Blog
Hypotéky
Pohovka a konferenční stolek

Jaké jsou podmínky hypotéky na bydlení? - 2.díl

25. dubna 2020|Sára Nováková|

V minulém článkuV minulém článku jsme se zaměřili na některé z podmínek, které musíte splnit při žádosti o hypotéku na bydlení. Nyní si přiblížíme další podmínky, které banky mají stanoveny. Víte například, co budou dokládat živnostníci, nebo jak prokázat účel hypotéky?

Živnostníci předkládají daňové přiznání

U OSVČ je prokazování příjmů jiné. Bance musíte předložit daňové přiznání za poslední rok, ze kterého bude zřejmé, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Někdy může banka vyžadovat daňové přiznání i za dva roky zpětně, a navíc potvrzené Finančním úřadem.

A rozhodně neplatí, že jakmile máte v ruce první daňové přiznání, můžete hned jít do banky a získat hypotéku. Půjčku začínajícím OSVČ banky moc dávat nechtějí. Mají totiž svá pravidla i co se týče délky vašeho podnikání. Musíte podnikat minimálně 6 měsíců a mít alespoň jedno daňové přiznání. Některé banky jsou ale velmi přísné a přijímají jen žadatele, kteří už podnikají alespoň 2 roky a mají alespoň 2 daňová přiznání. Z nich navíc musí být patrné, že je vaše podnikání v zisku.

Mám zájem o hypotéku

A řadu dalších dokumentů

U živnostníků chtějí banky předložit i živnostenské oprávnění a případně koncesi. A dále vyžadují i potvrzení o zaplacení daně (někdy i za dva roky zpětně) a potvrzení z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotní pojišťovny o tom, že na jejich účet provádíte pravidelné platby. Podle toho totiž banka pozná, jak vysoké jsou vaše odvody. Ty vám následně z vašeho příjmu odečte, aby pro účely hypotéky na bydlení posuzovala pouze vás čistý zisk.

Pravděpodobně po vás pak banka bude chtít i potvrzení o bezdlužnosti, které si necháte vystavit na Finančním úřadě.

Máte i jiné příjmy?

Pokud máte ještě jiné příjmy, než ze zaměstnání a z podnikání, banka je také bude chtít doložit. Může se jednat například o příjmy z pronájmu nějaké nemovitosti. V takovém případě musíte bance předložit vlastnický list k této nemovitosti a nájemní smlouvu. Dokládat pak budete muset i příjmy z kapitálového majetku, například z cenných papírů.

Jednání v bance

Doklady ke kupované nemovitosti

Dále bude každý žadatel, ať už zaměstnanec či podnikatel, potřebovat doklady k zastavované nemovitosti. To nemusí být nutně ta nemovitost, na jejíž koupi si hypotéku na bydlení berete. Zastavit můžete i jinou nemovitost, kterou vlastníte. V každém případě ale musíte bance doložit doklady o této zastavované nemovitosti.

Banku bude zajímat zejména odhad ceny této nemovitosti. Pokud odhad nemáte, je možné se s bankou domluvit na tom, že odhad provede její odhadce. Dále musíte předložit tzv. nabývací titul. To znamená nějaký dokument, který prokazuje, že je nemovitost ve vašem vlastnictví. Například kupní smlouva, darovací smlouva, smlouva o kupní smlouvě budoucí, restituční smlouva, rozhodnutí o dědictví atd.

Banka bude chtít vidět také pojistnou smlouvu na zastavovanou nemovitost, snímek z katastrální mapy a u výstavby nového rodinného domu je potřeba doložit i geometrický plán.

Kupujete, stavíte, nebo refinancujete?

Další podmínkou k úspěšnému získání hypotéky na bydlení je prokázání účelu, za kterým si hypotéku berete. Pro účely koupě bance doložíte například kupní smlouvu, případně budoucí kupní smlouvu a současný návrh kupní smlouvy.

Pokud stavíte nebo rekonstruujete vlastní bydlení, bude chtít banka vidět smlouvu o dílo, stavební povolení i plánovaný rozpočet stavby.

U refinancování původní hypotéky zase budete muset doložit aktuální zůstatek na předchozí hypotéce a platnou pojistnou smlouvu na zastavenou nemovitost.

Každá banka má svá pravidla

Velmi pravděpodobně po vás banka či instituce, u které budete o půjčku žádat, nebude chtít všechny vyjmenované doklady. Každá banka má pravidla nastavena trochu jinak, a tak se může stát, že bude každá vyžadovat jinou kombinaci dokladů. Jedna banka bude mít vlastní formulář pro vašeho zaměstnavatele, jiná banka akceptuje i potvrzení, které vám zaměstnavatel vystaví.

Jiná situace bude ve chvíli, kdy už u banky máte účet, tudíž vidí, kolik peněz vám na něj pravidelně chodí, a jiná situace nastane v případě, že jdete do banky, která o vás vůbec nic neví.

Také se může stát, že bude váš případ něčím specifickým a banka si vyžádá nějaké dodatečné dokumenty. Každý případ banky řeší individuálně.

Mám zájem o hypotéku
Sára Nováková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).