cestování s obytným vozem

Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

Výhody cestování s obytným vozem

 • Vezmete si s sebou vše, co potřebujete: Nejste limitováni malým prostorem osobního auta ani váhovým limitem u letecké přepravy. Do obytného vozu se tak snadno vejdou veškerá zavazadla, ale i koloběžky, kola nebo další sportovní vybavení. Doma navíc nemusíte nechávat ani domácí mazlíčky, kteří mohou pohodlně cestovat s vámi.

 • Méně stresu a více volnosti: Zastavíte, kdekoliv potřebujete. Uděláte si krátkou pauzu, procházku nebo si zajdete na jídlo, případně se osvěžit na pláž. Navíc si nemusíte nastavovat budíka, abyste stihli vlak, autobus nebo dorazili s předstihem na letiště. Ve finále je tak tahle dovolená spojená s menším stresem.

 • Nepotřebujete žádné zvláštní řidičské oprávnění: U obytných vozů do 3,5 tuny si vystačíte s řidičským průkazem skupiny B.

 • Přenocovat můžete prakticky kdekoliv: Vyjma samozřejmě lokalit, na kterých je nocování výslovně zakázáno. Navíc existuje nespočet aplikací (viz níže), díky nimž se dozvíte, kde nejlépe (a často také zadarmo) bezpečně zaparkovat. Díky dostatečné zásobě čisté vody, elektřiny i plynu tak nejste vázáni na služby kempu a můžete si užívat kempování „na divoko”.

 • Zážitek pro děti i dospělé: Už samotná jízda obytným vozem je pravým a nefalšovaným zážitkem. Pozorujete okolní krajinu, jste v těsném kontaktu s přírodou a navíc máte své bydlení neustále po ruce. Kdykoliv tak můžete zastavit a uvařit si kávu nebo třeba rovnou ugrilovat večeři.
  obytný-vůz-výhody

Nevýhody cestování s obytným vozem

 • Náročnější řízení: Protože jsou obytná auta větší a těžší než klasické „osobáky”, jejich řízení vyžaduje určité řidičské zkušenosti. Počítejte s tím, že s obytným vozem, se vám bude hůře otáčet a parkovat a adrenalinové bude i projíždění úzkých uliček v centrech měst. Při průjezdu tunelem pak bude potřeba hledět na výšku vozu.

 • Finanční náklady: Pořízení vlastního obytného vozu je záležitostí několika statisíců i milionů korun. Počítat je potřeba samozřejmě i s dodatečnými náklady v podobě spotřeby pohonných hmot, povinného ručení a havarijního pojištění, dálničních známek, servisu a pravidelných prohlídek. Pokud tedy nevíte, zda vás tento způsob cestování osloví, raději si obytný vůz půjčte u solidní a renomované firmy.

 • Parkování a bezpečnost: Obytné vozy odstavené u krajnice nebo na dálničních odpočívadlech lákají nejrůznější lapky a nenechavce. Proto vůz zamykejte, využívejte trezor, zavírejte a zatahujte okénka. Také se vyhněte parkování na zcela opuštěných místech a nebojte se dopředu informovat o vhodných místech u zkušenějších cestovatelů nebo ve zmíněných aplikacích.

 • Spousta zařizování: Ještě před tím, než na vysněnou dovolenou vyrazíte, počítejte s řadou zařizování. Karavan si musíte pronajmout (případně ten váš nechat zkontrolovat), sjednat povinné ručení, naplánovat trasu, vyřídit dálniční známky a sehnat vybavení. Počítejte také s tím, že budete muset neustále doplňovat pitnou vodu, zbavovat se odpadu, hlídat, kolik používáte elektřiny apod.

Obytný vůz: Cena za pronájem i koupi

Chcete otestovat, jestli se vám bude dovolená v obytném voze líbit? Zkuste si vůz nejdřív půjčit u některé z půjčoven, které u nás fungují. Stačí zadat do vašeho vyhledávače spojení „obytný vůz půjčovna” nebo „obytný vůz pronájem” a obratem vám vyskočí aktuální nabídka půjčoven, které mají obytné vozy k dispozici.

Při výběru samotné půjčovny dbejte nejen na její recenze a hodnocení, ale také na případné zkušenosti zákazníků. Počítejte s tím, že průměrná cena za půjčení obytného vozu v ČR za jeden den, činí 2 500 – 5 000 Kč. Pokud plánujete cestu dopředu a chcete ušetřit, zvažte dovolenou mimo hlavní sezónu.

Zalíbilo se vám cestování s obytným vozem natolik, že ho plánujete koupit? Na pořízení obytného vozu si připravte cca 800 000 Kč u starších „obytňáků” a několik milionů u těch nových.

Spočítat ceny povinného ručení

Co potřebujete při vycestování do zahraničí?

Pokud plánujete cestu do zahraničí, dopředu si zjistěte, jaká pravidla pro obytné vozy v konkrétní zemi platí. Můžete s vozem zaparkovat všude? Můžete v něm přenocovat? Existují v cílové destinaci nějaké hmotností limity, je potřeba ohlídat povolenou doložnost vozu? Můžete s vozem do centra? Jaké rychlostí limity je potřeba dodržovat?

Důležité informace se dočtete na nejrůznějších diskuzích fórech, případně využijte GPS navigaci speciálně upravenou ve verzi pro obytné vozy, která kromě hlídání průjezdné výšky na trase obsahuje databázi kempů a stání pro karavany (německy Stellplatz), kde je možné přenocovat, vyprázdnit odpadní nádrže, načerpat vodu nebo se připojit k elektrice.

Náš tip:

Ještě před tím, než s obytným vozem vyrazíte na dovolenou, přečtěte si kodex, jehož autorem je Asociace kempování a karavaningu ČR.

Ještě než se vydáte na cesty, překontrolujte si, zda u sebe máte důležité dokumenty, jako je řidičský průkaz (na obytné vozy s hmotnostní do 3,5 tuny vám stačí řidičský průkaz skupiny B), malý technický průkaz a průkaz pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu). Pokud si obytný vůz půjčujete, vezměte si s sebou také nájemní smlouvu v češtině i v angličtině.

Důležitá je i povinná výbava karavanu, která se může v jednotlivých státech lišit. Obecně ale doporučujeme dva výstražné trojúhelníky, alespoň dva klíny pod kola, rezervu (s klíčem a heverem, pokud nemáte univerzální v autě) a náhradní žárovky a pojistky. Chybět by vám ve výbavě obytného auta neměl ani klíč na stabilizační (vysouvací) nohu a hasicí přístroj.

Kde můžete s obytným vozem zastavit a kempovat?

Pamatujte, že kempování tzv. „na divoko” je na řadě míst zakázané, a proto je důležité vybrat dopředu vhodná místa, kde s obytným vozem přenocujete. Ušetříte si tak spoustu času, starostí a ostatně také finančních prostředků. Za nedovolené kempování totiž padají nejen u nás, ale zejména v zahraničí poměrně vysoké pokuty.

Proto parkujte pouze na dovolených místech. S jejich objevením vám pomůžou třeba specializované webové stránky (např. Bez kempu, Camping Info, Motorhome Parkings, Park4Night) nebo konkrétní blogy (např. All4camper nebo Dokempu.cz). Využít samozřejmě můžete i informace, které jsou uvedené v aplikacích Mapy.cz nebo Google Maps.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud využijete nabídky kempů, nebo stellplatzů (seznam těch tuzemských najdete třeba na webu stellplatz.cz), pamatujte vždy na vašeho souseda a s tím související správný odstup. Dodržujte také parkování v jednom směru. Váš vchod do karavanu by nikdy neměl být naproti vchodu do karavanu souseda, čímž zachování oboustranné soukromí.

Nepodceňujte důležitost pojištění obytného vozu

Ještě před tím, než začnete plánovat itinerář vaší cesty, nechte obytný vůz řádně pojistit. Pokud si vůz půjčujete, existuje vysoká pravděpodobnost, že v půjčovném bude zahrnuto i pojištění. Zjistíte to tak, že od pronajímatele obdržíte zelenou kartu. Abyste měli jistotu, co všechno kryje (a v jaké výši), je potřeba pojistku důkladně prostudovat. Pokud vám přijde pojištění nedostatečné, není problém si k vozu sjednat soukromé pojištění s dostatečnými limity krytí a obsáhlým seznamem pojistných rizik.

Tady je potřeba zmínit, že povinné ručení k obytným automobilům se sjednává podle objemu motoru a kryje pouze škody způsobené majitelem/nájemcem obytného vozidla na majetku nebo životech jiných účastníků provozu. Pro krytí škod na samotném obytném voze, je třeba sjednat havarijní pojištění. Jeho cena závisí na pořizovací ceně vozidla i jeho značce a objemu motoru.

Chci spočítat ceny povinného ručení před cestou

Při výběru vhodného povinného a havarijního pojištění proto doporučujeme mezi sebou jednotlivé nabídky důkladně porovnat prostřednictvím nejrůznějších online srovnávačů a kalkulaček a vybrat z nich tu, která nabízí vysoké krytí (tzn. limity pojistného plnění) i rozsah pojistných rizik. Opomenout byste neměli ani výluky, ve kterých se dočtete, za jakých podmínek může pojišťovna plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  Zdražení povinného ručení 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • manželé stoji u bílého auta v autosalonu
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

 • autonehoda
  Auto
  10. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Víte, jakou ochranu si můžete sjednat v rámci havarijního pojištění?

  Pořízení osobního automobilu nepřináší jen radosti v podobě časové a mobilní nezávislosti, ale také starosti technické a administrativní povahy. K těm se pojí i sjednání kvalitní pojistky. Kromě povinného ručení je vhodné zvážit i možnost havarijního pojištění.

 • ČKP Ukrajina
  Auto
  09. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Ukrajinci prchající před válkou mohou díky ČKP jezdit dva měsíce bez povinného ručení

  Válečný konflikt na Ukrajině nutí miliony lidí narychlo opouštět své domovy. Ti, kteří mají to štěstí, prchají ke svým západním sousedům osobními automobily. Často ale nemají sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (tzn. povinné ručení) a nevlastní tudíž ani tzv. zelenou kartu, která jeho zaplacení dokládá. Pokud způsobili nehodu, byl to ještě donedávna zcela zásadní problém.

 • motorkář v Alpách
  Auto
  04. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Chystáte se vyrazit na motorce na vícedenní výlet? Pojedete poprvé do zahraničí a chcete vědět, na co si dát pozor? Máme pro vás tipy, jak se vybavit na dlouhé cesty na dvou kolech.

 • servis a kontrola motorky
  Auto
  01. března 2022|Marek Drahorád
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Mezi motorkáři se najdou nadšenci, kteří sedlo svého stroje neopouští ani v zimních měsících. Většina ale motorku ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání však neprospívá žádným strojům a motorky nejsou výjimkou. K přípravě motocyklu po zimní pauze proto přistupujte svědomitě - citelně tím snížíte riziko poruch i nehod.

 • Jak řešit srážku se zvěří?
  Auto
  10. února 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit srážku se zvěří?

  Nemusíte nutně projíždět lesem či polní krajinou, aby vám pod koly vozu skončilo zvíře. Jak se zachovat v případě, že není možné střetu se zvířetem či divokou zvěří zabránit? Jak řešit vzniklou škodu a lze se proti ní pojistit?

 • mladý pár drží klíčky od nového auta
  Auto
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • udržovat auto v zimě
  Auto
  04. února 2022|Marek Drahorád
  Jak správně udržovat auto v zimě?

  Extrémní teploty nevyhovují žádnému stroji. Automobily nejsou výjimkou a obzvlášť v zimě mohou bez správné údržby trpět. Víte, jak se o své auto v zimě správně postarat? Objevte s námi tipy, jak se o vůz správně starat, když venkovní teploty spadnou pod bod mrazu.

 • kontrola motoru s baterkou
  Auto
  Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu

  Ať už kupujete ojeté auto z bazaru nebo od soukromé osoby, číhá na vás celá řada nástrah. Tu se zamlčí závada, tam se zatají bouračka, ale setkáte se i s regulérními podvody, jako je přetočený tachometr. Kromě technického stavu byste si měli posvítit i na doklady k vozu a uzavřít kvalitní smlouvu, aby koupě ojetého auta proběhla bez problémů.

 • zelená karta pojištění
  Auto
  Zelená karta stačí v elektronické podobě, rozhodlo Ministerstvo financí

  Ministerstvo financí rozhodlo ve prospěch řidiče, který se při silniční kontrole prokázal zelenou kartou na displeji telefonu. Zatím se jedná pouze o rozhodnutí v konkrétním případu, ale znamená to, že řidičům bude odteď stačit zelená karta v elektronické podobě.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).