Blog
HypotékyPůjčky a úvěry
karmelitska-praha

Kolik dnes potřebujete financí na bydlení v Praze?

Láká vás bydlení na vesnici nebo dáváte přednost spíše městům? Pokud chcete prožít pohodový život rovnou v tom hlavním, bude vás to stát spoustu peněz a ostatně také nervů a času. Bydlení v Praze není zadarmo a zpravidla na něj dosáhnou jen někteří. Na kolik vás vyjde pronájem bytu a za kolik tady postavíte nebo koupíte rodinný dům? Podívali jsme se problematice lidově řečeno „na zoubek“.

Za metr čtverečný dáte v Praze klidně i 87 tisíc

Praha se může „pochlubit“ jednou nezáviděníhodnou raritou, která ji odlišuje od zbytku republiky. Je to totiž jediný region, kde jsou ceny starších bytů nad celorepublikovým průměrem. Za metr čtvereční tady dáte klidně i 87 000 korun. A to rozhodně není málo. Pokud bychom porovnali ceny za metr čtvereční v jiných krajích, pak dospějeme k závěru, že nejlevnější jsou starší byty v Moravskoslezském (29 219 Kč) a Ústeckém kraji (29 909 Kč). Průměr metru čtverečního za celou republiku pak činí 65 628 Kč.

Vysočina vs. Praha

Pokud toužíte po bydlení ve vlastním rodinném domku a jste limitováni objemem finančních prostředků, zvažte nákup parcely na Vysočině. Výstavba rodinného domku se vám tady totiž opravdu vyplatí. Za metr čtvereční u staršího domu zaplatíte na Vysočině pouze 17 111 Kč. V Praze se pak bavíme opět o naprosto jiných číslech. Tady si připravte za metr čtvereční 73 348 Kč. Pokud byste chtěli opustit hlavní město a koupit nebo postavit dům ve Středočeském kraji, i tady je potřeba počítat s částkami, které se nedostanou pod 40 000 korun za metr čtvereční.

Kde se bydlí v Praze nejlevněji a kde nejdráž?

Jestliže se i přes výše uvedené částky nenecháte od bydlení v Praze odradit, doplníme také části a lokality, kde můžete za pronájem zaplatit podobný objem finančních prostředků jako ve zmíněném Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. Tradičně nejlevnější pražskou lokalitou je Praha-Zbraslav. Tam za nájem 1 metr čtverečního zaplatíte asi 215 Kč. Nájem v bytě 1+kk vás tak vyjde na 7 525 Kč. U větších bytů to může být skoro 13 nebo 17 tisíc. Naopak nejdražší jsou byty k pronájmu na Praze 1. Za jeden metr čtvereční tady zaplatíte 359 Kč. U bytu 1+kk to dělá 12 565 Kč, u bytu do 60 metrů čtverečních pak 21 540 Kč a u větších bytů (3+kk) pak počítejte s částkou, která se jen stěží vejde do 30 000 Kč.

Porovnat půjčky

Pořízení starého rodinného domu v Praze vyjde i na desítky milionů

Nechcete se vzdát snu o vlastním rodinném domku a toužíte ho koupit nebo postavit v Praze? Pak bude opět třeba sáhnout hluboko do kapsy. Zatímco před třemi lety jste mohli koupit rodinný dům zhruba o dva miliony levněji, letos si už budete muset připlatit. Ještě v roce 2018 se rodinné domy na území Prahy prodávaly v průměru za 11,4 milionu korun. Dnes už za starší domek zaplatíte třeba i 13 nebo 16 milionů. Cenově výhodnější je developerská výstavba, obvykle situovaná do okrajových a hůř dostupných částí s nižší cenovou hladinou. Tady počítejte s částkou okolo 10 milionů za menší byt.

Nejdražší rodinné domy tradičně na Praze 6

Ty nejdražší rodinné domy najdete již tradičně na Praze 6, kde za ně kupující dají v průměru 18,6 milionů korun. Necelých 19 milionů je ale „nic“ proti luxusním vilám, které tady také najdete. Někteří kupující se nezdráhají zaplatit za ně klidně i sto milionů. Jde samozřejmě o výjimky, které se běžných smrtelníků zpravidla netýkají. Za průměrné ceny přes 12 milionů korun jsou rodinné domy prodávaný ve Velké Chuchli, Klánovicích a také v Praze 10. „Skokany“ roku jsou zejména kvůli množství zeleně a dobré dopravní dostupnosti Kunratice, Podolí a Braník na Praze 4.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).