dovolená

Kde si letos užít letní dovolenou?

Pandemie koronaviru v minulých měsících ochromila celý svět a hranice většiny zemí zůstávají turistům i nadále uzavřeny. Čeští turisté mají vcelku štěstí, protože země EU postupně hranice otevíraly do 1. července. Letos si tak dovolenou užijeme buď doma v Česku nebo v zemích EU.

Jedno moudré přísloví říká, že “člověk míní a život mění”. Jak veliká je to pravda, předvedl letošní rok, který přinesl překvapení v podobě koronaviru. Můžeme však být rádi, že si virus vybral relativně “plané” jarní období a hranice alespoň evropských zemích jsou již otevřené bez velkých omezení. Pokud si chcete vynahradit jarní prázdniny plné restrikcí, začněte plánovat letní dovolenou. Sezóna cestování může začít.

Vláda vytvořila mapu přístupných zemí v rámci EU

Projeli už jste Českou republiku křížem a krážem a rádi byste letos v létě přece jen vyrazili někam k moři nebo na túru do hor? Česká vláda vytvořila užitečnou pomůcku, která Čechů usnadňuje výběr cílové destinace. Jedná se o přehlednou mapu EU, která jednotlivé země rozděluje do tří rizikových kategorií.

 • Zeleně označené země jsou hodnoceny jako bezpečné s ustupující pandemií koronaviru. Země jsou přístupné, není nutné předkládat negativní test na virus ani po návratu zůstávat v karanténě.

 • Oranžově označené země jsou hodnoceny jako středně rizikové. Hranice jsou otevřené, ale doporučuje se zvýšená opatrnost, dodržování hygieny apod.

 • Červeně označené země jsou hodnoceny jako vysoce rizikové. Češi by se jejich návštěvě měli vyhnout a jezdit tam pouze v nezbytných případech. Bývá vyžadován negativní test na koronavirus či pobyt v karanténě po návratu.

Kam mohou Češi letos vyrazit k moři?

Chorvatsko své hranice otevřelo již v druhé polovině května, ale nejprve s omezeními. Bez omezení lze do české oblíbené turistické destinace cestovat od poloviny června. Většina ostatních zemí EU hranice otevřela rovněž v červnu, ty poslední pak na začátku července.

Jaká situace je v nejčastěji navštěvovaných přímořských zemích?

 • Do Bulharska a Albánie je možné vycestovat bez omezení od 5. června 2020. Letecká doprava byla obnovena k 1. červenci.

 • Chorvatsko je volně přístupné bez omezení od 15. června 2020.

 • Hranice Itálie jsou zcela bez restrikcí otevřené také od 15. června 2020.

 • Portugalsko lze navštívit rovněž d 15. června 2020

 • Řecko je přístupné od 1. července. Letiště v Athénách a Soluni byla otevřena dříve 15. června 2020.

 • Populární portugalské souostroví Azory jsou dostupné od 1. července 2020.

 • Španělsko, včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů je pro turisty volné také od 1. července 2020.

 • Z mimoevropských vyhledávaných turistických letovisek budou pravděpodobně k 1. srpnu otevřeny hranice Egypta a Tuniska.

Volně lze po zemích Evropské unie cestovat vlastními vozidly. Na hranicích je však nutné počítat s namátkovými kontrolami či dokonce testy na koronavirus. Je doporučeno si před cestou do zahraničí ověřit, jaká opatření zavedly jednotlivé země. Například do Chorvatska lze cestovat bez omezení, nezbytné je pouze vyplnění elektronického formuláře, který lze stáhnout online.

V průběhu měsíců červen a na začátku července byla postupně obnovena mezinárodní autobusová, vlaková i letecká doprava. Novinku pro letošní rok představuje zavedení přímého vlakového spoje z Česka (Praha) do Chorvatska (Rijeka) českou společností RegioJet.

Dovolená na vlastní pěst nebo s cestovní kanceláří

Nabídka cílových destinací je letos v létě výrazně slabší, než jsme byli dosud zvyklí. Na druhou stranu můžeme být rádi, že se nějaké možnosti cestování již objevily. Během karantény se totiž objevovaly zvěsti, že letos paty Češi za hranice nevytáhnou vůbec.

Je tedy pouze na vás, zda se rozhodnete letní dovolenou strávit v České republice nabízející nespočet krásných míst letos bez návalu zahraničních turistů. Dovolenou v rodném Česku navíc podpoříte oslabený český cestovní ruch. Ubytování si snadno najdete a rezervujte na prostřednictvím webových stránek, jak je například booking.com, na české chalupy existují dokonce i samostatné servery. Využít ale můžete i nabídek cestovních kanceláří.

Také cestovní kanceláře se pomalu vzpamatovávají a už během června začaly nabízet zájezdy po České republice i do vybraných evropských zemích. Vycestovat k moři už tak lze během letošního léta nebo je možné objednat si zájezd na klidnější období na později, kdy už bude situace ve světě jiná, doufejme lepší.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • povinné ručení mimo čr
  12. února 2024|Petr Pohůdka
  Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

  Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

 • Lyžařky na svahu
  30. ledna 2024|Jana Březinová
  Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

  Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

 • Padající lyžař
  08. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

  Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

 • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
  25. listopadu 2023|Jana Březinová
  Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

  Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

 • Zahraniční studenti v univerzitní aule
  09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

  Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.

 • muz-dostava-ockovani-do-ramene
  04. listopadu 2023|Jana Březinová
  Očkování při cestách do zahraničí

  Cestování do zahraničí už nekomplikují restrikce kvůli onemocnění covid-19, ale přesto byste se před dovolenou měli o očkování zajímat. A to zejména při cestách do exotiky. Očkování vás chrání proti vážným a smrtelným nemocem, do některých zemí vás bez něj ani nepustí.

 • letovisko-egypt
  31. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Nejoblíbenější destinace Čechů

  V žebříčku nejoblíbenějších destinací českých turistů tradičně vítězí země, do nichž jezdí vlastním autem – tedy Chorvatsko, Rakousko nebo Slovensko. Které další destinace jsou oblíbené?

 • El Hierro - Kanárské ostrovy
  24. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Do tepla v zimě: 8 tipů, kam letos vyrazit

  Máte rádi teplo v zimě? Pak na nic nečekejte a vydejte se na exotickou zimní dovolenou. Podívejte se na Kanárské ostrovy nebo Zanzibar. Jaké jsou tam teploty? A jak je to s podmínkami pro vstup do země?

 • Ospalý muž s kufrem na letišti - jet lag
  18. října 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak zvládnout jet lag a nepřijít o půlku dovolené

  Dlouhý let na dovolenou s sebou často přináší jet lag. Ten vás může potkat především při cestování přes více časových pásem. Mezi jeho hlavní projevy patří ospalost. S jeho zvládnutím vám může pomoci nejen melatonin, ale také dostatečný pitný režim.

 • Vánoce v Egyptě - velbloud v santovské čepici
  17. října 2023|Richard Zona
  Vánoční kouzlo ve slunečném Egyptě: Užijte si vánoční pohodu pod palmami

  Vánoční oslavy v Egyptě mají své vlastní tradice, které je poněkud odlišují od těch českých. V první řadě, pro místní obyvatele mají Vánoce hluboký náboženský význam, neboť Egypt je historicky spojen s biblickými událostmi.