Blog
Cestování
dovolená

Kde si letos užít letní dovolenou?

13. července 2020|Monika Šaríková|

Pandemie koronaviru v minulých měsících ochromila celý svět a hranice většiny zemí zůstávají turistům i nadále uzavřeny. Čeští turisté mají vcelku štěstí, protože země EU postupně hranice otevíraly do 1. července. Letos si tak dovolenou užijeme buď doma v Česku nebo v zemích EU.

Jedno moudré přísloví říká, že “člověk míní a život mění”. Jak veliká je to pravda, předvedl letošní rok, který přinesl překvapení v podobě koronaviru. Můžeme však být rádi, že si virus vybral relativně “plané” jarní období a hranice alespoň evropských zemích jsou již otevřené bez velkých omezení. Letní sezóna může začít.

Vláda vytvořila mapu přístupných zemí v rámci EU

Projeli už jste Českou republiku křížem a krážem a rádi byste letos v létě přece jen vyrazili někam k moři nebo na túru do hor? Česká vláda vytvořila užitečnou pomůcku, která Čechů usnadňuje výběr cílové destinace. Jedná se o přehlednou mapu EU, která jednotlivé země rozděluje do tří rizikových kategorií.

 • Zeleně označené země jsou hodnoceny jako bezpečné s ustupující pandemií koronaviru. Země jsou přístupné, není nutné předkládat negativní test na virus ani po návratu zůstávat v karanténě.

 • Oranžově označené země jsou hodnoceny jako středně rizikové. Hranice jsou otevřené, ale doporučuje se zvýšená opatrnost, dodržování hygieny apod.

 • Červeně označené země jsou hodnoceny jako vysoce rizikové. Češi by se jejich návštěvě měli vyhnout a jezdit tam pouze v nezbytných případech. Bývá vyžadován negativní test na koronavirus či pobyt v karanténě po návratu.

Porovnat pojištění

Kam mohou Češi letos vyrazit k moři?

Chorvatsko své hranice otevřelo již v druhé polovině května, ale nejprve s omezeními. Bez omezení lze do české oblíbené turistické destinace cestovat od poloviny června. Většina ostatních zemí EU hranice otevřela rovněž v červnu, ty poslední pak na začátku července.

Jaká situace je v nejčastěji navštěvovaných přímořských zemích?

 • Do Bulharska a Albánie je možné vycestovat bez omezení od 5. června 2020. Letecká doprava byla obnovena k 1. červenci.

 • Chorvatsko je volně přístupné bez omezení od 15. června 2020.

 • Hranice Itálie jsou zcela bez restrikcí otevřené také od 15. června 2020.

 • Portugalsko lze navštívit rovněž d 15. června 2020

 • Řecko je přístupné od 1. července. Letiště v Athénách a Soluni byla otevřena dříve 15. června 2020.

 • Populární portugalské souostroví Azory jsou dostupné od 1. července 2020.

 • Španělsko, včetně Kanárských ostrovů a Baleárských ostrovů je pro turisty volné také od 1. července 2020.

 • Z mimoevropských vyhledávaných turistických letovisek budou pravděpodobně k 1. srpnu otevřeny hranice Egypta a Tuniska.

Volně lze po zemích Evropské unie cestovat vlastními vozidly. Na hranicích je však nutné počítat s namátkovými kontrolami či dokonce testy na koronavirus. Je doporučeno si před cestou do zahraničí ověřit, jaká opatření zavedly jednotlivé země. Například do Chorvatska lze cestovat bez omezení, nezbytné je pouze vyplnění elektronického formuláře, který lze stáhnout online.

V průběhu měsíců červen a na začátku července byla postupně obnovena mezinárodní autobusová, vlaková i letecká doprava. Novinku pro letošní rok představuje zavedení přímého vlakového spoje z Česka (Praha) do Chorvatska (Rijeka) českou společností RegioJet.

Dovolená na vlastní pěst nebo s cestovní kanceláří

Nabídka cílových destinací je letos v létě výrazně slabší, než jsme byli dosud zvyklí. Na druhou stranu můžeme být rádi, že se nějaké možnosti cestování již objevily. Během karantény se totiž objevovaly zvěsti, že letos paty Češi za hranice nevytáhnou vůbec.

Je tedy pouze na vás, zda se rozhodnete letní dovolenou strávit v České republice nabízející nespočet krásných míst letos bez návalu zahraničních turistů. Dovolenou v rodném Česku navíc podpoříte oslabený český cestovní ruch. Ubytování si snadno najdete a rezervujte na prostřednictvím webových stránek, jak je například booking.com, na české chalupy existují dokonce i samostatné servery. Využít ale můžete i nabídek cestovních kanceláří.

Také cestovní kanceláře se pomalu vzpamatovávají a už během června začaly nabízet zájezdy po České republice i do vybraných evropských zemích. Vycestovat k moři už tak lze během letošního léta nebo je možné objednat si zájezd na klidnější období na později, kdy už bude situace ve světě jiná, doufejme lepší.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).