Blog
Cestování
Cestovní pojištění - Vietnam

Očkování při cestě do jihovýchodní Asie - 2. díl

12. března 2020|Monika Šaríková|

V předchozím článku jsme si uvedli, jaká očkování jsou doporučována při cestě do jihovýhodní Asie. Někdy se ale může stát, že dané očkování před cestou prostě nemáte. Co potom dělat?

Mezinárodní očkovací průkaz není k zahození

Pokud se do určité oblasti necháváte očkovat jen kvůli sobě, mezinárodní očkovací průkaz nepotřebujete. Jestliže ale nějaká země vyžaduje určitá očkování, bude chtít vidět, že je skutečně máte. A to prokážete právě razítkem v mezinárodním očkovacím průkaze. Ten vám na požádání vystaví lékař.

Tento případ se týká například žluté zimnice, kterou jsme uvedli v předchozím článku. Pokud cestujete z endemické oblasti, budete potřebovat doklad o tom, že jste očkování podstoupili.

Tento průkaz je tvořen dvěma dokumenty – certifikátem o platném očkování a vlastním mezinárodním očkovacím průkazem. Vystaví vám ho například v očkovacím centru, kam se před cestou půjdete nechat očkovat. Jeho vystavení může být zpoplatněno, většinou v řádech 100 – 200 Kč. Pokud budete chtít ušetřit, dá se očkovací průkaz zakoupit i zvlášť a pouze jej lékaři předložit k vyplnění.

Výhodou tohoto průkazu je, že je psaný v anglickém či francouzském jazyce, přičemž je vždy lepší, když vám jej vystaví v angličtině. Na letišti či hraničním přechodu by tak celník neměl mít problém ověřit, co se v dokumentu píše.

Když očkování nemáte

Někdy dojde i k případům, že vás proti nemoci naočkovat nemohou. Na očkování totiž musíte být zdraví a někdy je i obyčejná rýma a kašel na překážku. Pokud se neuzdravíte tak, abyste byli po nemoci alespoň 10 dnů a zároveň vám ještě minimálně 10 až 14 dnů zbývalo do odletu, většina očkovacích látek vám bohužel nebude moci být podána. Nebo jednoduše potřebujete několik očkování, ale nemáte dost času na patřičný rozestup mezi nimi, a tak dostanete pouze některá.

Neznamená to ale, že byste svou dovolenou museli zrušit. Jen se s lékařem poraďte, jaké opatření máte v dovolenkové destinaci učinit, abyste minimalizovali riziko nákazy. Mezi tato opatření může patřit například pití pouze balené vody, nenakupovat jídlo u stánků na ulici, často si desinfikovat ruce, nenavštěvovat prales a místa s hojným výskytem komárů atd. Vždy záleží na zemi, do které cestujete.

Očkování - Afrika

A když očkování není?

Druhou variantou je pak situace, že na nějakou nemoc očkování zkrátka není. To se týká například horečky dengue a chikungunys, která ve výše probíraných zemích řádí například v Bruneji, Barmě, Malajsii či Vietnamu.

V takovém případě můžete pouze zavést preventivní opatření, abyste se nákaze vyhnuli, a to chránit se proti poštípání komárem pomocí repelentu, oděvu s dlouhými rukávy a nohavicemi, a také moskytiérou.

Panika je zbytečná

Ať už očkování nedostanete z důvodu nemoci nebo proto, že na danou nemoc žádné očkování není, nepanikařte a nenechte si zkazit dovolenou. Vždy existuje pouze určitá pravděpodobnost nákazy, nikoli stoprocentní jistota. To, že do dané země cestujete bez očkování, neznamená, že určitě onemocníte.

Riziko nákazy často v dané zemi panuje pouze v určitých oblastech, kterým se můžete vyhnout a zdržovat se naopak v částech země, kde je riziko minimální.

Co ještě nepodcenit

Kromě očkování a kvalitního cestovního pojištění sledujte při cestách do dané země i politickou a bezpečnostní situaci. Ministerstvo zahraničních věcí vydává na svých stránkách doporučení na svých stránkách doporučení pro jednotlivé země. V záložce „Cestujeme“ naleznete aktuální doporučení a varování před cestou do zahraničí. Při prověření před cestou se tak dozvíte, do kterých oblastí není doporučeno cestovat, například z důvodu demonstrací či nestabilní situace.

Jak vybrat cestovní pojištění

Součástí by pak mělo být i kvalitní cestovní pojištění. Jeho složení závisí na charakteru vaší dovolené. Zohlednit musíte limit pojištění léčebných výloh, případné pojištění zavazadel, pojištění odpovědnosti, zvláště pokud cestujete s dětmi, ale i pojištění rizikových sportů, pokud se plánujete věnovat rizikovým aktivitám.

Současně platí, že čím dále cestujete, tím vyšší by měly být limity pojistného plnění. V případě jihovýhodní Asie by se měly pohybovat okolo 10 000 000 Kč.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).