Blog
Hypotéky
Vypočítávání hypotéky

Zdražování hypoték pokračuje. Průměrné sazby v červnu stouply na 2,13 %

25. července 2021|Monika Šaríková|

Česko se v posledních měsících přiblížilo k desítce zemí v EU s nejvyššími úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů. Od letošního března průměrné úrokové sazby vzrostly na červnových 2,13 %. Finanční analytici očekávají růst sazeb i v dalších měsících.

Z nedávné analýzy poradenské firmy Moore Czech Republic rovněž vyplývá, že mezi země s nejdražšími úvěry na bydlení patří Maďarsko, Rumunsko a Lotyšsko s průměrnou sazbou běžně přesahující 4 %.

Naopak nejlevněji lze nemovitost pořídit ve Finsku, kde se úrok pohybuje dokonce pod 1 %, a v sousedním Slovensku se stávajícím úrokem 1 %. Česká republika se mezi 27 státy EU aktuálně nachází na 11. místě za desátým Nizozemím.

Mám zájem o hypotéku

Dostupnost nového bydlení v Česku je nejhorší za posledních deset let

Levné hypotéky jsou minulostí, sazby nadále porostou. Zatímco v loňském roce průměrné sazby u hypoték klesaly pod 2 %, letos, letos sazby doslova letí vzhůru. Růst budou také v následujících měsících, tvrdí odborníci.

„S ohledem na další zvyšování repo sazby ze strany ČNB se dá očekávat, že bude růst pokračovat i nadále. Ceny hypoték u nizozemských bank v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ uvedla Marcela Hrdá z Moore Czech Republic.

Tempo zdražování je dokonce nejvyšší v celé EU. Dle odborníků spočívá hlavní problém v příliš vysoké poptávce, kterou nedokáže současná malá nabídka dostatečně uspokojit.

Růstu sazeb v ČR v období od listopadu 2020 do června 2021:

Graf : Růst sazeb hypoték v ČR

Zdroj: Hypoindex.czHypoindex.cz

Vyšší sazby zájemce o bydlení zatím neodradily

Koupi vlastního bydlení nenahrává vedle růstu sazeb ani rapidní zvyšování cen stavebních materiálů, prací i již stojících realit. Zájem o investice do nemovitostí však neklesá a zájem o hypotéky je naopak stále vysoký. Kupující se zřejmě obávají dalšího avizovaného vzrůstu sazeb. Pokles cen totiž není v nejbližší době předpokládán.

Za celé první pololetí české banky uzavřely více než 72 tisíc hypoték za 224 miliard korun, což je téměř stejně jako za celý rok v letech 2016 a 2017. Jenom v červnu sjednaly 14 092 hypoték za 44,5 miliard korun. Nejlepšího výsledku dosáhly v březnu a to s počtem 14 401 smluv. K pokoření ročního rekordu zbývá bankám uzavřít hypoteční smlouvy zhruba za 30 miliard korun.

"Stále tedy trvá, že jsou lhůty pro vyřízení v bankách nestandardně dlouhé, a že si klienti na vyřízení prostě musí déle počkat. Na začátku července přísun žádostí lehce ochabl, je však otázkou, do jaké míry je to vinou dovolených a do jaké skutečnou mírou poptávky. To se teprve ukáže," uvedl Milan Voldřich, ředitel hypotečních úvěrů v Raiffeisenbank.

Mladý pár v novém bytě

Roste zájem o levnější bydlení mimo město

V porovnání s jinými národy Češi preferují vlastní nemovitost před dlouhodobým bydlením v pronájmu. „V České republice bydlí ve vlastním domě nebo bytu 80 % obyvatel, zbylých 20 % si bydlení pronajímá. V takové Francii je to zhruba 65 %,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Domácnosti s nižšími příjmy, kterým klesly šance na vlastní bydlení, hledají jiné způsoby, jak bydlet ve svém. Někteří se pouští do rekonstrukcí nebo přestaveb nebytových prostor, jiné opouští větší města a odchází bydlet na venkov, kde jsou nemovitosti stále výrazně levnější. Je však více než pravděpodobné, že si hypotéku bude moci dovolit stále méně lidí, kteří pak budou odkázání na pronájem.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).