Peníze kovové

Půjčka pro cizince: Jak to funguje?

6. 6. 2020
|
Délka čtení: 3 min.

Asi každý z nás se někdy dostal do situace, kdy byl nucen požádat o finanční výpomoc rodinu, přátele, banku nebo nebankovní instituci. Obecně platí, že podmínky u nebankovních poskytovatelů jsou mnohdy mnohem benevolentnější, než u banky. Obvykle stačí být plnoletý, mít pravidelný, dostatečný a doložitelný příjem a zároveň nemít negativní záznam v registru dlužníků (někde ani záznam nemusí být problém). Pokud ale o půjčku žádáte jako cizinec, může být situace značně komplikovanější.

Půjčka pro cizince není samozřejmostí

Ne každá banka nebo nebankovní instituce půjčky cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem poskytuje. Zvláště u větších bankovních domů to může být problém. Cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem tak musí počítat s hodně ztíženým schvalováním. U většiny společností navíc půjčku vůbec nezískají. Naštěstí ale existují výjimky.

Jaké jsou podmínky půjčky pro cizince?

Většina společností, které půjčky pro cizince nabízí, bude po žadateli, který není občanem České republiky, vyžadovat informace a doklady tak, jako v případě půjčky pro občany ČR. V každém případě ale bude žadatel kromě českého občanství potřebovat i stálou práci a nejlépe zde mít i trvalý pobyt. Z dokladů po vás budou věřitelé vyžadovat zejména:

  • Jeden či dva doklady totožnosti (např. cestovní pas nebo ID Card),

  • potvrzení o výši příjmů,

  • pracovní smlouvu,

  • číslo bankovního účtu (někde i nutnost odeslat 1 Kč ověřovací poplatek),

  • číslo mobilního telefonu

  • aktuální e-mailovou adresu.

Samozřejmostí by měla být dobrá bonita a úvěryschopnost klienta, který by ideálně neměl mít žádné negativní záznamy v registrech dlužníků. Schvalování žádosti je obvykle individuální a může tak trvat delší dobu, než v případě automatu. Informace o případném schválení nebo zamítnutí byste měli obdržet na uvedené telefonní číslo nebo e-mail.

  • Mohlo by vás zajímat: Pokud cizinec splňuje podmínky vybrané instituce, může figurovat také jako spolužadatel.

Jak cizinci dokládají příjem?

Stejně jako občané ČR musí i cizinci, kteří žádají o půjčku pro cizince s přechodným nebo trvalým pobytem doložit pravidelný a dostatečný příjem. K tomu slouží buď potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, nebo v případě podnikatelů daňové přiznání za poslední rok a oprávnění podnikat např. elektronický výpis z živnostenského rejstříku).

Cizinec, který pobírá důchod, doloží poskytovateli půjčky rozhodnutí České správy sociální zabezpečení (ČSSZ) o přiznání důchodu, které není starší více než 12 měsíců, případně potvrzení o důchodovém výměru. O detailních podmínkách je potřeba se informovat u vybrané společnosti, kterou s žádostí o půjčku oslovíte.

Ideální je, pokud vybranou instituci navštívíte osobně

Pokud si jako cizinec plánujete půjčit peníze od banky, je dobré zamířit tam, kde máte veden svůj bankovní účet. S bankovními specialisty se poradíte, jak celý proces zjednodušit, případně zjistíte, zda na půjčku vůbec máte nárok. Podmínky týkající se úrokové sazby, délky splatnosti a dalších vlastností půjčky pro cizince, se pro cizince od ostatních klientů nijak neliší.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.