Fasáda moderní banky

Vývoj hypoték: Jak začínaly první hypotéky?

4. 12. 2019
|
Délka čtení: 7 min.

Věděli jste, že hypoteční banky patří k těm vůbec nejstarším typům bank na světě? Jejich novodobá historie se začala psát v 17. století v Anglii, ale úvěry podobné těm hypotečním tu byly už od pradávna. Lidé si sice nepůjčovali přímo od bank, jak je tomu dnes, ale třeba od bohatých šlechticů. Zárukou za půjčené peníze byla zástava. A čím vyšší závazek, tím vyšší zástava – klidně třeba v podobě nemovitosti. Jak vypadala historie hypoték? Nepřestávejte číst a dozvíte se to!

První hypotéky a staroindický text

Zatímco novodobá historie hypotečních úvěrů se začala psát od zmíněného 17. století, první zmínky o něčem, co hypotéku vzdáleně připomínalo, se objevuji už před počátkem našeho letopočtu. Nejstarší dochované informace o úvěrech, které lze do jisté míry považovat za hypoteční, totiž pocházejí z 2. století př. n. l. Najdeme je v Zákoníku Manuově, staroindickém textu, který je dnes pro badatele cenným zdrojem informací o někdejší indické společnosti.

Počátek hypotečních úvěrů v českých zemích

České země se první hypoteční banky dočkaly až v 19. století. Jednalo se o Hypoteční banku Království českého, která byla založena v roce 1865 jako banka pro získání úvěrů na domovní nebo pozemkový majetek. Kromě této existovalo ještě dalších pět bank v Brně, Praze a Opavě. Během meziválečného období klesl počet bank na čtyři. Prvorepublikové hypoteční banky pak byly založeny na rakouském a německém vzoru takzvaných zemských bank. Tehdy na ně dohlížely zemské správní orgány. Hypoteční úvěry byly kryty zástavou nemovitosti. Úvěr však nesměl přesáhnout hodnotou 60 % hodnoty zastavených nemovitostí.

Likvidace a obnova hypotečního trhu

Během druhé světové války došlo k naprosté likvidaci hypotečního trhu. Dílo zkázy bylo dokonáno následnými 40 lety vlády komunistů. Hypotéky v Československu tak prakticky přestaly existovat. Obnova hypotečního trhu započala až rokem 1990 a první hypoteční úvěry byly poskytnuty o pět let později – konkrétně tedy v roce 1995. Opravdový boom na trhu hypoték nastává až po roce 2000. Před ním roste objem poskytnutých hypoték jen velmi pozvolna. Důvodem byly vysoké úroky začínající někde na jedenácti procentech.

Současná situace na hypotečním trhu

Vývoj hypoték se nezastavil a v současné době tvoří právě hypotéky zhruba polovinu celkového dluhu Čechů. Hypoteční úvěry začaly zlevňovat v roce 2003, aby o pět let znovu vystřelily rakovou rychlostí nahoru. V polovině roku 2008 jste si mohli sjednat hypotéku s průměrnou sazbou 5,82 %, což bylo poměrně nevýhodné. Naštěstí začaly hypotéky opětovně klesat a v roce 2016 se jim podařilo narazit na historické minimum v podobě průměrné úrokové sazby 1,77 %. Poté nastal opětovný, nicméně pomalý nárůst. 

Vyhlídky do budoucna jsou zajímavé

Současná situace ale opět nahrává zájemcům o výhodné hypotéky, které si mohou nyní sjednat s průměrnou úrokovou sazbou 2,07 %.  Vývoj úroků mapuje například Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, který pro web Hypoindex.cz uvedl, že: „Propad úrokových sazeb i nadále pokračuje, a tak s hodnotou 2,07 procenta jsou sazby hypoték na úrovni září 2017. A s ohledem na kroky některých bank se dá očekávat jejich další pokles.“

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

  • Novostavba
    09. března 2023|Petr Pohůdka
    Ceny nemovitostí: Jaká je aktuální situace na trhu?

    Nepříznivá pro obyčejné občany, zajímavá pro spekulanty a bohatší obyvatele. Tak by se v kostce dala charakterizovat aktuální situace na trhu s nemovitostmi v ČR. Čím se současný stav vyznačuje a jak byste se měli chovat v pozici kupujícího nebo majitele nemovitosti?