Cestovní pojištění – srovnání cen

Chalupaření a chataření má v Česku dlouhou tradici. S trochou nadsázky můžeme dokonce říct, že jde o náš národní sport. Chalupa už navíc dávno neslouží jako odkladiště nepotřebných věcí v domácnosti. Stále častěji ji volíme nejen jako víkendové útočiště, ale též prázdninové sídlo a místo zaslouženého odpočinku. Proto do jejího vybavení často investujeme nemalé částky. A to je jeden z důvodů, proč přemýšlet o kvalitně nastaveném pojištění chaty s dostatečnými limity pojistného plnění. Jak takovou pojistku vybrat a co všechno vlastně kryje? Prozradíme!

Proč vsadit na pojištění chalupy a chaty?

Ať už za škody mohl vichr z hor nebo kolemjdoucí nenechavec, u pojištěné nemovitosti můžete případnou škodu nárokovat po své pojišťovně, která vám vyplatí odpovídající částku nutnou k uvedení chaty nebo chalupy do původního stavu. Pojištění chalupy nebo chaty se vztahuje třeba na přírodní živly, vloupání, ale i na méně obvyklé situace, mezi které patří třeba poškození zateplení stěn zvířetem.

  • Věděli jste, že: Pojistit lze i chalupu ve výstavbě či v rekonstrukci?
  Spočítejte si pojištění majetku

Kvalitně nastavená pojistka se ale může vztahovat též na vedlejší objekty (např. hospodářské budovy, garáže, bazény, skleníky, ploty, chodníky), stavební materiál a věci sloužící k výstavbě, opravám nebo údržbě, a pokud si k ní sjednáte i odpovídající pojištění domácnosti, pojistka pokryje i vybavení rekreační domácnosti a předměty, které slouží k jejímu provozu (např. nábytek, koberce, osvětlovací tělesa, kuchyňské přístroje, apod.) nebo předměty sloužící členům, kteří rekreační nemovitost obývají (např. audiovizuální a výpočetní technika, foto technika, sportovní vybavení, starožitnosti, knihy, oblečení, zahradnické nářadí apod.)

Jak pojistku vybrat a na co si dát pozor?

 

Pojištění chaty a chalupy spadá pod klasické pojištění majetku (nemovitosti). A protože u nás tento druh pojistné ochrany poskytuje rovnou několik pojišťoven, je občas složité se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat.

Proto je dobré mezi sebou vybrané pojistky porovnat třeba pomocí našeho intuitivního srovnávače pojištění majetku. Pokud si s výběrem vhodného pojištění chaty nevíte rady, nebojte se obrátit na zkušeného pojišťovacího experta, který vybranou situaci namodeluje a navrhne vám optimální řešení.

Existují ale i situace, které vyžadují vaši pozornost a hlubší proniknutí do problematiky pojištění rekreační nemovitosti. Jde například o situace, kdy máte chatu či chalupu postavenou v záplavové oblasti. Pokud se tato nemovitost nachází ve čtvrté nejohroženější zóně, bude pravděpodobně nepojistitelná.

U zón 2 a 3 je pak potřeba počítat s rizikovým příplatkem. Zóna 1 většinou nemá na pojistitelnost nebo výši pojistky žádný zásadní vliv. O tom, v jaké zóně se vybraná nemovitost nachází, se snadno přesvědčíte na stránkách České asociace pojišťoven v aplikaci Povodňové mapy.

Vyšší nároky na pojištění chaty byste měli mít i v oblastech s četnými krádežemi. Tady je potřeba počítat s tím, že kvalitní pojistka není všespásná a pojišťovny mají v těchto případech poměrně přísné podmínky týkající se zabezpečení chaty, které zlodějům vloupání ztíží nebo jim v něm přímo zabrání. Ruku v ruce s rizikovější lokalitou jde též cena pojištění, která se může ročně vyšplhat i k několika tisícům korun.

Spočítejte si pojištění majetku
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 21

Proč si sjednat pojištění majetku?

  • Váš domov je tam, kde se cítíte bezpečně. S pojištěním majetku o tento pocit nepřijdete i v nebezpečných situacích.
  • Díky různým druhům pojištěním majetku si můžete pojistit nemovitost, domácnost, jízdní kolo i bazén.
  • Pojistit si můžete i rekreační objekt. Díky tomu můžete v klidu spát a nemyslet na případné zloděje na vaší chatě.
  • Pojištění se nevztahuje pouze na budovu, ale i na to, co se nachází na zahradě – tedy například i na materiál na rekonstrukci.
  • Pokud jste vášnivý sportovec, jistě vás potěší i to, že se pojištění vztahuje na sportovní vybavení.