Kreditní karta a počítač

Online cestovní pojištění: Na tohle si dejte pozor - 1. díl

Cestovní pojištění by při cestě do zahraničí mělo být samozřejmostí. Uzavírat ho přitom už nemusíte jen na pobočkách pojišťoven, ale i online z pohodlí domova. V takovém případě je ale dobré si na některé věci dát pozor, abyste pak ve chvíli, kdy půjde do tuhého, nebyli nepříjemně překvapeni.

Sjednání online ano, ale odkud?

Pokud si sjednáváte cestovní pojištění osobně na pobočce pojišťovny, je zcela logické, že tak činíte ještě před odjezdem na dovolenou. U sjednávání online by ale leckoho mohlo napadnout, že skýtá možnost sjednání i ze zahraničí. Na to si ale dejte pozor.

Řada pojišťoven má ve svých pojistných podmínkách uvedeno, že cestovní pojištění si u ní musíte sjednat ještě předtím, než opustíte Českou republiku. Pokud si tedy po příjezdu na přímořský apartmán uvědomíte, že na cestovní pojištění jste zapomněli, a budete chtít chybu napravit, pak takové pojištění nebude platné.

Jsou samozřejmě i pojišťovny, které umožňují sjednání odkudkoli, tedy i ze zahraničí. Je ale vhodné si předem pročíst pojistné podmínky, nebo se informovat například na infolince či na webovém chatu pojišťovny, jestli je taková varianta uzavření cestovního pojištění platná.

Platnost nemusí být okamžitá

Se sjednáním cestovního pojištění online se pojí i otázka začátku jeho platnosti. Když si jej sjednáváte ještě z domova, nastavíte si začátek platnosti na nějaký z následujících dnů, což pro žádnou pojišťovnu nebude problém.

Pokud si ale pojištění sjednáváte už ze zahraničí, může to být jiné. Některé pojišťovny umožní nastavit začátek platnosti od chvíle, kdy obdrží platbu. Pokud byste tedy zaplatili online přes platební bránu, platilo by vám pojištění prakticky okamžitě.

Jiné pojišťovny ale začátek platnosti podmiňují dalšími podmínkami. Jednak musí mít pojišťovna platbu na účtě, a jednak může umožňovat začátek pojištění až od následující půlnoci. I kdybyste tak zaplatili okamžitě, platnost pojištění bude od nového dne.

A vztahuje se jen na budoucí pojistné události

Zcela pochopitelně se pak pojištění vztahuje pouze na pojistné události, které se vám přihodí v budoucnu. Nefunguje to tedy tak, že se vám stane úraz, sjednáte si cestovní pojištění online ze zahraničí, a rovnou si zavoláte na asistenční službu, že máte problém.

Řada lidí zkouší každoročně trpělivost a znalosti pojišťoven. Ty ale mají řadu mechanismů, jak si zjistit, zda podvádíte, nebo ne.

Nezavazuje vás pojištění k následným platbám?

U cestovního pojištění, které se sjednává k platebním kartám, se vám může stát, že sjednání pojištění na jeden měsíc vás zaváže k placení na následující rok.

Banky často ke svým platebním kartám nabízí možnost si jako doplňkovou službu sjednat cestovní pojištění k této kartě. U některých bank pak po svém návratu můžete cestovní pojištění zase zrušit, jinde to tak lehké není.

Například MONETA Money Bank změnila v létě 2019 systém, jakým poskytovala cestovní pojištění k platebním kartám svým klientům. Do léta 2019 bylo možné pojištění kdykoli vypovědět. Od léta ale došlo ke změně podmínek a sjednání tohoto produktu vás zavazovalo k placení cestovního pojištění minimálně na 1 rok. Až poté jste jej mohli zrušit.

V případě, že zjistíte, že jste uzavřeli podobnou smlouvu, a nechcete platit pojištění po bankou určenou minimální dobu, můžete smlouvu vypovědět podle § 2805 občanského zákoníku. Ten říká, že smlouvu můžete vypovědět do 2 měsíců ode dne jejího uzavření, a to s 8 denní výpovědní dobou a bez udání důvodu.

Před uzavřením této doplňkové služby se proto dopředu informujte, k čemu se vlastně zavazujete, a co podepisujete.

Samozřejmostí je, že pokud máte sjednané cestovní pojištění k platební kartě, že s vámi tato platební karta cestuje na dovolenou. Jinak byste mohli mít v případě pojistné události potíže s tím, aby se náklady z cestovního pojištění hradily.

V následujícím článku se zaměříme na další informace, které byste při sjednání měli vědět.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.