Blog
Cestování
Cestovní pojištění - Vietnam

Očkování při cestě do jihovýchodní Asie - 1. díl

05. března 2020|Monika Šaríková|

Cestovní pojištění by při cestách do zahraničí mělo být naprostou samozřejmostí. Neslouží ale a často ani nemůže sloužit k tomu, aby vám pomohlo od všech obtíží, ke kterým na dovolené může dojít. Před cestou do vybraných destinací byste neměli zapomínat na doporučené očkování či doporučovanou prevenci, abyste se případné nákaze vyhnuli.

V dnešním článku si rozebereme očkování, která budete potřebovat při cestě do jihovýchodní Asie.

O kterých státech je řeč?

Do států jihovýchodní Asie jsou tradičně zařazovány Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar (Barma), Singapur, Thajsko, Vietnam a Východní Timor.

V širším smyslu ale může toto označení zahrnovat také pobřeží Číny, Bangladéš, Jižní Indii, Srí Lanku a Maledivy.

Před cestou očkování konzultujte

Pokud chcete patřit mezi ty, kteří berou takovou cestu zodpovědně a nic nezanedbají, před každou cestou navštivte svého praktického lékaře či nějaké očkovací centrum a zkonzultujte tam své plány. Zmínit byste určitě měli charakter dovolené, zda jde o typickou válecí dovolenou u moře, o turistický pochod napříč pralesem či o přechod hor ve vysoké nadmořské výšce. Určitě sdělte lékaři všechny země, které v rámci dovolené navštívíte.
Lékař vám následně doporučí, která očkování se vám v dané oblasti mohou hodit.

Základ na všechny cesty

Před vycestováním kamkoli byste měli mít na paměti, že existuje i něco co se nazývá základní soubor očkování pro cestovatele. Mezi ně patří očkování proti žloutence typu A a B, a dále pak proti tetanu.

Stejně tak se doporučuje zkontrolovat platnost pravidelných očkování, jako jsou spalničky, záškrt, zarděnky a příušnice.

Postačí vám základ a doplnění podle oblasti

Ve výše zmíněných státech vám pravděpodobně bude stačit jen cestovatelský základ, tedy očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a kontrola pravidelných očkování, doplněných o očkování proti břišnímu tyfu.

Například při cestě do Bruneje se očkování proti břišnímu tyfu doporučuje jen v případě, že cestujete do specifických oblastí.

Další očkování pak závisí například na oblastech, ve kterých se budete pohybovat. Pokud přijíždíte z oblasti, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je potřeba se proti ní naočkovat. A pokud budete pobývat v odlehlých oblastech, doporučuje se očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě.

V závislosti na délce pobytu, ročním období, klimatické situaci a vašem itineráři vám pak může lékař doporučit braní antimalarik.

Očkování - Afrika

Očkování proti cestovatelským průjmům?

Některá očkování můžete využít i díky vedlejšímu efektu. Například cestovatelskými průjmy trpí řada turistů. Určitou prevencí může být v tomto případě očkování proti choleře.

Ta se sice ve výše zmiňovaných zemích nevyskytuje, ale očkování proti ní poskytuje cestovatelům přibližně šestiměsíční ochranu proti většině cestovatelských průjmů.

Při cestách letadlem a jinými hromadnými prostředky se velice rychle šíří také kapénkové infekce. Pokud víte, že se na dovolené budete přepravovat touto formou, stojí za zvážení očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám a planým neštovicím.

Pozor na to, odkud přilétáte.

V povinnosti očkování může hrát roli i to, ze které země přilétáte. Například v Bruneji, na Filipínách, v Indonésii, Kambodži platí pravidlo, že pokud přilétáte nebo přijíždíte do země ze subsaharské Afriky či Latinské Ameriky, mohou po vás vyžadovat záznam o platném očkování.

Mějte na paměti, že záznam o platném očkování po vás mohou vyžadovat i v případě, že máte ze zmíněných zemích pouze transfer.

Má to jednoduchý důvod. V subsaharské Africe a v Latinské Americe se totiž žlutá zimnice endemicky vyskytuje.

Naopak pokud přilétáte z Evropy, nebo jste endemickou oblast opustili před více než 6 dny, očkování potřeba není.

Pokud se tedy nechcete nechat očkovat, nechte si mezi opuštěním endemické oblasti a návštěvou Bruneji alespoň 6 dní.

Podobně to v Bruneji platí v případě očkování proti dětské obrně, pokud přijíždíte z Pákistánu, Afghánistánu či Nigérie, a strávili jste v těchto zemích přes 4 týdny.

V následujícím článku si vysvětlíme, jak postupovat v situacích, kdy vás z nějakého důvodu nemohli proti dané nemoci naočkovat.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).