Stan na kopci

Užijte si bezstarostné léto pod stanem: Tipy, jak si poradit se zloději i bouřkou

5. 7. 2021
|
Délka čtení: 15 min.

Stanování v kempech, bivakování, spaní a táboření na divoko patří k oblíbeným letním činnostem spousty Čechů. Vedle nezbytné kempingové výbavy a dobrodružné nátury se hodí znát nepsaná pravidla bezpečného stanování i to, jak chránit věci před zloději i nepřízní počasí.

Každé léto se tisíce Čechů těší, jak sbalí stany, karimatky a spacáky a vyrazí na dovolenou do přírody, k vodě, do hor nebo s plnou polní na čundr s kamarády. Kromě krásných zážitků je dobré počítat s méně příjemnými situacemi, zejména nepříznivým počasím či zloději. Před neradostnými vzpomínkami vás nejlépe ochrání důkladná příprava.

Kempování není levná záležitost

Moderní kempování se neobejde bez drahého vybavení. Kvalitní stany, karimatky a spacáky stojí tisíce korun. To samé platí pro speciální sportovní oblečení a výbavu například na stále oblíbenější vysokohorskou turistiku, ledovce, ferraty a další horské sporty.

S sebou lidé vozí také kola, lodě a s tím související další výbavu. V jednom takovém vozidle mohou být věci v hodnotě několika desítek až stovek tisíc korun. To už je důvod přemýšlet o odpovídající ochraně.

Stanování v oficiálních kempech je bezpečné

Zloději moc pod stan nejezdí. V oficiálních kempech se nekrade, a pokud už k vykradení stanu dojde, jedná se opravdu o výjimečnou událost a bohužel o velkou smůlu na straně okradeného. To však neznamená, že se to nestává vůbec.

Lze zabezpečit stan?

Nevýhodou je, že stany nelze stoprocentně zabezpečit. Na zipy lze použít klasické visací zámky, které už pro zloděje představují překážku. Pokud se však někdo bude chtít do stanu mermomocí dostat, vystačí si i s ostrým nožem nebo nůžkami.

Většina zkušených kempařů stan nezamyká a uvnitř nechává pouze základní vybavení na spaní. Důležité osobní věci jako doklady, cennosti a peníze se ve stanu nikdy nenechávají. Parkujete-li mimo kemp, stan se balí každé ráno a na místě by neměli zůstat žádné známky po vaší přítomnosti.

Odpovědnost provozovatelů kempů

Majitelé a provozovatelé kempů odpovědnost za věci uložené v autě či ve stanu nenesou. Ručí pouze za příslušenství vozidla, jakou jsou náhradní pneumatiky, hever, nářadí apod. Platí to i pro hlídaná parkoviště. Správně byste v autě neměli nechávat žádné věci mimo kufr.

Pozor na věci v a na autech

Více jsou ohrožena kola na střeše nebo zadních dveřích či střešní box. Zde v první řadě platí používat kvalitní uzamykatelné nosiče a boxy, které zlodějům co nejvíce ztíží “práci”. Na nosičích a boxech nešetřete, nevyplatí se to. Věci uložené uvnitř auta by neměli být vidět zveční.

Stan v kempu

Kvalitní vybavení odolá i nepříznivému počasí

Další riziko představují nepředvídatelné živelné události. Znát byste měli rizika špatného počasí v oblasti či oblastech, kde budete stanovat a kempovat. Nejvíce škod způsobují vichřice a krupobití, povodně, pád stromu či úder blesku a požár.

Předpověď počasí je nutno znát zejména v horách, kde se slunný den v “peklo na zemi” změní během pár minut. Kvalitní, správně postavený a dobře upevněný stan by však měl bez úhony ustát i silný déšť, vichřici a krupobití. Na správné postavení stanu a upevnění dbejte zejména při hrozbě zhoršeného či špatného počasí.

Pozor, kde stavíte stan

Stan nikdy nestavte poblíž řeky v době dešťů, aby vás i se stanem nesmetla velká voda. Velké riziko představuje pád stromu a to nejen pro stan, ale i vaše zdraví a životy. Vždy dobře prohlédněte místo, kde se chystáte postavit stan.

Postavíte-li stan v kempu a spadne na něj strom, uhrazení škody požadujte po majiteli kempu, který je povinen zajistit bezpečné kempování a odstranit případně překážky a hrozby.

Pojištění zavazadel může krýt věci ve stanu, střešním boxu a na nosičích

S pojištěním věcí ve stanu to není snadné kvůli nedostatečnému zabezpečení. Jako jediná možnost se jeví pojištění zavazadel a osobních věcí, které se vztahuje nejen na auta, ale i vnitřek stanu. To však nabízí pouze některé pojišťovny. Alternativou může být pořízení cestovního pojištění, které kryje i tyto případy. Na cestovní pojištění byste ale měli myslet při každé cestě do zahraničí, lze ale uzavřít i tuzemské cestovní pojištění.

Stan, nosiče i střešní boxy zamykejte

V každém případě se důkladně seznamte s podmínkami a požadavky zvoleného pojištění. Obvykle platí, že pojistné plnění je v případě nahlášené pojistné události vyplaceno pouze tehdy, pokud se pojištěné věci nenacházely na viditelném místě, a stan byl zamčený.

Kola na nosičích a střešní boxy musí být vždy dobře uzamčené a k autu připevněné tak, aby zloděj musel překonat překážky. Věci uvnitř auta musí být uloženy v zavazadlovém prostoru, do kterého nebylo vidět. Pojišťovny také přihlíží k denní době, kdy ke krádeži došlo. Krádež a vzniklou škodu vždy ohlášte na policii, protokol bude pojišťovna požadovat.

Pozor na pojistné limity

Další háček představují pojistné limity. Například Kooperativa krádež spacáku či karimatky ze stanu kryje, ale maximálně do výše 3 000 Kč. Vlastníte-li drahý spacák za 10 000 Kč a karimatku za dalších 5 000 Kč, je to slabá útěcha. Na druhou stranu je to lepší než nic.

Obecná pravidla pro stanování a kempování v zahraničí

Hodně oblíbené je přespávání a stanování mimo oficiální kempy. Platí to zejména pro turisty, kteří jezdí obytnými auty. Důvodem je vedle finanční úspory také touha po samotě a hezčích výhledech. Ne všude je však free camping, česky kempování na divoko, povoleno.

Kemping v noci

Než takto někam vyrazíte, zjistěte si předem, jak se na tento způsob cestování a kempování dívají v zemích, do kterých se chystáte. Někde je to tolerováno, jinde se připravte na mastné pokuty. Vždy respektujte zákazy. Existuje spousta míst, kde lze přespat na divoko bez rizika pokuty. V některých místech se však ubytování v kempu nevyhnete.

Vyhýbejte se soukromým cestám a pozemkům, příliš okatým místům a parkovištím, kde už parkuje aut více, a především pak národním parkům a chráněným krajinným oblastem, kde si podmínky pro free camping ověřte předem.

Tipy na užitečné weby a aplikace pro kempování

Parkování, přespávání a kempování “na divoko”:

 • park4night a Cara Maps – přehled míst v ČR a Evropě, kde lze přespat na divoko,

 • Bezkempu – tipy na místa pro kempování na divoko se souhlasem majitelů, za využití místa se však platí,

 • Stellplatz – web plný tipů na krásná kempovací míst, nechybí ani interaktivní mapy.

Kempy:

 • Camping.Info – 44 zemí Evropy a více než 23 000 kempů včetně ČR, vyhledávání na základě mnoha kritérií,

 • Dokempu – praktický průvodce kempy, autokempy a tábořišti v ČR a Evropě, najdete zde mapy, hodnocení, ceníky, fotografie i kontakty.

 • Tipy na nejlepší kempy v ČR – v našem článku jsme pro vás také dali dohromady tipy na nejlepší kempy v Čechách a na Moravě.

Mapy a navigace:

Předpovědi počasí:

 • Aladin pro Android a ČHMÚ pro iOS – oficiální aplikace Českého hydrometeorologického ústavu,

 • YR.no,

 • Windy.

Chovejte se slušně a ohleduplně

Kempujete-li rádi na divoko, myslete na své okolí. Chovejte se tiše a nedělejte nepořádek. Místo po sobě vždy zanechte ve stavu, jako byste tam nikdy nestrávili celou noc. Odpadky si odvezte s sebou. Pouze odpovědným chováním lze předcházet rostoucímu počtu zákazů a nevoli místních vůči free campingu.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • pohonne-hmoty
  24. ledna 2024|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Ceny pohonných hmot v posledních třech měsících výrazně klesly. Benzín i nafta stojí v průměru okolo 36 Kč/litr. Zlevňuje se především kvůli propadu cen ropy na světových trzích. Nejvyšší ceny jsou tradičně v Praze, naopak nejvýhodněji natankujete v Královéhradeckém kraji. V rámci Evropské unie je nejlevnější benzín v Bulharsku a Rumunsku. Podívejte se na grafy porovnávající současné ceny pohonných hmot v ČR a EU.

 • 10. ledna 2024|Jana Březinová
  Jaké změny platí pro řidiče od 1. ledna 2024?

  Se začátkem roku se řidiči v ČR musí připravit na mnoho novinek zejména v souvislosti s novým zákonem o silničním provozu. Mění se bodový systém i výše pokut. Už s sebou není třeba vozit doklady od auta, velký technický průkaz se dokonce ruší. Dálniční známka zdraží o 800 Kč a na silnice vyjedou už 17letí řidiči. Jaké novinky pro řidiče od letoška platí?

 • Auto po autonehodě
  28. prosince 2023|Jana Březinová
  Víte, jak získat odpovídající odškodnění po dopravní nehodě?

  Poškození při dopravní nehodě mají často nárok na násobně vyšší částky, než jim přiznala pojišťovna. Na vině bývají nesprávně vyplněné formuláře nebo chybějící lékařské zprávy. Navíc někdy o kompenzaci ani nežádají, protože nechtějí viníka popotahovat u soudu. Odškodnění se však řeší přímo s pojišťovnou a vyplácí se z povinného ručení.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • mladý muž za volantem - jak vybrat první auto
  30. listopadu 2023|Jana Březinová
  Jak vybrat první auto

  Spolehlivé, bezpečné, kompaktní, s nízkou spotřebou. Snadno se s ním manévruje a parkuje. Pár ťukanců se na něm ztratí. Náhradní díly jsou dostupné a levné, stejně jako povinné ručení. Podobně bychom mohli shrnout, jak vypadá nejlepší první auto. Splňuje to třeba Škoda Fabia nebo VW Golf.

 • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
  24. listopadu 2023|Petr Woff
  Co najdete v technickém průkazu?

  Česká republika se digitalizuje, což brzy pocítí řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstane ve fyzické formě. Prozkoumejme, co znamenají kódy v obou dokumentech, a jaké následky má ztráta velkého či malého technického průkazu.