Lyžařky na svahu

Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

Lyžování v Česku

Dopravní, časová a cenová dostupnost – to jsou hlavní výhody českých hor. Alespoň menší lyžařské středisko budete mít do hodiny jízdy od domu, ať pocházíte z jakékoliv části republiky.

Zimní dovolená v ČR vás až na výjimky vyjde levněji než v Alpách. Je totiž potřeba brát v úvahu nejen ceny skipasů, ale také dopravy a stravování. Na druhou stranu narazíte i na drahé resorty, které se cenově vyrovnají menším alpským střediskům, ačkoliv nabízí mnohem méně sjezdovek.

Lyžaři v Česku každoročně s obavami vyhlíží předpověď počasí, protože sněhové podmínky jsou proměnlivé. Ani vybavení zasněžovací technikou nedokáže garantovat sněhovou pokrývku. Než se vydáte na hory, podívejte se, která střediska jsou v provozu. Nicméně když se sezóna vydaří, sjezdové lyžování a snowboarding můžete spojit s jízdou na běžkách a užít si rozmanitou zimní dovolenou.

Zimní dovolená na horách – na co si dát pozor

Většina lyžařů vyráží na české hory o víkendech a v době jarních prázdnin. Pokud plánujete zimní dovolenou v ČR v některém z těchto termínů, zarezervujte si ubytování včas. Chcete se vyhnout frontám u vleků? Pak se na hory vydejte během pracovního týdne mimo prázdniny a můžete se těšit na takřka prázdné svahy.

Kam na zimní dovolenou v ČR

 • Klínovec: Největší lyžařské středisko Krušných hor je propojené s německým areálem Fichtelberg a celkem nabízí 47 km sjezdových tratí.

 • Ještěd: Oblíbené středisko, kam dojedete z Liberce tramvají a z Prahy autem jen za hodinu.

 • Špindlerův Mlýn: Lyžařské středisko v Krkonoších láká na 25 km sjezdovek, snowpark a U-rampu, většina tratí je zasněžována.

 • Skiareál Lipno: Moderní středisko s mírnými svahy vyhovuje dětem a začátečníkům.


Cestujte naplno

Cestovní pojištění v ČR

Věděli jste, že si můžete sjednat pojištění pro cestování v Česku za pár korun? Pojištění na prodloužený víkend vás bude stát necelých 100 Kč a pokryje vám i rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Cestujte skutečně naplno.

Sjednat cestovní pojištění

Lyžování na Slovensku

Na českých horách nespadla ani vločka? Nemusíte hned do Alp, zkuste naše východní sousedy. Zimní sezóna zde trvá většinou od prosince do dubna, nejdéle pak ve Vysokých Tatrách.

Slovensko nabízí moderní lyžařská střediska, která kvalitou konkurují Itálii či Rakousku, ale oproti Alpám si tu zalyžujete levněji. Rozdíly jsou patrné hlavně v cenách občerstvení. Večer po lyžování si tak můžete zpříjemnit posezením v krčmě u dobrého jídla a pití často za nižší ceny než v tuzemsku.

Navíc na Slovensko můžete vyrazit na zimní dovolenou, i když nemáte žádné znalosti cizího jazyka. Díky jazykové a kulturní blízkosti se budete cítit téměř jako doma.

Zimní dovolená na Slovensku – na co si dát pozor

Zásah horské služby není na Slovensku součástí veřejného zdravotního pojištění. Proto nespoléhejte na krytí, které vám poskytne Evropský průkaz zdravotního pojištění a vždy si sjednejte cestovní pojištění s připojištěním zimních sportů. Pokud se v horách zraníte a nebudete mít řádné pojištění, zásah horské služby zaplatíte z vlastní kapsy. Ceny záchranných akcí s použitím vrtulníku se pohybují v rozmezí 4 000 až 5 000 eur.

Kam na zimní dovolenou na Slovensku

 • Jasná v Nízkých Tatrách: Největší slovenské středisko pod vrcholem Chopok nabízí 50 km tratí pro sjezdové lyžování.

 • Tatranská Lomnica: Součástí areálu ve Vysokých Tatrách je nejdelší sjezdovka Slovenska o délce 5,5 km.

 • Štrbské pleso: Nejvýše položené středisko Slovenska se rozkládá ve výšce 1360 až 1825 m n. m., zalyžujete si na 7,3 km tratí.

 • Donovaly: Areál v Nízkých Tatrách se specializuje na nejmenší lyžaře a najdete zde obrovský dětský funpark, bobovou dráhu a kluziště.

Zimní dovolená v Rakousku

Špičkové lyžování hned za humny? To je Rakousko. Jen pár hodin jízdy z ČR najdete střediska světové kvality. Dvě třetiny země pokrývají hory, a tak je opravdu z čeho vybírat. Skiareály se často sdružují do velkých lyžařských oblastí, a proto si na své přijdou nároční lyžaři, kteří chtějí prozkoumat stovky kilometrů tratí.

Rakousko přesvědčí také špičkovou infrastrukturou, střediska jsou vybavena nejmodernějšími a nejrychlejšími lanovkami, často s vyhříváním. Nezklame ani ubytování, v Rakousku se můžete těšit na hotely a penziony s wellness.

Na co si dát pozor v Rakousku

Rakousko je známé kvůli nekompromisní policii, a tak si dejte pozor na dodržování silničních předpisů. Pro jízdu na rakouských dálnicích budete potřebovat dálniční známku do Rakouska. Pokutu si můžete vykoledovat také za nesprávné upevnění lyží v autě. Proto vybavení raději převážejte ve střešní rakvi. Ovšem ověřte si, aby se vám na ni vztahovala pojistka. Většina pojišťoven nemá věci ve střešní rakvi automaticky zahrnuté do havarijního pojištění a je potřeba si sjednat připojištění zavazadel.

Při cestě do Rakouska nepodceňujte ani cestovní pojištění na lyže. Evropská kartička pojištění totiž platí pouze ve státních zdravotnických zařízeních, ale většina klinik v rakouských Alpách je soukromá.

Lyžařské středisko Rakousko

Kam na zimní dovolenou v Rakousku

 • Sölden: Lyžařské středisko nabízí dostatek sněhu od listopadu do května díky vrcholům v nadmořské výšce až 3340 m a množství sněžných děl.

 • Kitzbühel: Legendární středisko navštěvují celebrity z celého světa, proslulo díky jedné z nejtěžších sjezdovek se sklonem až 85 %.

 • Ischgl: Středisko spojuje rakouské a švýcarské areály a celkem nabízí přes 200 km sjezdovek, nejdelší měří 11 km. Po lyžování si užijete divoké après-ski.

 • Saalbach: Stovky kilometrů sjezdovek s mírným terénem nadchnou začátečníky a mírně pokročilé.

 • Zillertal Arena: Jedno z nejoblíbenějších rakouských středisek u Čechů, nachází se jen 5 hodin jízdy z Prahy.

Cestujte naplno

Nepodceňujte cestovní pojištění

Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.

Mám zájem o cestovní pojištění

Lyžování v Itálii

Italské hory nadchnou lyžaře i snowboardisty všech úrovní. Itálie je proslulá svými širokými sjezdovkami a množstvím slunečných dnů. Nezaostává však ani v množství sněhu, kvalitní úpravě sjezdových tratí a moderním zázemí – lanovky bývají rychlé a s velkou kapacitou.

Ve srovnání s Rakouskem a dalšími alpskými zeměmi potěší nižší ceny, a to i v hotelech včetně stravování. Pokud si najdete menší italské středisko, můžete si užít zimní dovolenou na vysoké úrovni za výhodné ceny. To se hodí zejména rodinám s dětmi.

Alpské lyžování v Itálii – na co si dát pozor

Od 1. 1. 2022 platí v Itálii povinnost pro všechny lyžaře a snowboardisty mít platné pojištění odpovědnosti. To si jednoduše sjednáte jako součást cestovního pojištění na lyže. Pojištění odpovědnosti se vztahuje na situace, kdy zaviníte škodu na zdraví a majetku jiné osobě.

Právě při srážce lyžařů vznikají nejvážnější úrazy, přičemž náklady na jejich ošetření a dlouhodobé léčení se mohou vyšplhat do milionů korun. Proto byste si odpovědnost měli připojistit nejen do Itálie, ale i při lyžování v ostatních destinacích.

Kam na zimní dovolenou v Itálii

 • Cortina d'Ampezzo: Středisko nazývané jako Královna Dolomit poskytuje špičkové podmínky pro lyžaře všech úrovní, v roce 2026 bude už podruhé hostit olympiádu.

 • Livigno: Kromě skvělého lyžování vás čeká bezcelní zóna s levnými nákupy alkoholu, parfémů či značkového oblečení.

 • Passo Tonale: Mírné svahy udělají radost začátečníkům a mírně pokročilým, díky ledovci zde vydrží sníh až do května.

 • Val Gardena: Téměř 200 km sjezdových tratí dosahuje světové úrovně, pravidelně se tu konají závody alpského lyžování.


Další lyžařské destinace

Výše uvedené země patří u Čechů k nejoblíbenějším cílům zimní dovolené, ale možností je ještě mnohem více. Francouzské Alpy vám vyrazí dech rozlehlostí areálů, Švýcarsko ohromí krásnými výhledy a nejdelšími sjezdovkami Evropy. V době pandemie Češi objevili i méně známé destinace, jako je Polsko či Bulharsko. A za exotickým lyžováním můžete vyrazit do Turecka či Gruzie.

Ať se na hory vydáte kamkoliv, myslete i na pojištění vozu

Pokud vám auto v horách vypoví službu a nemáte havarijní pojištění, budete muset opravu a odtah uhradit ze svého. Sjednejte si připojištění Dovolená autem k cestovnímu pojištění – v jednom pojistíte své zdraví i vůz pro případ nehody či poruchy.

Sjednat cestovní pojištění
Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Koupě zájezdu v cestovní agentuře
  Cestování
  11. března 2023|Magdaléna Kubečková
  Reklamace zájezdu krok za krokem

  Místo výhledu na oceán koukáte do oken protějšího hotelu. Jste vzhůru ještě o půlnoci, protože vás vzbudila parta opilých turistů, a navíc je vám zle z mušlí, které jste měli k obědu. Že jste si takhle vysněnou exotiku nepředstavovali? Poradíme vám, jak na reklamaci zájezdu, a přidáme pár tipů. 

 • Rodina s kufry jde do letadla
  Cestování
  15. února 2023|Jana Březinová
  Pojištění storna zájezdu

  Nákup zájezdu v předstihu má spoustu výhod. Na dovolenou se můžete těšit a začít včas s plánováním. Ale co když se před odjezdem přihodí něco, kvůli čemu nebudete moci odcestovat? Úraz nebo nemoc vám může plány překazit. Pak nezbývá než dovolenou zrušit, s čímž jsou spojené vysoké storno poplatky. Naštěstí se dají alespoň částečně pokrýt prostřednictvím pojištění storna zájezdu.

 • Žena se sluchátky sedí v letadle
  Cestování
  09. února 2023|Jana Březinová
  Co si s sebou vzít na palubu letadla?

  Blíží se datum vaší dovolené? Už teď se vidíte na exotických plážích s dobrou knihou a vychlazeným koktejlem? Ještě před tím, než se vaše představy promění ve skutečnost, bude potřeba absolvovat let letadlem. Co si sbalit na palubu? Přinášíme praktický seznam pro všechny, které čeká první let letadlem nebo se nechtějí dlouze rozpomínat, co do příručního zavazadla patří a s čím přes kontrolu neprojdou.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  Cestování
  30. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Vysokoškoláci již mnoho let s oblibou využívají program Erasmus podporující studium v zahraničí. Díky této zkušenosti poznají jinou zemi, nové přátele a zdokonalí své jazykové schopnosti. V rámci programu mají studenti nárok na stipendium, které pokryje část nákladů na cestu a ubytování. Jak je to ale s cestovním pojištěním?

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  Cestování
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů, co zde vidět - Sophia v Istambulu
  Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.