vyber-bankomat

Krátkodobé půjčky: Na jak dlouho si můžete půjčit?

Důvodů, proč potřebujete půjčit menší či větší obnos finančních prostředků, je nespočet. Možná se potýkáte s vleklou nemocí a nižším příjmem, váš zaměstnavatel se opozdil s výplatou nebo zkrátka potřebujete uhradit výdaj, který jednoduše nepočká. Co dělat v případě, kdy nemáte rezervy a do další výplaty zbývá několik (tý)dnů? Řešením může být krátkodobá půjčka. Komu je tenhle produkt určený a na jak dlouho si můžete peníze půjčit? Odpovíme na následujících řádcích.

Kdo krátkodobé půjčky nabízí a jak je sjednat?

Krátkodobé půjčky do výplaty nabízí především nebankovní poskytovatelé. Jedná se totiž o nižší částky (zpravidla do 5 nebo 10 tisíc korun), které banky obvykle neposkytují. I tady se ale najdou výjimky. Menší částky nabízí některé „nízkonákladovky“ a jako krátkodobou půjčku můžete v zásadě využít i kontokorent, který vám v případě dobré finanční minulosti sjedná na počkání vaše banka. Samotný pojem je ale neodmyslitelně spjat s nebankovními institucemi, kam nemusíte osobně, ale vše vyřídíte online prostřednictvím jednoduchého formuláře.

Výhody krátkodobých půjček:

 • Závazek na kratší dobu

 • Bez zbytečného papírování a byrokracie

 • Vše vyřídíte online

 • Možnost získat krátkodobé půjčky bez registru

 • Možnost odkladu splátek

Nevýhody krátkodobých půjček:

 • Částku je potřeba jednorázově uhradit

 • Krátká doba splatnosti

 • Vyšší úroky

 • Je potřeba mít pravidelný příjem

Komu jsou krátkodobé půjčky určeny?

Krátkodobé půjčky jsou vlastně mikropůjčky, někdy též označované jako půjčky do další výplaty. Určeny jsou proto žadatelům, kteří potřebují krátkodobě vykrýt nepříznivou finanční situaci a nemohou si dovolit na peníze dlouho čekat. Zároveň jim postačí pouze nižší částky k zapůjčení (v rámci tisíců, maximálně desetitisíců). Spotřebitel zároveň musí být připraven vypůjčené prostředky včetně úroků uhradit z další výplaty. Splatnost je u této půjčky totiž zpravidla krátká a pohybuje se v rámci několika dnů, maximálně pak týdnů.

Jaké podmínky musí žadatel o půjčku splňovat?

Aby vám byla žádost o krátkodobou půjčku (mikropůjčku) schválena, je potřeba mít pravidelný a doložitelný příjem, který ve většině případů není potřeba dokládat. Společnosti, které krátkodobé půjčky online nabízejí, mají často vlastní způsoby, jak příjem žadatele ověřit. Mezi další podmínky patří samozřejmě plnoletost, stejně jako bydliště nebo trvalý pobyt na území České republiky. Někde je vyžadován také vlastní bankovní účet (nemusí být podmínkou), jinde třeba mobilní telefon a e-mail. Konkrétní podmínky si ale nastavuje každý poskytovatel půjčky sám.

Na jak dlouho si můžete finanční prostředky půjčit?

Jak už název tohoto specifického produktu napovídá, jedná se o krátkodobé půjčky se splatností, která se pohybuje v řádech desítek dnů. Nejčastěji si můžete vzít půjčku na 30 dní, po jejichž uplynutí je potřeba vrátit celou částku najednou (a to včetně úroků). Mnoho poskytovatelů krátkodobých půjček ale nabízí tzv. první půjčku zdarma, kdy vám po splnění podmínek nebudou účtovány žádné úroky ani další poplatky. Mezi zmíněné podmínky patří to, že půjde o vaši první půjčku u vybrané společnosti a také musíte prostředky vrátit v dohodnutém termínu.

Co když se se splátkou opozdím?

Pokud se dostanete do nepříjemné situace a už dopředu víte, že další splátku půjčky zkrátka neuhradíte, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit se můžete na odkladu splátek nebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. V případě prvním ale počítejte, že splátkové prázdniny – jak se odkladu splátek familiárně přezdívá – nebudou zadarmo. Často je potřeba zaplatit jednorázový symbolický poplatek. Při opakovaném odkladu se vám ale může prodražit i sebevíc výhodná půjčka.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
  10. listopadu 2023|Jana Březinová
  Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

  Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

 • Trápení placení na internetu
  06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
  SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

  Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

 • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
  02. listopadu 2023|Jana Březinová
  Porovnání kreditní karty a kontokorentu

  Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

 • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
  10. října 2023|Jana Březinová
  Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

  Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.