Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.
Dopravní, časová a cenová dostupnost – to jsou hlavní výhody českých hor. Alespoň menší lyžařské středisko budete mít do hodiny jízdy od domu, ať pocházíte z jakékoliv části republiky.
Zimní dovolená v ČR vás až na výjimky vyjde levněji než v Alpách. Je totiž potřeba brát v úvahu nejen ceny skipasů, ale také dopravy a stravování. Na druhou stranu narazíte i na drahé resorty, které se cenově vyrovnají menším alpským střediskům, ačkoliv nabízí mnohem méně sjezdovek.
Lyžaři v Česku každoročně s obavami vyhlíží předpověď počasí, protože sněhové podmínky jsou proměnlivé. Ani vybavení zasněžovací technikou nedokáže garantovat sněhovou pokrývku. Než se vydáte na hory, podívejte se, která střediska jsou v provozu. Nicméně když se sezóna vydaří, sjezdové lyžování a snowboarding můžete spojit s jízdou na běžkách a užít si rozmanitou zimní dovolenou.
Většina lyžařů vyráží na české hory o víkendech a v době jarních prázdnin. Pokud plánujete zimní dovolenou v ČR v některém z těchto termínů, zarezervujte si ubytování včas. Chcete se vyhnout frontám u vleků? Pak se na hory vydejte během pracovního týdne mimo prázdniny a můžete se těšit na takřka prázdné svahy.
Klínovec: Největší lyžařské středisko Krušných hor je propojené s německým areálem Fichtelberg a celkem nabízí 47 km sjezdových tratí.
Ještěd: Oblíbené středisko, kam dojedete z Liberce tramvají a z Prahy autem jen za hodinu.
Špindlerův Mlýn: Lyžařské středisko v Krkonoších láká na 25 km sjezdovek, snowpark a U-rampu, většina tratí je zasněžována.
Skiareál Lipno: Moderní středisko s mírnými svahy vyhovuje dětem a začátečníkům.
Věděli jste, že si můžete sjednat pojištění pro cestování v Česku za pár korun? Pojištění na prodloužený víkend vás bude stát necelých 100 Kč a pokryje vám i rizikové sporty, pojištění domácích mazlíčků či autoasistenci. Cestujte skutečně naplno.
Na českých horách nespadla ani vločka? Nemusíte hned do Alp, zkuste naše východní sousedy. Zimní sezóna zde trvá většinou od prosince do dubna, nejdéle pak ve Vysokých Tatrách.
Slovensko nabízí moderní lyžařská střediska, která kvalitou konkurují Itálii či Rakousku, ale oproti Alpám si tu zalyžujete levněji. Rozdíly jsou patrné hlavně v cenách občerstvení. Večer po lyžování si tak můžete zpříjemnit posezením v krčmě u dobrého jídla a pití často za nižší ceny než v tuzemsku.
Navíc na Slovensko můžete vyrazit na zimní dovolenou, i když nemáte žádné znalosti cizího jazyka. Díky jazykové a kulturní blízkosti se budete cítit téměř jako doma.
Zásah horské služby není na Slovensku součástí veřejného zdravotního pojištění. Proto nespoléhejte na krytí, které vám poskytne Evropský průkaz zdravotního pojištění a vždy si sjednejte cestovní pojištění s připojištěním zimních sportů. Pokud se v horách zraníte a nebudete mít řádné pojištění, zásah horské služby zaplatíte z vlastní kapsy. Ceny záchranných akcí s použitím vrtulníku se pohybují v rozmezí 4 000 až 5 000 eur.
Jasná v Nízkých Tatrách: Největší slovenské středisko pod vrcholem Chopok nabízí 50 km tratí pro sjezdové lyžování.
Tatranská Lomnica: Součástí areálu ve Vysokých Tatrách je nejdelší sjezdovka Slovenska o délce 5,5 km.
Štrbské pleso: Nejvýše položené středisko Slovenska se rozkládá ve výšce 1360 až 1825 m n. m., zalyžujete si na 7,3 km tratí.
Donovaly: Areál v Nízkých Tatrách se specializuje na nejmenší lyžaře a najdete zde obrovský dětský funpark, bobovou dráhu a kluziště.
Špičkové lyžování hned za humny? To je Rakousko. Jen pár hodin jízdy z ČR najdete střediska světové kvality. Dvě třetiny země pokrývají hory, a tak je opravdu z čeho vybírat. Skiareály se často sdružují do velkých lyžařských oblastí, a proto si na své přijdou nároční lyžaři, kteří chtějí prozkoumat stovky kilometrů tratí.
Rakousko přesvědčí také špičkovou infrastrukturou, střediska jsou vybavena nejmodernějšími a nejrychlejšími lanovkami, často s vyhříváním. Nezklame ani ubytování, v Rakousku se můžete těšit na hotely a penziony s wellness.
Rakousko je známé kvůli nekompromisní policii, a tak si dejte pozor na dodržování silničních předpisů. Pro jízdu na rakouských dálnicích budete potřebovat dálniční známku do Rakouska. Pokutu si můžete vykoledovat také za nesprávné upevnění lyží v autě. Proto vybavení raději převážejte ve střešní rakvi. Ovšem ověřte si, aby se vám na ni vztahovala pojistka. Většina pojišťoven nemá věci ve střešní rakvi automaticky zahrnuté do havarijního pojištění a je potřeba si sjednat připojištění zavazadel.
Při cestě do Rakouska nepodceňujte ani cestovní pojištění na lyže. Evropská kartička pojištění totiž platí pouze ve státních zdravotnických zařízeních, ale většina klinik v rakouských Alpách je soukromá.
Sölden: Lyžařské středisko nabízí dostatek sněhu od listopadu do května díky vrcholům v nadmořské výšce až 3340 m a množství sněžných děl.
Kitzbühel: Legendární středisko navštěvují celebrity z celého světa, proslulo díky jedné z nejtěžších sjezdovek se sklonem až 85 %.
Ischgl: Středisko spojuje rakouské a švýcarské areály a celkem nabízí přes 200 km sjezdovek, nejdelší měří 11 km. Po lyžování si užijete divoké après-ski.
Saalbach: Stovky kilometrů sjezdovek s mírným terénem nadchnou začátečníky a mírně pokročilé.
Zillertal Arena: Jedno z nejoblíbenějších rakouských středisek u Čechů, nachází se jen 5 hodin jízdy z Prahy.
Lékařské ošetření, hospitalizace nebo operace v zahraničí vás může vyjít i na miliony korun. Kvalitní cestovní pojištění vás plně ochrání před zvolnými riziky a pomůže vám s úhradou nákladů. Kromě krytí léčebných výloh si můžete pojistit i zpoždění letu či ztrátu zavazadel.
Italské hory nadchnou lyžaře i snowboardisty všech úrovní. Itálie je proslulá svými širokými sjezdovkami a množstvím slunečných dnů. Nezaostává však ani v množství sněhu, kvalitní úpravě sjezdových tratí a moderním zázemí – lanovky bývají rychlé a s velkou kapacitou.
Ve srovnání s Rakouskem a dalšími alpskými zeměmi potěší nižší ceny, a to i v hotelech včetně stravování. Pokud si najdete menší italské středisko, můžete si užít zimní dovolenou na vysoké úrovni za výhodné ceny. To se hodí zejména rodinám s dětmi.
Od 1. 1. 2022 platí v Itálii povinnost pro všechny lyžaře a snowboardisty mít platné pojištění odpovědnosti. To si jednoduše sjednáte jako součást cestovního pojištění na lyže. Pojištění odpovědnosti se vztahuje na situace, kdy zaviníte škodu na zdraví a majetku jiné osobě.
Právě při srážce lyžařů vznikají nejvážnější úrazy, přičemž náklady na jejich ošetření a dlouhodobé léčení se mohou vyšplhat do milionů korun. Proto byste si odpovědnost měli připojistit nejen do Itálie, ale i při lyžování v ostatních destinacích.
Cortina d'Ampezzo: Středisko nazývané jako Královna Dolomit poskytuje špičkové podmínky pro lyžaře všech úrovní, v roce 2026 bude už podruhé hostit olympiádu.
Livigno: Kromě skvělého lyžování vás čeká bezcelní zóna s levnými nákupy alkoholu, parfémů či značkového oblečení.
Passo Tonale: Mírné svahy udělají radost začátečníkům a mírně pokročilým, díky ledovci zde vydrží sníh až do května.
Val Gardena: Téměř 200 km sjezdových tratí dosahuje světové úrovně, pravidelně se tu konají závody alpského lyžování.
Výše uvedené země patří u Čechů k nejoblíbenějším cílům zimní dovolené, ale možností je ještě mnohem více. Francouzské Alpy vám vyrazí dech rozlehlostí areálů, Švýcarsko ohromí krásnými výhledy a nejdelšími sjezdovkami Evropy. V době pandemie Češi objevili i méně známé destinace, jako je Polsko či Bulharsko. A za exotickým lyžováním můžete vyrazit do Turecka či Gruzie.
Pokud vám auto v horách vypoví službu a nemáte havarijní pojištění, budete muset opravu a odtah uhradit ze svého. Sjednejte si připojištění Dovolená autem k cestovnímu pojištění – v jednom pojistíte své zdraví i vůz pro případ nehody či poruchy.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.