cestování s obytným vozem

Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

14. 7. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

Výhody cestování s obytným vozem

 • Vezmete si s sebou vše, co potřebujete: Nejste limitováni malým prostorem osobního auta ani váhovým limitem u letecké přepravy. Do obytného vozu se tak snadno vejdou veškerá zavazadla, ale i koloběžky, kola nebo další sportovní vybavení. Doma navíc nemusíte nechávat ani domácí mazlíčky, kteří mohou pohodlně cestovat s vámi.

 • Méně stresu a více volnosti: Zastavíte, kdekoliv potřebujete. Uděláte si krátkou pauzu, procházku nebo si zajdete na jídlo, případně se osvěžit na pláž. Navíc si nemusíte nastavovat budíka, abyste stihli vlak, autobus nebo dorazili s předstihem na letiště. Ve finále je tak tahle dovolená spojená s menším stresem.

 • Nepotřebujete žádné zvláštní řidičské oprávnění: U obytných vozů do 3,5 tuny si vystačíte s řidičským průkazem skupiny B.

 • Přenocovat můžete prakticky kdekoliv: Vyjma samozřejmě lokalit, na kterých je nocování výslovně zakázáno. Navíc existuje nespočet aplikací (viz níže), díky nimž se dozvíte, kde nejlépe (a často také zadarmo) bezpečně zaparkovat. Díky dostatečné zásobě čisté vody, elektřiny i plynu tak nejste vázáni na služby kempu a můžete si užívat kempování „na divoko”.

 • Zážitek pro děti i dospělé: Už samotná jízda obytným vozem je pravým a nefalšovaným zážitkem. Pozorujete okolní krajinu, jste v těsném kontaktu s přírodou a navíc máte své bydlení neustále po ruce. Kdykoliv tak můžete zastavit a uvařit si kávu nebo třeba rovnou ugrilovat večeři.
  obytný-vůz-výhody

Nevýhody cestování s obytným vozem

 • Náročnější řízení: Protože jsou obytná auta větší a těžší než klasické „osobáky”, jejich řízení vyžaduje určité řidičské zkušenosti. Počítejte s tím, že s obytným vozem, se vám bude hůře otáčet a parkovat a adrenalinové bude i projíždění úzkých uliček v centrech měst. Při průjezdu tunelem pak bude potřeba hledět na výšku vozu.

 • Finanční náklady: Pořízení vlastního obytného vozu je záležitostí několika statisíců i milionů korun. Počítat je potřeba samozřejmě i s dodatečnými náklady v podobě spotřeby pohonných hmot, povinného ručení a havarijního pojištění, dálničních známek, servisu a pravidelných prohlídek. Pokud tedy nevíte, zda vás tento způsob cestování osloví, raději si obytný vůz půjčte u solidní a renomované firmy.

 • Parkování a bezpečnost: Obytné vozy odstavené u krajnice nebo na dálničních odpočívadlech lákají nejrůznější lapky a nenechavce. Proto vůz zamykejte, využívejte trezor, zavírejte a zatahujte okénka. Také se vyhněte parkování na zcela opuštěných místech a nebojte se dopředu informovat o vhodných místech u zkušenějších cestovatelů nebo ve zmíněných aplikacích.

 • Spousta zařizování: Ještě před tím, než na vysněnou dovolenou vyrazíte, počítejte s řadou zařizování. Karavan si musíte pronajmout (případně ten váš nechat zkontrolovat), sjednat povinné ručení, naplánovat trasu, vyřídit dálniční známky a sehnat vybavení. Počítejte také s tím, že budete muset neustále doplňovat pitnou vodu, zbavovat se odpadu, hlídat, kolik používáte elektřiny apod.

Obytný vůz: Cena za pronájem i koupi

Chcete otestovat, jestli se vám bude dovolená v obytném voze líbit? Zkuste si vůz nejdřív půjčit u některé z půjčoven, které u nás fungují. Stačí zadat do vašeho vyhledávače spojení „obytný vůz půjčovna” nebo „obytný vůz pronájem” a obratem vám vyskočí aktuální nabídka půjčoven, které mají obytné vozy k dispozici.

Při výběru samotné půjčovny dbejte nejen na její recenze a hodnocení, ale také na případné zkušenosti zákazníků. Počítejte s tím, že průměrná cena za půjčení obytného vozu v ČR za jeden den, činí 2 500 – 5 000 Kč. Pokud plánujete cestu dopředu a chcete ušetřit, zvažte dovolenou mimo hlavní sezónu.

Zalíbilo se vám cestování s obytným vozem natolik, že ho plánujete koupit? Na pořízení obytného vozu si připravte cca 800 000 Kč u starších „obytňáků” a několik milionů u těch nových.

Co potřebujete při vycestování do zahraničí?

Pokud plánujete cestu do zahraničí, dopředu si zjistěte, jaká pravidla pro obytné vozy v konkrétní zemi platí. Můžete s vozem zaparkovat všude? Můžete v něm přenocovat? Existují v cílové destinaci nějaké hmotností limity, je potřeba ohlídat povolenou doložnost vozu? Můžete s vozem do centra? Jaké rychlostí limity je potřeba dodržovat?

Důležité informace se dočtete na nejrůznějších diskuzích fórech, případně využijte GPS navigaci speciálně upravenou ve verzi pro obytné vozy, která kromě hlídání průjezdné výšky na trase obsahuje databázi kempů a stání pro karavany (německy Stellplatz), kde je možné přenocovat, vyprázdnit odpadní nádrže, načerpat vodu nebo se připojit k elektrice.

Náš tip:

Ještě před tím, než s obytným vozem vyrazíte na dovolenou, přečtěte si kodex, jehož autorem je Asociace kempování a karavaningu ČR.

Ještě než se vydáte na cesty, překontrolujte si, zda u sebe máte důležité dokumenty, jako je řidičský průkaz (na obytné vozy s hmotnostní do 3,5 tuny vám stačí řidičský průkaz skupiny B), malý technický průkaz a průkaz pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu). Pokud si obytný vůz půjčujete, vezměte si s sebou také nájemní smlouvu v češtině i v angličtině.

Důležitá je i povinná výbava karavanu, která se může v jednotlivých státech lišit. Obecně ale doporučujeme dva výstražné trojúhelníky, alespoň dva klíny pod kola, rezervu (s klíčem a heverem, pokud nemáte univerzální v autě) a náhradní žárovky a pojistky. Chybět by vám ve výbavě obytného auta neměl ani klíč na stabilizační (vysouvací) nohu a hasicí přístroj.

Kde můžete s obytným vozem zastavit a kempovat?

Pamatujte, že kempování tzv. „na divoko” je na řadě míst zakázané, a proto je důležité vybrat dopředu vhodná místa, kde s obytným vozem přenocujete. Ušetříte si tak spoustu času, starostí a ostatně také finančních prostředků. Za nedovolené kempování totiž padají nejen u nás, ale zejména v zahraničí poměrně vysoké pokuty.

Proto parkujte pouze na dovolených místech. S jejich objevením vám pomůžou třeba specializované webové stránky (např. Bez kempu, Camping Info, Motorhome Parkings, Park4Night) nebo konkrétní blogy (např. All4camper nebo Dokempu.cz). Využít samozřejmě můžete i informace, které jsou uvedené v aplikacích Mapy.cz nebo Google Maps.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud využijete nabídky kempů, nebo stellplatzů (seznam těch tuzemských najdete třeba na webu stellplatz.cz), pamatujte vždy na vašeho souseda a s tím související správný odstup. Dodržujte také parkování v jednom směru. Váš vchod do karavanu by nikdy neměl být naproti vchodu do karavanu souseda, čímž zachování oboustranné soukromí.

Nepodceňujte důležitost pojištění obytného vozu

Ještě před tím, než začnete plánovat itinerář vaší cesty, nechte obytný vůz řádně pojistit. Pokud si vůz půjčujete, existuje vysoká pravděpodobnost, že v půjčovném bude zahrnuto i pojištění. Zjistíte to tak, že od pronajímatele obdržíte zelenou kartu. Abyste měli jistotu, co všechno kryje (a v jaké výši), je potřeba pojistku důkladně prostudovat. Pokud vám přijde pojištění nedostatečné, není problém si k vozu sjednat soukromé pojištění s dostatečnými limity krytí a obsáhlým seznamem pojistných rizik.

Tady je potřeba zmínit, že povinné ručení k obytným automobilům se sjednává podle objemu motoru a kryje pouze škody způsobené majitelem/nájemcem obytného vozidla na majetku nebo životech jiných účastníků provozu. Pro krytí škod na samotném obytném voze, je třeba sjednat havarijní pojištění. Jeho cena závisí na pořizovací ceně vozidla i jeho značce a objemu motoru.

Při výběru vhodného povinného a havarijního pojištění proto doporučujeme mezi sebou jednotlivé nabídky důkladně porovnat prostřednictvím nejrůznějších online srovnávačů a kalkulaček a vybrat z nich tu, která nabízí vysoké krytí (tzn. limity pojistného plnění) i rozsah pojistných rizik. Opomenout byste neměli ani výluky, ve kterých se dočtete, za jakých podmínek může pojišťovna plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • výlet na motorce v horách
  06. dubna 2024|Jana Březinová
  Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

  Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

 • žena u moře - zájezd last minute
  04. dubna 2024|Jana Březinová
  Vyplatí se koupit first minute zájezd?

  Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?