Cestovní pojištění – srovnání cen

půjčka na bydlení pro mladé

Sen o vlastním domku má jistě řada z nás. Jak ale koupi nebo výstavbu nemovitosti financovat s omezeným rozpočtem? Drtivá většina zájemců o vlastní bydlení sáhne po hypotéce. Pro mladé rodiny do 36 let se nabízí i další alternativa. Tou je půjčka na bydlení pro mladé. Jaké jsou podmínky jejího získání a kolik peněz můžete dostat na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti? Poradíme!

Výhody půjčky od státu na bydlení

Program půjček na bydlení mladým realizuje Státní fond rozvoje bydlení (dále jen SFRB). Jak už název programu napovídá, jedná se o státní finanční výpomoc na pořízení nebo modernizaci obydlí pro mladé do 36 let. Mezi největší výhody programu patří skutečnost, že platí pro celé území České republiky. Pokud příjemci půjčky budou chtít uhradit mimořádnou splátku nebo úvěr předčasně splatit, mohou tak učinit bez poplatků. Zdarma je také vedení úvěru a případné poradenství s pracovníky SFRB.

  • Mohlo by vás zajímat: Pokud si sjednáte úvěr na pořízení obydlí, získáte dotaci ve výši 30 000 Kč při narození či osvojení dítěte!

Financování bydlení i modernizace

Půjčku na bydlení pro mladé můžete využít rovnou několika způsoby. Nejrozšířenější je samozřejmě výstavba novostavby rodinného domu. V tomhle případě je ale potřeba počítat s omezením, které říká, že podlahová plocha nesmí přesáhnout 140 m². Dále lze finanční prostředky využít na koupi bytu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 75 m², koupi rodinného domu (podlahová plocha opět do 140 m²) a modernizaci obydlí.

Kolik můžete získat a na co?

Spodní hranice půjček začíná na 30 000 korunách. Maximálně vám pak stát půjčí 300 000 Kč na modernizaci obydlí. U pořízení (výstavby) rodinného domu jde maximálně o 2 000 000 Kč. Je však potřeba počítat s dalším omezením, které říká, že SFRB žadateli poskytne pouze 80 % skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi (nejvýše 80 % ceny sjednané, a to včetně ceny pozemku). Pokud zamýšlíte koupit byt, pak můžete získat až 1 200 000 Kč (do 80 % sjednané ceny sjednané).

  • Jak je to s úrokovou sazbou? Úroková sazba se vypočítává podle výše základní sazby Evropské unie pro Českou republiku (nejméně 1 % p.a. s fixací na pět let).

Podmínky jsou dost limitující

A teď k tomu zásadnímu. Co udělat pro to, aby byla půjčka od státu na bydlení vaše? Tady je oficiální vyjádření SFRB:

„Půjčku na bydlení pro mladé mohou čerpat osoby, které žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let, nebo osoba do 36 let, která trvale pečuje o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 15 let. Žadatelé v době podání žádosti o úvěr nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, ani nájemcem družstevního bytu.“

A to není ani zdaleka všechno

Kromě výše uvedených podmínek je potřeba úvěr zajistit. Úvěr na modernizaci obydlí musí být zajištěn ručitelem, který nesmí být starší 55 let a jeho průměrný měsíční příjem za poslední tři měsíce musí být alespoň 15 000 Kč. Úvěr na pořízení obydlí (nad 500 000 Kč) je třeba zajistit zástavním právem. U úvěru do 500 000 Kč je možno závazek zajistit ručitelským prohlášením (ručitel musí splňovat totožné podmínky uvedené výše).

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2