Ostrov v Chorvatsku

Naplánujte si dovolenou v Chorvatsku – na tohle nesmíte zapomenout - 1. díl

Do Chorvatska vyráží každoročně řada Čechů. Někteří vyráží čistě za relaxací spojenou převážně s opalováním a ležením u moře, jiní chtějí poznat i okolí.

V dnešním článku si přiblížíme, jaká místa stojí v Chorvatsku za návštěvu, a to zejména v oblasti od Splitu po Dubrovník.

Autem či autobusem?

Zcela zásadní otázkou při cestování po Chorvatsku je výběr dopravního prostředku. Pokud budete cestovat vlastním autem, bude pro vás doprava na jakékoli místo výrazně jednodušší.

Pokud takovou možnost nemáte, můžete využít i autobusovou dopravu, která ale v Chorvatsku nefunguje tak spolehlivě, jako u nás. Zejména v turistických oblastech, kde jsou jen malá autobusová nádraží, se vám může stát, že vám na pokladně prodají lístek na autobusový spoj, který je dávno zrušený.

Rozhodně se tak nevyplatí spoléhat například na poslední spoje v daný den, které by vás měly dopravit ze vzdálenějšího města do vašeho hotelu u pláže.

Další možností je pak navštívit uvedená místa s cestovní kanceláří. To můžete udělat i v případě, že jste na dovolenou přijeli po vlastní ose. Jednoduše oslovíte nějakou cestovní kancelář, která má v hotelu vyvěšené své materiály, a domluvíte se s ní, jaké výlety a za jakou cenu poskytuje.

Strategická volba ubytování

My jsme cestovali převážně autem a vzhledem k místům, která jsme chtěli navštívit, jsme strategicky zvolili ubytování v oblasti Makarské riviéry. Využili jsme ubytování v Baško Polje, ale velmi podobně by se nám cestovalo, i kdybychom vyráželi z Baška Vody, Promajny nebo přímo z města Makarska.

Vždy ale záleží na tom, jaká místa budete chtít navštívit. V našem případě to byl Split, Trogir, nejvyšší bod pohoří, řada přilehlých ostrovů, Dubrovník, Omiš a Bosna a Hercegovina.

Promenáda na Makarské

Pokud budete cestovat místní dopravou nebo s cestovní kanceláří a máte rádi ruch a promenády, vyplatí se vám ubytovat se u pláže ve městě Makarska. Místní promenáda je přes 2 kilometry dlouhá a celou cestu je lemována řadou obchodů, restaurací a dalších možností vyžití. Zakoupíte tam téměř vše od plavek, bot do vody, šnorchlovacích potřeb, klasického oblečení, na konci sezóny už dokonce i podzimní bundy, apod.

Restaurace nabízí řadu světových kuchyní, a tak si jeden den můžete dopřát tradiční chorvatskou pljeskavicu, další den pizzu, hranolky, burger, mořské plody, nebo prostě jen zmrzlinu, kterou prodávají na každém rohu.

Na pláži je pak možnost zapůjčení šlapadel se zabudovanou klouzačkou. Za hodinu zaplatíte půjčovné ve výši 60 kun, přičemž na šlapadlo mohou až 4 lidé. My jsme jej však využili ve 3 a měli jsme co dělat, abychom se do něj pohodlně vešli.

Pokud máte rádi adrenalinovější akce, můžete si půjčit vodní skútr nebo se na padáku nechat vozit po moři. Tam už ale ceny začínají od 100 kun výše za zábavu v řádech několika málo minut.

Na plážích jsou nabízeny rovněž masérské služby, ale maséři často nemají potřebnou kvalifikaci, přičemž ceny mají velice podobné, jako když půjdete na masáž do jakéhokoli přilehlého hotelu. Pokud si tedy během dovolené chcete dopřát i masáž, zeptejte se v přilehlém hotelu. Často mají i nárazové akce s 50% slevou, hlavně ke konci sezóny. Přičemž platí, že volněji mají ve dny, kdy je hezké počasí, a naopak.

Přístav v Makarské a městečko

Na konci promenády je pak přístav, ze kterého můžete vyrazit trajektem na ostrov Brač. I samotné městečko ale stojí za zastávku. Na náměstí Kačićev Trg se večer pravidelně konává řada kulturních akcí, především koncertů místní hudby a folkloru.

V přilehlých uličkách se nachází řada likérek, které vám bezplatně nabídnou k ochutnání řadu ovocných likérů, a to z vína, třešní, švestek, bylin atd.

Přímo v centru Makarske se pak nachází i Trip Advisorem vysoce hodnocený Spina Bar (ulice Kalalarga 32), kde můžete ochutnat výbornou místní tapenádu z oliv a řadu dalších lokálních pochutin.

V následujícím článku si přiblížíme další místa, která můžete nejen v okolí Makarske navštívit.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.