Tři mladí v autě

Tuzemské cestovní pojištění: Jak funguje?

19. 10. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Tuzemské cestovní pojištění nepředstavuje žádnou novinku na českém pojistném trhu. Letošní potíže s epidemií koronaviru, kvůli které nelze cestovat mimo EU, jej však dostala na výsluní. Má vůbec komerční cestovní pojištění na domácím území smysl, když si platíme zákonné zdravotní pojištění?

Až stávající situace české pojišťovny přiměla k tomu, aby cestovní pojištění zaměřily novým směrem a na světlo vytáhly méně známý produkt. o který dosud nebyl velký zájem. Však to také nebylo nutné, o cestovní pojištění do zahraničí byl dostatečně velký zájem. Situace se změnila a pojišťovny nejenže “oprášily” tuzemské cestovní pojištění, ale navíc jej značně vylepšily.

Tuzemské cestovní pojištění vs. cestovní pojištění do zahraničí

Mezi běžným cestovním pojištění do ciziny a cestovním pojištění v ČR existuje hned několik zásadních rozdílů.

První se týká obsahu pojištění. Vzhledem k tomu, že léčebné výlohy jako ošetření, hospitalizace, transporty, zákroky, léky a další kryje zákonné zdravotní pojištění, tuzemské cestovní pojištění je nezahrnuje. Za druhé potřeba také nejsou ani asistenční služby. V domácím prostředí turista obvykle dobře ví, na jaká čísla volat, případně na koho se v konkrétní situaci obrátit.

Proto tuzemské cestovní pojištění v základní nabídce obsahuje především úrazové pojištění, dále pojištění odpovědnosti. Hodí se i pojištění zavazadel a vybavení, případně autopojištění (autoasistence) jako alternativa ke krátkodobému havarijnímu pojištění. Co vše může tuzemské cestovní pojištění krýt?

  • Úrazové pojištění - zákonné zdravotní pojištění hradí pouze léčbu, pojištění úrazu představuje odškodné v případě trvalých následků, invalidity či dokonce úmrtí, součástí pojištění může být také denní platba za pobyt v nemocnici

  • Pojištění odpovědnosti - problémem nemusí být vždy vlastní úraz či škody na svém majetku, škodu může pojištěný způsobit někomu jinému (např. srážka na kole nebo při lyžování), pojištění kryje nejen škody na majetku, ale i na zdraví

  • Pojištění zavazadel - pojištění obvykle zahrnuje poškození, zničení nebo krádež zavazadel včetně osobních věcí

  • Pojištění rizikových sportů - stejně jako u cestovního pojištění do ciziny si lze i u tuzemské varianty připojistit rizikové sporty

  • Pojištění storna - hradí poplatky, pokud byste z vážných důvodů nemohli odjet na už zaplacený zájezd v ČR (např. nemoc v rodině)

Krádež sportovního vybavení? Pomůže tuzemské cestovní pojištění

Ať přemýšlíte, jak přemýšlíte, přijde vám tuzemské cestovní pojištění zbytečné? Pojďme se podívat na pár poměrně běžných situací, kdy jej vážně oceníte. Navíc se stejně jako u obvyklejšího cestovního pojištění do zahraničí nejedná o nijak drahou záležitost.

Nemusí jít hned o zdravotní problémy, které pokazí rodinnou dovolenou a zamávají s rodinnými financemi. Běžné jsou zejména potíže se sportovním vybavením. Například cyklistům se ztrácí (kradou) kola a to i v případech, kdy je mají dobře zabezpečené na střeše auta nebo ve stojanu před restaurací. Vodákům se tu a tam ztratí pádla, barely s osobními věcmi či dokonce celé lodě. Neobvyklé bohužel nejsou ani vykradené stany v kempu či vozidla zaparkovaná na parkovišti.

Tuzemské cestovní pojištění váš majetek sice neohlídá a v krádeží zabránit nedokáže, ale pojišťovna vám vzniklou škodu uhradí a vy si tak ukradené nebo zničené vybavení můžete zakoupit nové bez nepříjemného zásahu do rodinného rozpočtu.

Buďte zodpovědní s pojištěním odpovědnosti

Také pojištění odpovědnosti se může na dovolené v Česku hodit. Své o tom vědí zejména rodiny s dětmi, které jsou někdy příliš divoké. Dětské hry tak mohou mít i hodně nepříjemné důsledky a třeba rozbitý nábytek nebo okno v penzionu musí bez řečí zaplatit rodiče.

Pojištění odpovědnosti se také vztahuje na události, kdy pojištěný nešťastně srazí na kole pěšího nebo cyklistu, neobvyklé nejsou ani vážné srážky na lyžích na horách. Když dojde pouze ke škodě na majetku, lze mluvit o velkém štěstí.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.