Blog
Cestování
Stan na kopci

Užijte si bezstarostné léto pod stanem: Tipy, jak si poradit se zloději i bouřkou

05. července 2021|Monika Šaríková|

Stanování v kempech, bivakování, spaní a táboření na divoko patří k oblíbeným letním činnostem spousty Čechů. Vedle nezbytné kempingové výbavy a dobrodružné nátury se hodí znát nepsaná pravidla bezpečného stanování i to, jak chránit věci před zloději i nepřízní počasí.

Každé léto se tisíce Čechů těší, jak sbalí stany, karimatky a spacáky a vyrazí na dovolenou do přírody, k vodě, do hor nebo s plnou polní na čundr s kamarády. Kromě krásných zážitků je dobré počítat s méně příjemnými situacemi, zejména nepříznivým počasím či zloději. Před neradostnými vzpomínkami vás nejlépe ochrání důkladná příprava.

Porovnat pojištění

Kempování není levná záležitost

Moderní kempování se neobejde bez drahého vybavení. Kvalitní stany, karimatky a spacáky stojí tisíce korun. To samé platí pro speciální sportovní oblečení a výbavu například na stále oblíbenější vysokohorskou turistiku, ledovce, ferraty a další horské sporty.

S sebou lidé vozí také kola, lodě a s tím související další výbavu. V jednom takovém vozidle mohou být věci v hodnotě několika desítek až stovek tisíc korun. To už je důvod přemýšlet o odpovídající ochraně.

Stanování v oficiálních kempech je bezpečné

Zloději moc pod stan nejezdí. V oficiálních kempech se nekrade, a pokud už k vykradení stanu dojde, jedná se opravdu o výjimečnou událost a bohužel o velkou smůlu na straně okradeného. To však neznamená, že se to nestává vůbec.

Lze zabezpečit stan?

Nevýhodou je, že stany nelze stoprocentně zabezpečit. Na zipy lze použít klasické visací zámky, které už pro zloděje představují překážku. Pokud se však někdo bude chtít do stanu mermomocí dostat, vystačí si i s ostrým nožem nebo nůžkami.

Většina zkušených kempařů stan nezamyká a uvnitř nechává pouze základní vybavení na spaní. Důležité osobní věci jako doklady, cennosti a peníze se ve stanu nikdy nenechávají. Parkujete-li mimo kemp, stan se balí každé ráno a na místě by neměli zůstat žádné známky po vaší přítomnosti.

Odpovědnost provozovatelů kempů

Majitelé a provozovatelé kempů odpovědnost za věci uložené v autě či ve stanu nenesou. Ručí pouze za příslušenství vozidla, jakou jsou náhradní pneumatiky, hever, nářadí apod. Platí to i pro hlídaná parkoviště. Správně byste v autě neměli nechávat žádné věci mimo kufr.

Pozor na věci v a na autech

Více jsou ohrožena kola na střeše nebo zadních dveřích či střešní box. Zde v první řadě platí používat kvalitní uzamykatelné nosiče a boxy, které zlodějům co nejvíce ztíží “práci”. Na nosičích a boxech nešetřete, nevyplatí se to. Věci uložené uvnitř auta by neměli být vidět zveční.

Stan v kempu

Kvalitní vybavení odolá i nepříznivému počasí

Další riziko představují nepředvídatelné živelné události. Znát byste měli rizika špatného počasí v oblasti či oblastech, kde budete stanovat a kempovat. Nejvíce škod způsobují vichřice a krupobití, povodně, pád stromu či úder blesku a požár.

Předpověď počasí je nutno znát zejména v horách, kde se slunný den v “peklo na zemi” změní během pár minut. Kvalitní, správně postavený a dobře upevněný stan by však měl bez úhony ustát i silný déšť, vichřici a krupobití. Na správné postavení stanu a upevnění dbejte zejména při hrozbě zhoršeného či špatného počasí.

Pozor, kde stavíte stan

Stan nikdy nestavte poblíž řeky v době dešťů, aby vás i se stanem nesmetla velká voda. Velké riziko představuje pád stromu a to nejen pro stan, ale i vaše zdraví a životy. Vždy dobře prohlédněte místo, kde se chystáte postavit stan.

Postavíte-li stan v kempu a spadne na něj strom, uhrazení škody požadujte po majiteli kempu, který je povinen zajistit bezpečné kempování a odstranit případně překážky a hrozby.

Pojištění zavazadel může krýt věci ve stanu, střešním boxu a na nosičích

S pojištěním věcí ve stanu to není snadné kvůli nedostatečnému zabezpečení. Jako jediná možnost se jeví pojištění zavazadel a osobních věcí, které se vztahuje nejen na auta, ale i vnitřek stanu. To však nabízí pouze některé pojišťovny. Alternativou může být pořízení cestovního pojištění, které kryje i tyto případy. Na cestovní pojištění byste ale měli myslet při každé cestě do zahraničí, lze ale uzavřít i tuzemské cestovní pojištění.

Stan, nosiče i střešní boxy zamykejte

V každém případě se důkladně seznamte s podmínkami a požadavky zvoleného pojištění. Obvykle platí, že pojistné plnění je v případě nahlášené pojistné události vyplaceno pouze tehdy, pokud se pojištěné věci nenacházely na viditelném místě, a stan byl zamčený.

Kola na nosičích a střešní boxy musí být vždy dobře uzamčené a k autu připevněné tak, aby zloděj musel překonat překážky. Věci uvnitř auta musí být uloženy v zavazadlovém prostoru, do kterého nebylo vidět. Pojišťovny také přihlíží k denní době, kdy ke krádeži došlo. Krádež a vzniklou škodu vždy ohlášte na policii, protokol bude pojišťovna požadovat.

Pozor na pojistné limity

Další háček představují pojistné limity. Například Kooperativa krádež spacáku či karimatky ze stanu kryje, ale maximálně do výše 3 000 Kč. Vlastníte-li drahý spacák za 10 000 Kč a karimatku za dalších 5 000 Kč, je to slabá útěcha. Na druhou stranu je to lepší než nic.

Obecná pravidla pro stanování a kempování v zahraničí

Hodně oblíbené je přespávání a stanování mimo oficiální kempy. Platí to zejména pro turisty, kteří jezdí obytnými auty. Důvodem je vedle finanční úspory také touha po samotě a hezčích výhledech. Ne všude je však free camping, česky kempování na divoko, povoleno.

Kemping v noci

Než takto někam vyrazíte, zjistěte si předem, jak se na tento způsob cestování a kempování dívají v zemích, do kterých se chystáte. Někde je to tolerováno, jinde se připravte na mastné pokuty. Vždy respektujte zákazy. Existuje spousta míst, kde lze přespat na divoko bez rizika pokuty. V některých místech se však ubytování v kempu nevyhnete.

Vyhýbejte se soukromým cestám a pozemkům, příliš okatým místům a parkovištím, kde už parkuje aut více, a především pak národním parkům a chráněným krajinným oblastem, kde si podmínky pro free camping ověřte předem.

Tipy na užitečné weby a aplikace pro kempování

Parkování, přespávání a kempování “na divoko”:

  • park4night a Cara Maps – přehled míst v ČR a Evropě, kde lze přespat na divoko,

  • Bezkempu – tipy na místa pro kempování na divoko se souhlasem majitelů, za využití místa se však platí,

  • Stellplatz – web plný tipů na krásná kempovací míst, nechybí ani interaktivní mapy.

Kempy:

  • Camping.Info – 44 zemí Evropy a více než 23 000 kempů včetně ČR, vyhledávání na základě mnoha kritérií,

  • Dokempu – praktický průvodce kempy, autokempy a tábořišti v ČR a Evropě, najdete zde mapy, hodnocení, ceníky, fotografie i kontakty.

  • Tipy na nejlepší kempy v ČR – v našem článku jsme pro vás také dali dohromady tipy na nejlepší kempy v Čechách a na Moravě.

Mapy a navigace:

Předpovědi počasí:

  • Aladin pro Android a ČHMÚ pro iOS – oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu,

  • YR.no,

  • Windy.

Chovejte se slušně a ohleduplně

Kempujete-li rádi na divoko, myslete na své okolí. Chovejte se tiše a nedělejte nepořádek. Místo po sobě vždy zanechte ve stavu, jako byste tam nikdy nestrávili celou noc. Odpadky si odvezte s sebou. Pouze odpovědným chováním lze předcházet rostoucímu počtu zákazů a nevoli místních vůči free campingu.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).