Cestovní pojištění – srovnání cen

Zimní dovolená 2021 - Dvě kamarádky s lyžemi na svahu

Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

porovnání cestovního pojištění

Podmínky cestování pro očkované a neočkované

Nejlépe jsou na tom očkovaní. Ti mohou zimní dovolenou na českých i zahraničních horách až na výjimky plánovat bez obav. Pro neočkované se podmínky průběžně mění, někde stačí negativní testy před příjezdem a odjezdem, jinde dovolenou neumožní ani opakované testy s negativním výsledkem.  

Aktuálně všechny hlavní lyžařské země v Evropě vyžadují buď očkování nebo potvrzení o vyléčené nemoci, jen málokde stačí negativní výsledky PCR testů. Bez požadovaných dokumentů nelze využívat lanovky, ubytovat se, není povolen ani vstup do země. Většinou je uznáván pouze certifikát o očkování a neočkované nepřijímají za žádných okolností. Platí to pro dospělé a děti starší 12 let.

Jednotlivé země si nastavují různé podmínky. V případě zájmu o jejich návštěvu je třeba se s nimi podrobně seznámit a průběžně je sledovat. Dle vývoje pandemie se mohou změnit i ze dne na den. Kde všude se smí lyžovat a za jakých podmínek?

Lyžování v Česku pouze pro očkované

V domácím prostředí mohou na sjezdovky vyrazit dospělí s platným očkovacím certifikátem. Dětem od 12 do 18 let stačí negativní PCR test. PCR test mohou využít ještě dospělí, kteří absolvovali první dávku očkování. Výjimku představují děti do 12 let, které se obejdou bez certifikátu i testu.

Dále platí povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorách. Platí to i pro uzavřené kabinky, ne na obyčejné velky. Také na sjezdovkách není respirátor vyžadován.

Slovensko prosazuje lockdown

Slovensko zastává mnohem přísnější opatření než ČR. Až do 25. prosince v zemi platil tvrdý lockdown. Sjezdovky, lanovky a vleky byly otevřeny, avšak s omezenou kapacitou, a všechna ubytovací zařízení byla striktně uzavřena pro místní i turisty

Od 25. prosince jsou lyžařská střediska i ubytovací zařízení přístupná pouze pro očkované a osoby s potvrzením o nedávno absolvované a vylečené nemoci. Navíc je nezbytný negativní PCR test.

Zimní dovolená - Lyžařské středisko, mlha v údolí

Benevolentní Polsko vyžaduje pouze roušky

Lyžování bez podmínek umožňuje pouze Polsko, které mělo sjezdovky otevřeny i v loňském roce. Není vyžadován certifikát o očkování, ani negativní PCR či antigenní testy. 

Za jediné negativum tak lze považovat pouze omezenou kapacitu u ubytovacích zařízení a restauracích. V uzavřených prostorách, na lanovkách a vlecích platí povinnost nosit roušky nebo respirátory.

Německo je otevřeno pouze pro očkované

Potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci, takzvaný Covid Pass, vyžaduje i sousední Německo, které ještě před měsícem trvalo současně na certifikátu a negativním testu. Děti do 12 let nemusí mít žádné potvrzení ani test. 

Nošení roušek a respirátorů je v Německu povinné. Roušky jsou povinné pro děti od 6 let do 12 let. Děti nad 12 let a dospělí musí mít v uzavřených prostorách nasazené respirátory.

Rakousko vyžaduje certifikáty i respirátory

Také Rakousko razí přísná preventivní opatření. Až do poloviny prosince zde platil celostátní lockdown a lyžařské areály směli využívat pouze místní. Hotely byly uzavřeny.

Aktuálně jsou na dovolenou do Rakouska potřeba plné tři očkovací dávky či dvě dávky plus negativní PCR test nebo potvrzení o prodělané nemoci a jejím vyléčení. Samotný negativní test nestačí. Pouze děti do 12 let žádné potvrzení nepotřebují.

Respirátory je povinné nosit v uzavřených prostorách. Platí to i pro uzavřené typy lanovek a kabinky. Kapacita ubytovacích a restauračních zařízení omezena není.

Zimní dovolená 2021 - Lyžařské středisko v Rakousku

V Itálii panují odlišné podmínky v různých oblastech

Itálie je rozdělena na méně a více rizikové oblasti. V méně rizikových oblastech by měl stačit i negativní test, v rizikovějších je požadováno očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci a vyplnění speciálního formuláře v elektronické nebo v papírové podobě. Žádné z potvrzení nepotřebují pouze děti do 12 let.

Nejvíce rizikové oblasti mohou být dokonce úplně uzavřeny. Před cestou do vybrané oblasti je doporučeno ověřit si stávající situaci. Provozovatelé středisek doporučují skipasy kupovat online.

Omezení kapacity se momentálně týká lanovek, uzavřených kabinek a sedaček s takzvanou bublinou (sklápěcí stříškou). Bezinfekčnost je kontrolována každý den. Povinné je i nošení respirátorů v uzavřených prostorách. Roušky musí nosit i děti starší 6 let.

Francie vyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti

Mezi benevolentnější země patří Francie, které stačí potvrzení o bezinfekčnosti, a to ani ne všude. Platí to především pro vnitřní prostory, včetně ubytovacích zařízení a restaurací, jež poskytují různé volnočasové aktivity. Ubytovací zařízení bez volnočasových aktivit certifikát požadovat nemusí.

Lyžaři musí mít respirátor při vstupu do restaurací, v řadách na vlek, na všech sedačkách a lanovkách včetně otevřených. Výjimkou jsou jen pomy, na kterých jede lyžař sám, a pojízdné koberce. 

Francie také neplánuje omezit kapacitu lanovek. Pokud by došlo k překročení stanoveného limitu, požadovat bude pouze potvrzení o bezinfekčnosti. Pro děti do 11 let platí, že nemusí mít potvrzení, ani nemusí nosit roušku či respirátor.

Ve Švýcarsku stačí negativní test

Švýcarsko odmítá karanténu i kapacitní omezení. Otevřená jsou všechna lyžařská střediska i ubytovací zařízení. Podmínkou vstupu je dodržení O-T-N, tedy platné očkování, potvrzení o prodělané nemoci nebo negativní PCR test. Provozovatelé lyžařských středisek neplánují od turistů požadovat covidové certifikáty, nedojde-li ke zhoršení situace.

Před příjezdem do země je nařízený PCR test a po 4 až 7 dnech pobytu je požadován další PCR nebo antigenní test. Očkování, ani testy nepotřebují děti až do 16 let. Nošení roušek a respirátorů je povinné pouze pro děti od 12 let a dospělé osoby.

Lyžování ve Švýcarsku - Matternhorn na městem

Bulharsko trvá pouze na rouškách a rozestupech

Stále více Čechů za lyžováním míří do Bulharska, které si na omezení podobně jako Polsko nepotrpí. Na zimní dovolenou tak mohou vyrazit očkovaní i neočkování. Povinné je jen nošení respirátorů ve všech veřejných uzavřených prostorách a přepravních prostředcích a hlídá se dodržování 1,5 metrových rozestupů.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2