Blog
Půjčky a úvěry
vyber-bankomat

Krátkodobé půjčky: Na jak dlouho si můžete půjčit?

12. září 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Důvodů, proč potřebujete půjčit menší či větší obnos finančních prostředků, je nespočet. Možná se potýkáte s vleklou nemocí a nižším příjmem, váš zaměstnavatel se opozdil s výplatou nebo zkrátka potřebujete uhradit výdaj, který jednoduše nepočká. Co dělat v případě, kdy nemáte rezervy a do další výplaty zbývá několik (tý)dnů? Řešením může být krátkodobá půjčka. Komu je tenhle produkt určený a na jak dlouho si můžete peníze půjčit? Odpovíme na následujících řádcích.

Kdo krátkodobé půjčky nabízí a jak je sjednat?

Krátkodobé půjčky do výplaty nabízí především nebankovní poskytovatelé. Jedná se totiž o nižší částky (zpravidla do 5 nebo 10 tisíc korun), které banky obvykle neposkytují. I tady se ale najdou výjimky. Menší částky nabízí některé „nízkonákladovky“ a jako krátkodobou půjčku můžete v zásadě využít i kontokorent, který vám v případě dobré finanční minulosti sjedná na počkání vaše banka. Samotný pojem je ale neodmyslitelně spjat s nebankovními institucemi, kam nemusíte osobně, ale vše vyřídíte online prostřednictvím jednoduchého formuláře.

Chci si půjčit

Výhody krátkodobých půjček:

  • Závazek na kratší dobu

  • Bez zbytečného papírování a byrokracie

  • Vše vyřídíte online

  • Možnost získat krátkodobé půjčky bez registru

  • Možnost odkladu splátek

Nevýhody krátkodobých půjček:

  • Částku je potřeba jednorázově uhradit

  • Krátká doba splatnosti

  • Vyšší úroky

  • Je potřeba mít pravidelný příjem

Komu jsou krátkodobé půjčky určeny?

Krátkodobé půjčky jsou vlastně mikropůjčky, někdy též označované jako půjčky do další výplaty. Určeny jsou proto žadatelům, kteří potřebují krátkodobě vykrýt nepříznivou finanční situaci a nemohou si dovolit na peníze dlouho čekat. Zároveň jim postačí pouze nižší částky k zapůjčení (v rámci tisíců, maximálně desetitisíců). Spotřebitel zároveň musí být připraven vypůjčené prostředky včetně úroků uhradit z další výplaty. Splatnost je u této půjčky totiž zpravidla krátká a pohybuje se v rámci několika dnů, maximálně pak týdnů.

Jaké podmínky musí žadatel o půjčku splňovat?

Aby vám byla žádost o krátkodobou půjčku (mikropůjčku) schválena, je potřeba mít pravidelný a doložitelný příjem, který ve většině případů není potřeba dokládat. Společnosti, které krátkodobé půjčky online nabízejí, mají často vlastní způsoby, jak příjem žadatele ověřit. Mezi další podmínky patří samozřejmě plnoletost, stejně jako bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky. Někde je vyžadován také vlastní bankovní účet (nemusí být podmínkou), jinde třeba mobilní telefon a e-mail. Konkrétní podmínky si ale nastavuje každý poskytovatel půjčky sám.

Na jak dlouho si můžete finanční prostředky půjčit?

Jak už název tohoto specifického produktu napovídá, jedná se o krátkodobé půjčky se splatností, která se pohybuje v řádech desítek dnů. Nejčastěji si můžete vzít půjčku na 30 dní, po jejichž uplynutí je potřeba vrátit celou částku najednou (a to včetně úroků). Mnoho poskytovatelů krátkodobých půjček ale nabízí tzv. první půjčku zdarma, kdy vám po splnění podmínek nebudou účtovány žádné úroky ani další poplatky. Mezi zmíněné podmínky patří to, že půjde o vaši první půjčku u vybrané společnosti a také musíte prostředky vrátit v dohodnutém termínu.

Co když se se splátkou opozdím?

Pokud se dostanete do nepříjemné situace a už dopředu víte, že další splátku půjčky zkrátka neuhradíte, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V případě prvním ale počítejte, že splátkové prázdniny – jak se odkladu splátek familiárně přezdívá – nebudou zadarmo. Často je potřeba zaplatit jednorázový symbolický poplatek. Při opakovaném odkladu se vám ale může prodražit i sebevíc výhodná půjčka.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).