Letiště Václava Havla Praha

Průvodce letištěm Praha: Zpříjemněte si čas před odletem

Užijte si odlet z letiště Václava Havla bez stresu. Poradíme, kde se nejlevněji najíst, jak zabavit děti i na co si dát pozor, abyste před nasednutím do letadla nepřišli o pití.

Odbavení na letišti Václava Havla probíhá na dvou terminálech:

Jak se dopravit na letiště

 • Autem: Následujte ukazatele na parking P1 EXPRESS a P2 EXPRESS. Parkování slouží pouze pro vysazení/vyzvednutí cestujících. Je na 15 minut zdarma (jednou za 24 hodin), poté zaplatíte 100 Kč/30 min.

 • MHD: Využijte autobusové linky 119 (z Nádraží Veleslavín) navazující na metro A nebo autobusovou linku 100 (ze Zličína) navazující na metro B. Vystupte na zastávce Terminál 1 nebo Terminál 2.

 • Dálkovým autobusem: Autobusová linka společnosti Regiojet Praha – Karlovy Vary – Sokolov – Cheb zastavuje před terminálem 1.

Parkování u letiště: Pokud se chystáte přijet k odletu vlastním autem, objednejte si předem parkování u letiště. Přečtěte si článek, kde zaparkujete nejlevněji.

Mezi terminály 1 a 2 vede spojovací chodba, a tak mezi nimi můžete přejít pěšky (cca 10 minut). Odletová hala terminálu 2 se nachází v 1. patře. Pokud cestující přestupují mezi terminály 1 a 2, měli by si nechat alespoň hodinu času – musí projít pasovou a bezpečnostní kontrolou a mezi terminály přejít pěšky 10 minut.

Náš tip

Na letiště Václava Havla se dostavte alespoň 2 hodiny před odletem, abyste si byli jistí, že bez problémů stihnete odbavení zavazadel, pasovou a bezpečnostní kontrolu.

Letištní salónky a další služby

Letištní salónky Mastercard Lounge (T1) a Erste Premier Lounge (T2) nabízí all-inclusive občerstvení a nápoje, TV, Wi-Fi, denní tisk, dětský koutek a sprchy. Vstup stojí 860 Kč/2 hod, držitelé vybraných platebních karet mají vstup se slevou. Vstup do salónků si nemusíte rezervovat předem.

Terminál 1 a 2 nabízí i bezplatné prostory pro příjemné strávení času před odletem. Využijte relaxační zóny – k dispozici jsou Wi-Fi, zásuvky, pohodlné sedačky a knihy. Oba terminály nabízí také pokoj pro rodiny s dětmi, kde můžete využít přebalovací pulty, hračky, ale i mikrovlnnou troubu pro ohřev dětské výživy. V tranzitní části letiště najdete několik dětských minikoutků pro děti ve věku od 3 do 8 let, které jsou vybaveny interaktivními hračkami a hracími kostkami. Vyhledejte si přesnou lokaci místností na mapě letiště.

Nestačí vám relaxační zóna a raději byste si pár hodin zdřímli? Přímo na letišti můžete i přespat v hotelových pokojích AeroRooms. V čase od 18:00 do 10:00 zaplatíte 2 400 Kč za dvoulůžkový pokoj. V čase 11:00 do 17:00 stojí pokoj 1 200 Kč.

Čekání na letišti? Pravý čas na sjednání cestovního pojištění

Využijte čas na letišti smysluplně a sjednejte si cestovní pojištění online. Stačí zaplatit platební kartou a pojištění budete mít platné, než nasednete do letadla.

Kde se najíst na letišti v Praze

 • Nejlevněji se najíte ve fast foodech KFC, Burger King nebo Pizza Hut. Ceny jsou stejné jako v jiných pobočkách řetězců. Případně si můžete nakoupit v obchodě Billa (T2).

 • Dobrý poměr cena/výkon nabízí Restaurace Runway (T1). Jedná se spíše o jídelnu, kam se chodí najíst hlavně zaměstnanci letiště. Polévka stojí 60 Kč, hlavní jídlo 140–200 Kč. Z podniků přímo na letišti má tato restaurace také nejlepší hodnocení 4,1 hvězdičky na Google.

 • Krásně načepovanou plzeň si dáte v Pilsner Urquell Original Restaurant (T1 i T2), za půllitr si ale připlatíte, a to 99 Kč.

 • Nejlepší hodnocení na Google 4,5 hvězdičky má Porta Bistro, které najdete naproti terminálu 1 za hotelem Courtyard by Marriott Prague Airport. Za velký kebab nebo pizzu zaplatíte kolem 130–150 Kč a kvalitu si zákazníci pochvalují.

Náš tip

Nekupujte si předraženou vodu na letišti

Odlétáte z terminálu 2? Pak si nemusíte na letišti kupovat předraženou vodu. Přes bezpečnostní kontrolu proneste prázdnou lahev a naplňte ji v jedné z několika fontánek v tranzitní zóně.

Obchody Duty Free

Před odletem z letiště Václava Havla si můžete nakoupit v několika Duty Free obchodech. Počítejte ovšem s tím, že při letech v rámci Evropské unie zaplatíte standardní daně. Přesto někdy narazíte na zajímavé nabídky například na parfémy nebo sladkosti.

Jak zjistit, jestli se nákup vyplatí? Jednoduše se připojte k letištní Wi-Fi a ověřte si, za kolik byste zboží objednali v e-shopech. S aplikací INFLYTER získáte 10 % slevu na nákup v obchodech Aelia Duty Free.

Cestovní pojištění nekoupíte v Duty Free, ale online

Zvlášť při cestách mimo Evropskou unii by vám cestovní pojištění nemělo chybět. Jinak hrozí, že vás i banální úraz nebo nemoc v zahraničí bude stát stovky tisíc korun. Porovnejte si ceny cestovního pojištění a to nejvýhodnější si sjednejte jednoduše online.

Na co si dát pozor před odletem z letiště Praha

 • Po průchodu pasovou kontrolou už nebudete mít tolik možností, kde se levně najíst. Všechny fastfoody najdete ve veřejné části letiště (ve spojovací chodbě mezi terminálem 1 a 2).

 • Na terminálu 1 se provádí bezpečnostní kontrola až před každým gatem. Proto si na příchod k letadlu nechte dostatek času.

 • Pokud si na terminálu 1 chcete zakoupit nápoje do letadla, musíte v letištních obchodech požádat o zapečetěnou tašku (tzv. STEB) a nesmíte ji otevřít před průchodem kontrolou. Případně si vodu můžete koupit v automatu až po kontrole příručních zavazadel.

Letiště Václava Havla v číslech

 • Bylo otevřeno 5. dubna 1937, výstavba stála 110 milionů korun.

 • Podle odhadů odbaví přes 13 mil. cestujících v roce 2023. Nejvíce cestujících odbavilo v roce 2019, a to 17,8 mil. – tolik pasažérů se očekává opět v roce 2026.

 • Z Prahy se letos létá do 152 destinací s 65 dopravci. Nejvíce letů míří do Londýna, Paříže a Milána.

 • Na Google má letiště Praha hodnocení 4,3 hvězdičky. Pozitivní recenze oceňují přehlednost letiště, hodně místa na sezení a čisté toalety. Negativní recenze si stěžují na pomalou pasovou kontrolu, nepříjemné a rasistické zaměstnance, kteří nemluví anglicky nebo chybějící kuřárnu.

Tip na závěr

Zrovna nikam neletíte?

Vydejte se na letiště Václava Havla na exkurzi. Můžete si objednat zážitek v certifikovaném simulátoru a zkusit si pilotovat Airbus A320, Boeing 737 nebo ATR. 

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.