Jarní prázdniny

 • V roce 2023 se jarní prázdniny konají v 7 termínech

 • Kdy budou ve vašem regionu a co podniknout

 • Nezapomeňte chránit sebe i vaše blízké s cestovním pojištěním

Sjednat cestovní pojištění

Jarní prázdniny 2023

Jarní prázdniny trvají jeden týden a připadají každoročně na jiný termín. Odvíjí se od okresu, kde se nachází základní nebo střední škola, na trvalém bydlišti žáka nezáleží. V roce 2023 se jarní prázdniny konají v sedmi termínech od 6. února do 19. března.

Termíny jarních prázdnin 2023

Termín prázdninOkresy

6. 2. – 12. 2. 2023

Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek

13. 2. – 19. 2. 2023

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

20. 2. – 26. 2. 2023

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

27. 2. – 5. 3. 2023

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

6. 3. – 12. 3. 2023

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

13. 3. – 19. 3. 2023

Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

Jarní prázdniny v Praze

Pokud bydlíte v hlavním městě, dejte si pozor na to, že termín jarních prázdnin se liší podle městských částí. Společně mají jarní prázdniny Praha 1, 2, 3, 4 a 5 v termínu od 13. do 19. března 2023. Jarní prázdniny v Praze 6, 7, 8, 9 a 10 připadají na 6. až 12. února 2023. V okrajových částech Prahy, které spadají pod okresy Praha-východ a Praha-západ, si děti užijí volné dny mezi 13. a 19. únorem 2023.

Co podniknout s dětmi o jarních prázdninách

O jarních prázdninách si s dětmi můžete užít týden volna. To je skvělá příležitost vyrazit na hory, na zahraniční dovolenou nebo na výlety s dětmi do aquaparku či do ZOO. Máme tipy na aktivity i pro ty, kteří si nemohou dovolit drahé pobyty.


Nepodceňujte cestovní pojištění

Ať se chystáte na jarní prázdniny do zahraničí nebo jen do českých hor, neměli byste podcenit cestovní pojištění. Málokdo ví, že vám může pomoci i při úrazu v tuzemsku.

Spočítat cestovní pojištění

O jarních prázdninách na hory

 • Na hory v ČR

  Pokud se chystáte o jarních prázdninách na hory, měli byste si pospíšit s rezervací, protože ubytování bývá zamluvené týdny dopředu.

  K nejoblíbenějším zimním destinacím v Česku patří Krkonoše. Tam najdete několik skiareálů, například Malá Úpa – jedno z nejvýše položených středisek v ČR, SkiResort Černá Hora – Pec, kde si užijete 50 km sjezdovek na jeden skipas nebo Skiareál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně, který hostí známé sportovní události.

  K nejmodernějším a největším lyžařským resortům ČR se řadí Klínovec propojený s německým střediskem Fichtelberg v Krušných horách. Nejbližší možnost lyžování pro Středočechy nabízí Monínec. Jestliže připadají jarní prázdniny ve vašem městě na březnový termín, vydejte se do areálu Praděd – Ovčárna. Díky vysoké nadmořské výšce přes 1 400 m n. m. zde bývají nejlepší sněhové podmínky v republice.

  Jarní prázdniny ovšem nemusíte věnovat jen sjezdovému lyžování, zejména v únorových termínech bývá dostatek sněhu i na běžkování. K nejznámějším centrům běžeckého lyžování v Česku patří Zadov na Šumavě, Krušnohorská magistrála, která spojuje Boží dar s Bublavou, nebo Jizerská magistrála, kde se koná legendární Jizerská padesátka. Stovky kilometrů upravených tras pak najdete v Krkonoších.

  Nechcete se na běžky během jarních prázdnin vydávat nadarmo? Aktuální sněhové podmínky s upravenost tratí sledujte na webu bilastopa.cz.

 • Na hory do zahraničí

  Chcete si být jistí sněhovou pokrývkou, ať už termín jarních prázdnin připadá na jaký datum? V rámci České republiky si bohužel nemůžete být jistí, a tak se raději spolehněte na lyžařskou dovolenou v Alpách.

  K nejoblíbenějším lyžařským cílům během jarních prázdnin patří Itálie. Nabízí desítky středisek ideálních pro rodinnou dovolenou – široké sjezdovky všech obtížností, moderní a rychlé lanovky, dostupné ubytování i stravování. Výhodně pořídíte lyžařské zájezdy na týden i ve zkráceném termínu, například na 3 dny lyžování.

  Pokud holdujete náročnějším svahům, preferujete luxusnější hotely včetně wellness a nevadí vám vyšší cena, vyrazte do Rakouska. Díky krátké vzdálenosti z ČR jsou rakouské Alpy oblíbené také na krátké lyžařské pobyty s vlastní dopravou. A to nejen během jarních prázdnin, ale po celou zimní sezónu.

  Opravdové lyžařské nadšence uchvátí lyžování ve Francii. Stovky kilometrů vzájemně propojených sjezdovek, bohaté možnosti freeridu a kvalitní snowparky řadí některá francouzská střediska ke světové špičce. Navíc většinou budete bydlet přímo na sjezdovce. Někoho odradí delší cesta, ale cestovní kanceláře pořádají zájezdy, které se přesně trefí do termínu jarních prázdnin – odjezd v pátek na noc a návrat v neděli. Užijete si tak 6 dní lyžování.

Jarní prázdniny v teple

Sníh vás neláká a raději byste někam do tepla? I v období jarních prázdnin se můžete vydat na téměř letní dovolenou. K nejoblíbenějším destinacím, kde si v únoru a březnu vychutnáte koupání v moři a sluneční paprsky, se řadí Egypt, Kapverdy, Spojené arabské emiráty nebo Zanzibar. Líbí se vám spíše představa sportovní dovolené na kole či pěšky? Pak kupujte letenky na Kanárské ostrovy.

Cestovní pojištění do zahraničí

Bez sjednání cestovního pojištění byste neměli vůbec vyjíždět za hranice – pokryje vám náklady na ošetření a hospitalizaci v zahraničí při onemocnění či úrazu. Dejte si pozor na to, zda cestovní pojištění kryje lyžování a snowboarding. Některé pojišťovny řadí zimní sporty k základním sportům. Pojištění se na ně vztahuje automaticky, pokud se pohybujete na sjezdovkách a vyznačených trasách. Jiné pojišťovny k nim přistupují jako k rizikovým sportům, a ty je potřeba si patřičným způsobem připojistit.

Důležitou součástí cestovního pojištění je pojištění odpovědnosti, z nějž se hradí škody, když způsobíte újmu na zdraví a majetku jiné osobě. Třeba když někoho srazíte na lyžích, zaplatí se z pojištění úhrada jeho léčby, ušlý výdělek během nemocenské i náklady na zlomené lyže.

Víte že..

V některých zemích je pojištění odpovědnosti pro lyžaře dokonce povinné. Například v zimních střediscích v Itálii vám bez něj hrozí odebrání skipasu a pokuta až stovky eur.

Mějte na paměti, že ani v rámci Evropy si nevystačíte jen s modrou kartičkou pojištěnce. Některé země totiž z veřejného pojištění nepokrývají záchranné akce a zásahy horské služby. Když si v Alpách zlomíte nohu a poletí pro vás vrtulník, může se vám to bez správného cestovního pojištění pořádně prodražit. Nejlevnější cestovní pojištění si vyberete během pár minut díky online srovnání.

Jestliže jedete na jarní prázdniny do zahraničí autem a nemáte havarijní pojištění, zvažte připojištění Dovolená autem. Obzvlášť v zimě je velmi nepříjemné, když s celou rodinou zůstanete někde trčet kvůli poruše auta či po havárii. Buďte raději připraveni na všechny situace a zajistěte si kvalitní asistenční služby.

Cestovní pojištění pro tuzemsko

Úrazy hrozí i na českých horách, a tak se vyplatí sjednat si pojištění pro tuzemsko. To obsahuje úrazové pojištění, z něhož vám pojišťovna vyplatí kompenzaci v případě úrazu. Budete tak mít dostatek prostředků, i když náhodou skončíte na nemocenské. Cestovní pojištění pro tuzemsko obvykle zahrnuje pojištění odpovědnosti a navíc pojištění zavazadel. Při sjednání pojištění opět vybírejte mezi rekreačními a rizikovými sporty. Většina pojišťoven nabízí zvýhodněnou cenu, jestliže pojištění uzavřete pro celou rodinu.

Spočítat cenu cestovního pojištění

Kam na výlet o jarních prázdninách – tipy na výlety podle krajů

Neholdujete zimním sportům? Nevadí, jarní prázdniny nemusíte s dětmi trávit jen na horách. Podívejte se, kam vyrazit na výlet s dětmi v jednotlivých krajích.
Praha
Praha

Nejspíš všechny děti budou nadšené, když je o jarních prázdninách vezmete do aquaparku Aquapalace – v Čestlicích najdete ten největší v ČR, včetně saunového světa a wellness. Republikovým nej se pyšní i Majaland, největší krytý zábavní park ČR otevřel v Tuchoměřicích. Zábavu a poznání zkombinujete při návštěvě Národního muzea nebo Světa medúz.

středočeský kraj - Křivoklát
Středočeský kraj

Pro návštěvníky mají o jarních prázdninách otevřeno hrady Křivoklát a Karlštejn. Když už budete na Berounsku, zastavte se za medvědy ze známého večerníčku. Milovníky aut potěší výlet do Škoda Muzea v Mladé Boleslavi. Unikátní zážitek se naskytne při návštěvě kostnice v Kutné Hoře.

Jihočeský kraj - zámek Hluboká.
Jihočeský kraj

Po celou zimní sezónu pořádá prohlídky zámek Hluboká. Celoročně otevřená je také stezka korunami stromů nedaleko Lipna. Ohřát se pak můžete v nedalekém Aquaworldu. Výlet s dětmi si můžete naplánovat i do historického města Český Krumlov, mimo letní sezónu je tu méně turistů.

Liberecký kraj - iQlandia
Liberecký kraj

Za špatného počasí vás uvítá místní Dinopark, jediný zastřešený Dinopark v ČR. Malé badatele nadchne vědeckozábavní centrum a planetárium iQlandia. V Liberci si užijete i vodní zábavu, a to v aquaparku Babylon.

Královehradecký kraj Safari
Královehradecký kraj

Safari Park ve Dvoře Králové se o zábavu postará po celý rok, ale během jarních prázdnin se tu navíc konají speciální komentované prohlídky. Zajímavým zážitkem je posezení v krčmě v Dětenicích, kde si můžete zkusit, jak se hodovalo ve středověku. Do Janských Lázní se vydejte na stezku korunami stromů.

Pardubický kraj - Sky Bridge 721
Pardubický kraj

Nejen na lyžování láká resort Dolní Morava, kde si užijete Stezku v oblacích, mamutí bobovou dráhu a Sky Bridge 721, nejdelší visutý most na světě. Za krásou ruční práce se vydejte do Muzea řemesel Letohrad. Obdivovatelům vojenské techniky učaruje Vojenské muzeum Králíky.

Plzeňský kraj - Techmania
Plzeňský kraj

Školáci nebudou ani o jarních prázdninách zahálet, když s nimi vyrazíte do vědecko zábavního centra Techmania. Každoročně si na období jarních prázdnin připravuje speciální program DEPO2015. Kdo se nebojí, neměl by vynechat návštěvu katakomb v Klatovech cestou na Šumavu.

Karlovarský kraj - hrad Loket
Karlovarský kraj

Hrad Loket vítá návštěvníky po celý rok. Během výletu s dětmi na Karlovarsku byste neměli minout ani Boheminium – park miniatur z celého Česka, který najdete v Mariánských Lázních.

Olomoucký kraj - elektrárna Dlouhé stráně
Olomoucký kraj

Za koupáním vyrazte do aquaparku v Olomouci či do termálního aquaparku ve Velkých Losinách. Oblíbeným výletním cílem je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, kde se můžete účastnit naučné exkurze. Po celý rok je otevřena také ruční papírna ve Velkých Losinách.

Moravskoslezský kraj
Moravskoslezský kraj

V ZOO Ostrava se každoročně v období jarních prázdnin mimořádně otevírá široké veřejnosti výukové centrum. Ostrava láká také na svoji industriální minulost, a tak můžete zavítat do Velkého Světa Techniky či do největšího hornického muzea v ČR. Fandové do náklaďáků se vyřádí v muzeu automobilů Tatra v Kopřivnici.

Zlínský kraj
Zlínský kraj

Krásnou zoologickou zahradu najdete ve Zlíně. Za výlet s dětmi stojí Rožnov pod Radhoštěm, kde se během jarních prázdnin konají akce ve Valašském muzeu v přírodě. Navíc se zde nachází celoroční výstava ledových soch v Ledovém království.

Ústecký kraj
Ústecký kraj

Vydejte se do ZOO v Ústí nad Labem, během jarních prázdnin mívají speciální program jako krmení zvířat. V Děčíně pak můžete zavítat do ZOO nebo na zámek.

kraj Vysočina
Kraj Vysočina

Při výletu s dětmi zavítejte do Jihlavy, kde si užijete ZOO a aquapark Vodní ráj. Zaujme také zámek Žďár nad Sázavou s Muzeem nové generace, kde si mohou malí návštěvníci osahat všechny exponáty.

Jihomoravský kraj
Jihomoravský kraj

Kam na výlet v Brně a okolí? Aqualand Moravia nezklame mladší školáky ani puberťáky. Vedle nešlápnete ani s návštěvou ZOO Hodonín či ZOO Brno – její součástí je lanové centrum pro děti od 3 do 11 let. Unikátní zážitek poskytne 5D kino v Brně. Nebo si vyberte z několika únikových her pro celou rodinu.

prachovské skály výhled z kopce
Další výlety

Další tipy na výlety po Česku najdete v našem magazínovém článku.

Jarní prázdniny si můžete užít i levně

Možná se vám při pohledu na ceny pobytů na horách protáčí panenky a nemůžete si dovolit ani jiné nákladné výlety s dětmi. Jarní prázdniny si ale užijete i v nejbližším městě. Speciální program na jarní prázdniny si připravuje většina institucí pro děti – knihovny, střediska volného času či muzea.

Dáváte-li přednost sportu, vsaďte na bruslení na zimním stadionu. Cenově přijatelnou zábavu pro děti nabízí různé herny a trampolínová centra – vstupenky pořídíte ještě levněji přes různé slevové portály.

Nemůžete si vzít dovolenou během jarních prázdnin? Pak se porozhlédněte po nabídce příměstských táborů.

Spočítat ceny cestovního pojištění

Srovnaný magazín

 • Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Cestování
  8 tipů na jednodenní výlety po Česku: Zajeďte si k vodopádu nebo vyšplhejte na stezku v oblacích

  Plánujete romantický výlet nebo rodinný víkend? Poradíme vám, kde v ČR si užijete zábavu, okouzlující výhledy, dobrodružství a hlavně čarokrásnou přírodu, kterou naše domovina nabízí. Nechte se inspirovat následujícími tipy na TOP výlety v ČR.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici v pracovní dny od 8:00 do 18:00 hodin.

Zavolejte mi
© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.