cestování s obytným vozem

Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

Publikováno: 14. 7. 2022
|
Délka: 8 min.

Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

Výhody cestování s obytným vozem

 • Vezmete si s sebou vše, co potřebujete: Nejste limitováni malým prostorem osobního auta ani váhovým limitem u letecké přepravy. Do obytného vozu se tak snadno vejdou veškerá zavazadla, ale i koloběžky, kola nebo další sportovní vybavení. Doma navíc nemusíte nechávat ani domácí mazlíčky, kteří mohou pohodlně cestovat s vámi.

 • Méně stresu a více volnosti: Zastavíte, kdekoliv potřebujete. Uděláte si krátkou pauzu, procházku nebo si zajdete na jídlo, případně se osvěžit na pláž. Navíc si nemusíte nastavovat budíka, abyste stihli vlak, autobus nebo dorazili s předstihem na letiště. Ve finále je tak tahle dovolená spojená s menším stresem.

 • Nepotřebujete žádné zvláštní řidičské oprávnění: U obytných vozů do 3,5 tuny si vystačíte s řidičským průkazem skupiny B.

 • Přenocovat můžete prakticky kdekoliv: Vyjma samozřejmě lokalit, na kterých je nocování výslovně zakázáno. Navíc existuje nespočet aplikací (viz níže), díky nimž se dozvíte, kde nejlépe (a často také zadarmo) bezpečně zaparkovat. Díky dostatečné zásobě čisté vody, elektřiny i plynu tak nejste vázáni na služby kempu a můžete si užívat kempování „na divoko”.

 • Zážitek pro děti i dospělé: Už samotná jízda obytným vozem je pravým a nefalšovaným zážitkem. Pozorujete okolní krajinu, jste v těsném kontaktu s přírodou a navíc máte své bydlení neustále po ruce. Kdykoliv tak můžete zastavit a uvařit si kávu nebo třeba rovnou ugrilovat večeři.
  obytný-vůz-výhody

Nevýhody cestování s obytným vozem

 • Náročnější řízení: Protože jsou obytná auta větší a těžší než klasické „osobáky”, jejich řízení vyžaduje určité řidičské zkušenosti. Počítejte s tím, že s obytným vozem, se vám bude hůře otáčet a parkovat a adrenalinové bude i projíždění úzkých uliček v centrech měst. Při průjezdu tunelem pak bude potřeba hledět na výšku vozu.

 • Finanční náklady: Pořízení vlastního obytného vozu je záležitostí několika statisíců i milionů korun. Počítat je potřeba samozřejmě i s dodatečnými náklady v podobě spotřeby pohonných hmot, povinného ručení a havarijního pojištění, dálničních známek, servisu a pravidelných prohlídek. Pokud tedy nevíte, zda vás tento způsob cestování osloví, raději si obytný vůz půjčte u solidní a renomované firmy.

 • Parkování a bezpečnost: Obytné vozy odstavené u krajnice nebo na dálničních odpočívadlech lákají nejrůznější lapky a nenechavce. Proto vůz zamykejte, využívejte trezor, zavírejte a zatahujte okénka. Také se vyhněte parkování na zcela opuštěných místech a nebojte se dopředu informovat o vhodných místech u zkušenějších cestovatelů nebo ve zmíněných aplikacích.

 • Spousta zařizování: Ještě před tím, než na vysněnou dovolenou vyrazíte, počítejte s řadou zařizování. Karavan si musíte pronajmout (případně ten váš nechat zkontrolovat), sjednat povinné ručení, naplánovat trasu, vyřídit dálniční známky a sehnat vybavení. Počítejte také s tím, že budete muset neustále doplňovat pitnou vodu, zbavovat se odpadu, hlídat, kolik používáte elektřiny apod.

Obytný vůz: Cena za pronájem i koupi

Chcete otestovat, jestli se vám bude dovolená v obytném voze líbit? Zkuste si vůz nejdřív půjčit u některé z půjčoven, které u nás fungují. Stačí zadat do vašeho vyhledávače spojení „obytný vůz půjčovna” nebo „obytný vůz pronájem” a obratem vám vyskočí aktuální nabídka půjčoven, které mají obytné vozy k dispozici.

Při výběru samotné půjčovny dbejte nejen na její recenze a hodnocení, ale také na případné zkušenosti zákazníků. Počítejte s tím, že průměrná cena za půjčení obytného vozu v ČR za jeden den, činí 2 500 – 5 000 Kč. Pokud plánujete cestu dopředu a chcete ušetřit, zvažte dovolenou mimo hlavní sezónu.

Zalíbilo se vám cestování s obytným vozem natolik, že ho plánujete koupit? Na pořízení obytného vozu si připravte cca 800 000 Kč u starších „obytňáků” a několik milionů u těch nových.

Spočítat ceny povinného ručení

Co potřebujete při vycestování do zahraničí?

Pokud plánujete cestu do zahraničí, dopředu si zjistěte, jaká pravidla pro obytné vozy v konkrétní zemi platí. Můžete s vozem zaparkovat všude? Můžete v něm přenocovat? Existují v cílové destinaci nějaké hmotností limity, je potřeba ohlídat povolenou doložnost vozu? Můžete s vozem do centra? Jaké rychlostí limity je potřeba dodržovat?

Důležité informace se dočtete na nejrůznějších diskuzích fórech, případně využijte GPS navigaci speciálně upravenou ve verzi pro obytné vozy, která kromě hlídání průjezdné výšky na trase obsahuje databázi kempů a stání pro karavany (německy Stellplatz), kde je možné přenocovat, vyprázdnit odpadní nádrže, načerpat vodu nebo se připojit k elektrice.

Náš tip:

Ještě před tím, než s obytným vozem vyrazíte na dovolenou, přečtěte si kodex, jehož autorem je Asociace kempování a karavaningu ČR.

Ještě než se vydáte na cesty, překontrolujte si, zda u sebe máte důležité dokumenty, jako je řidičský průkaz (na obytné vozy s hmotnostní do 3,5 tuny vám stačí řidičský průkaz skupiny B), malý technický průkaz a průkaz pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu). Pokud si obytný vůz půjčujete, vezměte si s sebou také nájemní smlouvu v češtině i v angličtině.

Důležitá je i povinná výbava karavanu, která se může v jednotlivých státech lišit. Obecně ale doporučujeme dva výstražné trojúhelníky, alespoň dva klíny pod kola, rezervu (s klíčem a heverem, pokud nemáte univerzální v autě) a náhradní žárovky a pojistky. Chybět by vám ve výbavě obytného auta neměl ani klíč na stabilizační (vysouvací) nohu a hasicí přístroj.

Kde můžete s obytným vozem zastavit a kempovat?

Pamatujte, že kempování tzv. „na divoko” je na řadě míst zakázané, a proto je důležité vybrat dopředu vhodná místa, kde s obytným vozem přenocujete. Ušetříte si tak spoustu času, starostí a ostatně také finančních prostředků. Za nedovolené kempování totiž padají nejen u nás, ale zejména v zahraničí poměrně vysoké pokuty.

Proto parkujte pouze na dovolených místech. S jejich objevením vám pomůžou třeba specializované webové stránky (např. Bez kempu, Camping Info, Motorhome Parkings, Park4Night) nebo konkrétní blogy (např. All4camper nebo Dokempu.cz). Využít samozřejmě můžete i informace, které jsou uvedené v aplikacích Mapy.cz nebo Google Maps.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud využijete nabídky kempů, nebo stellplatzů (seznam těch tuzemských najdete třeba na webu stellplatz.cz), pamatujte vždy na vašeho souseda a s tím související správný odstup. Dodržujte také parkování v jednom směru. Váš vchod do karavanu by nikdy neměl být naproti vchodu do karavanu souseda, čímž zachování oboustranné soukromí.

Nepodceňujte důležitost pojištění obytného vozu

Ještě před tím, než začnete plánovat itinerář vaší cesty, nechte obytný vůz řádně pojistit. Pokud si vůz půjčujete, existuje vysoká pravděpodobnost, že v půjčovném bude zahrnuto i pojištění. Zjistíte to tak, že od pronajímatele obdržíte zelenou kartu. Abyste měli jistotu, co všechno kryje (a v jaké výši), je potřeba pojistku důkladně prostudovat. Pokud vám přijde pojištění nedostatečné, není problém si k vozu sjednat soukromé pojištění s dostatečnými limity krytí a obsáhlým seznamem pojistných rizik.

Tady je potřeba zmínit, že povinné ručení k obytným automobilům se sjednává podle objemu motoru a kryje pouze škody způsobené majitelem/nájemcem obytného vozidla na majetku nebo životech jiných účastníků provozu. Pro krytí škod na samotném obytném voze, je třeba sjednat havarijní pojištění. Jeho cena závisí na pořizovací ceně vozidla i jeho značce a objemu motoru.

Chci spočítat ceny povinného ručení před cestou

Při výběru vhodného povinného a havarijního pojištění proto doporučujeme mezi sebou jednotlivé nabídky důkladně porovnat prostřednictvím nejrůznějších online srovnávačů a kalkulaček a vybrat z nich tu, která nabízí vysoké krytí (tzn. limity pojistného plnění) i rozsah pojistných rizik. Opomenout byste neměli ani výluky, ve kterých se dočtete, za jakých podmínek může pojišťovna plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zdražení povinného ručení a havarijní pojištění 2022 - Na vině je inflace i dražší materiály

  V letošním roce si připlatíme nejen za energie a potraviny, ale i autoservisní práce, součástky a pojištění. Ceny budou kopírovat inflační trendy a růst, proto se během následujících měsíců provoz automobilu citelně prodraží. Co za zdražení povinného ručení může a jak se s ním poprat?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Muž ovládá telefon na držáku v autě
  Auto
  27. října 2022|Marek Drahorád
  Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

  Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

 • tankování
  Auto
  Jak ušetřit na pohonných hmotách? Stáhněte si chytrou aplikaci a jezděte chytře

  Ceny pohonných hmot v posledních týdnech překonávaly historická maxima. Důvodem je nejen zdražování ropy na světových trzích, ale i citelné oslabení koruny vůči dolaru. Oboje nepochybně souvisí s propuknutím války na Ukrajině. Jak ušetřit na pohonných hmotách a zároveň auto zbytečně neničit?

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  08. dubna 2022|Marek Drahorád
  Vyplatí se koupit nové nebo ojeté auto? Jaké mají klady a zápory?

  Pokud už máte jasno, které auto si chcete pořídit a jak ho budete financovat, zbývá už jen poslední krok, a to samotný nákup vozu. Při něm se můžete vydat dvěma směry - pořídit si zcela nové auto, nebo sáhnout po ojetém. Zjistěte, jaké jsou klady a zápory obou možností a která je tou správnou pro vás.

 • žena prodává páru auto v salonů
  Auto
  04. dubna 2022|Marek Drahorád
  Jak u ojetého vozu poznat, že je stočený tachometr

  Až třetina ojetin v Česku má stočený tachometr. Třetina nabízených vozů je po bouračce. A třetina má jiný původ, než jaký se uvádí v inzerátu. Nelichotivá tuzemská statistika. Obezřetnost je proto při nákupu auta z bazaru vždy na místě. Poznat stočený tachometr je ale často nelehký úkol a koupě auta se tím komplikuje. Zjistěte, na co se zaměřit, abyste nenaletěli podvodníkům, a jaké nástroje vám při kontrole ojetiny mohou pomoci.

 • Jak financovat nákup automobilu - lidské ruce s penězi a autem
  Auto
  31. března 2022|Marek Drahorád
  Jak vybrat nejvýhodnější financování nového auta?

  Výběr nového auta už máte za sebou? Pak už zbývá vyřešit jen financování. Zjistěte, která z dostupných možností je pro vás tou nejvýhodnější. 

 • nehoda
  Auto
  28. března 2022|Lucie Dosedělová
  Nabouralo vás ukrajinské nepojištěné auto? ČKP vám škodu zaplatí, víme jak postupovat

  Škodu na vlastním vozidle nemusíte vymáhat po ukrajinských řidičích. Česká kancelář pojistitelů se zavázala za ně škody uhradit. Stačí si připravit záznam o nehodě a požádat o náhradu škody.

 • žena volá asistenční službu
  Auto
  17. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Povinné ručení a havarijní pojištění dál zdražuje. Jak na něm ušetřit?

  Koronavirová pandemie, stejně jako válka na Ukrajině, rozkolísaly zcela zásadním způsobem evropský i světový trh. Cenové šoky jdou bohužel ruku v ruce s velkým zdražováním, které se dotkne prakticky každého z nás. Kromě pohonných hmot a energií se zvyšování cen nevyhne ani povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.