Blog
Půjčky a úvěry
Peníze kovové

Půjčka pro cizince: Jak to funguje?

06. června 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Asi každý z nás se někdy dostal do situace, kdy byl nucen požádat o finanční výpomoc rodinu, přátele, banku nebo nebankovní instituci. Obecně platí, že podmínky u nebankovních poskytovatelů jsou mnohdy mnohem benevolentnější, než u banky. Obvykle stačí být plnoletý, mít pravidelný, dostatečný a doložitelný příjem a zároveň nemít negativní záznam v registru dlužníků (někde ani záznam nemusí být problém). Pokud ale o půjčku žádáte jako cizinec, může být situace značně komplikovanější.

Půjčka pro cizince není samozřejmostí

Ne každá banka nebo nebankovní instituce půjčky cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem poskytuje. Zvláště u větších bankovních domů to může být problém. Cizinci s trvalým nebo přechodným pobytem tak musí počítat s hodně ztíženým schvalováním. U většiny společností navíc půjčku vůbec nezískají. Naštěstí ale existují výjimky.

Jaké jsou podmínky půjčky pro cizince?

Většina společností, které půjčky pro cizince nabízí, bude po žadateli, který není občanem České republiky, vyžadovat informace a doklady tak, jako v případě půjčky pro občany ČR. V každém případě ale bude žadatel kromě českého občanství potřebovat i stálou práci a nejlépe zde mít i trvalý pobyt. Z dokladů po vás budou věřitelé vyžadovat zejména:

  • Jeden či dva doklady totožnosti (např. cestovní pas nebo ID Card),

  • potvrzení o výši příjmů,

  • pracovní smlouvu,

  • číslo bankovního účtu (někde i nutnost odeslat 1 Kč ověřovací poplatek),

  • číslo mobilního telefonu

  • aktuální e-mailovou adresu.

Samozřejmostí by měla být dobrá bonita a úvěryschopnost klienta, který by ideálně neměl mít žádné negativní záznamy v registrech dlužníků. Schvalování žádosti je obvykle individuální a může tak trvat delší dobu, než v případě automatu. Informace o případném schválení nebo zamítnutí byste měli obdržet na uvedené telefonní číslo nebo e-mail.

  • Mohlo by vás zajímat: Pokud cizinec splňuje podmínky vybrané instituce, může figurovat také jako spolužadatel.

Porovnat půjčky

Jak cizinci dokládají příjem?

Stejně jako občané ČR musí i cizinci, kteří žádají o půjčku pro cizince s přechodným nebo trvalým pobytem doložit pravidelný a dostatečný příjem. K tomu slouží buď potvrzení o příjmu od zaměstnavatele, nebo v případě podnikatelů daňové přiznání za poslední rok a oprávnění podnikat např. elektronický výpis z živnostenského rejstříku).

Cizinec, který pobírá důchod, doloží poskytovateli půjčky rozhodnutí České správy sociální zabezpečení (ČSSZ) o přiznání důchodu, které není starší více než 12 měsíců, případně potvrzení o důchodovém výměru. O detailních podmínkách je potřeba se informovat u vybrané společnosti, kterou s žádostí o půjčku oslovíte.

Ideální je, pokud vybranou instituci navštívíte osobně

Pokud si jako cizinec plánujete půjčit peníze od banky, je dobré zamířit tam, kde máte veden svůj bankovní účet. S bankovními specialisty se poradíte, jak celý proces zjednodušit, případně zjistíte, zda na půjčku vůbec máte nárok. Podmínky týkající se úrokové sazby, délky splatnosti a dalších vlastností půjčky pro cizince, se pro cizince od ostatních klientů nijak neliší.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).