nesplácení dluhu

Nesplácíte úvěr? Dejte si pozor na exekuci

6. 7. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

S půjčkou má podle aktuálních průzkumů zkušenost každý druhý Čech. Nejčastěji si půjčujeme na výstavbu nebo koupi vlastního bydlení, jeho rekonstrukci nebo modernizaci. Roste ale také popularita spotřebitelských úvěrů, kterými financujeme třeba nákup automobilu nebo výdaje, které jednoduše nepočkají. Každý dluh je ale potřeba dřív nebo později splatit. Co dělat, když se dostanete do prodlení se splácením? Rozhodně nestrkejte hlavu do písku, ale situaci aktivně řešte!

Co vás může dostat do problémů?

Důvodů, proč nejste schopni dostát svým závazkům, může být nepřeberné množství. Možná se právě nacházíte v pracovní neschopnosti, potýkáte se s těžkým úrazem nebo vleklou nemocí, která vám znemožnila pobírat stabilní a obvyklý příjem.

Nebo jste si jen špatně nastavili výši splátek a délku splatnosti. Důvodem samozřejmě může být i další nečekaný výdaj, který jednoduše nesnese odkladu. Problémem je ale i špatná finanční gramotnost a z ní plynoucí pozdější komplikace. Pokud – lidově řečeno – lepíte jednu půjčku půjčkou druhou, není to dobré.

  • Náš tip: Abyste měli klidnější spaní, sjednejte si k půjčce nebo hypotéce pojištění schopnosti splácet.

Co se stane po splatnosti?

Nesplácení úvěru nebo hypotéky je cestou do pekla. Ze začátku se možná nebude dít nic zásadního, z dlouhodobého hlediska ale hrozí exekuce nebo dokonce vězení. Pokud uplyne den splatnosti, pravděpodobně vás bude kontaktovat věřitel s upomínkou. Dostanete samozřejmě několik dní na vzpamatování se a banka nebo nebankovní poskytovatel bude vaše „uklouznutí“ brát jako omyl, který se už nebude opakovat. Pokud ale chybějící splátku během několik dní nezaplatíte, přitvrdí. Připravte se proto na smršť upomínek telefonických, písemných, ale i prostřednictvím SMS či e-mailů.

Připravte se na pokuty i zesplatnění dluhu

Pokud na uvedené výzvy věřitele nebudete reagovat, počítejte se smluvní pokutou. Její výše není pevně daná a liší se proto dle vybraného poskytovatele. Stále však platí, že toto opatření má podpořit pozitivní motivaci dlužníka závazek splatit. Navíc některé společnosti, u kterých si půjčujete dlouhodobě, vám při dobré spolupráci pokutu rádi odpustí. Pokud ale ani na toto opatření nereagujete, čekejte ve schránce dopis se zesplatněním dluhu. Co to znamená v praxi? Například to, že jako dlužník ztrácíte možnost splátkového kalendáře. Jde navíc o poslední šanci se se společností vyrovnat a to tak, že během poměrně krátké doby zaplatíte naráz celou pohledávku.

S předžalobní výzvou ztrácíte možnost splátkového kalendáře

Po předžalobní výzvě pak následuje žaloba a soudní řízení. Pamatujte také na to, že každé nesplácení úvěru nebo hypotéky se odráží v registrech, což vám může ztížit a zpravidla také znemožnit další půjčky v bance (i u některých nebankovních společností, které nenabízí půjčky bez registru). Co následuje dál? To samozřejmě vždy záleží na konkrétní společnosti i dlužníkovi.

Insolvence a exekuce

Jednou z možností, jak se dluhů, které vám přerostly přes hlavu zbavit, je insolvence. Můžete tak podat například insolvenční návrh s cílem vašeho oddlužení. Po dobu 5 let pak budete splácet určitou stanovenou částku. Počítejte ale s tím, že během zmíněné doby budete pobírat jen nezbytné minimum, ze kterého je opravdu těžké vyžít.

Posledním krokem je potom exekuce. To v případě, že se ke splácení dluhu stále nemáte. Pokud jste navíc měli exekuce ještě před půjčkou, kterou nyní nezvládáte hradit, může na vás věřitel podat trestní oznámení pro podvod.

A co je to exekuce? V první řadě státem povolený způsob vymáhání dluhů, pro který jsou také státem stanovena pravidla. Exekuci provádí soudem pověřený exekutor (tzv. soudní exekutor), který může dlužníkovi obestavit účet nebo zabavit majetek.

Mezi základní způsoby provedení exekuce pak patří srážky ze mzdy a jiných příjmů, přikázání pohledávky, příkaz k výplatě z bankovního účtu a v neposlední řadě i prodej movitých věcí a nemovitostí.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.