Vypočítávání hypotéky

Zdražování hypoték pokračuje. Průměrné sazby v červnu stouply na 2,13 %

Česko se v posledních měsících přiblížilo k desítce zemí v EU s nejvyššími úrokovými sazbami u hypotečních úvěrů. Od letošního března průměrné úrokové sazby vzrostly na červnových 2,13 %. Finanční analytici očekávají růst sazeb i v dalších měsících.

Z nedávné analýzy poradenské firmy Moore Czech Republic rovněž vyplývá, že mezi země s nejdražšími úvěry na bydlení patří Maďarsko, Rumunsko a Lotyšsko s průměrnou sazbou běžně přesahující 4 %.

Naopak nejlevněji lze nemovitost pořídit ve Finsku, kde se úrok pohybuje dokonce pod 1 %, a v sousedním Slovensku se stávajícím úrokem 1 %. Česká republika se mezi 27 státy EU aktuálně nachází na 11. místě za desátým Nizozemím.

Dostupnost nového bydlení v Česku je nejhorší za posledních deset let

Levné hypotéky jsou minulostí, sazby nadále porostou. Zatímco v loňském roce průměrné sazby u hypoték klesaly pod 2 %, letos, letos sazby doslova letí vzhůru. Růst budou také v následujících měsících, tvrdí odborníci.

„S ohledem na další zvyšování repo sazby ze strany ČNB se dá očekávat, že bude růst pokračovat i nadále. Ceny hypoték u nizozemských bank v posledních měsících klesají, a tak se Česko s velkou pravděpodobností zařadí mezi deset zemí s nejvyšší sazbou,“ uvedla Marcela Hrdá z Moore Czech Republic.

Tempo zdražování je dokonce nejvyšší v celé EU. Dle odborníků spočívá hlavní problém v příliš vysoké poptávce, kterou nedokáže současná malá nabídka dostatečně uspokojit.

Růstu sazeb v ČR v období od listopadu 2020 do června 2021:

Graf : Růst sazeb hypoték v ČR

Zdroj: Hypoindex.czHypoindex.cz

Vyšší sazby zájemce o bydlení zatím neodradily

Koupi vlastního bydlení nenahrává vedle růstu sazeb ani rapidní zvyšování cen stavebních materiálů, prací i již stojících realit. Zájem o investice do nemovitostí však neklesá a zájem o hypotéky je naopak stále vysoký. Kupující se zřejmě obávají dalšího avizovaného vzrůstu sazeb. Pokles cen totiž není v nejbližší době předpokládán.

Za celé první pololetí české banky uzavřely více než 72 tisíc hypoték za 224 miliard korun, což je téměř stejně jako za celý rok v letech 2016 a 2017. Jenom v červnu sjednaly 14 092 hypoték za 44,5 miliard korun. Nejlepšího výsledku dosáhly v březnu a to s počtem 14 401 smluv. K pokoření ročního rekordu zbývá bankám uzavřít hypoteční smlouvy zhruba za 30 miliard korun.

"Stále tedy trvá, že jsou lhůty pro vyřízení v bankách nestandardně dlouhé, a že si klienti na vyřízení prostě musí déle počkat. Na začátku července přísun žádostí lehce ochabl, je však otázkou, do jaké míry je to vinou dovolených a do jaké skutečnou mírou poptávky. To se teprve ukáže," uvedl Milan Voldřich, ředitel hypotečních úvěrů v Raiffeisenbank.

Mladý pár v novém bytě

Roste zájem o levnější bydlení mimo město

V porovnání s jinými národy Češi preferují vlastní nemovitost před dlouhodobým bydlením v pronájmu. „V České republice bydlí ve vlastním domě nebo bytu 80 % obyvatel, zbylých 20 % si bydlení pronajímá. V takové Francii je to zhruba 65 %,“ uvedl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Domácnosti s nižšími příjmy, kterým klesly šance na vlastní bydlení, hledají jiné způsoby, jak bydlet ve svém. Někteří se pouští do rekonstrukcí nebo přestaveb nebytových prostor, jiné opouští větší města a odchází bydlet na venkov, kde jsou nemovitosti stále výrazně levnější. Je však více než pravděpodobné, že si hypotéku bude moci dovolit stále méně lidí, kteří pak budou odkázání na pronájem.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.