Tři mladí v autě

Tuzemské cestovní pojištění: Jak funguje?

19. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Tuzemské cestovní pojištění nepředstavuje žádnou novinku na českém pojistném trhu. Letošní potíže s epidemií koronaviru, kvůli které nelze cestovat mimo EU, jej však dostala na výsluní. Má vůbec komerční cestovní pojištění na domácím území smysl, když si platíme zákonné zdravotní pojištění?

Až stávající situace české pojišťovny přiměla k tomu, aby cestovní pojištění zaměřily novým směrem a na světlo vytáhly méně známý produkt. o který dosud nebyl velký zájem. Však to také nebylo nutné, o cestovní pojištění do zahraničí byl dostatečně velký zájem. Situace se změnila a pojišťovny nejenže “oprášily” tuzemské cestovní pojištění, ale navíc jej značně vylepšily.

Tuzemské cestovní pojištění vs. cestovní pojištění do zahraničí

Mezi běžným cestovním pojištění do ciziny a cestovním pojištění v ČR existuje hned několik zásadních rozdílů.

První se týká obsahu pojištění. Vzhledem k tomu, že léčebné výlohy jako ošetření, hospitalizace, transporty, zákroky, léky a další kryje zákonné zdravotní pojištění, tuzemské cestovní pojištění je nezahrnuje. Za druhé potřeba také nejsou ani asistenční služby. V domácím prostředí turista obvykle dobře ví, na jaká čísla volat, případně na koho se v konkrétní situaci obrátit.

Proto tuzemské cestovní pojištění v základní nabídce obsahuje především úrazové pojištění, dále pojištění odpovědnosti. Hodí se i pojištění zavazadel a vybavení, případně autopojištění (autoasistence) jako alternativa ke krátkodobému havarijnímu pojištění. Co vše může tuzemské cestovní pojištění krýt?

  • Úrazové pojištění - zákonné zdravotní pojištění hradí pouze léčbu, pojištění úrazu představuje odškodné v případě trvalých následků, invalidity či dokonce úmrtí, součástí pojištění může být také denní platba za pobyt v nemocnici

  • Pojištění odpovědnosti - problémem nemusí být vždy vlastní úraz či škody na svém majetku, škodu může pojištěný způsobit někomu jinému (např. srážka na kole nebo při lyžování), pojištění kryje nejen škody na majetku, ale i na zdraví

  • Pojištění zavazadel - pojištění obvykle zahrnuje poškození, zničení nebo krádež zavazadel včetně osobních věcí

  • Pojištění rizikových sportů - stejně jako u cestovního pojištění do ciziny si lze i u tuzemské varianty připojistit rizikové sporty

  • Pojištění storna - hradí poplatky, pokud byste z vážných důvodů nemohli odjet na už zaplacený zájezd v ČR (např. nemoc v rodině)

Krádež sportovního vybavení? Pomůže tuzemské cestovní pojištění

Ať přemýšlíte, jak přemýšlíte, přijde vám tuzemské cestovní pojištění zbytečné? Pojďme se podívat na pár poměrně běžných situací, kdy jej vážně oceníte. Navíc se stejně jako u obvyklejšího cestovního pojištění do zahraničí nejedná o nijak drahou záležitost.

Nemusí jít hned o zdravotní problémy, které pokazí rodinnou dovolenou a zamávají s rodinnými financemi. Běžné jsou zejména potíže se sportovním vybavením. Například cyklistům se ztrácí (kradou) kola a to i v případech, kdy je mají dobře zabezpečené na střeše auta nebo ve stojanu před restaurací. Vodákům se tu a tam ztratí pádla, barely s osobními věcmi či dokonce celé lodě. Neobvyklé bohužel nejsou ani vykradené stany v kempu či vozidla zaparkovaná na parkovišti.

Tuzemské cestovní pojištění váš majetek sice neohlídá a v krádeží zabránit nedokáže, ale pojišťovna vám vzniklou škodu uhradí a vy si tak ukradené nebo zničené vybavení můžete zakoupit nové bez nepříjemného zásahu do rodinného rozpočtu.

Buďte zodpovědní s pojištěním odpovědnosti

Také pojištění odpovědnosti se může na dovolené v Česku hodit. Své o tom vědí zejména rodiny s dětmi, které jsou někdy příliš divoké. Dětské hry tak mohou mít i hodně nepříjemné důsledky a třeba rozbitý nábytek nebo okno v penzionu musí bez řečí zaplatit rodiče.

Pojištění odpovědnosti se také vztahuje na události, kdy pojištěný nešťastně srazí na kole pěšího nebo cyklistu, neobvyklé nejsou ani vážné srážky na lyžích na horách. Když dojde pouze ke škodě na majetku, lze mluvit o velkém štěstí.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.