Pololetní prázdniny

 • Pololetní prázdniny jsou v pátek 3. února 2023

 • Co podniknout s dětmi a kde dostanou slevy za vysvědčení

 • Při cestách do zahraničí nezapomeňte na cestovní pojištění

Spočítat cenu cestovního pojištění

Pololetní prázdniny 2023

Pololetní prázdniny připadají na 3. února 2023. Trvají pouze jeden den, ale jedná se o pátek, a tak si s dětmi užijete prodloužený víkend. Termín pololetních prázdnin je stejný pro všechny základní a střední školy v České republice.

Pokud bydlíte v okrese Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov nebo Frýdek-Místek, navazují vám na pololetní prázdniny hned od pondělí také jarní prázdniny. Celkem si tak užijete 10 volných dnů.

Pololetní vysvědčení

Ačkoliv pololetní prázdniny připadají až na pátek, žáci obdrží pololetní vysvědčení již v úterý. První pololetí školního roku 2022/2023 totiž končí v úterý 31. ledna 2023, a proto žáci v tento den dostanou vysvědčení.

Ať už se s dětmi chystáte do ZOO, do aquaparku nebo do cukrárny, vezměte si pololetní vysvědčení s sebou. Řada podniků totiž nabízí vstup zdarma nebo alespoň slevu, když děti ukážou své pololetní vysvědčení.

Co podniknout s dětmi o pololetních prázdninách

zábava na horách
Kam na hory

Letos se lyžařská sezóna na českých horách zatím moc nevydařila, ale konec ledna dává naději, že pololetní prázdniny budou na sněhu. Do provozu se vrátilo několik středisek po celé České republice – podívejte se, které areály jsou aktuálně v provozu. Na horách si užijete zábavu, i když nelyžujete – vezměte s sebou sáňky a boby nebo postavte sněhuláka.

Stezka korunami stromů Lipno
Výlet na Lipno

Oblíbený rodinný skiareál Lipno zatím otevřel několik sjezdovek, ale pokud sněhové podmínky vydrží, budou o pololetních prázdninách v provozu všechny lanovky. Vyrazte na Lipno už ve čtvrtek a od 18 hodin závoďte v bobování s lišákem Foxem. I kdyby na Lipně nevládly dobré sněhové podmínky, můžete se vydat na Stezku korunami stromů nebo se jít vykoupat do Aquaworldu Lipno.

Pustevny a ledové sochy
Pustevny a ledové sochy

Do Beskyd se vrátila zima a sníh, skiareál Pustevny je v provozu. Kromě lyžování, běžkování a bobování si během pololetních prázdnin můžete na Pustevnách prohlédnout výstavu ledových a sněhových soch. Akce s názvem Návrat dinosaurů do Beskyd trvá do 5. února. Vstup pro děti do 10 let je zdarma, ostatní zaplatí 100 Kč.

prodloužený víkend na horách
Do Alp na prodloužený víkend

České hory nabídnou o pololetních prázdninách jen omezené možnosti lyžování, a tak se vyplatí vyrazit na sjezdovky do Alp. Na prodloužený víkend se vydejte třeba do rakouských skiareálů Schladming nebo Saalbach, které leží jen 3–4 hodiny jízdy od Českých Budějovic. Pokud se bez problémů vyspíte v autobusu, můžete využít i nabídky cestovních kanceláří, které pořádají 3denní zájezdy do Itálie či Rakouska.

děti se seznamují s histori
Ledová města

Akce pod záštitou spolku Pionýr dává dětem příležitost seznámit se během pololetních prázdnin s historií a pamětihodnostmi v pěti městech – Praze, Plzni, Brně, Českých Budějovicích a Karviné. Na určeném místě si vyzvednete ledovou kartu, s níž získáte vstup zdarma nebo za zvýhodněnou cenu do muzeí, galerií, hradů a dalších objektů. Program akce a seznam zapojených míst najdete na webu.

S vysvědčením do ZOO

Návštěva zoologické zahrady je klasika, která baví děti i dospělé, a tak zaboduje rozhodně i o pololetních prázdninách. Navíc v mnoha ZOO získáte pro děti vstup zdarma při předložení pololetního vysvědčení. Například v ZOO Zlín je vstup zdarma s vysvědčením bez ohledu na známky, v Táboře získají děti 20 % slevu za vyznamenání a 50 % slevu za samé jedničky. V brněnské ZOO je vstup zdarma za jedničky a dvojky, žáci dostanou ještě občerstvení zdarma v restauraci u Tygra.

zábava na tobogánu
Zábava v aquaparku

Pokud si chcete na pololetní prázdniny užít celý den koupání a vodních radovánek, udělejte si výlet do některého z největších aquaparků v Česku. Ten vůbec nejrozlehlejší najdete v Aquapalace v pražských Čestlicích. Svým propracovaným designem zaujme Centrum Babylon v Liberci, Aqualand Moravia zase láká na adrenalinové atrakce. V aquacentru v Hradci Králové mají děti, co přinesou na vysvědčení nejhůř trojky, vstup zdarma po celý víkend.

laser game
Úniková hra nebo laser game

Máte ZOO, muzea a další centra pro děti v okolí prochozené křížem krážem, ale nechce se vám na výlet nikam daleko? Porozhlédněte se, jestli se ve vašem městě nenachází aréna na laser game. Střílečka lasery zabaví menší děti i puberťáky, navíc se u ní určitě zapotíte. V každém větším městě také najdete nabídku únikových her. Jedná se o dobrodružné hry, kdy musíte vyřešit zadané úkoly, a tím se osvobodit. Nejlehčí hry bývají vhodné i pro děti.

Během pololetních prázdnin nezapomeňte na pojištění

Chystáte se na pololetní prázdniny na hory? I když se jedná jen o jeden den nebo prodloužený víkend, neměli byste podcenit rizika úrazu. K neštěstí může dojít během pár vteřin, stačí jen chvilka nepozornosti nebo přecenění vlastních sil.

Pokud vyrážíte na pololetní prázdniny do Alp, rozhodně by vám nemělo chybět cestovní pojištění s připojištěním zimních sportů. Když dojde na horách k úrazu, často musí zasahovat horská služba nebo vrtulník. To jsou výdaje, které vám evropská kartička pojištění nepokryje. Srovnejte si cestovní pojištění online a rovnou si ho s námi i sjednejte.

Jestli pojedete autem a nemáte asistenční služby, bude se vám hodit také pojištění Dovolená autem. Sjednáte si ho k cestovnímu pojištění a když vás na cestě zastihne nehoda nebo porucha, pojišťovna vyřeší odtah, opravu či návrat domů.

Cestovní pojištění se ovšem vyplatí i v rámci České republiky. Obvykle obsahuje úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, z nějž se vyplácí škody, když způsobíte újmu na zdraví nebo na majetku jiné osobě. A to se během pololetních prázdnin může stát vám i vašim dětem – třeba když omylem někoho srazíte na lyžích nebo při sáňkování.

Chci se výhodně pojistit na cesty

Srovnaný magazín

 • Cestování
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Cestování
  22. prosince 2015|Vendula Flassig Vrablová
  Cestovní pas pro dítě

  Chystáte se na zimní nebo letní dovolenou s dítkem? V případě, že plánujete dovolenou v rámci Evropské unie, ale i v rámci zemí mimo EU, je třeba splnit jednoduché pravidlo, které říká, že jedna osoba musí mít jeden cestovní doklad. To znamená, že cestovní pas pro dítě je nezbytný a měl by být zřízený každému dítěti, které bude opouštět naše hranice. K této změně došlo v roce 2012. Do té doby platilo, že rodiče mohli mít své děti zapsané ve svých dokladech. To v současné době již bohužel neplatí.

 • Cestování
  10. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

  Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.