Blog
Cestování
Hvar v Chorvatsku

Naplánujte si dovolenou v Chorvatsku – na tohle nesmíte zapomenout - 2. díl

05. května 2019|Sára Nováková|

V předchozím článkuV předchozím článku jsme si přiblížili některá zajímavá místa v Chorvatsku, která stojí za navštívení, zejména v oblasti Makarske, pokud máte rádi ruch města. V dnešním článku se zaměříme na další zajímavá místa.

Poutní místo Veprić

V docházkové vzdálenosti z Makarske je i poutní místo Veprić. Nachází se těsně před vjezdem do Makarske směrem od Splitu.

Toto poutní místo založil v roce 1908 chorvatský biskup Dr. Juraj Carić a Chorvati mají toto místo ve velké oblibě.

Na poutním místě najdete travnaté zahrady, kapli, venkovní oltář, zpovědnici a křížovou cestu. Zúčastnit se můžete i mše, a to každý den v 17 hodin. Chorvati sem několikrát ročně podnikají poutní cestu, kterou jdou pěšky ze Splitu až do Vepriće.

S vysokým počtem poutníků se bohužel pojí i ucpané silnice, a to hlavně 15.7. a 7.-8.9. V tyto dny budete skrze Makarskou projíždět jen ztěží.

Porovnat pojištění

Výhled z vrcholu Biokova

Přímo nad Makarskou se tyčí pohoří Biokovo, které tak nejednoho láká k navštívení. Nejvyšší vrchol má 1762 metrů a nazývá se Sveti Jure. K němu se dá opět dostat autem, a to po zaplacení vjezdu ve výši 50 kun. Cesta nahoru vám však zabere dvě hodiny a vyžaduje zkušeného řidiče. Cesta je zčásti nezpevněná a většinou úzká pouze pro jedno vozidlo. Často se tak během cesty nahoru dostanete do situace, kdy budete muset couvat serpentýnami na nejbližší odpočívadlo, aby mohla projet protijedoucí auta.

Pokud budete mít štěstí a vyrazíte na vrchol za jasného dne, je z vrcholu Biokova vidět celá Makarská riviéra a pořízené fotky z tohoto místa rozhodně stojí za to. Pokud máte možnost vzít s sebou zrcadlovku a stativ, určitě ji zvažte.

Koupání na Brači

Na ostrov Brač se dostanete pohodlně i bez auta. Z přístavu v Makarske několikrát denně pluje trajekt tam a zpět. Za osobu zaplatíte v sezóně 30 kun a za auto 150 kun za cestu. Přímo v Sumartinu, kam vás trajekt odveze, jsou 4 malé pláže, z nichž ta nejvzdálenější (Beach Sumartin) nabízí i stánek s rychlým občerstvením a aquaparkové vodní skluzavky.

V samotném Sumartinu toho moc k vidění není. Zdaleka nejzajímavějším je na Brači pláž Zlatni Rat. Pláž vybíhá z pevniny do moře ve špici, přičemž na jedné straně špice výrazně fouká a užijete si koupání ve vlnách, zatímco na druhé straně špice, vzdálené několik desítek metrů, panuje klidný vzduch a klidné moře.

Na tu se ale bez auta budete dostávat hůře, je totiž od přístavu Sumartin vzdálena přes 20 kilometrů. Řada místních ale nabízí výlety přímo na tuto vyhlášenou pláž, a to za přibližně 50 kun.

Výlet na Zlatni Rat nabízí také řada místních agentur na Makarske, ale cenově jsou poměrně nevýhodné (okolo 200 kun), přičemž na samotné pláži strávíte pouze 2 hodiny, jelikož výlet je koncipován na navštívení i dalších míst. Poklidný den u moře vám tak místní agentury nenabídnou.

Památky a příroda na Hvaru

Dalším zajímavým místem k navštívení je ostrov Hvar, na který se autem dostanete z přístavu ve Splitu a v Drveniku. Z hlediska ceny je mnohem výhodnější sjet na jih do Drveniku a na trajektu se autem přeplavit do přístavního města Sućuraj. Za osobu zaplatíte 16 kun a za auto 108 kun za jednu cestu. Z východního konce ostrova se pak autem do dvou hodin pohodlně dostanete na západní část, kde se nachází zajímavá města jako Jelsa, Stari Grad a Hvar.

Pokud byste chtěli jet kratší cestou, a to autem do Splitu a pak trajektem do západní části ostrova, do města Stari Grad, výrazně si připlatíte. Za osobu zaplatíte 47 kun a za auto 310 kun za cestu.

Hvar je zajímavým místem k navštívení, pokud se chcete pokochat přírodou, starou chorvatskou kulturou a památkami, zejména v Jelse a Starem Gradu. Na koupání moc vhodný není, protože moře v okolí Hvaru je poměrně výrazně špinavé, oproti moři například na Makarske.

V dalším článku si přiblížíme také možnost adrenalinových zážitků, které Chorvatsko nabízí.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).