Cestovní pojištění - Vietnam

Očkování při cestě do jihovýchodní Asie - 1. díl

Cestovní pojištění by při cestách do zahraničí mělo být naprostou samozřejmostí. Neslouží ale a často ani nemůže sloužit k tomu, aby vám pomohlo od všech obtíží, ke kterým na dovolené může dojít. Před cestou do vybraných destinací byste neměli zapomínat na doporučené očkování či doporučovanou prevenci, abyste se případné nákaze vyhnuli.

V dnešním článku si rozebereme očkování, která budete potřebovat při cestě do jihovýchodní Asie.

O kterých státech je řeč?

Do států jihovýchodní Asie jsou tradičně zařazovány Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Myanmar (Barma), Singapur, Thajsko, Vietnam a Východní Timor.

V širším smyslu ale může toto označení zahrnovat také pobřeží Číny, Bangladéš, Jižní Indii, Srí Lanku a Maledivy.

Před cestou očkování konzultujte

Pokud chcete patřit mezi ty, kteří berou takovou cestu zodpovědně a nic nezanedbají, před každou cestou navštivte svého praktického lékaře či nějaké očkovací centrum a zkonzultujte tam své plány. Zmínit byste určitě měli charakter dovolené, zda jde o typickou válecí dovolenou u moře, o turistický pochod napříč pralesem či o přechod hor ve vysoké nadmořské výšce. Určitě sdělte lékaři všechny země, které v rámci dovolené navštívíte.
Lékař vám následně doporučí, která očkování se vám v dané oblasti mohou hodit.

Základ na všechny cesty

Před vycestováním kamkoli byste měli mít na paměti, že existuje i něco co se nazývá základní soubor očkování pro cestovatele. Mezi ně patří očkování proti žloutence typu A a B, a dále pak proti tetanu.

Stejně tak se doporučuje zkontrolovat platnost pravidelných očkování, jako jsou spalničky, záškrt, zarděnky a příušnice.

Postačí vám základ a doplnění podle oblasti

Ve výše zmíněných státech vám pravděpodobně bude stačit jen cestovatelský základ, tedy očkování proti žloutence typu A a B, proti břišnímu tyfu a kontrola pravidelných očkování, doplněných o očkování proti břišnímu tyfu.

Například při cestě do Bruneje se očkování proti břišnímu tyfu doporučuje jen v případě, že cestujete do specifických oblastí.

Další očkování pak závisí například na oblastech, ve kterých se budete pohybovat. Pokud přijíždíte z oblasti, kde se vyskytuje žlutá zimnice, je potřeba se proti ní naočkovat. A pokud budete pobývat v odlehlých oblastech, doporučuje se očkování proti vzteklině a japonské encefalitidě.

V závislosti na délce pobytu, ročním období, klimatické situaci a vašem itineráři vám pak může lékař doporučit braní antimalarik.

Očkování - Afrika

Očkování proti cestovatelským průjmům?

Některá očkování můžete využít i díky vedlejšímu efektu. Například cestovatelskými průjmy trpí řada turistů. Určitou prevencí může být v tomto případě očkování proti choleře.

Ta se sice ve výše zmiňovaných zemích nevyskytuje, ale očkování proti ní poskytuje cestovatelům přibližně šestiměsíční ochranu proti většině cestovatelských průjmů.

Při cestách letadlem a jinými hromadnými prostředky se velice rychle šíří také kapénkové infekce. Pokud víte, že se na dovolené budete přepravovat touto formou, stojí za zvážení očkování proti meningokokovým a pneumokokovým nákazám, proti chřipce, spalničkám a planým neštovicím.

Pozor na to, odkud přilétáte.

V povinnosti očkování může hrát roli i to, ze které země přilétáte. Například v Bruneji, na Filipínách, v Indonésii, Kambodži platí pravidlo, že pokud přilétáte nebo přijíždíte do země ze subsaharské Afriky či Latinské Ameriky, mohou po vás vyžadovat záznam o platném očkování.

Mějte na paměti, že záznam o platném očkování po vás mohou vyžadovat i v případě, že máte ze zmíněných zemích pouze transfer.

Má to jednoduchý důvod. V subsaharské Africe a v Latinské Americe se totiž žlutá zimnice endemicky vyskytuje.

Naopak pokud přilétáte z Evropy, nebo jste endemickou oblast opustili před více než 6 dny, očkování potřeba není.

Pokud se tedy nechcete nechat očkovat, nechte si mezi opuštěním endemické oblasti a návštěvou Bruneji alespoň 6 dní.

Podobně to v Bruneji platí v případě očkování proti dětské obrně, pokud přijíždíte z Pákistánu, Afghánistánu či Nigérie, a strávili jste v těchto zemích přes 4 týdny.

V následujícím článku si vysvětlíme, jak postupovat v situacích, kdy vás z nějakého důvodu nemohli proti dané nemoci naočkovat.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.