pronájem

Pronájem bytu: Kde hledat ty nejlepší nabídky a na co se ptát při osobní prohlídce?

Vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám a současné situaci jste se rozhodli pro pronájem bytu. Kde takový pronájem hledat a jak se na celý proces vlastně připravit? Máme pro vás praktické rady i tipy, které využijete při samotné prohlídce.

Ujasněte si vlastní představy

Ještě před tím, než se vrhnete na jednotlivé nabídky pronájmů, ujasněte si, co od svého nového bydlení vlastně očekáváte. Hledáte menší byt, který se nachází co nejblíže centru? Potřebujete být co nejblíže zastávce MHD? Nebo vám naopak nevadí odlehlejší lokalita obklopená přírodou?

Mezi základní kritéria výběru bytu k pronájmu by měla patřit nepochybně lokalita, velikost a dispozice bytu, jeho stav a vybavení a dopravní i občanská vybavenost v místě.

Pokud máte stanovenou přibližnou lokalitu i představu o bytě jako takovém, můžete se pustit do samotného hledání vhodného prostoru, který se stane vaším novým domovem na několik následujících měsíců nebo let.

Zjistěte, kolik vás bude stát pojištění majetku

Kde hledat ty nejlepší nabídky?

Připravte se na to, že vám hledání vhodného pronájmu může zabrat několik dlouhých týdnů i měsíců. Na místě je proto obrnit se trpělivostí a vyčlenit si na samotný proces výběru vhodného pronájmu dostatek času.

Možností kde a jak hledat nový pronájem je mnoho. Oslovit můžete známé nebo přátele, zadat poptávku přímo u realitních kanceláří, brouzdat po internetu nebo hledat vhodné nemovitosti osobně ve vyhlédnuté lokalitě.

Pokud zvolíte první zmíněnou možnost, zapojte nejen rodinu, ale taky přátele. Poptejte se na zajímavé nabídky v jejich okolí nebo zveřejněte výzvu na sociálních sítích. Může se snadno stát, že přátelé vám dohodí skvělou nabídku, předají zkušenosti a nápady nebo i reference na realitky, se kterými mají osobní zkušenosti. A ty – jak moc dobře víme – jsou jednoduše k nezaplacení.

Další možností je internet. Internet je totiž skvělým zdrojem informací a zajímavých nabídek. A to ať už hledáte nákup či pronájem nemovitosti. Pamatujte ale, že ty nejlepší nabídky jsou poměrně brzy pryč. Proto si u vybraných serverů (např. sreality.cz, bezrealitky.cz, bazos.cz, annonce.cz, byty.cz, hyperinzerce.cz apod.) nastavte tzv. hlídacího psa. Stačí si stanovit kritéria, která by měl byt splňovat. Hlídací pes vám pak pošle e-mail pokaždé, když se taková nabídka objeví.

Jednou z možností je i aktivní oslovení realitní kanceláře. Sepište poptávku, ve které uvedete náležitosti nového bytu k pronájmu a zároveň kancelář upozorněte, ať vám zasílá pouze relevantní nabídky odpovídající vašim požadavkům. Pamatujte, že kromě samotné inzerce realitky obvykle nabízí i širokou paletu dalších služeb. Z nich oceníte třeba právní servis, který vám pomůže ušetřit nemálo času a starostí.

Na zajímavou nabídku ale můžete narazit klidně i během cesty do práce nebo při venčení psa. Mějte proto oči otevřené. V okolí se pravděpodobně bude nacházet rovnou několik nemovitostí k pronájmu, které se mohou stát vaším novým domovem. Obrovskou výhodou je i skutečnost, že pokud na vhodnou nemovitost narazíte, hned na první pohled prozkoumáte její okolí, a tak zbývá jen prohlídka samotného interiéru.

Náš tip:

Abyste se v průběhu vybírání a obvolávání „neztratili“, pište si u jednotlivých nemovitostí poznámky. Nevynechejte výhody a nevýhody konkrétní nabídky, cenu a samozřejmě si ukládejte čísla na pronajímatele. Celý proces výběru si tímto způsobem ulehčíte.

Na co se ptát při osobní prohlídce?

Před samotnou prohlídkou si o nemovitosti zjistěte maximum všech dostupných informací. A to buď z inzerátu, nebo přímo od makléře. Prohlídku absolvujte za denního světla. Snáz tak odhalíte případné vady a nedokonalosti. Na návštěvu vyhlédnuté nemovitost se vypravte ideálně ve dvou. Snáze se totiž vyhnete nešťastnému rozhodnutí na základě emocí.

Při samotné prohlídce chtějte vědět:

 • Jací jsou vaši sousedé? Jedná se vesměs o mladé rodiny s dětmi, seniory nebo páry ve středním věku?

 • V jakém stavu je elektřina? Kdy se zde naposledy rekonstruovaly rozvody a z čeho jsou?

 • Co zdi? Nejsou navlhlé nebo rovnou plesnivé? Neprotéká zde potrubí a nejsou v nich myši?

 • Musí se zrekonstruovat podlahy? A jestli jsou nové, jsou udělané pořádně?

 • Jak se v bytě topí? Funguje topení v pořádku? Neprotopíte kvůli profukujícímu oknu celou výplatu?

 • Kdo řeší případné opravy ve společných prostorách? Má společenství někoho, kdo se o dům stará?

 • Jaký je aktuální stav střechy? Kdy byla naposledy opravena?

 • Jaká je dopravní dostupnost a občanská vybavenost v místě?

 • Proč původní majitele byt opustili? Proč se z bytového domu stěhují sousedé pryč?

 • Je jádro zděné nebo umakartové? Nezapomeňte poklepat na kachličky. Pokud duní, pravděpodobně brzo odpadnou.

 • Je v ceně pronájmu vybavení? Starší či chybějící spotřebiče znamenají dodatečné náklady.

 • Jak vysoká je kauce? A co výše měsíčních záloh za energie/internet/měsíční platby do společenství vlastníků bytů a fondu oprav apod.?

 • Není na nemovitost uvalena exekuce? Neexistuje zde věcné břemeno, zástavní nebo předkupní právo?

 • Kdo vlastní pozemky pod nemovitostí?

  Náš tip:

  Během prohlídky se nenechte natlačit do kouta. A to ani ve chvíli, kdy vám makléř oznámí, že má jiného vážného zájemce. Často jde totiž jen o psychologický nátlak. Na rozhodnutí si nechte dost času, ale makléři nebo pronajímateli oznamte, (do) kdy mu oznámíte verdikt. Termín dodržte a to, ať už bude vaše rozhodnutí jakékoliv.

Co by měla obsahovat nájemní smlouva?

Našli jste vysněný byt k pronájmu? Výborně! Teď už stačí jen vyřešit potřebné dokumenty. Jedním a zpravidla také tím nejdůležitějším je nájemní smlouva. Ta upravuje podmínky používání prostor, které bude nájemník využívat za účelem bydlení, podnikání nebo uskladnění svých věcí. Zmíněné podmínky určuje pronajímatel a je jen na nájemníkovi, zda smlouvu podepíše a bude pronajímatelovy podmínky akceptovat, nebo zda půjde „o dům dál“.

V nájemní smlouvě nesmí chybět:

 • Údaje o pronajímateli a nájemci: Zde by měla být uvedena jména, příjmení, trvalé bydliště obou smluvních stran, ideálně i rodné číslo a číslo občanského průkazu.

 • Objekt pronájmu: Informace z katastru nemovitostí (typicky adresa, číslo pozemku, podlaží, dispozice a výměra nemovitosti). Dobré také je, pokud si vyžádáte doklad o vlastnictví a do smlouvy necháte zanést co nejvíce informací.

 • Platba a způsob úhrady za nájemné: Konkrétní částka, kterou bude nájemce pronajímateli každý měsíc platit. Je čistě na pronajímateli, zda bude tato částka zahrnovat i výši stočného, zálohy na energie, úklid společných prostor, či nikoliv. Chybět by neměla ani domluva ohledně kauce a její výše.

 • Délka pronájmu: Ve smlouvě by mělo být uvedeno období, na které je daná nájemní smlouva sjednaná. Pokud časový údaj chybí, smlouva se automaticky považuje za smlouvu na dobu neurčitou.

 • Povinnosti nájemce a pronajímatele: I zde hraje hlavní roli to, na čem se obě smluvní strany dohodnou.

 • Ukončení nájemní smlouvy: Typicky datum, kdy bude nájemní smlouva ukončena. Tento údaj ale nemusí být uveden u smluv na dobu neurčitou.

 • Závěrečná ustanovení

 • Datum, místo a podpisy obou smluvních stran

  predani-bytu

Jak byt pojistit?

Podmínku sjednání odpovídajícího pojištění (typicky domácnosti a odpovědnosti) může zanést pronajímatel přímo do nájemní smlouvy. Na toto jednání má plné právo. Chrání tím totiž vlastní majetek před případným poškozením. Pokud by došlo k poškození vybavení bytu a majitel zjistí, že nájemce pojištění sjednáno nemá, má právo škodu na svém majetku vymáhat na nájemci.

Pokud se tedy do pronajatého bytu stěhujete, sjednejte si pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. Pojištění nemovitosti většinou sjednává sám majitel, protože pojistka se v tomto případě vztahuje na škody na stavbě, která je spojená se zemí pevným základem.

Pojištění domácnosti se následně vztahuje na samotné vybavení a věci, které jsou její součástí. V rámci různých připojištění se pak nemusíte omezovat pouze na samostatnou domácnost. Pojistit lze také věci uložené ve sklepě, na půdě nebo třeba v garáži.

Pojištění odpovědnosti pak zahrnuje škody, které způsobíte neúmyslně provozem vašeho majetku, či aktivitou domácího mazlíčka. Pokud si sjednáte pojištění domácnosti a odpovědnosti u jedné pojišťovny, často můžete čerpat zajímavé slevy nebo další výhody.

Při výběru vhodné pojistky se ale nezaměřujte pouze na výši měsíčního pojistného, ale zejména na rozsah pojistné ochrany, výluky z pojistného plnění a limity. Nezapomeňte také pojistnou smlouvu aktualizovat pravidelně v souladu s tím, jak vybavení domácnosti vylepšujete, případně jak se na trhu hýbou ceny vybavení bytů a služeb pro bydlení.

Zjistěte, kolik vás bude stát pojištění majetku
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Chata v horách
  Dům a domácnost
  16. března 2023|Jana Březinová
  Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

  Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

 • Zasněžená chata v zimě
  Dům a domácnost
  14. března 2023|Jana Březinová
  10 kroků, jak na zazimování chaty

  Vypnout lednici, zhasnout a zamknout? Jestli opouštíte chatu na celou zimu, tak to rozhodně nestačí. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na zazimování chaty, aby vás na jaře nečekala nepříjemná překvapení. Kromě pečlivých příprav na zimu vám s ochranou majetku pomůže i pojištění chaty.

 • Dům a domácnost
  15. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

 • Hořící svíčka na vánočním stromku
  Dům a domácnost
  15. prosince 2022|Jana Březinová
  Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

  Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

 • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
  Dům a domácnost
  18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
  Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

  Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

 • Vosí hnízdo pod střechou
  Dům a domácnost
  22. října 2022|Veronika Doskočilová
  Kryje pojištění majetku pád parašutisty na dům nebo encefalitidu? Aneb o čem lidé často neví, že mají pojištěno

  Pojištění domácnosti a nemovitosti je nejčastěji využíváno pro situace jako vichřice, vytopení sousedů, vloupání a další. Najde se ale i řada netradičních situací, na které tato pojištění myslí. Jen o nich lidé často neví.

 • Chaty a chalupy jako trend - Roubenka
  Dům a domácnost
  20. října 2022|Veronika Doskočilová
  Chaty a chalupy jako trend

  Češi se ve velkém stěhují na chaty a chalupy. Zapomínají ale na aktualizaci pojistek. Rekonstrukce i nové vybavení zvyšuje hodnotu nemovitosti i několikanásobně.

 • Drahý obraz si můžete připojistit v rámci druhého domácího pojištění - Domácí zátiší z obrazem
  Dům a domácnost
  18. října 2022|Veronika Doskočilová
  Drahý obraz si můžete pojistit v rámci pojištění domácnosti, ale i samostatně

  Máte doma drahý obraz na plátně? Většinou ho stačí zahrnout do pojištění domácnosti. U dražších kusů je ale potřeba samostatné pojištění i posudek. A hodnotí se i zabezpečení nemovitosti.

 • Průvodce koupí pozemku a výstavbou - manželé prochází stavbu domu
  Dům a domácnost
  15. října 2022|Jana Březinová
  Průvodce koupí stavebního pozemku a výstavbou

  V dnešní době představuje koupě pozemku investici v řádech milionů korun, proto jeho výběr neuspěchejte. Jinak se může stát, že se vám výstavba rodinného domu prodraží nebo vůbec nebude možná. Po zahájení výstavby předcházejte neočekávaným výdajům pomocí pojištění hrubé stavby.

 • Podpis smlouvy o pojištění majetku
  Dům a domácnost
  10. října 2022|Veronika Doskočilová
  Máte podpojištěnou nemovitost? Následky mohou být finančně likvidační

  Podpojištění nemovitosti vám v případě pojistné události plnění od pojišťovny výrazně zkrátí. Místo peněz za skutečnou škodu tak můžete dostat jen zlomek, který vám škodu nenahradí.

 • Žena maluje po rekonstrukci bytu
  Dům a domácnost
  16. září 2022|Jana Březinová
  Ceny za rekonstrukci šly rapidně nahoru, nepodceňujte to

  V posledních měsících výrazně vzrostla cena stavebních materiálů i práce řemeslníků. To znamená jediné – rekonstrukce bytu se prodraží. Na kolik teď rekonstrukce vyjde a má smysl čekat na zlevnění? Na co si dát pozor a jak ušetřit, aniž byste museli dělat kompromisy v kvalitě?

 • Poškozená střecha domu po pádu stromu
  Dům a domácnost
  12. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Buďte připraveni na všechny živelné pohromy

  Přírodní živly udeří svoji silou mnohdy nečekaně a působí velké škody na relativně malém území. Tornáda, vichřice, povodně, ale i krupobití nebo oheň a sníh představují v posledních letech podstatnou část pojistných událostí, které musí pojišťovny řešit. Jen loni vyplatily za škody na majetku 6,45 miliardy korun, což byl proti roku 2020 nárůst o 117 %. Proto je nezbytně nutné pojištění nepodceňovat a samotnou pojistku správně nastavit.

 • Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům - Chata s terasou pod kopcem, kamenná cesta
  Dům a domácnost
  07. září 2022|Jana Březinová
  Jak na zabezpečení chat a chalup proti zlodějům

  Léto se chýlí ke konci a brzy začnou žně pro vykradače chat a chalup. Opuštěné rekreační objekty jsou snadnou kořistí, protože v zimních měsících mají zloději na vloupání klid. Navíc v letošním roce počet vloupání do chat a chalup vzrostl. Jak na zabezpečení chaty, aby se vám lupiči vyhnuli? A jak si správně nastavit pojištění chaty, aby vám pokrylo případné škody?

 • Pár mezi krabicemi v novém bytě
  Dům a domácnost
  29. srpna 2022|Jana Březinová
  Odpovědnost jako součást pojištění nemovitosti

  Stačí chvilka nepozornosti a můžete zavinit škody za miliony –⁠ ať už vytopíte sousedy nebo někoho srazíte na kole. Nezanedbatelné škody na cizím majetku mohou způsobit také vaše děti či domácí mazlíčci. I když máte „den blbec“, pojištění odpovědnosti vás spolehlivě ochrání. Přesto ho má sjednáno jen 39 % Čechů.

 • Prasknuté potrubí v kuchyni
  Dům a domácnost
  19. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Výhody pojištění domácnosti v nájemním bydlení

  Bydlíte v pronajatém bytě nebo domě? To ještě neznamená, že veškeré pojištění obstará majitel nemovitosti. Podceňovat byste neměli zejména pojištění domácnosti a odpovědnosti za škodu. Proč se vyplatí sjednat pojištění bytu v nájmu a v jakých případech vás smlouva s pojišťovnou ochrání před nepříjemnostmi?

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • asistence
  Dům a domácnost
  26. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

  Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Kupujeme byt - Mladý pár, makléřka, světlý pokoj, dřevěná podlaha
  Dům a domácnost
  22. března 2022|Jana Březinová
  Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

  Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.