Blog
Půjčky a úvěryHypotéky
penize-zlate-mince

Na co si lidé nejčastěji půjčují? Vede bydlení a pozadu není ani elektronika

S půjčkou má podle posledních průzkumů vlastní zkušenost každý druhý Čech. V současné době nějaký druh spotřebitelského úvěru nebo půjčky splácí zhruba třetina obyvatel Česka. Co nás vede k tomu půjčit si peníze od banky nebo nebankovní instituce? Podívali jsme se problematice na zoubek a přinášíme zajímavé zjištění.

Hypotéky jasně vítězí

Největší objem zapůjčených finančních prostředků představují hypoteční úvěry. Navzdory koronavirové pandemii a obavám o budoucnost hypoték, si Češi půjčují stále rekordní částky. Jen za kritický měsíc březen banky poskytly hypotéky o celkovém objemu 17,845 miliardy korun! Po třech měsících růstu navíc přišel v dubnu pokles průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů, což slibuje ještě větší zájem o prostředky sloužící k výstavbě nebo koupi vlastního bydlení.

Porovnat půjčky

Třetina českých domácností si půjčuje na elektroniku

Druhou největší skupinou půjček po zmíněných hypotékách, jsou klasické spotřebitelské úvěry. Podle aktuálních statistik si zhruba třetina Čechů půjčila na elektroniku. Každý čtvrtý Čech si půjčuje na bílou elektroniku, stejně tak je oblíbená půjčka auto nebo motorku. Potěšující ale je, že zhruba tři čtvrtiny respondentů průzkumu pro Českou bankovní asociaci odmítají půjčku na dovolenou, polovina si nechce vzít úvěr ani na sportovní vybavení a rodinné události typu svatba.

  • Proč si půjčujeme na něco, co nepotřebujeme? Dle dotázaných je častým důvodem impulzivní chování související s výhodnou splátkovou akcí.

Půjčka na nová prsa nebo pořízení domácího mazlíčka

V portfoliu poskytnutých půjček najdeme ale i takové kuriozity, jako půjčky na plastické operace žen (ve výjimečných případech také mužů), pořízení domácího mazlíčka z chovu nebo třeba vánoční dárky, či smuteční věnce. Tyto půjčky naštěstí splácejí jen jednotky procent Čechů. Bohužel přibývá těch, kteří jsou nuceni vzít si mikropůjčku – tzv. půjčku do další výplaty na úhradu běžných výdajů domácnosti. Důvodem je jejich špatná finanční situace nebo třeba to, že se jejich zaměstnavatel opozdil s výplatou. Spotřebitelským úvěrům nahrává i současná situace týkající se pandemie nového typu koronaviru.

  • Věděli jste, že: Celá čtvrtina Čechů žije od výplaty k výplatě a chudobou trpí každý desátý Čech?

Trocha statistiky neuškodí

V současné chvíli má nějaký druh půjčky zhruba každý třetí Čech. Dvě a více půjček potom splácí 36 procent z těch, kteří mají aktuálně půjčeno, a průměrná výše půjčky v Česku činí asi 45 000 korun. Bohužel problémy se splácením mají nejčastěji lidé, kteří si půjčují nižší částky. Z vyjádření Poradny při finanční tísni totiž vyplývá, že přibližně 85 procent všech dluhů v exekuci představují dluhy do 10 tisíc korun.

Co dělat, když si chci půjčit peníze?

Pokud jste se dostali do tíživé finanční situace a vážně půjčku zvažujete, je na místě odpovědět si na otázku, zda se bez ní opravdu neobejdete. Pokud to situace umožňuje, požádejte o finanční injekci nejdříve někoho z rodiny nebo blízkých přátel. Že tudy cesta nevede? Pak si půjčte jen tolik, kolik skutečně potřebujete. Pro snazší orientaci v jednotlivých nabídkách, využijte praktických kalkulaček a srovnávačů. Při výběru vhodného produktu se nedívejte pouze na výši úroku, ale především hodnotu RPSN.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).