pronájem

Pronájem bytu: Kde hledat ty nejlepší nabídky a na co se ptát při osobní prohlídce?

Vzhledem k aktuálním úrokovým sazbám a současné situaci jste se rozhodli pro pronájem bytu. Kde takový pronájem hledat a jak se na celý proces vlastně připravit? Máme pro vás praktické rady i tipy, které využijete při samotné prohlídce.

Ujasněte si vlastní představy

Ještě před tím, než se vrhnete na jednotlivé nabídky pronájmů, ujasněte si, co od svého nového bydlení vlastně očekáváte. Hledáte menší byt, který se nachází co nejblíže centru? Potřebujete být co nejblíže zastávce MHD? Nebo vám naopak nevadí odlehlejší lokalita obklopená přírodou?

Mezi základní kritéria výběru bytu k pronájmu by měla patřit nepochybně lokalita, velikost a dispozice bytu, jeho stav a vybavení a dopravní i občanská vybavenost v místě.

Pokud máte stanovenou přibližnou lokalitu i představu o bytě jako takovém, můžete se pustit do samotného hledání vhodného prostoru, který se stane vaším novým domovem na několik následujících měsíců nebo let.

Zjistěte, kolik vás bude stát pojištění majetku

Kde hledat ty nejlepší nabídky?

Připravte se na to, že vám hledání vhodného pronájmu může zabrat několik dlouhých týdnů i měsíců. Na místě je proto obrnit se trpělivostí a vyčlenit si na samotný proces výběru vhodného pronájmu dostatek času.

Možností kde a jak hledat nový pronájem je mnoho. Oslovit můžete známé nebo přátele, zadat poptávku přímo u realitních kanceláří, brouzdat po internetu nebo hledat vhodné nemovitosti osobně ve vyhlédnuté lokalitě.

Pokud zvolíte první zmíněnou možnost, zapojte nejen rodinu, ale taky přátele. Poptejte se na zajímavé nabídky v jejich okolí nebo zveřejněte výzvu na sociálních sítích. Může se snadno stát, že přátelé vám dohodí skvělou nabídku, předají zkušenosti a nápady nebo i reference na realitky, se kterými mají osobní zkušenosti. A ty – jak moc dobře víme – jsou jednoduše k nezaplacení.

Další možností je internet. Internet je totiž skvělým zdrojem informací a zajímavých nabídek. A to ať už hledáte nákup či pronájem nemovitosti. Pamatujte ale, že ty nejlepší nabídky jsou poměrně brzy pryč. Proto si u vybraných serverů (např. sreality.cz, bezrealitky.cz, bazos.cz, annonce.cz, byty.cz, hyperinzerce.cz apod.) nastavte tzv. hlídacího psa. Stačí si stanovit kritéria, která by měl byt splňovat. Hlídací pes vám pak pošle e-mail pokaždé, když se taková nabídka objeví.

Jednou z možností je i aktivní oslovení realitní kanceláře. Sepište poptávku, ve které uvedete náležitosti nového bytu k pronájmu a zároveň kancelář upozorněte, ať vám zasílá pouze relevantní nabídky odpovídající vašim požadavkům. Pamatujte, že kromě samotné inzerce realitky obvykle nabízí i širokou paletu dalších služeb. Z nich oceníte třeba právní servis, který vám pomůže ušetřit nemálo času a starostí.

Na zajímavou nabídku ale můžete narazit klidně i během cesty do práce nebo při venčení psa. Mějte proto oči otevřené. V okolí se pravděpodobně bude nacházet rovnou několik nemovitostí k pronájmu, které se mohou stát vaším novým domovem. Obrovskou výhodou je i skutečnost, že pokud na vhodnou nemovitost narazíte, hned na první pohled prozkoumáte její okolí, a tak zbývá jen prohlídka samotného interiéru.

Náš tip:

Abyste se v průběhu vybírání a obvolávání „neztratili“, pište si u jednotlivých nemovitostí poznámky. Nevynechejte výhody a nevýhody konkrétní nabídky, cenu a samozřejmě si ukládejte čísla na pronajímatele. Celý proces výběru si tímto způsobem ulehčíte.

Na co se ptát při osobní prohlídce?

Před samotnou prohlídkou si o nemovitosti zjistěte maximum všech dostupných informací. A to buď z inzerátu, nebo přímo od makléře. Prohlídku absolvujte za denního světla. Snáz tak odhalíte případné vady a nedokonalosti. Na návštěvu vyhlédnuté nemovitost se vypravte ideálně ve dvou. Snáze se totiž vyhnete nešťastnému rozhodnutí na základě emocí.

Při samotné prohlídce chtějte vědět:

 • Jací jsou vaši sousedé? Jedná se vesměs o mladé rodiny s dětmi, seniory nebo páry ve středním věku?

 • V jakém stavu je elektřina? Kdy se zde naposledy rekonstruovaly rozvody a z čeho jsou?

 • Co zdi? Nejsou navlhlé nebo rovnou plesnivé? Neprotéká zde potrubí a nejsou v nich myši?

 • Musí se zrekonstruovat podlahy? A jestli jsou nové, jsou udělané pořádně?

 • Jak se v bytě topí? Funguje topení v pořádku? Neprotopíte kvůli profukujícímu oknu celou výplatu?

 • Kdo řeší případné opravy ve společných prostorách? Má společenství někoho, kdo se o dům stará?

 • Jaký je aktuální stav střechy? Kdy byla naposledy opravena?

 • Jaká je dopravní dostupnost a občanská vybavenost v místě?

 • Proč původní majitele byt opustili? Proč se z bytového domu stěhují sousedé pryč?

 • Je jádro zděné nebo umakartové? Nezapomeňte poklepat na kachličky. Pokud duní, pravděpodobně brzo odpadnou.

 • Je v ceně pronájmu vybavení? Starší či chybějící spotřebiče znamenají dodatečné náklady.

 • Jak vysoká je kauce? A co výše měsíčních záloh za energie/internet/měsíční platby do společenství vlastníků bytů a fondu oprav apod.?

 • Není na nemovitost uvalena exekuce? Neexistuje zde věcné břemeno, zástavní nebo předkupní právo?

 • Kdo vlastní pozemky pod nemovitostí?

  Náš tip:

  Během prohlídky se nenechte natlačit do kouta. A to ani ve chvíli, kdy vám makléř oznámí, že má jiného vážného zájemce. Často jde totiž jen o psychologický nátlak. Na rozhodnutí si nechte dost času, ale makléři nebo pronajímateli oznamte, (do) kdy mu oznámíte verdikt. Termín dodržte a to, ať už bude vaše rozhodnutí jakékoliv.

Co by měla obsahovat nájemní smlouva?

Našli jste vysněný byt k pronájmu? Výborně! Teď už stačí jen vyřešit potřebné dokumenty. Jedním a zpravidla také tím nejdůležitějším je nájemní smlouva. Ta upravuje podmínky používání prostor, které bude nájemník využívat za účelem bydlení, podnikání nebo uskladnění svých věcí. Zmíněné podmínky určuje pronajímatel a je jen na nájemníkovi, zda smlouvu podepíše a bude pronajímatelovy podmínky akceptovat, nebo zda půjde „o dům dál“.

V nájemní smlouvě nesmí chybět:

 • Údaje o pronajímateli a nájemci: Zde by měla být uvedena jména, příjmení, trvalé bydliště obou smluvních stran, ideálně i rodné číslo a číslo občanského průkazu.

 • Objekt pronájmu: Informace z katastru nemovitostí (typicky adresa, číslo pozemku, podlaží, dispozice a výměra nemovitosti). Dobré také je, pokud si vyžádáte doklad o vlastnictví a do smlouvy necháte zanést co nejvíce informací.

 • Platba a způsob úhrady za nájemné: Konkrétní částka, kterou bude nájemce pronajímateli každý měsíc platit. Je čistě na pronajímateli, zda bude tato částka zahrnovat i výši stočného, zálohy na energie, úklid společných prostor, či nikoliv. Chybět by neměla ani domluva ohledně kauce a její výše.

 • Délka pronájmu: Ve smlouvě by mělo být uvedeno období, na které je daná nájemní smlouva sjednaná. Pokud časový údaj chybí, smlouva se automaticky považuje za smlouvu na dobu neurčitou.

 • Povinnosti nájemce a pronajímatele: I zde hraje hlavní roli to, na čem se obě smluvní strany dohodnou.

 • Ukončení nájemní smlouvy: Typicky datum, kdy bude nájemní smlouva ukončena. Tento údaj ale nemusí být uveden u smluv na dobu neurčitou.

 • Závěrečná ustanovení

 • Datum, místo a podpisy obou smluvních stran

  predani-bytu

Jak byt pojistit?

Podmínku sjednání odpovídajícího pojištění (typicky domácnosti a odpovědnosti) může zanést pronajímatel přímo do nájemní smlouvy. Na toto jednání má plné právo. Chrání tím totiž vlastní majetek před případným poškozením. Pokud by došlo k poškození vybavení bytu a majitel zjistí, že nájemce pojištění sjednáno nemá, má právo škodu na svém majetku vymáhat na nájemci.

Pokud se tedy do pronajatého bytu stěhujete, sjednejte si pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti. Pojištění nemovitosti většinou sjednává sám majitel, protože pojistka se v tomto případě vztahuje na škody na stavbě, která je spojená se zemí pevným základem.

Pojištění domácnosti se následně vztahuje na samotné vybavení a věci, které jsou její součástí. V rámci různých připojištění se pak nemusíte omezovat pouze na samostatnou domácnost. Pojistit lze také věci uložené ve sklepě, na půdě nebo třeba v garáži.

Pojištění odpovědnosti pak zahrnuje škody, které způsobíte neúmyslně provozem vašeho majetku, či aktivitou domácího mazlíčka. Pokud si sjednáte pojištění domácnosti a odpovědnosti u jedné pojišťovny, často můžete čerpat zajímavé slevy nebo další výhody.

Při výběru vhodné pojistky se ale nezaměřujte pouze na výši měsíčního pojistného, ale zejména na rozsah pojistné ochrany, výluky z pojistného plnění a limity. Nezapomeňte také pojistnou smlouvu aktualizovat pravidelně v souladu s tím, jak vybavení domácnosti vylepšujete, případně jak se na trhu hýbou ceny vybavení bytů a služeb pro bydlení.

Zjistěte, kolik vás bude stát pojištění majetku
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • asistence
  Dům a domácnost
  26. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Asistenční služby u majetku: Víte, v jakých situacích se vám můžou hodit?

  Zabouchnuté dveře, deratizace nebo třeba servis elektrospotřebičů. Víte, co mají všechny tyto služby společného? Mnohé pojišťovny je nabízejí v rámci balíčků asistenčních služeb. Asistenční služby jsou totiž (minimálně v základní verzi) součástí všech majetkových pojistných smluv a extra se za ně nepřiplácí. Proto jsou často opomíjené a řada pojistníků dokonce ani netuší, že je může aktivně využívat.

 • Dům a domácnost
  02. května 2022|Jana Březinová
  Jak se vyhnout požáru v domácnosti

  Většina požárů v domácnosti způsobí lidská chyba –⁠ neopatrnost, nedbalost nebo ponechání dětí či domácích mazlíčků bez dozoru. Přitom chvilka nepozornosti může zavinit obrovské škody na majetku a především zdraví. Zjistěte, jaké zásady dodržovat, abyste předešli požáru v domácnosti i jak se s ohněm vypořádat, aby byly škody co nejmenší.

 • Dům a domácnost
  17. dubna 2022|Jana Březinová
  Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

  U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka odpovídala aktuální hodnotě vašeho majetku.

 • Prohlídka bytu před koupí
  Dům a domácnost
  22. března 2022|Jana Březinová
  Kupujeme byt: Na co se zaměřit při prohlídce

  Konečně jste našli byt, který se vám líbí a chystáte se na prohlídku? Koupě bytu je obrovská investice, a tak byste neměli nic ponechat náhodě. Prohlídka představuje zásadní krok, který vám pomůže odhalit nedostatky a možné budoucí problémy. Na co si dát pozor při koupi bytu?

 • lupič páčí okno
  Dům a domácnost
  Jak zabezpečit dům proti krádeži i živlům? Vsaďte na bezpečnostní dveře i kamery

  V průběhu roku 2021 Policie ČR evidovala 24 638 krádeží a 28 321 vloupání. Spolu s dalšími zločiny tak zjistila zhruba 71 400 majetkových trestných činů. Jak dům, byt či chatu zabezpečit a ochránit před zloději a živly?

 • žena ruce nad modelem baráku
  Dům a domácnost
  31. ledna 2022|Jana Poncarová
  8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

  Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

 • Podpis smlouvy - model domu
  Dům a domácnost
  22. ledna 2022|Jana Poncarová
  Co vše kryje pojištění stavby?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Ať už vlastníte rodinný dům, vilu, chatu nebo chalupu, jejich pojištění je na místě. Ukážeme vám, na co vše se vztahuje pojištění stavby a jaké možnosti pojištění nemovitosti aktuálně existují.

 • Matka s dcerou u vánočního stromu
  Dům a domácnost
  21. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Bezpečný domov během Vánoc: Jak se chránit před požáry a jinými katastrofami

  Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, někdy se ale kvůli malé chvilce nepozornosti promění v pohromu. To potvrzují i záchranáři, kteří každoročně zasahují u požárů a úrazů. Připomeňte si, jaká rizika na vás během Vánoc v domácnosti číhají a jak jim předcházet.

 • Obývací pokoj se zelenou sedačkou
  Dům a domácnost
  20. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se vztahuje pojištění domácnosti? Na víc věcí, než byste možná čekali

  Pořídit si vysněný dům nebo byt je v dnešní době takovým malým vítězstvím. Stačí ale jeden nečekaný rozmar přírody nebo návštěva nenechavého zloděje a místo perfektně vybaveného interiéru vám zbydou oči pro pláč. Abyste bezpečně ochránili svůj majetek, je dobré sjednat si pojištění domácnosti. Na co všechno se tahle pojistka vztahuje a proč si ji neplést s pojištěním nemovitosti?

 • energie setreni
  EnergieDům a domácnost
  11. listopadu 2021|Monika Šaríková
  Co dělat, pokud máte vysoké zálohy na energie

  Přestože spousta lidi se teď bude snažit šetřit na spotřebě energií, výsledek se jim projeví až ve vyúčtování. Do té doby bude třeba platit vysoké zálohy, které však spousta domácností momentálně není schopna splácet. Přinášíme vám desatero rad, jak si tuto situaci alespoň trochu zlehčit.

 • Pojištění majetku - dům pod deštníkem
  Dům a domácnost
  10. října 2021|Jana Poncarová
  Jak si správně pojistit majetek?

  Každý, kdo má majetek, se ho snaží chránit. Jedním z nástrojů je pojištění. Produkty pojišťoven jsou dnes natolik rozsáhlé, že pojistit lze téměř vše. Důležité je dobře nastavit hodnotu majetku a pojištění pravidelně aktualizovat – třeba nyní, kdy zdražují nemovitosti i stavební materiál.

 • Vloupání do auta
  Dům a domácnostAuto
  27. července 2021|Petr Woff
  Které okresy ČR jsou nejrizikovější pro řidiče a majitele nemovitostí?

  Praha, Brno a Ostrava jsou nejlidnatějšími městy České republiky, takže nejčastěji figurují v tuzemské černé kronice. Ale jakmile porovnáme stejné populační jednotky, vyjdou jiné výsledky. V silničních nehodách smutně vyniká Lounsko. Vloupačky do rodinných domů a bytů jsou nejpravděpodobnější v Plzni. Srovnejme, jaké okresy ČR představují vysoké, nebo nízké riziko.

 • Dům
  EnergieDům a domácnost
  08. dubna 2021|Monika Šaríková
  Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

  Předejít vysokým účtům za vytápění lze odhalením, kudy drahocenné teplo z domu uniká. Pak už stačí jen jediné – nejrůznějšími úpravami těmto tepelným ztrátám zabránit. Nejvíce tepla vám z rodinného domu obvykle unikne špatnými okny. Zima vám ale v domě může být také kvůli špatně zateplenému stropu a podkroví. S odhalením úniků tepla vám pomůže selský rozum i termokamera.

 • Ovládání domácnosti z tabletu
  TarifyDům a domácnost
  08. března 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Inteligentní elektroinstalace nebo chytrá domácnost?

  Lámete si hlavu, jaký je rozdíl mezi inteligentní elektroinstalací a chytrou domácností? Obě možnosti vám zajistí automatizované řízení domácnosti, ale liší se v množství funkcí, způsobech ovládání i nákladech na instalaci.

 • Jednání o půjčce peněz
  Dům a domácnost
  06. března 2021|Petr Woff
  Srovnání pojištění domácnosti pro rok 2021

  Rodinné domy a byty stoupají na ceně, zvláště když jsou vkusně a chytře zařízené. Ovšem čím vyšší mají užitnou hodnotu, tím větší vznikne škoda, jakmile propukne požár, nebo se přikrade zloděj. Proti živelným pohromám vás levně pojistí například Uniqa. Zatímco odcizené cennosti může štědře nahradit třeba Maxima. Přidejme také společnosti Direct nebo Slavia, a máme srovnání pojištění domácnosti pro rok 2021.

 • Počítání ceny pojistného
  Auto
  Dům a domácnost
  01. března 2021|Petr Woff
  Jak se počítá pojistné (cena pojištění)?

  Matematici dokážou odhadnout, nakolik je pravděpodobné, že se letos vybouráte nebo budete vykradeni. Následně vyčíslí škodu, která vám teoreticky vznikne. Pojišťovna přihodí svoji obchodní marži a navrhne, jaké můžete platit pojistné. Celková cena pojištění tady záleží na vašem riziku, ale také na vybrané firmě. Srovnejme, co za svoje služby požaduje Allianz, Uniqa nebo třeba Pillow.

 • Starý pán počítá u stolu
  Dům a domácnost
  27. prosince 2020|Monika Šaríková
  Co je to zpětná hypotéka? A pomůže vám stát se rentiérem?

  Kdo vlastní nemovitost a nemá dědice nebo s nimi nepočítá, může se na stáří zajistit s pomocí zpětné hypotéky. V zahraničí se reverzní hypotéky běžně využívají a před několika lety vstoupil tento produkt i na český finanční trh. Přečtěte si, jak zpětné hypotéky fungují a jak vám pomohou stát se rentiérem.

 • Skládání hromady peněz
  Dům a domácnost
  18. prosince 2020|Monika Šaríková
  Co zajímá banky ve vztahu k zastavované nemovitosti

  Hypotéku je možné získat oproti zástavě bytu, rodinného domu, stavebního pozemku či jiné vhodné nemovitosti. Cestu k hypotéce mohou zkomplikovat právní vady, věcná břemena i špatný technický stav nemovitosti. Přečtěte si, co vše banky u zastavované nemovitosti sledují.

 • Automatický lux pod postelí
  Dům a domácnost
  17. prosince 2020|Monika Šaríková
  Jak funguje chytrá domácnost? Často jen na jedno tlačítko

  Jedete domů z práce a nemůžete si vzpomenout, jestli vám v ledničce náhodou nechybí máslo nebo mléko. Otevřete mobil a na dálku se spojíte se spotřebičem, který vám obratem pošle nákupní seznam. I tak může fungovat chytrá domácnost. Jak ji nastavit a na co si dát pozor?

 • Bydlení kuchyně
  Dům a domácnost
  24. září 2020|Vendula Flassig Vrablová
  Chcete bydlet ve vlastním? V Praze můžete mít problém

  Pořízení vlastního bydlení v Praze se může prodražit. Jeden metr čtvereční v novostavbě vyjde v průměru na 115 tisíc korun. Ale ani když disponujete dostatečnými peněžními prostředky, nemáte vyhráno –⁠ bytů v hlavním městě je nedostatek. Vlastní bydlení je tak pro většinu Pražanů nedostižný sen.

 • mala-ceska-ves
  Dům a domácnostHypotéky
  Bydlení v Praze vs. na vesnici: Co se vyplatí?

  Vybrat si to pravé místo pro život není jen tak. Řada z nás si pokládá otázku, zda je lepší bydlení v Praze, nebo bydlení na vesnici. Oboje má své výhody a nevýhody, se kterými člověk musí počítat. Podívejme se na to, která z těchto variant se vyplatí.

 • Klimatizace
  Dům a domácnost
  04. června 2020|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat klimatizaci do bytu?

  V horkých letních měsících, když panuje nesnesitelné vedro, řada z nás uvažuje o pořízení klimatizace. Příjemné ochlazení už není žádnou zvláštní výsadou, klimatizace se v posledních letech staly mnohem dostupnějšími a nabízejí i různá řešení pro obyvatele bytů. Podívejte se na to, jaké možnosti máte při výběru klimatizace do bytu.

 • Žárovky
  EnergieDům a domácnost
  07. května 2020|Sára Nováková
  Co potřebujete ke změně dodavatele elektřiny? - 1. díl

  Vybrat si nového dodavatele elektřiny, který vám nabízí lepší podmínky, než ten stávající, je na trhu s energiemi běžná věc. Samotná změna dodavatele pak nemusí být tak složitá, jak se na první pohled může zdát. Je ale potřeba pamatovat na několik komplikací, které vás mohou potkat, ať už kvůli nevýhodné původní smlouvě, nebo i kvůli nepozornosti.

 • Novostavba s byty
  HypotékyDům a domácnost
  10. dubna 2020|Sára Nováková
  Ceny nemovitostí: jaká je aktuální situace na trhu? 2. díl

  V předešlém článkuV předešlém článku jsme si přiblížili faktory, které měly historicky vliv na růst či pád cen nemovitostí. Nyní se podrobně zaměříme na současnou situaci a budoucí vývoj cen nemovitostí.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).