Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka pro OSVČ

Rozhodli jste se rozvířit vody podnikání? Máte dobrý podnikatelský nápad nebo se jednoduše chcete vymanit z každodenní rutiny korporátu? Pokud jste alespoň na jednu výše uvedenou otázku odpověděli „ano,“ pak pravděpodobně už podnikáte nebo v nejbližší době začnete. Co ale dělat, pokud vám chybí peníze? Jednou z možností je půjčka pro OSVČ. Její získání sice není nejjednodušší, ale ani nemožné.

OSVČ jako rizikový klient

Hned v úvodu tohoto článku je potřeba zmínit, že podnikatel nebo OSVČ je pro banku i řadu nebankovních institucí rizikovým klientem. Kdykoli totiž může své podnikání ukončit a to buď dobrovolně, nebo z důvodu finančních potíží. Proto jsou úvěrové firmy při poskytování půjček OSVČ opatrnější a obezřetnější. Často si také účtují vyšší úroky nebo sankce za případné prodlení se splácením. Na druhou stranu to rozhodně neznamená, že by byl úvěrový trh živnostníkům naprosto uzavřený. 

Půjčky od banky nebo nebankovní instituce

Půjčku mohou OSVČ získat jak u vybraných bankovních domů, tak nebankovních institucí. Podmínky jejího vyřízení a schválení se ale u jednotlivých poskytovatelů liší. Zatímco u banky je potřeba počítat s obecně náročnějším a zdlouhavějším schvalovacím procesem, podmínky nebankovních společností jsou často o poznání mírnější a vstřícnější. Peníze navíc mohou získat jak začínající podnikatelé, tak ti, kteří již podnikají delší dobu.

porovnání půjček

Jaké jsou podmínky získání půjčky pro OSVČ?

Podmínky půjčky pro OSVČ se samozřejmě liší dle poskytovatele, ale i osoby samotného žadatele o půjčku. Zatímco někde vám bude poskytnuta půjčka pro OSVČ bez daňového přiznání a nutnosti ručit za vypůjčené prostředky majetkem, jinde bude situace přece jen o něco komplikovanější. U půjček, kde nemusíte dokládat daňová přiznání nebo neručíte majetkem, je potřeba počítat s vyššími úroky i sankcemi za případné porušení smluvních podmínek. Splnit musíte také následující podmínky:

  • Plnoletost

  • Pravidelný příjem

  • Bydliště nebo trvalý pobyt na území ČR

  • Vlastní bankovní účet, příp. email nebo mobilní telefon

  • Živnostenské oprávnění

  • Minimálně jeden doklad totožnosti

  • Výpis z obchodního rejstříku

Další podmínky si stanovují jednotliví poskytovatelé půjček na základě klientské žádosti i objemu prostředků k zapůjčení. Na tomto místě je ale potřeba zmínit, že půjčky pro OSVČ se neřídí zákonem o spotřebitelském úvěru a nevztahuje se na ně proto ani běžná zákonná ochrana. Proto je potřeba takovou půjčku důkladně zvážit a oslovovat pouze známé a ověřené poskytovatele. Při výběru konkrétního produktu se také vyplatí mezi sebou jednotlivé půjčky porovnat pomocí nezávislých online srovnávačů a kalkulaček.

Jak o půjčku pro OSVČ zažádat?

V drtivé většině případů není potřeba nikam chodit. Vše jednoduše vyřídíte pěkně z pohodlí domova prostřednictvím online formulářů a intuitivních žádostí. Stačí navolit konkrétní částku k zapůjčení, splatnost (neplatí pro všechny poskytovatele), vyplnit osobní údaje a počkat si na schválení žádosti. Pokud bude žádost posouzena kladně, peníze bývají vyplaceny prakticky obratem po schválení a žadatel si je může vyzvednout v hotovosti nebo nechat zaslat na bankovní účet.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2