Jarní prázdniny

 • V roce 2024 se jarní prázdniny konají v 6 termínech

 • Kdy budou ve vašem regionu a co podniknout

 • Nezapomeňte chránit sebe i vaše blízké s cestovním pojištěním

Jarní prázdniny 2024

Jarní prázdniny trvají jeden týden a připadají každoročně na jiný termín. Odvíjí se od okresu, kde se nachází základní nebo střední škola, na trvalém bydlišti žáka nezáleží. V roce 2024 se jarní prázdniny konají v šesti termínech od 5. února do 17. března.

Termíny jarních prázdnin 2024

Termín prázdninOkresy

5. 2. – 11. 2. 2024

Praha 1, Praha 2, Praha 3, Praha 4, Praha 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny, Karviná

12. 2. – 18. 2. 2024

Praha 6, Praha 7, Praha 8, Praha 9, Praha 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou

19. 2. – 25. 2. 2024

Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice, Nový Jičín

26. 2. – 3. 3. 2024

Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod, Bruntál

4. 3. – 10. 3. 2024

Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava, Jeseník

11. 3. – 17. 3. 2024

Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město, Prostějov

Jarní prázdniny v Praze

V hlavním městě se termíny jarních prázdnin liší podle městských částí. Společně mají jarní prázdniny Praha 1, 2, 3, 4 a 5 v termínu od 5. do 11. února 2024. Jarní prázdniny v Praze 6, 7, 8, 9 a 10 připadají na 12. až 18. února 2024. V okrajových částech Prahy, které spadají pod okresy Praha-východ a Praha-západ, si děti užijí volné dny mezi 19. a 25. únorem 2024.

Co podniknout s dětmi o jarních prázdninách

O jarních prázdninách si s dětmi můžete užít týden volna. To je skvělá příležitost vyrazit na hory, na zahraniční dovolenou nebo na výlety s dětmi do aquaparku či do ZOO. Máme tipy na aktivity i pro ty, kteří si nemohou dovolit drahé pobyty.

Nepodceňujte cestovní pojištění

Ať se chystáte na jarní prázdniny do zahraničí nebo jen do českých hor, neměli byste podcenit cestovní pojištění. Málokdo ví, že vám může pomoci i při úrazu v tuzemsku.

O jarních prázdninách na hory

 • Na hory v ČR

  Ubytování na horách bývá o jarních prázdninách zamluvené týdny dopředu, proto byste si měli pospíšit s rezervací.

  K nejoblíbenějším zimním destinacím v ČR patří Krkonoše. Tam najdete několik skiareálů, například Malá Úpa – jedno z nejvýše položených středisek v ČR, SkiResort Černá Hora – Pec, kde si na jeden skipas si užijete 50 km sjezdovek nebo Skiareál Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně, který hostí známé sportovní události.

  K nejmodernějším a největším lyžařským resortům ČR se řadí Klínovec propojený s německým střediskem Fichtelberg v Krušných horách. Nejbližší možnost lyžování pro Středočechy nabízí Monínec. Jestliže připadají jarní prázdniny ve vašem městě na březnový termín, vydejte se do areálu Praděd – Ovčárna. Díky nadmořské výšce přes 1 400 m n. m. zde bývají nejlepší sněhové podmínky v republice.

  Jarní prázdniny ovšem nemusíte věnovat jen sjezdovému lyžování, zejména v únorových termínech bývá dostatek sněhu i na běžkování. K nejznámějším centrům běžeckého lyžování v Česku patří Zadov na Šumavě, Krušnohorská magistrála, která spojuje Boží dar s Bublavou a Jizerská magistrála, kde se koná legendární Jizerská padesátka. Stovky kilometrů upravených tras pak najdete v Krkonoších.

  Nechcete se na běžky během jarních prázdnin vydávat nadarmo? Aktuální sněhové podmínky s upraveností tratí sledujte na webu bilastopa.cz.

 • Na hory do zahraničí

  Chcete si být jistí sněhovou pokrývkou, ať už jarní prázdniny připadají na jakýkoliv datum? V rámci České republiky si bohužel nemůžete být jistí, a tak se raději spolehněte na lyžařskou dovolenou v Alpách.

  K nejoblíbenějším lyžařským cílům během jarních prázdnin patří Itálie. Nabízí desítky středisek ideálních pro rodinnou dovolenou – široké sjezdovky všech obtížností, moderní a rychlé lanovky, dostupné ubytování i stravování. Výhodně pořídíte lyžařské zájezdy na týden i ve zkráceném termínu, například na 3 dny lyžování.

  Pokud holdujete náročnějším svahům, preferujete luxusnější hotely včetně wellness a nevadí vám vyšší cena, vyrazte do Rakouska. Díky krátké vzdálenosti z ČR jsou rakouské Alpy oblíbené také na krátké lyžařské pobyty s vlastní dopravou. A to nejen během jarních prázdnin, ale po celou zimní sezónu.

  Opravdové lyžařské nadšence uchvátí lyžování ve Francii. Stovky kilometrů vzájemně propojených sjezdovek, bohaté možnosti freeridu a kvalitní snowparky řadí některá francouzská střediska ke světové špičce. Navíc většinou budete bydlet přímo na sjezdovce. Někoho odradí delší cesta, ale cestovní kanceláře pořádají zájezdy, které se přesně trefí do termínu jarních prázdnin – odjezd v pátek na noc a návrat v neděli. Užijete si tak 6 dní lyžování.

  Přečtěte si další tipy, kam vyrazit za lyžováním a snowboardingem a zjistěte, na kolik vás letos vyjdou skipasy.

Jarní prázdniny v teple

Sníh vás neláká a raději byste někam do tepla? I v období jarních prázdnin se můžete vydat na téměř letní dovolenou. K nejoblíbenějším destinacím, kde si v únoru a březnu vychutnáte koupání v moři a sluneční paprsky, se řadí Egypt, Kapverdy, Spojené arabské emiráty nebo Zanzibar. Líbí se vám spíše představa sportovní dovolené na kole či pěšky? Pak kupujte letenky na Kanárské ostrovy.

Nepodceňujte cestovní pojištění do zahraničí

Bez sjednání cestovního pojištění byste neměli vůbec vyjíždět za hranice – pokryje vám náklady na ošetření a hospitalizaci v zahraničí při onemocnění či úrazu. Dejte si pozor na to, zda cestovní pojištění kryje lyžování a snowboarding. Některé pojišťovny řadí zimní sporty k základním sportům. Pojištění se na ně vztahuje automaticky, pokud se pohybujete na sjezdovkách a vyznačených trasách. Jiné pojišťovny k nim přistupují jako k rizikovým sportům, a ty je potřeba si patřičným způsobem připojistit.

Důležitou součástí cestovního pojištění je pojištění odpovědnosti, z nějž se hradí škody, když způsobíte újmu na zdraví a majetku jiné osobě. Třeba když někoho srazíte na lyžích, zaplatí se z pojištění úhrada jeho léčby, ušlý výdělek během nemocenské i náklady na zlomené lyže.

Víte že..

V některých zemích je pojištění odpovědnosti pro lyžaře dokonce povinné. Například v zimních střediscích v Itálii vám bez něj hrozí odebrání skipasu a pokuta až stovky eur.

Ani v rámci Evropy si nevystačíte jen s modrou kartičkou pojištěnce. Některé země (např. Slovensko) totiž z veřejného pojištění nepokrývají zásahy horské služby. Když si v Tatrách zlomíte nohu a poletí pro vás vrtulník, může se vám to bez správného cestovního pojištění pořádně prodražit. Přitom nejlevnější cestovní pojištění si vyberete během pár minut díky online srovnání.

Jestliže jedete na jarní prázdniny do zahraničí autem a nemáte havarijní pojištění, zvažte připojištění Dovolená autem. Obzvlášť v zimě je velmi nepříjemné, když s celou rodinou zůstanete někde trčet kvůli poruše auta či po havárii. Buďte raději připraveni na všechny situace a zajistěte si kvalitní asistenční služby.

Cestovní pojištění pro tuzemsko? Kryje úraz i odpovědnost

Úrazy hrozí i na českých horách, a tak se vyplatí sjednat si pojištění pro tuzemsko. To obsahuje úrazové pojištění, které vám vyplatí kompenzaci, když náhodou skončíte na nemocenské s úrazem. Obvykle zahrnuje také pojištění odpovědnosti a pojištění zavazadel. Při jeho sjednání opět vybírejte mezi rekreačními a rizikovými sporty. Většina pojišťoven nabízí zvýhodněnou cenu, když pojištění uzavřete pro celou rodinu.

Kam na výlet o jarních prázdninách – tipy na výlety s dětmi

Neholdujete zimním sportům? Nevadí, jarní prázdniny nemusíte s dětmi trávit jen na horách. Podívejte se, kam vyrazit na výlet s dětmi v jednotlivých krajích.
Praha
Praha

Nejspíš všechny děti budou nadšené, když je o jarních prázdninách vezmete do aquaparku Aquapalace – v Čestlicích najdete ten největší v ČR, včetně saunového světa a wellness. Republikovým nej se pyšní i Majaland, největší krytý zábavní park ČR funguje v Tuchoměřicích. Zábavu a poznání zkombinujete při návštěvě Národního muzea nebo Světa medúz.

Vstupy zdarma

 • masopusty – Břevnov, Vinoř, Roztoky, Žižkov

 • Armádní muzeum Žižkov

 • rozhledna Doubravka

středočeský kraj - Křivoklát
Středočeský kraj

Pro návštěvníky mají o jarních prázdninách otevřeno hrady Křivoklát a Karlštejn. Milovníky aut potěší výlet do Škoda Muzea v Mladé Boleslavi. Unikátní zážitek se naskytne při návštěvě kostnice v Kutné Hoře. Za návštěvu stojí i zámek a labyrintárium Loučeň. Na koupání láká Tipsport Laguna Beroun, Vodní svět Kolín nebo Aquapark Příbram.

Vstupy zdarma

 • masopust – Poberounský (Zadní Třebáň), Odolena Voda, Mělník, Nymburk

 • Čertovy hlavy u Želíz

 • prohlídka historického centra – Kolín, Mělník, Kutná Hora, Poděbrady

Jihočeský kraj - zámek Hluboká.
Jihočeský kraj

Po celou zimní sezónu pořádá prohlídky zámek Hluboká. Celoročně otevřená je také stezka korunami stromů nedaleko Lipna. Ohřát se pak můžete v Aquaworldu. Výlet s dětmi si můžete naplánovat i do historického města Český Krumlov, mimo letní sezónu je tu méně turistů.

Vstupy zdarma

 • masopust – Vodňany, České Budějovice

 • prohlídka historického centra – Český Krumlov, Třeboň, Písek

 • návštěvnické centrum Kvilda – pozorování jelenů a rysů

Liberecký kraj - iQlandia
Liberecký kraj

Za špatného počasí vás uvítá místní Dinopark, jediný zastřešený Dinopark v ČR. Malé badatele nadchne vědeckozábavní centrum a planetárium iQlandia. V Liberci si užijete i vodní zábavu, a to v aquaparku Babylon. Otevřené jsou zámky Sychrov a Zákupy. Adrenalin nabídne krytá motokárová dráha v obchodním centru Froum Liberec.

Vstupy zdarma

 • masopust – Liberec, Doksy, Zákupy, Brniště

 • turistika – Kokořínsko, Český ráj

 • vyhlídky nad Rokytnicí

Královehradecký kraj Safari
Královehradecký kraj

Safari Park ve Dvoře Králové se o zábavu postará po celý rok, ale během jarních prázdnin se tu navíc konají speciální komentované prohlídky. Zajímavým zážitkem je posezení v krčmě v Dětenicích, kde si můžete zkusit, jak se hodovalo ve středověku. Do Janských Lázní se vydejte na stezku korunami stromů.

Vstupy zdarma

 • Chlumecký masopust

 • turistika – Adršpach, Teplické skalní město, Broumovské stěny

 • poutní místo Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově

Pardubický kraj - Sky Bridge 721
Pardubický kraj

Nejen na lyžování láká resort Dolní Morava, kde si užijete Stezku v oblacích, mamutí bobovou dráhu a Sky Bridge 721, nejdelší visutý most na světě. Obdivovatelům vojenské techniky učaruje Vojenské muzeum Králíky. O jarních prázdninách otevírá Národní hřebčín v Kladrubech. Menší děti nadchne pohádkové peklo Čertovina u Hlinska.

Vstupy zdarma

 • masopust – Studnice, Chrudim

 • pozorování ptáků kolem rybníku Bohdaneč a Matka

 • prohlídka historické centra – Pardubice, Litomyšl, Lázně Bohdaneč

Plzeňský kraj - Techmania
Plzeňský kraj

Školáci nebudou ani o jarních prázdninách zahálet, když s nimi vyrazíte do vědeckozábavního centra Techmania. Každoročně si na období jarních prázdnin připravuje speciální program DEPO2015. Kdo se nebojí, neměl by vynechat návštěvu katakomb v Klatovech cestou na Šumavu.

Vstupy zdarma

 • masopust – Vejprnice, Postřekov

 • zážitková stezka Spejbla a Hurvínka (Bolevecké rybníky)

 • prohlídka historického centra – Plzeň, Klatovy

Karlovarský kraj - hrad Loket
Karlovarský kraj

Hrad Loket vítá návštěvníky po celý rok. Během výletu s dětmi na Karlovarsku byste neměli minout ani Boheminium – park miniatur z celého Česka, který najdete v Mariánských Lázních. Děti se vyřádí ve Fun areně Cheb. Motýlí dům v Karlových Varech vás zavede mezi 400 motýlů.

Vstup zdarma

 • výlet do lázeňských měst – Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy Lázně

 • Ježíškova cesta na Božím Daru

Olomoucký kraj - elektrárna Dlouhé stráně
Olomoucký kraj

Za koupáním vyrazte do aquaparku v Olomouci či do termálního aquaparku ve Velkých Losinách. Oblíbeným výletním cílem je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně, kde se můžete účastnit naučné exkurze. Po celý rok je otevřena také ruční papírna ve Velkých Losinách. V ZOO v Olomouci probíhá zábavná hra zooinventura.

Vstupy zdarma

 • masopust – Prostějov, Bystřice

 • ledové sochy na Kopřivné

 • prohlídka historického centra – Olomouc, Šumperk, Šternberk

Moravskoslezský kraj
Moravskoslezský kraj

V ZOO Ostrava se každoročně v období jarních prázdnin mimořádně otevírá výukové centrum. Ostrava láká také na svoji industriální minulost, a tak můžete zavítat do Velkého světa techniky či do největšího hornického muzea v ČR. Fandové do náklaďáků se vyřádí v muzeu automobilů Tatra v Kopřivnici. Za návštěvu stojí i zábavní park s motokárami a herní zónou E-motion Park.

Vstupy zdarma

 • masopust – Příbor, Ostrava, Frýdek-Místek, Hodoňovice

 • halda Ema v Ostravě

 • geolokační hra Sedm klíčů Ostravy

Zlínský kraj
Zlínský kraj

Krásnou zoologickou zahradu najdete ve Zlíně. Za výlet s dětmi stojí Rožnov pod Radhoštěm, kde se během jarních prázdnin konají akce ve Valašském muzeu v přírodě. Nevšední zážitek nabízí Kovozoo ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde žije 400 zvířátek vytvořených z kovového šrotu.

Vstupy zdarma

 • masopust – Fašank Strání, Lešetínský Fašank

 • kluziště na Hanáckém náměstí v Kroměříži (10 Kč)

 • Pulčínské skály a ledopády

Ústecký kraj
Ústecký kraj

Vydejte se do ZOO v Ústí nad Labem, během jarních prázdnin mívají speciální program jako krmení zvířat. V Děčíně pak můžete zavítat do ZOO nebo na zámek. Zábavu i spoustu pohybu si děti užijí v parku Jungle Arena v Mostě, menší děti ocení výlet do Cirkus parku Teplice.

Vstupy zdarma

 • masopust – Ústí, Kadaň, Šluknov, Litoměřice

 • kouřící vrch Boreč

 • turistika – Milešovka, České Švýcarsko, hora Říp

kraj Vysočina
Kraj Vysočina

Při výletu s dětmi zavítejte do Jihlavy, kde si užijete ZOO a aquapark Vodní ráj. Na koupání láká také Aquapark Laguna v Třebíči. Zaujme i zámek Žďár nad Sázavou s Muzeem nové generace, kde si mohou malí návštěvníci osahat všechny exponáty, nebo Muzeum rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Vstupy zdarma

 • masopust – Pelhřimov, Herálec

 • rozhledny Mařenka, Fajtův kopec, Pekelný kopec

 • sochy na vycházkovém okruhu v Hamrech nad Sázavou

Jihomoravský kraj
Jihomoravský kraj

Kam na výlet v Brně a okolí? Aqualand Moravia nezklame mladší školáky ani puberťáky. Vedle nešlápnete ani s návštěvou ZOO Hodonín či ZOO Brno – její součástí je lanové centrum pro děti od 3 do 11 let. Unikátní zážitek poskytne 5D kino v Brně. Nebo si vyberte z několika únikových her pro celou rodinu.

Vstupy zdarma

 • masopust Špilberk

 • rozhledny ve vinicích – Slunečná, Kobylí vrch, Maják, U křížku

 • prohlídka historického centra – Brno, Znojmo

prachovské skály výhled z kopce
Další výlety

Další tipy na výlety po Česku najdete v našem magazínovém článku.

Jarní prázdniny si můžete užít i levně

Nemůžete si dovolit nákladné výlety s dětmi, ale nabídka bezplatných akcí vám nestačí? Vyrazte do nejbližšího města – speciální program na jarní prázdniny si připravuje většina institucí pro děti, např. knihovny, střediska volného času či muzea.

Dáváte-li přednost sportu, vsaďte na bruslení na zimním stadionu. Cenově přijatelnou zábavu pro děti nabízí různé herny a trampolínová centra – vstupenky pořídíte ještě levněji přes různé slevové portály.

Nemůžete si vzít dovolenou během jarních prázdnin? Pak se porozhlédněte po nabídce příměstských táborů.

Srovnaný magazín

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.