penize-zlate-mince

Na co si lidé nejčastěji půjčují? Vede bydlení a pozadu není ani elektronika

S půjčkou má podle posledních průzkumů vlastní zkušenost každý druhý Čech. V současné době nějaký druh spotřebitelského úvěru nebo půjčky splácí zhruba třetina obyvatel Česka. Co nás vede k tomu půjčit si peníze od banky nebo nebankovní instituce? Podívali jsme se problematice na zoubek a přinášíme zajímavé zjištění.

Hypotéky jasně vítězí

Největší objem zapůjčených finančních prostředků představují hypoteční úvěry. Navzdory koronavirové pandemii a obavám o budoucnost hypoték, si Češi půjčují stále rekordní částky. Jen za kritický měsíc březen banky poskytly hypotéky o celkovém objemu 17,845 miliardy korun! Po třech měsících růstu navíc přišel v dubnu pokles průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů, což slibuje ještě větší zájem o prostředky sloužící k výstavbě nebo koupi vlastního bydlení.

Třetina českých domácností si půjčuje na elektroniku

Druhou největší skupinou půjček po zmíněných hypotékách, jsou klasické spotřebitelské úvěry. Podle aktuálních statistik si zhruba třetina Čechů půjčila na elektroniku. Každý čtvrtý Čech si půjčuje na bílou elektroniku, stejně tak je oblíbená půjčka auto nebo motorku. Potěšující ale je, že zhruba tři čtvrtiny respondentů průzkumu pro Českou bankovní asociaci odmítají půjčku na dovolenou, polovina si nechce vzít úvěr ani na sportovní vybavení a rodinné události typu svatba.

  • Proč si půjčujeme na něco, co nepotřebujeme? Dle dotázaných je častým důvodem impulzivní chování související s výhodnou splátkovou akcí.

Půjčka na nová prsa nebo pořízení domácího mazlíčka

V portfoliu poskytnutých půjček najdeme ale i takové kuriozity, jako půjčky na plastické operace žen (ve výjimečných případech také mužů), pořízení domácího mazlíčka z chovu nebo třeba vánoční dárky, či smuteční věnce. Tyto půjčky naštěstí splácejí jen jednotky procent Čechů. Bohužel přibývá těch, kteří jsou nuceni vzít si mikropůjčku – tzv. půjčku do další výplaty na úhradu běžných výdajů domácnosti. Důvodem je jejich špatná finanční situace nebo třeba to, že se jejich zaměstnavatel opozdil s výplatou. Spotřebitelským úvěrům nahrává i současná situace týkající se pandemie nového typu koronaviru.

  • Věděli jste, že: Celá čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě a chudobou trpí každý desátý Čech?

Trocha statistiky neuškodí

V současné chvíli má nějaký druh půjčky zhruba každý třetí Čech. Dvě a více půjček potom splácí 36 procent z těch, kteří mají aktuálně půjčeno, a průměrná výše půjčky v Česku činí asi 45 000 korun. Bohužel problémy se splácením mají nejčastěji lidé, kteří si půjčují nižší částky. Z vyjádření Poradny při finanční tísni totiž vyplývá, že přibližně 85 procent všech dluhů v exekuci představují dluhy do 10 tisíc korun.

Co dělat, když si chci půjčit peníze?

Pokud jste se dostali do tíživé finanční situace a vážně půjčku zvažujete, je na místě odpovědět si na otázku, zda se bez ní opravdu neobejdete. Pokud to situace umožňuje, požádejte o finanční injekci nejdříve někoho z rodiny nebo blízkých přátel. Že tudy cesta nevede? Pak si půjčte jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Pro snazší orientaci v jednotlivých nabídkách, využijte praktických kalkulaček a srovnávačů. Při výběru vhodného produktu se nedívejte pouze na výši úroku, ale především hodnotu RPSN.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.