím se jednak zkracuje životnost, jednak zvyšuje spotřeba plynu,“ radí Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT.

Plynař nebo topenář by měl zároveň zkontrolovat, zda správně funguje termostat, jestli fungují všechny radiátory a teplá voda se dostane všude, kam má. Odvzdušnění radiátorů a celková kontrola jejich stavu by také měly být samozřejmostí. U radiátorů se zaměřte na těsnost, a to zejména u šroubových spojení.

Odvzdušnění realizujte správným postupem: nejdříve nahřejte celý topný systém, následně vypněte kotel, proveďte vlastní odvzdušnění a pak dopusťte topný systém vodou na požadovanou hodnotu tlaku. Nezapomeňte zkontrolovat odvzdušňovací ventily, zda správně pracují. Zvyšovat spotřebu může i prach na radiátorech. Proto je udržujte čisté. Pravidelně z nich prach vysajte nebo je otřete.

Ohlídejte si vaření na plynu

Pokud na plynu i vaříte, měli byste alespoň jednou za rok zkontrolovat stav sporáku, a to s pomocí plynaře. Je-li sporák zastaralý či nefunguje správně, může zbytečně zvyšovat spotřebu energie. Pravidelně kontrolujte rovněž jednotlivé hořáky a čistěte je – i to má na spotřebu plynu vliv.

Podobně jako u vaření na elektřině používejte vždy hrnce s průměrem dna odpovídající zvolenému hořáku. Když vaříte, nezapomínejte na pokličky.

Před vařením si také promyslete, jak dlouho bude celý proces trvat. Na krátký ohřev – třeba jídla ze včerejšího dne – je úspornější použít tenkostěnné hrnce. Při delším vaření – například nedělního oběda – jsou ekonomičtější tlustostěnné hrnce s akumulačním dnem.

Vaření na plynu

Nový kotel na zemní plyn

Pokud doma máte zastaralý kotel na zemní plyn, výše zmíněná jednoduchá opatření vám sice pomohou o něco snížit spotřebu energie, ale nezachrání vás. V případě plynu totiž vše začíná u efektivního spotřebiče. Řada domácností má přitom doma stále málo účinný kotel, který může zvyšovat spotřebu až o jednu třetinu.

Provoz například velmi zdražuje takzvaný věčný plamínek, a to až o 2 tisíce korun za rok. Úspornější je proto elektronické zapalování, jímž jsou vybaveny moderní kotle na zemní plyn. Dnes už pořídíte v podstatě jen kondenzační plynové kotle, které sníží spotřebu energie ve vaší domácnosti třeba i o 20 %.

Kolik běžná domácnost pořízením nového kondenzačního kotle ušetří, záleží na mnoha proměnných, třeba na velikosti vytápěné plochy nebo úrovni zateplení. „Jestliže je roční spotřeba na vytápění rodinného domku okolo 25 tisíc kWh a kondenzační kotel nahradí starší plynový kotel, lze čekat snížení nákladů na vytápění o 10 až 15 procent,“ uvádí Karel Srdečný.

Náklady na plyn sníží i změna dodavatele

Platby za zemní plyn vám klesnou jak díky úsporným opatřením v domácnosti, tak změnou dodavatele. V tomto případě nejde o snížení spotřeby, ale o nákup energie za výhodnější cenu. Na trhu působí několik desítek dodavatelů zemního plynu, jejichž nabídky se liší třeba i o stovky korun za každou odebranou megawatthodinu. Pro vás to může znamenat úspory v řádech tisíců korun ročně.

Odborníci proto doporučují každý rok kontrolovat nabídky na trhu a spočítat si možné úspory za zemní plyn. „Pravidelně kontrolujte vyúčtování a v případě možnosti dosažení smysluplných úspor neváhejte změnit dodavatele. Uspořené prostředky pak můžete investovat do konkrétních řešení energetických úspor, protože nejlepší je energii vůbec nespotřebovat,“ říká Jan Schindler, analytik kalkulátoru TZB-info.cz.

Úspory za platby zemního plynu mohou být opravdu vysoké, a to i s ohledem na aktuální ceny. „Cena zemního plynu na burze spadla, a spotřebitel proto může změnou dodavatele výrazně ušetřit. U některých dodavatelů dokonce cena klesla pod 600 korun za megawatthodinu. V případě, že se v rodinném domě plynem vytápí a ohřívá voda, lze změnou ušetřit i více než 10 tisíc korun ročně,“ uzavírá analytička Markéta Witoszová.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).