cestování s obytným vozem

Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

14. 7. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

Výhody cestování s obytným vozem

 • Vezmete si s sebou vše, co potřebujete: Nejste limitováni malým prostorem osobního auta ani váhovým limitem u letecké přepravy. Do obytného vozu se tak snadno vejdou veškerá zavazadla, ale i koloběžky, kola nebo další sportovní vybavení. Doma navíc nemusíte nechávat ani domácí mazlíčky, kteří mohou pohodlně cestovat s vámi.

 • Méně stresu a více volnosti: Zastavíte, kdekoliv potřebujete. Uděláte si krátkou pauzu, procházku nebo si zajdete na jídlo, případně se osvěžit na pláž. Navíc si nemusíte nastavovat budíka, abyste stihli vlak, autobus nebo dorazili s předstihem na letiště. Ve finále je tak tahle dovolená spojená s menším stresem.

 • Nepotřebujete žádné zvláštní řidičské oprávnění: U obytných vozů do 3,5 tuny si vystačíte s řidičským průkazem skupiny B.

 • Přenocovat můžete prakticky kdekoliv: Vyjma samozřejmě lokalit, na kterých je nocování výslovně zakázáno. Navíc existuje nespočet aplikací (viz níže), díky nimž se dozvíte, kde nejlépe (a často také zadarmo) bezpečně zaparkovat. Díky dostatečné zásobě čisté vody, elektřiny i plynu tak nejste vázáni na služby kempu a můžete si užívat kempování „na divoko”.

 • Zážitek pro děti i dospělé: Už samotná jízda obytným vozem je pravým a nefalšovaným zážitkem. Pozorujete okolní krajinu, jste v těsném kontaktu s přírodou a navíc máte své bydlení neustále po ruce. Kdykoliv tak můžete zastavit a uvařit si kávu nebo třeba rovnou ugrilovat večeři.
  obytný-vůz-výhody

Nevýhody cestování s obytným vozem

 • Náročnější řízení: Protože jsou obytná auta větší a těžší než klasické „osobáky”, jejich řízení vyžaduje určité řidičské zkušenosti. Počítejte s tím, že s obytným vozem, se vám bude hůře otáčet a parkovat a adrenalinové bude i projíždění úzkých uliček v centrech měst. Při průjezdu tunelem pak bude potřeba hledět na výšku vozu.

 • Finanční náklady: Pořízení vlastního obytného vozu je záležitostí několika statisíců i milionů korun. Počítat je potřeba samozřejmě i s dodatečnými náklady v podobě spotřeby pohonných hmot, povinného ručení a havarijního pojištění, dálničních známek, servisu a pravidelných prohlídek. Pokud tedy nevíte, zda vás tento způsob cestování osloví, raději si obytný vůz půjčte u solidní a renomované firmy.

 • Parkování a bezpečnost: Obytné vozy odstavené u krajnice nebo na dálničních odpočívadlech lákají nejrůznější lapky a nenechavce. Proto vůz zamykejte, využívejte trezor, zavírejte a zatahujte okénka. Také se vyhněte parkování na zcela opuštěných místech a nebojte se dopředu informovat o vhodných místech u zkušenějších cestovatelů nebo ve zmíněných aplikacích.

 • Spousta zařizování: Ještě před tím, než na vysněnou dovolenou vyrazíte, počítejte s řadou zařizování. Karavan si musíte pronajmout (případně ten váš nechat zkontrolovat), sjednat povinné ručení, naplánovat trasu, vyřídit dálniční známky a sehnat vybavení. Počítejte také s tím, že budete muset neustále doplňovat pitnou vodu, zbavovat se odpadu, hlídat, kolik používáte elektřiny apod.

Obytný vůz: Cena za pronájem i koupi

Chcete otestovat, jestli se vám bude dovolená v obytném voze líbit? Zkuste si vůz nejdřív půjčit u některé z půjčoven, které u nás fungují. Stačí zadat do vašeho vyhledávače spojení „obytný vůz půjčovna” nebo „obytný vůz pronájem” a obratem vám vyskočí aktuální nabídka půjčoven, které mají obytné vozy k dispozici.

Při výběru samotné půjčovny dbejte nejen na její recenze a hodnocení, ale také na případné zkušenosti zákazníků. Počítejte s tím, že průměrná cena za půjčení obytného vozu v ČR za jeden den, činí 2 500 – 5 000 Kč. Pokud plánujete cestu dopředu a chcete ušetřit, zvažte dovolenou mimo hlavní sezónu.

Zalíbilo se vám cestování s obytným vozem natolik, že ho plánujete koupit? Na pořízení obytného vozu si připravte cca 800 000 Kč u starších „obytňáků” a několik milionů u těch nových.

Co potřebujete při vycestování do zahraničí?

Pokud plánujete cestu do zahraničí, dopředu si zjistěte, jaká pravidla pro obytné vozy v konkrétní zemi platí. Můžete s vozem zaparkovat všude? Můžete v něm přenocovat? Existují v cílové destinaci nějaké hmotností limity, je potřeba ohlídat povolenou doložnost vozu? Můžete s vozem do centra? Jaké rychlostí limity je potřeba dodržovat?

Důležité informace se dočtete na nejrůznějších diskuzích fórech, případně využijte GPS navigaci speciálně upravenou ve verzi pro obytné vozy, která kromě hlídání průjezdné výšky na trase obsahuje databázi kempů a stání pro karavany (německy Stellplatz), kde je možné přenocovat, vyprázdnit odpadní nádrže, načerpat vodu nebo se připojit k elektrice.

Náš tip:

Ještě před tím, než s obytným vozem vyrazíte na dovolenou, přečtěte si kodex, jehož autorem je Asociace kempování a karavaningu ČR.

Ještě než se vydáte na cesty, překontrolujte si, zda u sebe máte důležité dokumenty, jako je řidičský průkaz (na obytné vozy s hmotnostní do 3,5 tuny vám stačí řidičský průkaz skupiny B), malý technický průkaz a průkaz pojištění vozidla (tzv. zelenou kartu). Pokud si obytný vůz půjčujete, vezměte si s sebou také nájemní smlouvu v češtině i v angličtině.

Důležitá je i povinná výbava karavanu, která se může v jednotlivých státech lišit. Obecně ale doporučujeme dva výstražné trojúhelníky, alespoň dva klíny pod kola, rezervu (s klíčem a heverem, pokud nemáte univerzální v autě) a náhradní žárovky a pojistky. Chybět by vám ve výbavě obytného auta neměl ani klíč na stabilizační (vysouvací) nohu a hasicí přístroj.

Kde můžete s obytným vozem zastavit a kempovat?

Pamatujte, že kempování tzv. „na divoko” je na řadě míst zakázané, a proto je důležité vybrat dopředu vhodná místa, kde s obytným vozem přenocujete. Ušetříte si tak spoustu času, starostí a ostatně také finančních prostředků. Za nedovolené kempování totiž padají nejen u nás, ale zejména v zahraničí poměrně vysoké pokuty.

Proto parkujte pouze na dovolených místech. S jejich objevením vám pomůžou třeba specializované webové stránky (např. Bez kempu, Camping Info, Motorhome Parkings, Park4Night) nebo konkrétní blogy (např. All4camper nebo Dokempu.cz). Využít samozřejmě můžete i informace, které jsou uvedené v aplikacích Mapy.cz nebo Google Maps.

Mohlo by vás zajímat:

Pokud využijete nabídky kempů, nebo stellplatzů (seznam těch tuzemských najdete třeba na webu stellplatz.cz), pamatujte vždy na vašeho souseda a s tím související správný odstup. Dodržujte také parkování v jednom směru. Váš vchod do karavanu by nikdy neměl být naproti vchodu do karavanu souseda, čímž zachování oboustranné soukromí.

Nepodceňujte důležitost pojištění obytného vozu

Ještě před tím, než začnete plánovat itinerář vaší cesty, nechte obytný vůz řádně pojistit. Pokud si vůz půjčujete, existuje vysoká pravděpodobnost, že v půjčovném bude zahrnuto i pojištění. Zjistíte to tak, že od pronajímatele obdržíte zelenou kartu. Abyste měli jistotu, co všechno kryje (a v jaké výši), je potřeba pojistku důkladně prostudovat. Pokud vám přijde pojištění nedostatečné, není problém si k vozu sjednat soukromé pojištění s dostatečnými limity krytí a obsáhlým seznamem pojistných rizik.

Tady je potřeba zmínit, že povinné ručení k obytným automobilům se sjednává podle objemu motoru a kryje pouze škody způsobené majitelem/nájemcem obytného vozidla na majetku nebo životech jiných účastníků provozu. Pro krytí škod na samotném obytném voze, je třeba sjednat havarijní pojištění. Jeho cena závisí na pořizovací ceně vozidla i jeho značce a objemu motoru.

Při výběru vhodného povinného a havarijního pojištění proto doporučujeme mezi sebou jednotlivé nabídky důkladně porovnat prostřednictvím nejrůznějších online srovnávačů a kalkulaček a vybrat z nich tu, která nabízí vysoké krytí (tzn. limity pojistného plnění) i rozsah pojistných rizik. Opomenout byste neměli ani výluky, ve kterých se dočtete, za jakých podmínek může pojišťovna plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?