Vrácení úroků z hypotéky

Půjčky na bydlení pro mladé: Jakým způsobem můžete financovat své bydlení?

16. 2. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Sen o vlastním domku má jistě řada z nás. Jak ale koupi nebo výstavbu nemovitosti financovat s omezeným rozpočtem? Drtivá většina zájemců o vlastní bydlení sáhne po hypotéce. Pro mladé rodiny do 36 let se nabízí i další alternativa. Tou je půjčka na bydlení pro mladé. Jaké jsou podmínky jejího získání a kolik peněz můžete dostat na koupi nebo rekonstrukci nemovitosti? Poradíme!

Výhody půjčky od státu na bydlení

Program půjček na bydlení mladým realizuje Státní fond rozvoje bydlení (dále jen SFRB). Jak už název programu napovídá, jedná se o státní finanční výpomoc na pořízení nebo modernizaci obydlí pro mladé do 36 let. Mezi největší výhody programu patří skutečnost, že platí pro celé území České republiky. Pokud příjemci půjčky budou chtít uhradit mimořádnou splátku nebo úvěr předčasně splatit, mohou tak učinit bez poplatků. Zdarma je také vedení úvěru a případné poradenství s pracovníky SFRB.

  • Mohlo by vás zajímat: Pokud si sjednáte úvěr na pořízení obydlí, získáte dotaci ve výši 30 000 Kč při narození či osvojení dítěte!

Financování bydlení i modernizace

Půjčku na bydlení pro mladé můžete využít rovnou několika způsoby. Nejrozšířenější je samozřejmě výstavba novostavby rodinného domu. V tomhle případě je ale potřeba počítat s omezením, které říká, že podlahová plocha nesmí přesáhnout 140 m². Dále lze finanční prostředky využít na koupi bytu, jehož podlahová plocha nepřesáhne 75 m², koupi rodinného domu (podlahová plocha opět do 140 m²) a modernizaci obydlí.

Kolik můžete získat a na co?

Spodní hranice půjček začíná na 30 000 korunách. Maximálně vám pak stát půjčí 300 000 Kč na modernizaci obydlí. U pořízení (výstavby) rodinného domu jde maximálně o 2 000 000 Kč. Je však potřeba počítat s dalším omezením, které říká, že SFRB žadateli poskytne pouze 80 % skutečných nákladů na výstavbu nebo koupi (nejvýše 80 % ceny sjednané, a to včetně ceny pozemku). Pokud zamýšlíte koupit byt, pak můžete získat až 1 200 000 Kč (do 80 % sjednané ceny sjednané).

  • Jak je to s úrokovou sazbou? Úroková sazba se vypočítává podle výše základní sazby Evropské unie pro Českou republiku (nejméně 1 % p.a. s fixací na pět let).

Podmínky jsou dost limitující

A teď k tomu zásadnímu. Co udělat pro to, aby byla půjčka od státu na bydlení vaše? Tady je oficiální vyjádření SFRB:

„Půjčku na bydlení pro mladé mohou čerpat osoby, které žijí v manželství nebo registrovaném partnerství, ve kterém alespoň jeden z manželů nebo registrovaných partnerů nedosáhl ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 36 let, nebo osoba do 36 let, která trvale pečuje o dítě, které nedosáhlo ke dni podání žádosti o poskytnutí úvěru věku 15 let. Žadatelé v době podání žádosti o úvěr nesmí být vlastníkem ani spoluvlastníkem obydlí, ani nájemcem družstevního bytu.“

A to není ani zdaleka všechno

Kromě výše uvedených podmínek je potřeba úvěr zajistit. Úvěr na modernizaci obydlí musí být zajištěn ručitelem, který nesmí být starší 55 let a jeho průměrný měsíční příjem za poslední tři měsíce musí být alespoň 15 000 Kč. Úvěr na pořízení obydlí (nad 500 000 Kč) je třeba zajistit zástavním právem. U úvěru do 500 000 Kč je možno závazek zajistit ručitelským prohlášením (ručitel musí splňovat totožné podmínky uvedené výše).

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?