Cestování s miminkem

  • Srovnání a sjednání cestovního pojištění online

  • Všechny dokumenty dostanete ihned na e-mail

  • Během 2 minut sjednáte a ušetříte až 50 % ceny pojištění

  • Pro cesty autem pojistíme i Vaše vozidlo

cestovní pojištění děti

Cestování s miminkem a pojištění

Na cestování s miminkem mladším půl roku není nic špatného, ani nebezpečného. S novorozencem se naopak cestuje daleko příjemněji než se staršími dětmi, protože malá miminka vyžadují daleko méně pozornosti než starší děti. Bát se nemusíte ani delších cest do zahraničí. Stačí být dobře připravený.

Mezi lidmi stále převládá názor, že miminka mladší 3 měsíců by měla být hýčkána doma a cestování s nimi ohrožuje jejich zdraví. Není to tak docela pravda. Pokud je miminko i jeho maminka v pořádku, není důvod zůstávat doma. Cestování po uplynutí šestinedělí je povoleno.

Naopak cestování s novorozenci si odvážní rodiče nemohou vynachválit. Pravdou totiž je, že novorozenec nevyžaduje nijak zvláštní pozornost a většinu času na cestách prostě prospí. Samozřejmě se jedná o individuální záležitost. Každé miminko je jiné a rodiče by měli přihlížet k jeho natuře.

Cestování s miminkem autem

Nejpohodlnější a nejjednodušší na přípravu je cestování vlastním autem. Je to příjemnější pro samotnou rodinu i okolí, které na cestování s hodně malými dětmi pohlíží různě. Do auta můžete přibalit vše potřebné, nejste omezeni žádnými nařízeními, váhovými limity apod. Na cesty můžete vyrazit ve vámi zvolený čas a stejně tak můžete po cestě kdykoliv zastavit a odpočinout si.

Při cestování s miminkem na delší trasy dodržujte bezpečnostní pravidla. S miminkem by měli cestovat nejméně dvě osoby, ideálně rodiče. Rodič-řidič se tak může soustředit na cestu, zatímco druhý rodič dává pozor na miminko a hlídá jeho potřeby. Základem bezpečného cestování je kvalitní autosedačka v odpovídající velikosti a vše, co takové miminko jenom může potřebovat.

Jediné, na co by si novopečení rodiče měli dávat velký pozor, je cílová destinace. Lékaři rozhodně nedoporučují rodičům s novorozenci navštěvovat exotické země v době, kdy tam panují velká vedra. Ta miminkům nesvědčí. Pokud trváte na teple, vyberte si země nebo roční období s příjemnějšími klimatickými podmínkami.

Cestování s miminkem a potřebné doklady

Kromě potřebného vybavení, myslete i na doklady. Odpovídající doklady by měl mít váš vůz. Zelená karta o platném povinném ručení je samozřejmostí, doporučeno je mít sjednané i dobré havarijní pojištění. Zapomínat byste rozhodně neměli na cestovní pojištění, které si můžete vyřídit pro celou rodinu. Malé miminko bývá většinou pojištěno zdarma.

Důležité jsou také odpovídající osobní doklady. Také novorozenec musí mít osobní doklady. Na cesty po zemích EU si vystačí s občanským průkazem. Mimo EU potřebuje cestovní pas. Oba doklady vyřídíte na obecním úřadu s rozšířenou působnosti bez omezení věku, tedy od narození miminka. Pozor si však dávejte na délku platnosti dokladu dítěte, který je výrazně kratší než u dospělého.