vyber-bankomat

Krátkodobé půjčky: Na jak dlouho si můžete půjčit?

Důvodů, proč potřebujete půjčit menší či větší obnos finančních prostředků, je nespočet. Možná se potýkáte s vleklou nemocí a nižším příjmem, váš zaměstnavatel se opozdil s výplatou nebo zkrátka potřebujete uhradit výdaj, který jednoduše nepočká. Co dělat v případě, kdy nemáte rezervy a do další výplaty zbývá několik (tý)dnů? Řešením může být krátkodobá půjčka. Komu je tenhle produkt určený a na jak dlouho si můžete peníze půjčit? Odpovíme na následujících řádcích.

Kdo krátkodobé půjčky nabízí a jak je sjednat?

Krátkodobé půjčky do výplaty nabízí především nebankovní poskytovatelé. Jedná se totiž o nižší částky (zpravidla do 5 nebo 10 tisíc korun), které banky obvykle neposkytují. I tady se ale najdou výjimky. Menší částky nabízí některé „nízkonákladovky“ a jako krátkodobou půjčku můžete v zásadě využít i kontokorent, který vám v případě dobré finanční minulosti sjedná na počkání vaše banka. Samotný pojem je ale neodmyslitelně spjat s nebankovními institucemi, kam nemusíte osobně, ale vše vyřídíte online prostřednictvím jednoduchého formuláře.

Výhody krátkodobých půjček:

 • Závazek na kratší dobu

 • Bez zbytečného papírování a byrokracie

 • Vše vyřídíte online

 • Možnost získat krátkodobé půjčky bez registru

 • Možnost odkladu splátek

Nevýhody krátkodobých půjček:

 • Částku je potřeba jednorázově uhradit

 • Krátká doba splatnosti

 • Vyšší úroky

 • Je potřeba mít pravidelný příjem

Komu jsou krátkodobé půjčky určeny?

Krátkodobé půjčky jsou vlastně mikropůjčky, někdy též označované jako půjčky do další výplaty. Určeny jsou proto žadatelům, kteří potřebují krátkodobě vykrýt nepříznivou finanční situaci a nemohou si dovolit na peníze dlouho čekat. Zároveň jim postačí pouze nižší částky k zapůjčení (v rámci tisíců, maximálně desetitisíců). Spotřebitel zároveň musí být připraven vypůjčené prostředky včetně úroků uhradit z další výplaty. Splatnost je u této půjčky totiž zpravidla krátká a pohybuje se v rámci několika dnů, maximálně pak týdnů.

Jaké podmínky musí žadatel o půjčku splňovat?

Aby vám byla žádost o krátkodobou půjčku (mikropůjčku) schválena, je potřeba mít pravidelný a doložitelný příjem, který ve většině případů není potřeba dokládat. Společnosti, které krátkodobé půjčky online nabízejí, mají často vlastní způsoby, jak příjem žadatele ověřit. Mezi další podmínky patří samozřejmě plnoletost, stejně jako bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky. Někde je vyžadován také vlastní bankovní účet (nemusí být podmínkou), jinde třeba mobilní telefon a e-mail. Konkrétní podmínky si ale nastavuje každý poskytovatel půjčky sám.

Na jak dlouho si můžete finanční prostředky půjčit?

Jak už název tohoto specifického produktu napovídá, jedná se o krátkodobé půjčky se splatností, která se pohybuje v řádech desítek dnů. Nejčastěji si můžete vzít půjčku na 30 dní, po jejichž uplynutí je potřeba vrátit celou částku najednou (a to včetně úroků). Mnoho poskytovatelů krátkodobých půjček ale nabízí tzv. první půjčku zdarma, kdy vám po splnění podmínek nebudou účtovány žádné úroky ani další poplatky. Mezi zmíněné podmínky patří to, že půjde o vaši první půjčku u vybrané společnosti a také musíte prostředky vrátit v dohodnutém termínu.

Co když se se splátkou opozdím?

Pokud se dostanete do nepříjemné situace a už dopředu víte, že další splátku půjčky zkrátka neuhradíte, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V případě prvním ale počítejte, že splátkové prázdniny – jak se odkladu splátek familiárně přezdívá – nebudou zadarmo. Často je potřeba zaplatit jednorázový symbolický poplatek. Při opakovaném odkladu se vám ale může prodražit i sebevíc výhodná půjčka.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.