Auto jedoucí v dešti

Ztráta SPZ vás může přijít draho. Co dělat, když o ni přijdete?

21. 7. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Ať už o SPZ přijdete jakýmkoliv způsobem, rozhodně se bez nich nevydávejte na cestu. Za poznávací značky nesete plnou odpovědnost, stejně jako za technický stav vozu nebo povinné ručení. Pokud vás při jízdě bez SPZ přistihne policie, hrozí vám vysoká pokuta a zákaz řízení.

Nehoda ani krádež policii neuchlácholí

Vůz bez správně připevněných registračních značek nesmíte řídit. Pokud by vám tedy z auta SPZ odpadla a vy ji umístili například za sklo, nijak si tím nepomůžete. Nařízení je v tomto jasné a striktní, aby se předcházelo možným podvodům a policie musí konat. Pokuta za jízdu bez SPZ může dosáhnout až deseti tisíc korun a navíc můžete na rok přijít o řidičák. Registrační značky jsou naprostou nutností i v zahraničí a sankce za řízení bez nich se tam mohou vyšplhat i do tisíců eur.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že ztráta SPZ není příliš častá, opak je pravdou. Z auta může upadnout i po přejezdu nerovnosti nebo lehkém nárazu během parkování. Ještě snazší je její demontáž a tedy i možná krádež. Vzácně o SPZ můžete přijít i při jízdě po rovné silnici. Jakmile si ztráty všimnete, je třeba na nejbližším možném místě zastavit. Pokud odpadnutí značky zaregistrujete včas a máte možnost se pro ni vrátit, udělejte to. Na dálnicích a frekventovaných tazích to z bezpečnostních důvodů není možné, na klidnějších vedlejších silnicích ale ano. Myslete však na svou bezpečnost, nezapomeňte na výstražná světla a reflexní vestu, kterou byste v autě měli mít v rámci povinné výbavy automobilu. Pokud se vám značku podaří připevnit zpět na místo, můžete v jízdě pokračovat.

Pokud SPZ nebudete schopni na auto připevnit, nebo netušíte, kde se nachází, nemůžete svůj vůz využít k jízdě a řešením bude jedině odtah. To je nepříjemné i v Česku, ale ještě více v zahraničí. Odtah ze zahraničí vás totiž může přijít velmi draho. V obou případech se tak vyplatí kvalitní pojištění, které odtah pokryje v rámci asistenčních služeb.


Infografika – SPZ

Zvažte zabezpečení a pojištění SPZ

Běžné rámečky na SPZ toho moc nevydrží a značku z nich během chvíle dokáže vymontovat kdejaký pobuda. Na trhu ale existují různá řešení, která SPZ dokážou ochránit. Například český výrobce SPZ Guard vyrábí odolné kovové rámečky, ze kterých registrační značku jen tak nedostanete a minimalizujete tak riziko možných komplikací na cestách.

Pokud máte SPZ na přání, měli byste na ni být obzvlášť opatrní. Při úplné ztrátě značky vám totiž úřad nikdy nevystaví přesný duplikát. A pokud budete mít zájem o nové značky na přání, bude třeba znovu zaplatit poplatek 5000 Kč za tabulku. Značky na přání si u několika českých pojišťoven můžete také pojistit. Službu nabízí například pojišťovny ČSOB, Direct a Generali Česká pojišťovna. Díky pojištění za nové značky nebudete muset platit, ale původní originál vám už nikdo nevrátí. Ideální kombinací je tak pojištění spolu s fyzickou ochranou.


Nové značky vyjdou na pár stovek

Ať už o své SPZ přijdete jakkoliv, poplatek za jejich výměnu není nikterak vysoký.

Pokud máte značku pouze poškozenou, vystaví vám úřad její kopii. Jestliže ale původní SPZ ztratíte, dostanete od úřadu úplně novou. Tu nezapomeňte nahlásit také své pojišťovně, která vám musí vystavit aktualizovanou zelenou kartu, ve které bude uvedena nová SPZ.

Kde ztrátu hlásit a jak co nejdříve získat nové SPZ?

V případě ztráty či poškození je řešení poměrně jednoduché. Věc stačí nahlásit na magistrát nebo obecní úřad s rozšířenou působností a nové značky si můžete rovnou odnést. O něco komplikovanější proces vás čeká v případě ukradených značek. Krádež musíte povinně nahlásit nejdříve Policii ČR a poté teprve vyrazit na úřad.

Pokud jste o původní SPZ přišli, úřad vám nové značky přidělí na počkání. Výroba SPZ na přání může trvat až 15 dní a stejná lhůta vás čeká, pokud máte SPZ pouze poškozenou a potřebujete její duplikát.

Potřebné formuláře najdete na webu ministerstva dopravy, takže si je můžete vyplnit předem. Ohledně SPZ využijete formuláře Oznámení o ztrátě, zničení nebo odcizení tabulky s registrační značkou a Žádost o vydání tabulky s registrační značkou.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Pro výměnu budete potřebovat:

 • občanský průkaz

 • velký a malý technický průkaz

 • policejní protokol, pokud šlo o krádež

 • druhou značku, jestliže vám byla ukradena pouze jedna

 • ověřenou plnou moc, pokud věc řešíte za někoho jiného

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.