Ostrov v Chorvatsku

Naplánujte si dovolenou v Chorvatsku – na tohle nesmíte zapomenout - 1. díl

Do Chorvatska vyráží každoročně řada Čechů. Někteří vyráží čistě za relaxací spojenou převážně s opalováním a ležením u moře, jiní chtějí poznat i okolí.

V dnešním článku si přiblížíme, jaká místa stojí v Chorvatsku za návštěvu, a to zejména v oblasti od Splitu po Dubrovník.

Autem či autobusem?

Zcela zásadní otázkou při cestování po Chorvatsku je výběr dopravního prostředku. Pokud budete cestovat vlastním autem, bude pro vás doprava na jakékoli místo výrazně jednodušší.

Pokud takovou možnost nemáte, můžete využít i autobusovou dopravu, která ale v Chorvatsku nefunguje tak spolehlivě, jako u nás. Zejména v turistických oblastech, kde jsou jen malá autobusová nádraží, se vám může stát, že vám na pokladně prodají lístek na autobusový spoj, který je dávno zrušený.

Rozhodně se tak nevyplatí spoléhat například na poslední spoje v daný den, které by vás měly dopravit ze vzdálenějšího města do vašeho hotelu u pláže.

Další možností je pak navštívit uvedená místa s cestovní kanceláří. To můžete udělat i v případě, že jste na dovolenou přijeli po vlastní ose. Jednoduše oslovíte nějakou cestovní kancelář, která má v hotelu vyvěšené své materiály, a domluvíte se s ní, jaké výlety a za jakou cenu poskytuje.

Strategická volba ubytování

My jsme cestovali převážně autem a vzhledem k místům, která jsme chtěli navštívit, jsme strategicky zvolili ubytování v oblasti Makarské riviéry. Využili jsme ubytování v Baško Polje, ale velmi podobně by se nám cestovalo, i kdybychom vyráželi z Baška Vody, Promajny nebo přímo z města Makarska.

Vždy ale záleží na tom, jaká místa budete chtít navštívit. V našem případě to byl Split, Trogir, nejvyšší bod pohoří, řada přilehlých ostrovů, Dubrovník, Omiš a Bosna a Hercegovina.

Promenáda na Makarské

Pokud budete cestovat místní dopravou nebo s cestovní kanceláří a máte rádi ruch a promenády, vyplatí se vám ubytovat se u pláže ve městě Makarska. Místní promenáda je přes 2 kilometry dlouhá a celou cestu je lemována řadou obchodů, restaurací a dalších možností vyžití. Zakoupíte tam téměř vše od plavek, bot do vody, šnorchlovacích potřeb, klasického oblečení, na konci sezóny už dokonce i podzimní bundy, apod.

Restaurace nabízí řadu světových kuchyní, a tak si jeden den můžete dopřát tradiční chorvatskou pljeskavicu, další den pizzu, hranolky, burger, mořské plody, nebo prostě jen zmrzlinu, kterou prodávají na každém rohu.

Na pláži je pak možnost zapůjčení šlapadel se zabudovanou klouzačkou. Za hodinu zaplatíte půjčovné ve výši 60 kun, přičemž na šlapadlo mohou až 4 lidé. My jsme jej však využili ve 3 a měli jsme co dělat, abychom se do něj pohodlně vešli.

Pokud máte rádi adrenalinovější akce, můžete si půjčit vodní skútr nebo se na padáku nechat vozit po moři. Tam už ale ceny začínají od 100 kun výše za zábavu v řádech několika málo minut.

Na plážích jsou nabízeny rovněž masérské služby, ale maséři často nemají potřebnou kvalifikaci, přičemž ceny mají velice podobné, jako když půjdete na masáž do jakéhokoli přilehlého hotelu. Pokud si tedy během dovolené chcete dopřát i masáž, zeptejte se v přilehlém hotelu. Často mají i nárazové akce s 50% slevou, hlavně ke konci sezóny. Přičemž platí, že volněji mají ve dny, kdy je hezké počasí, a naopak.

Přístav v Makarské a městečko

Na konci promenády je pak přístav, ze kterého můžete vyrazit trajektem na ostrov Brač. I samotné městečko ale stojí za zastávku. Na náměstí Kačićev Trg se večer pravidelně konává řada kulturních akcí, především koncertů místní hudby a folkloru.

V přilehlých uličkách se nachází řada likérek, které vám bezplatně nabídnou k ochutnání řadu ovocných likérů, a to z vína, třešní, švestek, bylin atd.

Přímo v centru Makarske se pak nachází i Trip Advisorem vysoce hodnocený Spina Bar (ulice Kalalarga 32), kde můžete ochutnat výbornou místní tapenádu z oliv a řadu dalších lokálních pochutin.

V následujícím článku si přiblížíme další místa, která můžete nejen v okolí Makarske navštívit.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

  • muz-dostava-ockovani-do-ramene
    04. listopadu 2023|Jana Březinová
    Očkování při cestách do zahraničí

    Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

  • letovisko-egypt
    31. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Nejoblíbenější destinace Čechů

    V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

  • El Hierro - Kanárské ostrovy
    24. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

    Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

  • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
    18. října 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

    Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.