nizkonakladovy-let

Vše o nízkonákladových letenkách

Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

Proč jsou nízkonákladové letenky levnější než u klasických aerolinií?

Nízkonákladové letecké společnosti umožňují rychlé cestování za nízkou cenu. Cena letenek je oproti klasickým aerolinkám často několikanásobně nižší, a to z důvodu minimálních nákladů letecké společnosti na přepravu. Základní rozdílem oproti klasické letecké společnosti je, že platíte pouze za přepravu z jednoho místa do druhého a všechny ostatní služby jako je třeba výběr místa sezení, odbavení zavazadla, odbavené zavazadlo nebo občerstvení na palubě jsou zpoplatněny.

Specifika nízkonákladových letenek

Odbavení:

Nízkonákladové letecké společnosti šetří všude kde se dá, tedy i na letištím personálu check-inu, který u klasických leteckých společností vydává letenky. Proto většina levných aerolinek zpoplatňuje odbavení na letišti, které se mnohdy může vyšplhat na vyšší cenu, než byla samotná cena letenky. V době chytrých telefonů však není nic jednoduššího, než se odbavit i při cestě na letiště.

Letiště vzdálenější od centra:

Aby aerolinka snížila své náklady na minimum, obvykle létá na vzdálenější, méně frekventované letiště, která jsou dále od centra. Tyto letiště však nabízí možnost transferu. Musíte tedy počítat s dalšími náklady na dopravu do místa ubytování a zpět na letiště.

Občerstvení:

Až na výjimky se na palubě nepodává občerstvení zdarma. V letadle si však můžete zakoupit drobné občerstvení jakou jsou bagety, sladkosti, nápoje i duty free produkty.

Zábava:

Na palubě často nejsou žádné zábavné LCD obrazovky a když už ano, filmy na nich většinou zpoplatněny.

Zavazadla:

V ceně nízkonákladové letenky máte většinou zdarma pouze malé příruční zavazadlo (batoh či kabelku). Přesnou velikost a hmotnost příručního zavazadla zjistíte při rezervaci letenky nebo na stránkách letecké společnost. Aby se vám tedy cena letenky vyplatila, je lepší cestovat pouze s příručním zavazadlem. Pokud si s sebou chcete vzít i odbavené zavazadlo, kupujte je přímo při nákupu letenky. Jestliže odbavené zavazadlo přikoupíte až na letišti, pravděpodobně vás nemile překvapí až několikanásobná přirážka. Jak se poplatky za zavazadla pohybují ve vybraných nízkonákladových letecké společností se můžete podívat v následující tabulce.

Poplatky za zavazadla

Malé příruční zavazadlo ZDARMAVelké příruční zavazadloMalé odbavené zavazadloVelké odbavené zavazadlo

Ryanair

max. 40 x 20 x 25 cm

55×40×20 cm, max 10 kg cena od 8 do 32 €

max. do 10 kg cena od 12.99 do 35.99 €

max. 20 kg cena od 20,99 do 59,99 €

Wizz Air

max. 40 x 30 x 20 cm, 10 kg

max. 10 kg cena od 5 do 71,5 €

max. 20 kg cena od 8 do 95 €

easyJet

max. 45 x 36 x 20 cm

max. 56 x 45 x 25 cm) cena od 7.99 €

max. 15 kg od 9 €

max. 23 kg od 12 € online, 58 € na letišti

Norwegian

max. 38 x 30 x 20 cm

max. 55 x 40 x 23 cm cena od 7 do 14 €

ZDARMA u vyššího tarifu, max. 20 kg

od 10 do 50 €

flydubai

33 × 25 × 20 cm

55 × 38 × 20 cm, max. 7 kg ZDARMA

ZDARMA do do 20 kg (75 × 55 × 30 cm

Vueling

max. 40 × 30 × 20 cm

max. 55 × 40 × 20 cm, 10 kg pouze ve vyšším tarifu nebo dokoupení služby „Priority boarding“

max. 15 kg od 15 €

max. 20 kg od 18 €, max. 25 kg od 24 € a max. 30 kg od 34 € při zakoupení online

Pozor při přestupu

Cestování s nízkonákladovou společností s sebou přináší i jistá rizika. Komplikace mohou nastat zejména v momentě, pokud necestujete přímou linkou, ale budete nuceni přestupovat. Nízkonákladová letecká společnost totiž nezaručuje a nenese odpovědnost za následný let. Pokud jej nestihnete, s velkou pravděpodobností si budete muset koupit novou letenku. Stejně tak se při přestupu automaticky nepostará o vaše odbavené zavazadlo. To si budete muset při přestupu na letišti vyzvednout a znovu odbavit.

Výhody nízkonákladových letenek

 • Největší výhodou nízkonákladových letenek je nízká cena letenek do mnoha oblíbených destinací. Nejvýhodnější letenky koupíte zhruba 4 - 8 týdnů před plánovaným odletem. Zejména na podzim a v lednu. Ještě levněji letenky vycházejí pokud poletíte v úterý, ve středu či ve čtvrtek.

Nevýhody nízkonákladových letenek

 • Platíte pouze za letenku, vše ostatní si musíte připlatit.

 • Letiště vzdálenější od centra, dodatečné náklady na dopravu.

 • Přílety a odlety v méně obvyklé dny a časy.

 • Snížený komfort v letadle (méně místa, starší vybavení).

 • V případě jakýchkoliv změn zaplatíte vysoké poplatky.

Oblíbené destinace kam lze vyrazit s nízkonákladovou leteckou společností

Proč platit tisíce za dovolenou cestovní kanceláří, když si můžete koupit levné letenky za pár set korun a vytvořit vlastní program? Destinací, kam lze vyrazit s levnými aerolinkami, je mnoho. Mezi oblíbené letní destinace patří Velká Británie, Řecko, Španělsko, Itálie či Spojené arabské emiráty či Egypt. Letenky do těchto destinací vyhledávejte na stránkách nízkonákladových leteckých společností jako je Ryanair, Wizz Air, easyJet, Norwegian, flydubai nebo Vueling.

Než vyrazíte na cesty

Nízkonákladové letenky jsou bezpochyby výhodnou variantou levného cestování. Než však vyrazíte na cestu, nezapomeňte si pořídit i cestovní pojištění, díky kterému lze minimalizovat rizika spojená s neočekávanými finančními náklady. A to v případě, pokud cestujete pouze po Evropě. Je potřeba myslet na to, ž EHIC (European Health Insurance Card) se vztahuje pouze na zdravotní péči v takovém rozsahu, v jakém na ni má nárok místní obyvatel. Je však potřeba si uvědomit, že v zahraničí je více rozšířený institut soukromého zdravotnictví, soukromých nemocnic apod. A na ty se EHIC nevztahuje.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika Čermáková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Koupě zájezdu v cestovní agentuře
  Cestování
  11. března 2023|Magdaléna Kubečková
  Reklamace zájezdu krok za krokem

  Místo výhledu na oceán koukáte do oken protějšího hotelu. Jste vzhůru ještě o půlnoci, protože vás vzbudila parta opilých turistů, a navíc je vám zle z mušlí, které jste měli k obědu. Že jste si takhle vysněnou exotiku nepředstavovali? Poradíme vám, jak na reklamaci zájezdu, a přidáme pár tipů. 

 • Rodina s kufry jde do letadla
  Cestování
  15. února 2023|Jana Březinová
  Pojištění storna zájezdu

  Nákup zájezdu v předstihu má spoustu výhod. Na dovolenou se můžete těšit a začít včas s plánováním. Ale co když se před odjezdem přihodí něco, kvůli čemu nebudete moci odcestovat? Úraz nebo nemoc vám může plány překazit. Pak nezbývá než dovolenou zrušit, s čímž jsou spojené vysoké storno poplatky. Naštěstí se dají alespoň částečně pokrýt prostřednictvím pojištění storna zájezdu.

 • Žena se sluchátky sedí v letadle
  Cestování
  09. února 2023|Jana Březinová
  Co si s sebou vzít na palubu letadla?

  Blíží se datum vaší dovolené? Už teď se vidíte na exotických plážích s dobrou knihou a vychlazeným koktejlem? Ještě před tím, než se vaše představy promění ve skutečnost, bude potřeba absolvovat let letadlem. Co si sbalit na palubu? Přinášíme praktický seznam pro všechny, které čeká první let letadlem nebo se nechtějí dlouze rozpomínat, co do příručního zavazadla patří a s čím přes kontrolu neprojdou.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  Cestování
  30. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Vysokoškoláci již mnoho let s oblibou využívají program Erasmus podporující studium v zahraničí. Díky této zkušenosti poznají jinou zemi, nové přátele a zdokonalí své jazykové schopnosti. V rámci programu mají studenti nárok na stipendium, které pokryje část nákladů na cestu a ubytování. Jak je to ale s cestovním pojištěním?

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  25. ledna 2023|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2023 aneb kam vyrazit na lyže?

  Po letech pandemie si letos můžete užít zimní dovolenou na horách opět bez omezení. Vyrazíte za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? A na co si dát pozor? Máme pro vás užitečné tipy.

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  Cestování
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů, co zde vidět - Sophia v Istambulu
  Cestování
  29. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Turecko je nejoblíbenější destinací Čechů pro rok 2022: Kdy má smysl se sem vydat a co vidět?

  Ze statistik cestovních kanceláří a agentur jasně vyplývá, že si Češi letos po covidové pauze chtěli opět dopřát zasloužený odpočinek u moře. Letos si dokonce koupili o polovinu více zájezdů než loni. Největší zájem byl už tradičně o Řecko, kterému šlapalo na paty Turecko. Jak se sem dostat, co vidět a navštívit?

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.