Blog
Cestování

Pojištění domácích mazlíčků: Jaké vybrat na cesty do zahraničí?

02. června 2020|Monika Šaríková|

Nechat domácího mazlíčka doma nebo jej do zahraniční brát sebou? Toť těžká otázka. Domácí mazlíčky bereme jako milované členy rodiny, ale cestování s nimi nemusí být vždy snadné. Nezbytné jsou různé doklady a vyplatí se myslet také na pojištění.

Téměř automaticky si už Češi na cesty do zahraničí sjednávají komerční cestovní pojištění a nespoléhají se na štěstí. To samé by se mělo dít i v případě, berou-li sebou svého psa nebo kočku. Kromě toho, že jim stejně jako vám hrozí úraz či nemoc, mohou poškodit cizí majetek či způsobit újmu na zdraví cizí osobě.

Jak na pojištění mazlíčků na cesty do zahraničí

Zatímco my lidé si můžeme vybírat z pestré nabídky variant cestovního pojištění, pro domácí mazlíčky samostatné cestovní pojištění neexistuje. To však neznamená, že by pojištění psů a koček na cesty bylo nějak komplikované. Existuje hned několik možností, jak milovaného chlupáče pojistit, aby i on byl na cestách v bezpečí.

Porovnat pojištění

Připojištění nákladů veterinární léčby

Jednou z možností je speciální připojištění v rámci běžného cestovního pojištění. V rámci “lidského” cestovního pojištění si lze u většiny pojišťoven připojistit doplňkové připojištění nákladů veterinární léčby.

Toto pojištění se vztahuje na kočky a psy splňující věkové rozmezí, které kryje náklady veterinární léčby v důsledku úrazu či akutní nemoci (např. veterinární výkony, materiál, léky, hospitalizaci). Pozor však na chronická onemocnění domácích zvířat, na ta se pojištění nevztahuje stejně jako u lidí.

Klasické pojištění domácích mazlíčků

Další možnost nabízí standardní zdravotní pojištění domácích mazlíčku, která se vztahuje na léčbu nemocí a úrazu na území ČR (výjimečně celé EU). Některé pojišťovny k tomuto pojištění nabízí jako extra připojištění domácích mazlíčků na cesty do zahraničí.

Při sjednávání pojištění domácích zvířat si v první řadě prostudujte pojistné podmínky. Důležitý je zejména věk zvířete, který bývá omezen (např. od 6 měsíců do 10 let). Pojistit obvykle nelze čerstvě narozené štěně nebo příliš starého pejska. Následuje rozsah pojištění, na co konkrétně se pojištění vztahuje. Dobré je znát i výluky z pojištění.

zraněný pejsek

Pojištění odpovědnosti

Nezbytnou součástí pojištění zvířat v ČR i na cestách v zahraničí je pojištění odpovědnosti za škody, který zvíře může způsobit. Zejména takový pes může rozkousat, poškodit a zničit cizí majetek, ale může i zaútočit na jiného psa nebo člověka a způsobit mu tak újmu na zdraví. Ne vždy se hned musí jednat o agresivní jednání psa, mnohdy pes zaútočí z leknutí nebo v obraně. Pojištění odpovědnosti, které se vztahuje také na psa, může být součástí i cestovního pojištění jeho majitele.

Na co si dát při pojištění domácích mazlíčků pozor

Kromě rozsahu pojištění jsou důležité ještě dva parametry pojištění zvířat. Jedná se o výši pojistného plnění, což je maximální částka, do které bude pojišťovna v případě pojistné události hradit. Pokud by škoda tuto částku přesáhla, je povinen zbytek uhradit viník, v tomto případě majitel psa.

Důležitá je také volba výše spoluúčasti. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím méně za pojištění zaplatíte. V případě menších škod však budete škody platit ze svého. Spoluúčast je totiž částku, kterou se pojištěný podílí na úhradě způsobené škody. Pojišťovna platí pouze to, co je vyšší než zvolená spoluúčast.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).