Lyžařky na svahu

Zimní dovolená v roce 2021 aneb kam vyrazit přes svátky na lyže?

Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

Podmínky cestování pro očkované a neočkované

Nejlépe jsou na tom očkovaní. Ti mohou zimní dovolenou na českých i zahraničních horách až na výjimky plánovat bez obav. Pro neočkované se podmínky průběžně mění, někde stačí negativní testy před příjezdem a odjezdem, jinde dovolenou neumožní ani opakované testy s negativním výsledkem.

Srovnat ceny cestovního pojištění

Aktuálně všechny hlavní lyžařské země v Evropě vyžadují buď očkování nebo potvrzení o vyléčené nemoci, jen málokde stačí negativní výsledky PCR testů. Bez požadovaných dokumentů nelze využívat lanovky, ubytovat se, není povolen ani vstup do země. Většinou je uznáván pouze certifikát o očkování a neočkované nepřijímají za žádných okolností. Platí to pro dospělé a děti starší 12 let.

Jednotlivé země si nastavují různé podmínky. V případě zájmu o jejich návštěvu je třeba se s nimi podrobně seznámit a průběžně je sledovat. Dle vývoje pandemie se mohou změnit i ze dne na den. Kde všude se smí lyžovat a za jakých podmínek?

Lyžování v Česku pouze pro očkované

V domácím prostředí mohou na sjezdovky vyrazit dospělí s platným očkovacím certifikátem. Dětem od 12 do 18 let stačí negativní PCR test. PCR test mohou využít ještě dospělí, kteří absolvovali první dávku očkování. Výjimku představují děti do 12 let, které se obejdou bez certifikátu i testu.

Dále platí povinnost nosit respirátor ve vnitřních prostorách. Platí to i pro uzavřené kabinky, ne na obyčejné velky. Také na sjezdovkách není respirátor vyžadován.

Slovensko prosazuje lockdown

Slovensko zastává mnohem přísnější opatření než ČR. Až do 25. prosince v zemi platil tvrdý lockdown. Sjezdovky, lanovky a vleky byly otevřeny, avšak s omezenou kapacitou, a všechna ubytovací zařízení byla striktně uzavřena pro místní i turisty

Od 25. prosince jsou lyžařská střediska i ubytovací zařízení přístupná pouze pro očkované a osoby s potvrzením o nedávno absolvované a vyléčené nemoci. Navíc je nezbytný negativní PCR test.
Lyžaři na kopciBenevolentní Polsko vyžaduje pouze roušky

Lyžování bez podmínek umožňuje pouze Polsko, které mělo sjezdovky otevřeny i v loňském roce. Není vyžadován certifikát o očkování, ani negativní PCR či antigenní testy. 

Za jediné negativum tak lze považovat pouze omezenou kapacitu u ubytovacích zařízení a restauracích. V uzavřených prostorách, na lanovkách a vlecích platí povinnost nosit roušky nebo respirátory.

Německo je otevřeno pouze pro očkované

Potvrzení o očkování nebo prodělání nemoci, takzvaný Covid Pass, vyžaduje i sousední Německo, které ještě před měsícem trvalo současně na certifikátu a negativním testu. Děti do 12 let nemusí mít žádné potvrzení ani test. 

Nošení roušek a respirátorů je v Německu povinné. Roušky jsou povinné pro děti od 6 let do 12 let. Děti nad 12 let a dospělí musí mít v uzavřených prostorách nasazené respirátory.

Rakousko vyžaduje certifikáty i respirátory

Také Rakousko razí přísná preventivní opatření. Až do poloviny prosince zde platil celostátní lockdown a lyžařské areály směli využívat pouze místní. Hotely byly uzavřeny.

Aktuálně jsou na dovolenou do Rakouska potřeba plné tři očkovací dávky či dvě dávky plus negativní PCR test nebo potvrzení o prodělané nemoci a jejím vyléčení. Samotný negativní test nestačí. Pouze děti do 12 let žádné potvrzení nepotřebují.

Respirátory je povinné nosit v uzavřených prostorách. Platí to i pro uzavřené typy lanovek a kabinky. Kapacita ubytovacích a restauračních zařízení omezena není.


Lyžařské středisko Rakousko

V Itálii panují odlišné podmínky v různých oblastech

Itálie je rozdělena na méně a více rizikové oblasti. V méně rizikových oblastech by měl stačit i negativní test, v rizikovějších je požadováno očkování nebo potvrzení o prodělané nemoci a vyplnění speciálního formuláře v elektronické nebo v papírové podobě. Žádné z potvrzení nepotřebují pouze děti do 12 let.

Nejvíce rizikové oblasti mohou být dokonce úplně uzavřeny. Před cestou do vybrané oblasti je doporučeno ověřit si stávající situaci. Provozovatelé středisek doporučují skipasy kupovat online.

Omezení kapacity se momentálně týká lanovek, uzavřených kabinek a sedaček s takzvanou bublinou (sklápěcí stříškou). Bezinfekčnost je kontrolována každý den. Povinné je i nošení respirátorů v uzavřených prostorách. Roušky musí nosit i děti starší 6 let.

Francie vyžaduje potvrzení o bezinfekčnosti

Mezi benevolentnější země patří Francie, které stačí potvrzení o bezinfekčnosti, a to ani ne všude. Platí to především pro vnitřní prostory, včetně ubytovacích zařízení a restaurací, jež poskytují různé volnočasové aktivity. Ubytovací zařízení bez volnočasových aktivit certifikát požadovat nemusí.

Lyžaři musí mít respirátor při vstupu do restaurací, v řadách na vlek, na všech sedačkách a lanovkách včetně otevřených. Výjimkou jsou jen pomy, na kterých jede lyžař sám, a pojízdné koberce. 

Francie také neplánuje omezit kapacitu lanovek. Pokud by došlo k překročení stanoveného limitu, požadovat bude pouze potvrzení o bezinfekčnosti. Pro děti do 11 let platí, že nemusí mít potvrzení, ani nemusí nosit roušku či respirátor.

Ve Švýcarsku stačí negativní test

Švýcarsko odmítá karanténu i kapacitní omezení. Otevřená jsou všechna lyžařská střediska i ubytovací zařízení. Podmínkou vstupu je dodržení O-T-N, tedy platné očkování, potvrzení o prodělané nemoci nebo negativní PCR test. Provozovatelé lyžařských středisek neplánují od turistů požadovat covidové certifikáty, nedojde-li ke zhoršení situace.

Před příjezdem do země je nařízený PCR test a po 4 až 7 dnech pobytu je požadován další PCR nebo antigenní test. Očkování, ani testy nepotřebují děti až do 16 let. Nošení roušek a respirátorů je povinné pouze pro děti od 12 let a dospělé osoby.


Matternhorn nad městem

Bulharsko trvá pouze na rouškách a rozestupech

Stále více Čechů za lyžováním míří do Bulharska, které si na omezení podobně jako Polsko nepotrpí. Na zimní dovolenou tak mohou vyrazit očkovaní i neočkování. Povinné je jen nošení respirátorů ve všech veřejných uzavřených prostorách a přepravních prostředcích a hlídá se dodržování 1,5 metrových rozestupů.

Monika Šaríková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • nizkonakladovy-let
  Cestování
  08. května 2022|Veronika Čermáková
  Vše o nízkonákladových letenkách

  Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  20. prosince 2021|Monika Šaríková
  Zimní dovolená v roce 2021 aneb kam vyrazit přes svátky na lyže?

  Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

 • Test na covid
  Cestování
  22. září 2021|Monika Šaríková
  Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

  V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

 • Žena v klobouku se opaluje
  Cestování
  17. září 2021|Veronika Čermáková
  Podzimní dovolená v době Covidu

  Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

 • Pár na kolech
  Cestování
  28. srpna 2021|Jana Poncarová
  Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

  Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

 • Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě
  Cestování
  27. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

  Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

 • Mladý pár v bazénu
  Cestování
  25. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Jak využít konec letní sezóny na maximum?

  Blíží se konec léta a s ním souvisí i konec turistické sezóny. Pokud ji chcete využít na maximum a vyrazit někam za sluncem, zde je pár tipů na místa, která stojí za to navštívit.

 • Muž na vlakovém nástupišti
  Cestování
  10. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

  Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

 • Stan na kopci
  Cestování
  05. července 2021|Monika Šaríková
  Užijte si bezstarostné léto pod stanem: Tipy, jak si poradit se zloději i bouřkou

  Stanování v kempech, bivakování, spaní a táboření na divoko patří k oblíbeným letním činnostem spousty Čechů. Vedle nezbytné kempingové výbavy a dobrodružné nátury se hodí znát nepsaná pravidla bezpečného stanování i to, jak chránit věci před zloději i nepřízní počasí.

 • Žena sedí na zemi
  Cestování
  25. června 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Tisíce Čechů již mají vlastní zkušenost se ztrátou nebo krádeží osobních dokladů v zahraničí. Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanských průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co vše je potřeba udělat v případě krádeže či ztráty osobních dokladů za hranicemi České republiky.

 • Znuděný muž a žena se dívají na dovolené do počítače
  Cestování
  24. června 2021|Petra Silná
  Jak řešit problémy při cestování přes cestovní kancelář

  Dovolená s využitím služeb cestovní kanceláře u nás patří mezi velmi oblíbenou formu cestování. Zkušení pracovníci najdou vše dle vašich preferencí a finančních možností. Vy se už nemusíte téměř o nic starat. Přes veškerou snahu ale může dojít k nenadálým komplikacím, které mohou dovolenou narušit. Jak nejlépe řešit vady zájezdu?

 • Přístavní městečko v Chorvatsku
  Cestování
  22. června 2021|Veronika Čermáková
  Jak ušetřit tisíce korun na dovolené v Chorvatsku

  Přestože pandemie koronaviru výrazně zamíchala s dostupností některých dovolenkových destinací i s ekonomickou situací domácností, je pro většinu Čechů Chorvatsko stále symbolem oblíbené letní dovolené. Ať je vaše finanční situace jakákoliv, neplaťte víc než je nezbytně nutné. Existuje spousta možností, jak během dovolené v Chorvatsku ušetřit nemalé peníze. Ty pak můžete raději utratit za jídlo či jiné radovánky.

 • Dřevěná cesta do rokle - exotická dovolená
  Cestování
  20. června 2021|Veronika Čermáková
  Chystáte se do exotiky? Jak se pojistit proti tropickým chorobám

  Cestování do exotických zemí je v dnešní době samozřejmostí. Z tropických krajů si však kromě nezapomenutelných zážitků, můžeme odvézt i nepříjemnou tropickou chorobu. Jak se bránit?

 • Pár staví stan
  Cestování
  18. června 2021|Monika Šaríková
  7 tipů na nejlepší kempy v České republice

  Rozhodli jste se letošní rodinnou dovolenou strávit v České republice? A co takhle vyzkoušet některý z tuzemských kempů? Pobyt v nich si užijí i „dobrodružnější“ povahy díky nocování ve stanech, stejně jako ti z vás, kteří mají rádi větší pohodlí. To totiž bezpečně poskytnou krásné chatky i apartmány. Podívejte se na náš výběr a nechejte se inspirovat!

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).