Blog
Cestování
Duha

Období dešťů: Kdy je v Thajsku nebo na Bali?

13. ledna 2020|Monika Šaríková|

Při plánování dovolené v některé z oblíbených exotických destinací je důležité vzít v úvahu tamější klimatické podmínky. Pokud byste například do Thajska nebo na Bali vyrazili během období dešťů, z vysněné dovolené v tropickém ráji by se lehce mohla vyklubat propršená noční můra.

Thajsko - období dešťů a tři roční období

Mezi vyhlášené dovolenkové destinace, kam ročně míří stovky po exotice lačnících Čechů, patří zejména Thajsko. Do Thajska se jezdí nejen kvůli příjemnějšímu počasí, ale také kvůli tradiční asijské kultuře, památkám, kuchyni i setkání s exotickými zvířaty zejména slony, které Thajci považuji za posvátná zvířata.

Slunce pronikající skrz rostlinu

Tak jako my máme čtyři různá roční období, exotické Thajsko jich má “pouze” tři - období veder, období dešťů a období chladna a jsou úplně jiná než ta naše. V Thajsku panuje tropické podnebí a počasí je ovlivňováno monzunovými dešti a větry, které způsobují změnu ročních období.

Thajsko - období veder

Období veder je kratší a trvá zhruba od března do května/června. Během těchto měsíců v Thajsku panují nepříjemně vysoké teploty nad 40 stupňů a v kombinaci s vysokou vlhkosti to nejsou zrovna nejvhodnější podmínky pro strávení dovolené.

Thajsko - období dešťů

Období dešťů v Thajsku propuká během našeho léta od července do října. Není to však úplně marné období, protože období dešťů není nijak divoké. Zpravidla prší přes noc a deště jsou sice intenzivní, ale také krátké. Navíc se v těchto měsících v celém Thajsku konají nejrůznější festivaly a oslavy, takže toto období sice nenabízí dokonalé počasí, ale o to více nevšední zážitky.

Thajské - období chladna

Chladno v Thajsku rozhodně neporovnávejte s naší evropskou zimou. Thajské období chladna je vlastně naše ideální léto, kdy se teploty pohybují kolem 30 stupňů. Jedná se o měsíce od listopadu do února a právě tyto měsíce jsou pro návštěvu ideální. Úplně nejhezčí jsou první měsíce po období dešťů, kdy je příroda nádherně svěží a zelená.

Bali - období dešťů a období sucha

Na Bali se jezdí kvůli přírodním krásám. Jsou zde nádherné písčité pláže i úžasné džungla a horské prostředí. Ve spojení s nádhernými hinduistickými stavbami a přátelskými a pohostinými lidmi je Bali považováno za ráj na zemi.

Krajina Bali

Stejně jako Thajsko se ostrov Bali nachází v tropické oblasti. Leží poblíž rovníku a celoročně zde panují stabilní teploty v průměru kolem 30 stupňů. Bali má pouze dvě roční období a to období dešťů a období sucha. Výjimečně se ale stane, že během období sucha spadne více srážek než v období dešťů. Návštěva Bali je tak možná po celý rok, ale turisticky nejsilnějšími měsíci pro dovolenou na Bali jsou červenec, srpen a období kolem Vánoc a Nového roku.

Bali - období sucha

Období sucha na Bali začíná na konci března a končí v listopadu. Průměrné teploty v období sucha se pohybují kolem 30 až 35 stupňů, prší jen zřídka a je převážně slunečno. Toto období je pro návštěvu exotického indonéského ostrova nejlepší, pokud si chcete užít krásného slunečného počasí.

První měsíce (duben a květen) po období dešťů jsou však pro návštěvu Bali úplně nejkrásnější. Počasí je více než příjemné, slunečné a teplé a všude je díky nedávným dešťům zeleno. Navíc je zde méně turistů a i ceny jsou výrazně příznivější.

Bali - období dešťů

Během listopadu se začínají stahovat mraky a nastává období dešťů, které trvá až do půlky března. Průměrné teploty se pohybují kolem 27 až 32 stupňů, po většinu dne bývá zataženo a objevují se častější a intenzivní dešťové přeháňky a bouřky. Monzuny vyvolávající déšť jsou nepředvídatelné a nedá se lehce odhadnout, kdy přijde déšť. Pokud se rozhodnete Bali navštívit v tomto období, mějte po ruce pláštěnku.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).