cestování s obytným vozem

Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

14. 7. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

Výhody cestování s obytným vozem

 • Vezmete si s sebou vše, co potřebujete: Nejste limitováni malým prostorem osobního auta ani váhovým limitem u letecké přepravy. Do obytného vozu se tak snadno vejdou veškerá zavazadla, ale i koloběžky, kola nebo další sportovní vybavení. Doma navíc nemusíte nechávat ani domácí mazlíčky, kteří mohou pohodlně cestovat s vámi.

 • Méně stresu a více volnosti: Zastavíte, kdekoliv potřebujete. Uděláte si krátkou pauzu, procházku nebo si zajdete na jídlo, případně se osvěžit na pláž. Navíc si nemusíte nastavovat budíka, abyste stihli vlak, autobus nebo dorazili s předstihem na letiště. Ve finále je tak tahle dovolená spojená s menším stresem.

 • Nepotřebujete žádné zvláštní řidičské oprávnění: U obytných vozů do 3,5 tuny si vystačíte s řidičským průkazem skupiny B.

 • Přenocovat můžete prakticky kdekoliv: Vyjma samozřejmě lokalit, na kterých je nocování výslovně zakázáno. Navíc existuje nespočet aplikací (viz níže), díky nimž se dozvíte, kde nejlépe (a často také zadarmo) bezpečně zaparkovat. Díky dostatečné zásobě čisté vody, elektřiny i plynu tak nejste vázáni na služby kempu a můžete si užívat kempování „na divoko”.

 • Zážitek pro děti i dospělé: Už samotná jízda obytným vozem je pravým a nefalšovaným zážitkem. Pozorujete okolní krajinu, jste v těsném kontaktu s přírodou a navíc máte své bydlení neustále po ruce. Kdykoliv tak můžete zastavit a uvařit si kávu nebo třeba rovnou ugrilovat večeři.
  obytný-vůz-výhody

Nevýhody cestování s obytným vozem

 • Náročnější řízení: Protože jsou obytná auta větší a těžší než klasické „osobáky”, jejich řízení vyžaduje určité řidičské zkušenosti. Počítejte s tím, že s obytným vozem, se vám bude hůře otáčet a parkovat a adrenalinové bude i projíždění úzkých uliček v centrech měst. Při průjezdu tunelem pak bude potřeba hledět na výšku vozu.

 • Finanční náklady: Pořízení vlastního obytného vozu je záležitostí několika statisíců i milionů korun. Počítat je potřeba samozřejmě i s dodatečnými náklady v podobě spotřeby pohonných hmot, povinného ručení a havarijního pojištění, dálničních známek, servisu a pravidelných prohlídek. Pokud tedy nevíte, zda vás tento způsob cestování osloví, raději si obytný vůz půjčte u solidní a renomované firmy.

 • Parkování a bezpečnost: Obytné vozy odstavené u krajnice nebo na dálničních odpočívadlech lákají nejrůznější lapky a nenechavce. Proto vůz zamykejte, využívejte trezor, zavírejte a zatahujte okénka. Také se vyhněte parkování na zcela opuštěných místech a nebojte se dopředu informovat o vhodných místech u zkušenějších cestovatelů nebo ve zmíněných aplikacích.

 • Spousta zařizování: Ještě před tím, než na vysněnou dovolenou vyrazíte, počítejte s řadou zařizování. Karavan si musíte pronajmout (případně ten váš nechat zkontrolovat), sjednat povinné ručení, naplánovat trasu, vyřídit dálniční známky a sehnat vybavení. Počítejte také s tím, že budete muset neustále doplňovat pitnou vodu, zbavovat se odpadu, hlídat, kolik používáte elektřiny apod.

Obytný vůz: Cena za pronájem i koupi

Chcete otestovat, jestli se vám bude dovolená v obytném voze líbit? Zkuste si vůz nejdřív půjčit u některé z půjčoven, které u nás fungují. Stačí zadat do vašeho vyhledávače spojení „obytný vůz půjčovna” nebo „obytný vůz pronájem” a obratem vám vyskočí aktuální nabídka půjčoven, které mají obytné vozy k dispozici.

Při výběru samotné půjčovny dbejte nejen na její recenze a hodnocení, ale také na případné zkušenosti zákazníků. Počítejte s tím, že průměrná cena za půjčení obytného vozu v ČR za jeden den, činí 2 500 – 5 000 Kč. Pokud plánujete cestu dopředu a chcete ušetřit, zvažte dovolenou mimo hlavní sezónu.

Zalíbilo se vám cestování s obytným vozem natolik, že ho plánujete koupit? Na pořízení obytného vozu si připravte cca 800 000 Kč u starších „obytňáků” a několik milionů u těch nových.

Co potřebujete při vycestování do zahraničí?

Pokud plánujete cestu do zahraničí, dopředu si zjistěte, jaká pravidla pro obytné vozy v konkrétní zemi platí. Můžete s vozem zaparkovat všude? Můžete v něm přenocovat? Existují v cílové destinaci nějaké hmotností limity, je potřeba ohlídat povolenou doložnost vozu? Můžete s vozem do centra? Jaké rychlostí limity je potřeba dodržovat?

Důležité informace se dočtete na nejrůznějších diskuzích fórech, případně využijte GPS navigaci speciálně upravenou ve verzi pro obytné vozy, která kromě hlídání průjezdné výšky na trase obsahuje databázi kempů a stání pro karavany (německy Stellplatz), kde je možné přenocovat, vyprázdnit odpadní nádrže, načerpat vodu nebo se připojit k elektrice.

Náš tip:

Ještě před tím, než s obytným vozem vyrazíte na dovolenou, přečtěte si kodex, jehož autorem je Asociace kempování a karavaningu ČR.

Ještě než se vydáte na cesty, překontrolujte si, zda u sebe máte důležité dokumenty, jako je řidičský průkaz (na obytné vozy s hmotnostní do 3,5 tuny vám stačí řidičský průkaz skupiny B), malý technický průkaz a průkaz pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu). Pokud si obytný vůz půjčujete, vezměte si s sebou také nájemní smlouvu v češtině i v angličtině.

Důležitá je i povinná výbava karavanu, která se může v jednotlivých státech lišit. Obecně ale doporučujeme dva výstražné trojúhelníky, alespoň dva klíny pod kola, rezervu (s klíčem a heverem, pokud nemáte univerzální v autě) a náhradní žárovky a pojistky. Chybět by vám ve výbavě obytného auta neměl ani klíč na stabilizační (vysouvací) nohu a hasicí přístroj.

Kde můžete s obytným vozem zastavit a kempovat?

Pamatujte, že kempování tzv. „na divoko” je na řadě míst zakázané, a proto je důležité vybrat dopředu vhodná místa, kde s obytným vozem přenocujete. Ušetříte si tak spoustu času, starostí a ostatně také finančních prostředků. Za nedovolené kempování totiž padají nejen u nás, ale zejména v zahraničí poměrně vysoké pokuty.

Proto parkujte pouze na dovolených místech. S jejich objevením vám pomůžou třeba specializované webové stránky (např. Bez kempu, Camping Info, Motorhome Parkings, Park4Night) nebo konkrétní blogy (např. All4camper nebo Dokempu.cz). Využít samozřejmě můžete i informace, které jsou uvedené v aplikacích Mapy.cz nebo Google Maps.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud využijete nabídky kempů, nebo stellplatzů (seznam těch tuzemských najdete třeba na webu stellplatz.cz), pamatujte vždy na vašeho souseda a s tím související správný odstup. Dodržujte také parkování v jednom směru. Váš vchod do karavanu by nikdy neměl být naproti vchodu do karavanu souseda, čímž zachování oboustranné soukromí.

Nepodceňujte důležitost pojištění obytného vozu

Ještě před tím, než začnete plánovat itinerář vaší cesty, nechte obytný vůz řádně pojistit. Pokud si vůz půjčujete, existuje vysoká pravděpodobnost, že v půjčovném bude zahrnuto i pojištění. Zjistíte to tak, že od pronajímatele obdržíte zelenou kartu. Abyste měli jistotu, co všechno kryje (a v jaké výši), je potřeba pojistku důkladně prostudovat. Pokud vám přijde pojištění nedostatečné, není problém si k vozu sjednat soukromé pojištění s dostatečnými limity krytí a obsáhlým seznamem pojistných rizik.

Tady je potřeba zmínit, že povinné ručení k obytným automobilům se sjednává podle objemu motoru a kryje pouze škody způsobené majitelem/nájemcem obytného vozidla na majetku nebo životech jiných účastníků provozu. Pro krytí škod na samotném obytném voze, je třeba sjednat havarijní pojištění. Jeho cena závisí na pořizovací ceně vozidla i jeho značce a objemu motoru.

Při výběru vhodného povinného a havarijního pojištění proto doporučujeme mezi sebou jednotlivé nabídky důkladně porovnat prostřednictvím nejrůznějších online srovnávačů a kalkulaček a vybrat z nich tu, která nabízí vysoké krytí (tzn. limity pojistného plnění) i rozsah pojistných rizik. Opomenout byste neměli ani výluky, ve kterých se dočtete, za jakých podmínek může pojišťovna plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.