• Online rychlé srovnání

  • Vše vyřídíte z pohodlí vašeho domova

  • Úspora až 40 %

Pořídili jste si vlastní nebo družstevní byt? Bydlíte v nájmu nebo pronájmu? Odkoupili jste byt do osobního vlastničtí? Ať už jste odpověděli na kteroukoli z výše uvedených otázek kladně, měli byste se v této souvislosti zajímat o kvalitní a správně nastavené pojištění bytu. Do jaké kategorie tahle pojistka spadá a jak ji správně vybrat? Poradíme na následujících řádcích!

Pojištění domácnosti nebo nemovitosti?

Pojištění bytu opět spadá do kategorie neživotního pojištění. Při výběru ale opět budete volit mezi pojištěním nemovitosti a domácnosti. I v tomto případě je potřeba znát zásadní rozdíly, které mezi těmito dvěma druhy pojistné ochrany panují.

Zatímco pojištění bytu a domácnosti chrání váš osobní majetek, kam spadá zejména vybavení bytu (podlahy, tapety, svítidla atd.), elektroniku, nábytek a další odstěhovatelné (movité) vybavení, pojištění nemovitosti se naopak vztahuje na samotnou bytovou jednotku jako takovou. Velmi zjednodušeně tak můžeme říct, že pojištění nemovitosti kryje škody na stavebních součástech bytu či domu způsobené živly nebo nehodou.

Pozor na výluky a limity pojistného plnění

Ani sebelepší pojistka ovšem nebude krýt všechna rizika a situace. Mezi pojišťovnami bývá rozdíl v uznání pojištění majetku uloženého ve společných prostorech, rozbití oken a prosklených dveří, snadno přístupného majetku na balkoně nebo lodžii v přízemí a prvním patře či škod způsobených exotickými domácími zvířaty. U pojištění nemovitosti si následně pohlídejte, zda jsou pojištěny i vedlejší budovy (sem spadá například garáž, sklep, dílna, kůlna, bazén, oplocení apod.) a jaké jsou zde limity pojistného plnění.

Komu se pojištění bytu vyplatí?

O pojištění bytu by měli uvažovat nejen sami majitelé bytové jednotky, ale také nájemníci, členové družstva nebo osoby, které odkoupily byt do osobního vlastnictví. Ať už zvolíte pojištění bytu v osobním vlastnictví nebo pojištění bytu při pronájmu, mějte na paměti, že v zásadě jde o jeden a týž produkt, jehož parametry vám pomůže nastavit pojišťovací specialista.

Při sjednávání pojištění bytu v nájmu ověřte, zda tuto povinnost nestanovil sám majitel pronajímaného bytu, který mohl platbu za uzavřenou pojistku začlenit do celkové hodnoty nájmu. V takovém případě hovoříme o pojištění pronajímaného bytu a vy se o něj už zpravidla nemusíte více zajímat.

Pokud smlouva pojištění pronajatého bytu neobsahuje, je na místě si ji sjednat co nejdříve po nastěhování. I v tomto případě je totiž potřeba počítat, že pojištění bytové jednotky začne platit až po nějaké době, kterou si nastavuje každá pojišťovna sama. Pokud by během této lhůty došlo k poškození nemovitosti nebo jejího vybavení, pojišťovna vám nebude moci škodu uhradit.

Sjednejte si kvalitní ochranu

A jak správné pojištění bytu v pronájmu nastavit? Do pojistné smlouvy zahrňte veškeré vybavení a zařízení, které vám ve vybrané bytové jednotce patří. Jedná se tedy o vaše vybavení, jako je nábytek, elektronika, spotřebiče, ale i osobní věci, mezi které patří třeba oblečení či kosmetika.

Důležitou položkou při sjednávání pojištění nájemního bytu je i pojištění odpovědnosti bytu. V tomto případě jde o připojištění odpovědnosti vůči třetím osobám v běžném životě. Hodit se vám bude nejen v souvislosti s provozem domácnosti, ale i v případě, že se vám podaří nechtěně poničit zboží v obchodě nebo na návštěvě rozbijete drahou vázu.

Při výběru vhodné pojistné ochrany pak mezi sebou nezapomeňte jednotlivé položky porovnat, s čímž vám pomůže náš praktický srovnávač a zároveň výsledný produkty vybírejte dle stupně pojistné ochrany a limitů pojistného plnění. Ověřte též, co spadá mezi výluky, ať nejste v případě pojistné události nepříjemně překvapení.