Blog
Cestování
Ostrov v Chorvatsku

Naplánujte si dovolenou v Chorvatsku – na tohle nesmíte zapomenout - 1. díl

01. května 2019|Sára Nováková|

Do Chorvatska vyráží každoročně řada Čechů. Někteří vyráží čistě za relaxací spojenou převážně s opalováním a ležením u moře, jiní chtějí poznat i okolí.

V dnešním článku si přiblížíme, jaká místa stojí v Chorvatsku za návštěvu, a to zejména v oblasti od Splitu po Dubrovník.

Porovnat pojištění

Autem či autobusem?

Zcela zásadní otázkou při cestování po Chorvatsku je výběr dopravního prostředku. Pokud budete cestovat vlastním autem, bude pro vás doprava na jakékoli místo výrazně jednodušší.

Pokud takovou možnost nemáte, můžete využít i autobusovou dopravu, která ale v Chorvatsku nefunguje tak spolehlivě, jako u nás. Zejména v turistických oblastech, kde jsou jen malá autobusová nádraží, se vám může stát, že vám na pokladně prodají lístek na autobusový spoj, který je dávno zrušený.

Rozhodně se tak nevyplatí spoléhat například na poslední spoje v daný den, které by vás měly dopravit ze vzdálenějšího města do vašeho hotelu u pláže.

Další možností je pak navštívit uvedená místa s cestovní kanceláří. To můžete udělat i v případě, že jste na dovolenou přijeli po vlastní ose. Jednoduše oslovíte nějakou cestovní kancelář, která má v hotelu vyvěšené své materiály, a domluvíte se s ní, jaké výlety a za jakou cenu poskytuje.

Strategická volba ubytování

My jsme cestovali převážně autem a vzhledem k místům, která jsme chtěli navštívit, jsme strategicky zvolili ubytování v oblasti Makarské riviéry. Využili jsme ubytování v Baško Polje, ale velmi podobně by se nám cestovalo, i kdybychom vyráželi z Baška Vody, Promajny nebo přímo z města Makarska.

Vždy ale záleží na tom, jaká místa budete chtít navštívit. V našem případě to byl Split, Trogir, nejvyšší bod pohoří, řada přilehlých ostrovů, Dubrovník, Omiš a Bosna a Hercegovina.

Promenáda na Makarské

Pokud budete cestovat místní dopravou nebo s cestovní kanceláří a máte rádi ruch a promenády, vyplatí se vám ubytovat se u pláže ve městě Makarska. Místní promenáda je přes 2 kilometry dlouhá a celou cestu je lemována řadou obchodů, restaurací a dalších možností vyžití. Zakoupíte tam téměř vše od plavek, bot do vody, šnorchlovacích potřeb, klasického oblečení, na konci sezóny už dokonce i podzimní bundy, apod.

Restaurace nabízí řadu světových kuchyní, a tak si jeden den můžete dopřát tradiční chorvatskou pljeskavicu, další den pizzu, hranolky, burger, mořské plody, nebo prostě jen zmrzlinu, kterou prodávají na každém rohu.

Na pláži je pak možnost zapůjčení šlapadel se zabudovanou klouzačkou. Za hodinu zaplatíte půjčovné ve výši 60 kun, přičemž na šlapadlo mohou až 4 lidé. My jsme jej však využili ve 3 a měli jsme co dělat, abychom se do něj pohodlně vešli.

Pokud máte rádi adrenalinovější akce, můžete si půjčit vodní skútr nebo se na padáku nechat vozit po moři. Tam už ale ceny začínají od 100 kun výše za zábavu v řádech několika málo minut.

Na plážích jsou nabízeny rovněž masérské služby, ale maséři často nemají potřebnou kvalifikaci, přičemž ceny mají velice podobné, jako když půjdete na masáž do jakéhokoli přilehlého hotelu. Pokud si tedy během dovolené chcete dopřát i masáž, zeptejte se v přilehlém hotelu. Často mají i nárazové akce s 50% slevou, hlavně ke konci sezóny. Přičemž platí, že volněji mají ve dny, kdy je hezké počasí, a naopak.

Přístav v Makarské a městečko

Na konci promenády je pak přístav, ze kterého můžete vyrazit trajektem na ostrov Brač. I samotné městečko ale stojí za zastávku. Na náměstí Kačićev Trg se večer pravidelně konává řada kulturních akcí, především koncertů místní hudby a folkloru.

V přilehlých uličkách se nachází řada likérek, které vám bezplatně nabídnou k ochutnání řadu ovocných likérů, a to z vína, třešní, švestek, bylin atd.

Přímo v centru Makarske se pak nachází i Trip Advisorem vysoce hodnocený Spina Bar (ulice Kalalarga 32), kde můžete ochutnat výbornou místní tapenádu z oliv a řadu dalších lokálních pochutin.

V následujícím článku si přiblížíme další místa, která můžete nejen v okolí Makarske navštívit.

Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).