Žena leží v autě

Příjemné snění na kolech: 5 tipů pro přespání v osobním autě

27. 6. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Chcete si svoji dovolenou užít trochu netradičně? Nechcete shánět pokoj v hotelu či penzionu, ani ztrácet čas hledáním volného místa v přeplněných kempech? Pak pro vás máme 5 tipů, jak na přespání v autě.

Jak přenocovat v autě?

S větší či menší mírou nepohodlí lze přespat téměř v každém autě. Avšak je dobré se dostatečně připravit. Nejlépe se vám bude spát ve větším autě. Stačí sklopit sedačky do roviny, přidat matraci či karimatku a je hotovo. Jak se ale vyspat v autě opravdu pohodlně?

Náš tip

Auto není jediným místem, kde můžete spát. K přespání můžete použít dodávku, kempovací vestavbu, ale i autostan. Ten se připevňuje na střechu automobilu.

Tip č. 1: Vhodný sklon sedadel

Ne každé auto je vhodné na spánek. Občas musíte improvizovat. Sklon sedadel upravte tak, abyste více leželi, než seděli. V této poloze si víc odpočinete, navíc se vám bude lépe usínat. Nezapomínejte na polštář a přikrývku.

Tip č. 2: Pozor na teplotu

Automobily nemají dobrou tepelnou izolaci. Zatímco v létě je v autě nesnesitelné horko, v zimě zase chladno. Pokud se rozhodnete přespávat v autě, v létě buďte spíše nalehko. V chladnějších měsících si připravte spacák. V některých chvílích oceníte vozidla s nezávislým topením.

Tip č. 3: Myslete na svá zavazadla

Leží se vám v autě pohodlně? Výborně! A nyní přidejte všechna zavazadla, která s sebou povezete. Díky tomu budete mít představu, zda je pro vás spaní v autě vůbec možné.

Tip č. 4: Dopřejte si trochu soukromí

Slunce je po ránu stejně nepříjemné jako pohledy zvědavých kolemjdoucích. I proto nezapomínejte na stínítka nebo zatemňovací clony, které vám dopřejí jak ochranu před sluníčkem, tak i potřebné soukromí.

Tip č. 5: Čerstvý vzduch především

Čerstvý vzduch je důležitý. I proto nechte v noci pootevřená okénka, pro větší komfort můžete přidat síťku proti hmyzu. Pokud se chystáte spát v autě častěji, můžete si pořídit ventilátor do okna.

Nezapomínejte na cestovní pojištění

Vždy, když se chystáte vyrazit do zahraničí, si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Nikdy nevíte, kdy na dovolené onemocníte nebo se zraníte. Náklady za léčebné výlohy se mohou v jiných státech vyšplhat do závratných výšin. A proto je lepší situaci nepodcenit.

Jakou výbavu pořídit na přespání v autě?

Chystáte se na přespávání v autě? Pak by vám neměla chybět tato výbava:

 • spacák
 • polštář
 • clony do oken
 • kapsář na drobnosti
 • oblečení
 • židličky a stoleček
 • baterka/čelovka
 • plynový vařič
 • pytel na odpadky
 • lékárnička
 • vlhčené ubrousky
 • mapa
 • elektronika

Kde je možné přespat v autě v ČR

Kempování v ČR „nadivoko“ je povolené s výjimkou soukromých pozemků, národních parků, chráněných krajinných oblastí a vojenských újezdů. Dále respektujte dopravní značení. Nevjíždějte do zákazů vjezdu do lesů či na lesní a polní komunikace.

Tip: S hledáním parkovacích míst na přespání vám může pomoci aplikace park4night.

Jak je to se spaním v autě v Evropě

Většina evropských zemí kempování „nadivoko“ zakazuje. To znamená, že nemůžete přespávat mimo kempy a vyhrazená parkoviště pro karavany.

Nezapomeňte

Při cestě do zahraničí pojistěte také svůj automobil. Pojištění zahrnuje technickou asistenci, opravu vozidla na místě či odtah zpět do ČR. To je mnohem příjemnější, než uvíznout na neznámém místě.


Pokud se vydáte do oblíbených turistických destinací, jako jsou Itálie či Chorvatsko, můžete si spaním v autě na libovolném parkovišti zadělat na problémy. V evropských státech platí všeobecně zákaz kempování v chráněných oblastech a národních parcích. Avšak i tam, kde je zákaz volného přespávání, je možné přespat na soukromém pozemku, pokud budete mít souhlas majitele pozemku. Díky tomu můžete kempovat uprostřed přírody, pokud budete mít povolení. Přenocování na libovolném místě nepovolují ani Německo, Rakousko a Slovensko.

Poměrně benevolentní jsou ve Švédsku, Norsku, Finsku a Francii.

Nikola Zatloukalová - autor, copywriter
Nikola ZatloukalováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?