Vypočítávání hypotéky

Zdražování hypoték pokračuje. Průměrné sazby v červnu stouply na 2,13 %

Česko se v posledních měsících přiblížilo k desítce zemí v EU s nejvyššími úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů. Od letošního března průměrné úrokové sazby vzrostly na červnových 2,13 %. Finanční analytici očekávají růst sazeb i v dalších měsících.

Z nedávné analýzy poradenské firmy Moore Czech Republic rovněž vyplývá, že mezi země s nejdražšími úvěry na bydlení patří Maďarsko, Rumunsko a Lotyšsko s průměrnou sazbou běžně přesahující 4 %.

Naopak nejlevněji lze nemovitost pořídit ve Finsku, kde se úrok pohybuje dokonce pod 1 %, a v sousedním Slovensku se stávajícím úrokem 1 %. Česká republika se mezi 27 státy EU aktuálně nachází na 11. místě za desátým Nizozemím.

Dostupnost nového bydlení v Česku je nejhorší za posledních deset let

Levné hypotéky jsou minulostí, sazby nadále porostou. Zatímco v loňském roce průměrné sazby u hypoték klesaly pod 2 %, letos, letos sazby doslova letí vzhůru. Růst budou také v následujících měsících, tvrdí odborníci.

„S ohledem na další zvyšování repo sazby ze strany ČNB se dá očekávat, že bude růst pokračovat i nadále. Ceny hypoték u nizozemských bank v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ uvedla Marcela Hrdá z Moore Czech Republic.

Tempo zdražování je dokonce nejvyšší v celé EU. Dle odborníků spočívá hlavní problém v příliš vysoké poptávce, kterou nedokáže současná malá nabídka dostatečně uspokojit.

Růstu sazeb v ČR v období od listopadu 2020 do června 2021:

Graf : Růst sazeb hypoték v ČR

Zdroj: Hypoindex.czHypoindex.cz

Vyšší sazby zájemce o bydlení zatím neodradily

Koupi vlastního bydlení nenahrává vedle růstu sazeb ani rapidní zvyšování cen stavebních materiálů, prací i již stojících realit. Zájem o investice do nemovitostí však neklesá a zájem o hypotéky je naopak stále vysoký. Kupující se zřejmě obávají dalšího avizovaného vzrůstu sazeb. Pokles cen totiž není v nejbližší době předpokládán.

Za celé první pololetí české banky uzavřely více než 72 tisíc hypoték za 224 miliard korun, což je téměř stejně jako za celý rok v letech 2016 a 2017. Jenom v červnu sjednaly 14 092 hypoték za 44,5 miliard korun. Nejlepšího výsledku dosáhly v březnu a to s počtem 14 401 smluv. K pokoření ročního rekordu zbývá bankám uzavřít hypoteční smlouvy zhruba za 30 miliard korun.

"Stále tedy trvá, že jsou lhůty pro vyřízení v bankách nestandardně dlouhé, a že si klienti na vyřízení prostě musí déle počkat. Na začátku července přísun žádostí lehce ochabl, je však otázkou, do jaké míry je to vinou dovolených a do jaké skutečnou mírou poptávky. To se teprve ukáže," uvedl Milan Voldřich, ředitel hypotečních úvěrů v Raiffeisenbank.

Mladý pár v novém bytěRoste zájem o levnější bydlení mimo město

V porovnání s jinými národy Češi preferují vlastní nemovitost před dlouhodobým bydlením v pronájmu. „V České republice bydlí ve vlastním domě nebo bytu 80 % obyvatel, zbylých 20 % si bydlení pronajímá. V takové Francii je to zhruba 65 %,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Domácnosti s nižšími příjmy, kterým klesly šance na vlastní bydlení, hledají jiné způsoby, jak bydlet ve svém. Někteří se pouští do rekonstrukcí nebo přestaveb nebytových prostor, jiné opouští větší města a odchází bydlet na venkov, kde jsou nemovitosti stále výrazně levnější. Je však více než pravděpodobné, že si hypotéku bude moci dovolit stále méně lidí, kteří pak budou odkázání na pronájem.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

  • Novostavba
    09. března 2023|Petr Pohůdka
    Ceny nemovitostí: Jaká je aktuální situace na trhu?

    Nepříznivá pro obyčejné občany, zajímavá pro spekulanty a bohatší obyvatele. Tak by se v kostce dala charakterizovat aktuální situace na trhu s nemovitostmi v ČR. Čím se současný stav vyznačuje a jak byste se měli chovat v pozici kupujícího nebo majitele nemovitosti?