nizkonakladovy-let

Vše o nízkonákladových letenkách

Nízkonákladové letenky jsou oblíbeným způsobem levného cestování. Není divu. Nízkonákladové letecké společnosti nabízejí letenky výrazně levnější, než u klasických leteckých společností, a tak se i za málo peněz můžete dopravit do vysněné destinace. Co jsou to nízkonákladové společnosti a v čem se liší od těch klasických si povíme v následujícím článku.

Proč jsou nízkonákladové letenky levnější než u klasických aerolinií?

Nízkonákladové letecké společnosti umožňují rychlé cestování za nízkou cenu. Cena letenek je oproti klasickým aerolinkám často několikanásobně nižší, a to z důvodu minimálních nákladů letecké společnosti na přepravu. Základní rozdílem oproti klasické letecké společnosti je, že platíte pouze za přepravu z jednoho místa do druhého a všechny ostatní služby jako je třeba výběr místa sezení, odbavení zavazadla, odbavené zavazadlo nebo občerstvení na palubě jsou zpoplatněny.

Specifika nízkonákladových letenek

Odbavení:

Nízkonákladové letecké společnosti šetří všude kde se dá, tedy i na letištím personálu check-inu, který u klasických leteckých společností vydává letenky. Proto většina levných aerolinek zpoplatňuje odbavení na letišti, které se mnohdy může vyšplhat na vyšší cenu, než byla samotná cena letenky. V době chytrých telefonů však není nic jednoduššího, než se odbavit i při cestě na letiště.

Letiště vzdálenější od centra:

Aby aerolinka snížila své náklady na minimum, obvykle létá na vzdálenější, méně frekventované letiště, která jsou dále od centra. Tyto letiště však nabízí možnost transferu. Musíte tedy počítat s dalšími náklady na dopravu do místa ubytování a zpět na letiště.

Občerstvení:

Až na výjimky se na palubě nepodává občerstvení zdarma. V letadle si však můžete zakoupit drobné občerstvení jakou jsou bagety, sladkosti, nápoje i duty free produkty.

Zábava:

Na palubě často nejsou žádné zábavné LCD obrazovky a když už ano, filmy na nich většinou zpoplatněny.

Zavazadla:

V ceně nízkonákladové letenky máte většinou zdarma pouze malé příruční zavazadlo (batoh či kabelku). Přesnou velikost a hmotnost příručního zavazadla zjistíte při rezervaci letenky nebo na stránkách letecké společnost. Aby se vám tedy cena letenky vyplatila, je lepší cestovat pouze s příručním zavazadlem. Pokud si s sebou chcete vzít i odbavené zavazadlo, kupujte je přímo při nákupu letenky. Jestliže odbavené zavazadlo přikoupíte až na letišti, pravděpodobně vás nemile překvapí až několikanásobná přirážka. Jak se poplatky za zavazadla pohybují ve vybraných nízkonákladových letecké společností se můžete podívat v následující tabulce.

Poplatky za zavazadla

Malé příruční zavazadlo ZDARMAVelké příruční zavazadloMalé odbavené zavazadloVelké odbavené zavazadlo

Ryanair

max. 40 x 20 x 25 cm

55×40×20 cm, max 10 kg cena od 8 do 32 €

max. do 10 kg cena od 12.99 do 35.99 €

max. 20 kg cena od 20,99 do 59,99 €

Wizz Air

max. 40 x 30 x 20 cm, 10 kg

max. 10 kg cena od 5 do 71,5 €

max. 20 kg cena od 8 do 95 €

easyJet

max. 45 x 36 x 20 cm

max. 56 x 45 x 25 cm) cena od 7.99 €

max. 15 kg od 9 €

max. 23 kg od 12 € online, 58 € na letišti

Norwegian

max. 38 x 30 x 20 cm

max. 55 x 40 x 23 cm cena od 7 do 14 €

ZDARMA u vyššího tarifu, max. 20 kg

od 10 do 50 €

flydubai

33 × 25 × 20 cm

55 × 38 × 20 cm, max. 7 kg ZDARMA

ZDARMA do do 20 kg (75 × 55 × 30 cm

Vueling

max. 40 × 30 × 20 cm

max. 55 × 40 × 20 cm, 10 kg pouze ve vyšším tarifu nebo dokoupení služby „Priority boarding“

max. 15 kg od 15 €

max. 20 kg od 18 €, max. 25 kg od 24 € a max. 30 kg od 34 € při zakoupení online

Pozor při přestupu

Cestování s nízkonákladovou společností s sebou přináší i jistá rizika. Komplikace mohou nastat zejména v momentě, pokud necestujete přímou linkou, ale budete nuceni přestupovat. Nízkonákladová letecká společnost totiž nezaručuje a nenese odpovědnost za následný let. Pokud jej nestihnete, s velkou pravděpodobností si budete muset koupit novou letenku. Stejně tak se při přestupu automaticky nepostará o vaše odbavené zavazadlo. To si budete muset při přestupu na letišti vyzvednout a znovu odbavit.

Výhody nízkonákladových letenek

 • Největší výhodou nízkonákladových letenek je nízká cena letenek do mnoha oblíbených destinací. Nejvýhodnější letenky koupíte zhruba 4 - 8 týdnů před plánovaným odletem. Zejména na podzim a v lednu. Ještě levněji letenky vycházejí pokud poletíte v úterý, ve středu či ve čtvrtek.

Nevýhody nízkonákladových letenek

 • Platíte pouze za letenku, vše ostatní si musíte připlatit.

 • Letiště vzdálenější od centra, dodatečné náklady na dopravu.

 • Přílety a odlety v méně obvyklé dny a časy.

 • Snížený komfort v letadle (méně místa, starší vybavení).

 • V případě jakýchkoliv změn zaplatíte vysoké poplatky.

Oblíbené destinace kam lze vyrazit s nízkonákladovou leteckou společností

Proč platit tisíce za dovolenou cestovní kanceláří, když si můžete koupit levné letenky za pár set korun a vytvořit vlastní program? Destinací, kam lze vyrazit s levnými aerolinkami, je mnoho. Mezi oblíbené letní destinace patří Velká Británie, Řecko, Španělsko, Itálie či Spojené arabské emiráty či Egypt. Letenky do těchto destinací vyhledávejte na stránkách nízkonákladových leteckých společností jako je Ryanair, Wizz Air, easyJet, Norwegian, flydubai nebo Vueling.

Než vyrazíte na cesty

Nízkonákladové letenky jsou bezpochyby výhodnou variantou levného cestování. Než však vyrazíte na cestu, nezapomeňte si pořídit i cestovní pojištění, díky kterému lze minimalizovat rizika spojená s neočekávanými finančními náklady. A to v případě, pokud cestujete pouze po Evropě. Je potřeba myslet na to, ž EHIC (European Health Insurance Card) se vztahuje pouze na zdravotní péči v takovém rozsahu, v jakém na ni má nárok místní obyvatel. Je však potřeba si uvědomit, že v zahraničí je více rozšířený institut soukromého zdravotnictví, soukromých nemocnic apod. A na ty se EHIC nevztahuje.

Autor - Veronika Čermáková
Veronika Čermáková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Očkování při cestě do zahraničí - Sestra očkuje pacientku do ramene
  Cestování
  12. listopadu 2022|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Každoročně vyráží na dovolenou do zahraničí miliony Čechů. V posledních letech ale cestování komplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19. Do jakých zemí aktuálně potřebujete očkování a kde stačí test? Nezapomínejte však ani na další povinná a doporučená očkování, a to především při cestách do exotiky.

 • Muž s letenkami, pasem a mobilním telefonem na letišti
  Cestování
  01. října 2022|Veronika Čermáková
  Flexibilní letenky: Co to je a na co si při koupi dát pozor?

  Ještě donedávna byly koupené letenky prakticky nezrušitelné. Pokud jste se snažili zrušit či změnit termín letenky, stála vás změna víc než samotná letenka. Doba pandemie koronaviru však všechno změnila a dlouhou dobu letecké společnosti nabízely možnost zakoupení flexibilních letenek, které lze libovolně měnit. Letecká doprava ale konečně začala znovu ožívat a většina aerolinek se vrací k původním pravidlům. Jaké společnosti stále ještě nabízejí flexibilní letenky?

 • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
  Cestování
  26. září 2022|Monika Šaríková
  Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

  Toužíte poznat české a nejbližší sousední hory, ale nevíte, kde je bezpečno také pro rodiny s dětmi nebo začínající turisty s žádnými či jen malými zkušenostmi? Dali jsme do kupy tipy na výlety do hor pro všechny - rodiny s dětmi, normální turisty, ale i profíky, kterým už dochází nápady.

 • Vinice na jižní Moravě
  Cestování
  01. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vinařská sezóna 2022: Co navštívit a jak se chránit před riziky

  Tuzemské vinice nabízejí neuvěřitelně rozmanité odrůdy, z nichž mistři vinaři, vyzbrojení letitými zkušenostmi, vyrábějí lahodná vína, která vynikají bohatým spektrem aromatických látek i plnou chutí. Není se proto čemu divit, že stále více tuzemských i zahraničních turistů touží zažít na vlastní kůži tradiční vinobraní a ochutnat vína, která se mohou pyšnit celou řadou zajímavých cen. Kam za vínem zamířit a co ochutnat?

 • Pláž na Bali
  Cestování
  17. srpna 2022|Monika Šaríková
  Období dešťů v Thajsku a na Bali aneb kdy si pro dovolenou raději vyberte jinou destinaci

  Thajsko a Bali patří mezi nejvyhledávanější exotické destinace, kam Češi jezdí strávit vysněnou dovolenou. Před koupí letenek si však nezapomeňte zjistit, zda je návštěva vhodná. Například v období dešťů byste si kouzlo těchto lokalit příliš neužili.

 • potřebujete-vízum
  Cestování
  22. července 2022|Jana Březinová
  Do jakých zemí potřebujete vízum?

  Pokud cestujete pouze v rámci Evropské unie, žádné vízum nepotřebujete. Vystačíte si pouze s občanským průkazem. Za hranicemi EU už ale toto platit nemusí. Česká republika má sice bezvízový styk se 185 státy, ale do řady států je turistické vízum zapotřebí. Někdy se kvůli získání víza musíte vypravit dokonce na zastupitelský úřad v zahraničí.

 • víkend na vodě
  ŽivotCestování
  03. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víkend na vodě: Na co se připravit a jak se chránit před riziky?

  Češi jsou národem chatařů, chalupářů, houbařů a také vodáků. Typická letní kratochvíle učarovala nejednomu z nás. Pokud sami plánujete na vodu vyrazit, přečtěte si, jak se na tenhle adrenalinový výlet připravit a ochránit sebe i majetek před případnými riziky, která by mohla proměnit pečlivě naplánovaný výlet v noční můru.

 • Tabule - letiště - zrušený let
  Cestování
  29. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zrušili vám let – na koho se obrátit?

  Pandemie covidu nepřestává zasazovat rány cestování. Aerolinky a cestovní kanceláře sice mají prodané rekordní množství letenek a zájezdů, odlety letadel ale komplikuje nedostatek lidí na letištích i stávkující personál. Co dělat, pokud uvíznete na letišti v důsledku zpožděného letu? A na koho se obrátit, pokud váš let rovnou zruší?

 • chorvatsko-autem
  Cestování
  28. června 2022|Jana Březinová
  Cesta autem do Chorvatska 2022

  I v letošním roce patří Chorvatsko k nejoblíbenějším dovolenkovým destinacím. Autem se do země vypraví stovky tisíc českých turistů. Zjistěte, jaké trasy jsou nejrychlejší, na kolik vás vyjdou pohonné hmoty i jak se vyhnout kolonám.

 • chorvatsko
  Cestování
  24. června 2022|Veronika Doskočilová
  Jak ušetřit při návštěvě Chorvatska?

  Turistické městské karty jsou v Chorvatsku poměrně rozšířené. Nabízí je řada turisticky oblíbených měst. Podmínky jednotlivých karet se ale liší. Některé získáte bezplatně, jiné stojí peníze. Některé karty platí jen pár dní, jiné i rok. A v rámci některých z nich máte různé aktivity zcela zdarma, zatímco jiné turistické karty vám nabízí pouze slevy z různých vstupů a služeb.

 • Mapa a pas
  Cestování
  07. června 2022|Veronika Čermáková
  Jak si vyřídit cestovní pas – krok za krokem

  Pokud vás čeká vyřízení nového cestovního pasu, nemělo by vás překvapit, že si budete muset pořídit biometrický pas. Původní pasy jsou totiž platné do doby jejich uvedené platnosti a nově se už vydávají jen biometrické cestovní pasy. Co znamená biometrický pas a co budete potřebovat k jeho vyřízení se dozvíte v našem článku.

 • cestování
  Cestování
  30. května 2022|Jana Březinová
  Na co si dát pozor před odjezdem na dovolenou

  Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.Aby se dovolená nebo návrat z ní nestal noční můrou, měli byste její přípravě věnovat alespoň trochu času. Nenechávejte všechno na poslední chvíli. Jinak hrozí, že těsně před odjezdem zjistíte, že nemáte platné doklady nebo vás po návratu bude čekat vykradený byt.

 • Žena s batohem a letenkami
  Cestování
  11. dubna 2022|Veronika Čermáková
  Jak ulovit nejlevnější letenky

  Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám pár tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

 • Rodina na dovolené
  Cestování
  15. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování se staršími dětmi

  Máte v hlavě představu krásné dovolené, kde se děti nebudou nudit a dospělí si odpočinou? Aby šlo vše hladce, měli byste se na cestování s dětmi důkladně připravit. Jinak vás může postihnout celá řada nepříjemností, od zdravotních potíží až po chybějící doklady. Na co nezapomenout při cestování se staršími dětmi?

 • Těhotná žena na letišti
  Cestování
  02. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování v těhotenství

  Kvůli těhotenství se určitě nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré mít na paměti pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

 • Dubaj
  Cestování
  09. února 2022|Veronika Čermáková
  Co zažít v Dubaji?

  Procestovali jste již opravdu mnoho a jen málokteré místo vás dokáže ještě překvapit? Pak vyrazte do Dubaje, do města, které na sebe několikrát do roka upozorňuje unikátními stavbami a atrakcemi. Na své si zde přijde opravdu každý, a tak není divu, že si Dubaj získá srdce snad každého návštěvníka. Co byste při její návštěvě rozhodně neměli vynechat?

 • Koronavirus
  Cestování
  Koronavirus: cestovní pojištění

  Pandemie nového typu koronaviru poznamenala běžný život u nás i ve světě. Nevyhnula se bohužel ani cestování, které po měsících přísných uzávěr zažívá pomalou obnovu. Pokud plánujete zahraniční cestu, je nezbytně nutné vyřídit si kvalitní cestovní pojištění. Koronavirus vás totiž může uvrhnout do karantény, izolace nebo vám cestování ještě více znepříjemnit.

 • Lyžařky na svahu
  Cestování
  20. prosince 2021|Monika Šaríková
  Zimní dovolená v roce 2021 aneb kam vyrazit přes svátky na lyže?

  Loni byla lyžařská střediska i veškeré hotely a penziony zavřeny kvůli pandemii téměř celou zimu. Letos jsou pobyty na horách a lyžování povoleny, ovšem ne všude a jen za splnění přísných podmínek.

 • Dovolená v Egyptě - pyramidy a velbloudi
  Cestování
  16. prosince 2021|Veronika Čermáková
  Vánoční dovolená v Egyptě

  Láká vás prožití letošních vánočních svátků tak trošku jinak? Co takhle vyhnout se vánočnímu stresu a oslavit Vánoce pod palmami v Egyptě? Egypt je díky příjemným teplotám i ceně ideální destinací pro trávení vánoční dovolené.

 • Test na covid
  Cestování
  22. září 2021|Monika Šaríková
  Testy na covid-19: Jsou stále zdarma nebo si Češi už musí připlatit?

  V první polovině června vláda prohlásila, že od 1. září 2021 skončí bezplatné testování na covid-19 pro všechny osoby nad 18 let. Cestování za hranice se tak mělo prodražit až o několik set korun. Jaká je situace nyní na začátku října?

 • Žena v klobouku se opaluje
  Cestování
  17. září 2021|Veronika Čermáková
  Podzimní dovolená v době Covidu

  Ani letos mírné komplikace a nepříjemnosti spojené s cestováním vášnivé cestovatele neodrazují od vycestování do zahraničí. A to i navzdory tomu, že součástí většiny cest zatím zůstává negativní test na COVID-19. Stále se však najdou země, kam lze vyrazit i bez nutnosti předkládání testu či potvrzení o očkování. Pojďte se s námi podívat na přehled oblíbených destinací kam i na podzim stojí za to vyrazit.

 • Pár na kolech
  Cestování
  28. srpna 2021|Jana Poncarová
  Dovolená na kole: Co kryje pojištění pro cyklisty?

  Letošní letní dovolenou tráví poměrně velká část Čechů v tuzemsku. A tak je plno na cyklostezkách, v lesích, u rybníků i na vodě. Kde je více lidí, tam číhá i více nebezpečí – krádeží, zranění a dalších nepříjemností. K tomu se přidává alkohol. Pokud se chystáte na výlet za burčákem nebo si v půlce trasy rádi dopřejete vychlazenou dvanáctku, neměli byste šetřit na dobrém pojištění pro cyklisty.

 • Via ferraty - usmívající se žena v červené helmě
  Cestování
  27. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Kam na via ferraty v ČR a za hranicemi

  Patříte mezi příznivce skalního lezení a hledáte místo, kde si tento nezapomenutelný horský zážitek jak se patří užít? Via ferraty neboli zajištěné cesty už dávno nejsou doménou pouze zahraničních destinací. Naopak i u nás je z čeho vybírat. Kam stojí za to vyrazit?

 • Mladý pár v bazénu
  Cestování
  25. srpna 2021|Veronika Čermáková
  Jak využít konec letní sezóny na maximum?

  Blíží se konec léta a s ním souvisí i konec turistické sezóny. Pokud ji chcete využít na maximum a vyrazit někam za sluncem, zde je pár tipů na místa, která stojí za to navštívit.

 • Muž na vlakovém nástupišti
  Cestování
  10. července 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Cestujeme po ČR levně: Je lepší auto nebo vlak?

  Chystáte se o letních prázdninách poznávat krásy České republiky? I když je naše země relativně malá, pokud plánujete vícedenní výlet, může se vám cestování prodražit. Tím spíš, když vyrážíte s celou rodinou. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit, auto nebo vlak?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.