Zástavní hodnota nemovitosti: Kolik stojí odhad?

Zástavní hodnota nemovitosti: Kolik stojí odhad?

3. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Průměrně úrokové sazby hypoték neustále klesají. Česká národní banka se navíc v souvislosti s novým typem koronaviru rozhodla rozvolnit některá opatření, která mnohým žadatelům o hypotéku znesnadnila, či úplně zhatila plány na získání vysněného bydlení. Pokud vy sami hypotéku zvažujete, pak byste měli vědět, že jedním z pojmů, se kterým se budete během procesu vyřizování a schvalování hypotečního úvěru setkávat, je i zástavní hodnota a s ní související odhad ceny nemovitosti. K čemu je dobrý, jak ho získáte a kolik vás to bude stát? Čtěte dál a dozvíte se to!

Zástava nemovitosti a hypotéka

Hypotéka je většinou spojena s vyššími objemy finančních prostředků. A ty řada z nás jednoduše nemá našetřené. V takovém případě se dostává ke slovu právě zástava nemovitosti, která dává bance jistotu, že vypůjčené prostředky dostane zpět i v případě, kdy žadatel pozbyde schopnost hypotéku splácet.

Žadatel naopak získá šanci získat vysněné bydlení i bez toho, aby na něj měl našetřenou celou potřebnou částku. Zástava nemovitosti tedy funguje jako jakási pojistka. Pokud klient své závazky dlouhodobě nesplácí, může poskytovatel hypotéky v krajním případě přistoupit k prodeji zastavené nemovitosti. Částku získanou z prodeje nemovitosti pak využije ke splacení dlužné částky.

  • Mohlo by vás zajímat: Zástavní právo banky je vždy zapsáno na katastru nemovitostí. Je ale dobré vědět, že zástava neomezuje vlastnická práva majitele nemovitosti. Jakmile je hypotéka splacena, majiteli nemovitosti je vystaveno potvrzení o zániku zástavního práva a příslušný katastrální úřad provede jeho výmaz.

Zástavní hodnota nemovitosti aneb co je to?

Abychom se mohli do procesu schvalování a vyřizování hypoték ponořit hlouběji, je potřeba pochopit, v čem vlastně zástavní hodnota nemovitosti spočívá a kdo ji stanovuje. Ve své podstatě jde o hodnotu nemovitosti určenou k zástavě, kterou stanovuje interní nebo externí odhadce banky. Z té pak poskytovatel hypotéky vychází.

Je ale dobré vědět, že zástavní hodnota pro poskytovatele hypotečního úvěru se nemusí vždy rovnat tržní ceně nemovitosti, odhadce se snaží zpravidla určit cenu obvyklou v čase a místě. Poskytovatel pak podle interních směrnic a kritérií risk-managementu poměřuje zástavní hodnotu k hodnotě částky požadované pro hypotéční financování nemovitosti.

  • Měli byste vědět: Během procesu vyřizování hypotéky se setkáte se zkratkou LTV (Loan to value), čili poměrem mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti.

Jakou nemovitost můžete zastavit?

Abyste si mohli nechat vypracovat odhad ceny nemovitosti, je dobré vědět, kterou nemovitost vlastně můžete k zástavě použít. U většiny hypoték je zástavním právem zatížena přímo kupovaná nemovitost. Nejčastěji se jedná o byt, dům či stavební pozemek. Za hypotéku se lze bance zaručit i chatou či chalupou.

Podmínkou ale je, aby taková nemovitost měla evidenční nebo popisné číslo a byla celoročně obyvatelná. Zástavou ale může být také jiná, než kupovaná nemovitost, kterou vlastní žadatel o hypotéku nebo třetí osoba (např. nemovitost ve vlastnictví rodičů, příbuzných či známých). V takovém případě je ale pochopitelně nutná dohoda mezi žadatelem o hypotéku a majitelem nemovitosti.

Kolik stojí odhad nemovitosti a za jak dlouho ho získáte?

Odhad ceny nemovitosti stojí v závislosti na typu nemovitosti a metodě posouzení od 0 do cca 6 000 korun. Standardně oceňování provádí bankou licencovaný znalec na základě cenového hodnocení na místě. Pokud nechcete využít jeho služeb, můžete se obrátit na licencovaného hypotečního makléře, který odhad provede na základě výpisu z katastru nemovitostí, fotografií interiéru a exteriéru, a výměru podlahové plochy. Tomuto odhadu se říká expresní a mezi jeho výhody patří zejména cena a rychlost. Nevýhodou je potom skutečnost, že zástavní hodnota nemovitosti může být stanovena níž, než žadatel o hypotéku očekával.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.