Mobil platební karta

Nebankovní půjčka: Co to je a její specifika - 1. díl

27. 3. 2019
|
Délka čtení: 10 min.

Při zvažování půjčky lidé nejčastěji uvažují úvěr u nějaké z bank, které na českém trhu působí. Řada lidí ale volí i jinou možnost, a to tzv. nebankovní půjčku. Ta má svá specifika a oproti bankovní půjčce vás může vyjít výrazně dráže.

Co je nebankovní půjčka?

Klasickou půjčku si berete u banky, ať už si ji sjednáváte osobně na pobočce, nebo on-line přes její webové stránky.

Oproti tomu nebankovní půjčku si berete od instituce, která sice má povolení poskytovat spotřebitelské úvěry, ale nemá bankovní licenci. To je podle zákona v pořádku, pokud na to daná společnost dostala povolení od České národní banky.

Podívejme se na řadu specifik, se kterými se u nebankovních půjček setkáte.

Rychlost výměnou za dražší služby

Nebankovní společnosti často nabízejí své služby téměř expresně. Peníze vám po rychlém schválené úvěru okamžitě zasílají na účet, někde dokonce vyplácejí v hotovosti.

Výměnou za rychlé služby je ale často vyšší úroková sazba, než jakou byste dostali v bance. V případě nesplácení nebo zpoždění se splátkou pak následují vysoké pokuty. A při žádosti půjčky na ruku a převzetí peněz v hotovosti si připlatíte ještě o něco více. Je to logické, společnost bude mít s takovou službou ještě více nákladů, než kdyby vám peníze jen převedla na účet.

Nebankovní společnost je potřeba si prověřit

Do roku 2018 platilo, že k poskytování nebankovních půjček společnosti nepotřebovali licenci. To ale změnila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ta všem poskytovatelům nebankovních půjček od 1. června 2018 ukládá povinnost mít k tomu licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů. Tu vydává pouze Česká národní banka.

I přes tento fakt se bohužel i v současné době můžete setkat s tím, že některé společnosti o licenci nezažádaly, ale úvěry stále nabízejí. Proto se doporučuje si nejprve prověřit, jestli společnost, u které se chcete zadlužit, má v pořádku “papíry”.

Zda už daná společnost obdržela licenci nebankovního poskytovatele spotřebitelských úvěrů, se dozvíte na webové stránce České národní banky.

RPSN je důležitá, ale sledujte i doplňkové služby

Při porovnávání nabídek se zaměřte na několik důležitých ukazatelů, zejména výši splátek, výši úrokové sazby a hlavně RPSN. Tato zkratka značí “roční procentní sazbu nákladů” a ukazuje vám, jak nákladová vaše půjčka bude, tedy zahrnuje v sobě veškeré úroky, poplatky a další náklady, které s půjčkou můžete mít.

U nebankovních půjček, které mají často charakteristiku mikropůjček, se však zaměřte i na další ukazatele. Například na to, jestli vám společnost umožní posunout si termín splátky, když nedáte peníze včas dohromady. Tato možnost většinou stojí drobný poplatek.

Ručení nemovitostí se vyhněte

Jedním ze specifik nebankovní půjčky je i možnost sjednat si půjčku bez nahlížení do registrů, bez dokládání příjmů, ale za pomoci ručení nemovitostí.

Takový postup se ale obecně považuje za rizikový. Vystavujete se totiž riziku, že zatímco vy sice potřebujete půjčit “jen” 100 000 Kč, ručíte nemovitostí za několik milionů korun. A přijít o ni kvůli takto malé částce je cesta do pekel.

Při špatném splácení vám reálně hrozí, že pokud se předlužíte, můžete snadno skončit s dluhy na krku a bez domova.

Rozhodčí doložka se vám může prodražit

Dalším specifikem nebankovních půjček je tzv. rozhodčí doložka. Tu si některé společnosti dávají do smluv, a v případě sporu jim výrazně hraje do karet.

Standardně totiž probíhá situace tak, že pokud se v průběhu splácení vy a společnost na něčem neshodnete, řeší situaci soud. Například společnost tvrdí, že jste zaplatili pozdě a má právo vám naúčtovat smluvní pokutu, ale vy říkáte, že jste pozdě nezaplatili.

Pokud jste ale podepsali smlouvu o úvěru, jejíž součástí je rozhodčí doložka, bude se situace řešit jinak. O sporu rozhodne určený advokát, kterého ale neurčujete vy, nýbrž nebankovní společnost, u které jste si půjčili.

Na čí straně bude stát a v čí prospěch spíše rozhodne, se dá s trochou důvtipu a určitou pravděpodobností snadno odvodit.

V dalším díle si přiblížíme několik dalších specifik nebankovních půjček.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.