Blog
Osobní financePůjčky a úvěry
Revolvingový úvěr

Revolvingové úvěry: Co to je? - 2. díl

11. května 2020|Sára Nováková|

V minulém článku jsme si uvedli, co jsou to revolvingové úvěry, jak fungují a na jaké účely se využívají. Nyní se podíváme na to, jaké mohou mít tyto úvěry nevýhody.

Výhody a nevýhody

Každý úvěr má svá pro a proti. Výhody revolvingového úvěru tkví například v tom, že nemusíte s každým půjčením peněz do banky a žádat o nový úvěr. Jednoduše už prostě využíváte ten jednou sjednaný a znovu čerpáte. S tím se pojí i určitá nižší administrativní náročnost. Výhodou je i to, že můžete úvěr čerpat a splácet zároveň.

Nevýhodou jsou pak často vysoké úroky v případě prodlení. Někdy také podnikatelům nestačí sjednaný úvěrový rámec, který může činit jen pár desítek tisíc, a v případě potřeby musí chybějící peníze sehnat jinde. Někomu pak nemusí vyhovovat i vyšší minimální splátky, které banky požadují. Často se pohybuje okolo 5 % z aktuální dlužné částky.

Porovnat půjčky

Jak je to s úroky?

Úroky, které se s revolvingovým úvěrem pojí, si každá banka určuje sama. Obecně ale platí, že úroky spojené s revolvingovým úvěrem nejsou mezi těmi nejnižšími na trhu.

V porovnání s takzvanými rychlými půjčkami a mikropůjčkami jde ale rozhodně o výhodnější variantu.

Také platí, že případné úroky se vám účtují jen z částky, kterou jste vyčerpali, a ne z celého úvěrového rámce.

Co potřebujete k jeho sjednání?

Každá banka má své požadavky pro sjednání revolvingového úvěru žadatelům, takže se požadavky mohou banka od banky lišit. Většina ale zcela oprávněně bude požadovat, abyste prokázali svou bonitu, tedy schopnost úvěr řádně a včas splácet.

K samotné žádosti pak banky většinou chtějí doložit:

  • doklad totožnosti,

  • platný živnostenský list,

  • minimálně 1 daňové přiznání,

  • výpisy z bankovního účtu za poslední 3 měsíce.

Rada na závěr

Ať už se rozhodnete si revolvingový úvěr brát kdekoli, vždy si porovnejte dostupné nabídky. Udělat si komplexní průzkum trhu a poté se odpovědně rozhodnout není v silách asi žádného běžně pracujícího člověka. Obecně se tak doporučuje si porovnat alespoň 5 nabídek. Nenechte se také do žádné půjčky natlačit. Nechat si například 14 dní na rozmyšlenou je zcela v pořádku.

I když o úvěr žádáte u banky, není vůbec na škodu si ji trochu prověřit. Zaměřit se můžete na uživatelské recenze. Zajímat by vás mělo například to, jakým způsobem banka s klienty jedná, když už je smlouva podepsaná a je poskytována služba. Někdy se totiž stává, že zatímco před sjednáním služby a před podpisem smlouvy je banka velice vstřícná, následný servis už tak kvalitní být nemusí.

Zvláště se zaměřte na recenze, které popisují ochotu banky řešit nějaké nadstandardní či nestandardní situace, potíže apod.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).