Pohovka a konferenční stolek

Jaké jsou podmínky hypotéky na bydlení? - 2.díl

25. 4. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

V minulém článkuV minulém článku jsme se zaměřili na některé z podmínek, které musíte splnit při žádosti o hypotéku na bydlení. Nyní si přiblížíme další podmínky, které banky mají stanoveny. Víte například, co budou dokládat živnostníci, nebo jak prokázat účel hypotéky?

Živnostníci předkládají daňové přiznání

U OSVČ je prokazování příjmů jiné. Bance musíte předložit daňové přiznání za poslední rok, ze kterého bude zřejmé, jaké jsou vaše příjmy a výdaje. Někdy může banka vyžadovat daňové přiznání i za dva roky zpětně, a navíc potvrzené Finančním úřadem.

A rozhodně neplatí, že jakmile máte v ruce první daňové přiznání, můžete hned jít do banky a získat hypotéku. Půjčku začínajícím OSVČ banky moc dávat nechtějí. Mají totiž svá pravidla i co se týče délky vašeho podnikání. Musíte podnikat minimálně 6 měsíců a mít alespoň jedno daňové přiznání. Některé banky jsou ale velmi přísné a přijímají jen žadatele, kteří už podnikají alespoň 2 roky a mají alespoň 2 daňová přiznání. Z nich navíc musí být patrné, že je vaše podnikání v zisku.

A řadu dalších dokumentů

U živnostníků chtějí banky předložit i živnostenské oprávnění a případně koncesi. A dále vyžadují i potvrzení o zaplacení daně (někdy i za dva roky zpětně) a potvrzení z České správy sociálního zabezpečení a ze zdravotní pojišťovny o tom, že na jejich účet provádíte pravidelné platby. Podle toho totiž banka pozná, jak vysoké jsou vaše odvody. Ty vám následně z vašeho příjmu odečte, aby pro účely hypotéky na bydlení posuzovala pouze vás čistý zisk.

Pravděpodobně po vás pak banka bude chtít i potvrzení o bezdlužnosti, které si necháte vystavit na Finančním úřadě.

Máte i jiné příjmy?

Pokud máte ještě jiné příjmy, než ze zaměstnání a z podnikání, banka je také bude chtít doložit. Může se jednat například o příjmy z pronájmu nějaké nemovitosti. V takovém případě musíte bance předložit vlastnický list k této nemovitosti a nájemní smlouvu. Dokládat pak budete muset i příjmy z kapitálového majetku, například z cenných papírů.

Jednání v bance

Doklady ke kupované nemovitosti

Dále bude každý žadatel, ať už zaměstnanec či podnikatel, potřebovat doklady k zastavované nemovitosti. To nemusí být nutně ta nemovitost, na jejíž koupi si hypotéku na bydlení berete. Zastavit můžete i jinou nemovitost, kterou vlastníte. V každém případě ale musíte bance doložit doklady o této zastavované nemovitosti.

Banku bude zajímat zejména odhad ceny této nemovitosti. Pokud odhad nemáte, je možné se s bankou domluvit na tom, že odhad provede její odhadce. Dále musíte předložit tzv. nabývací titul. To znamená nějaký dokument, který prokazuje, že je nemovitost ve vašem vlastnictví. Například kupní smlouva, darovací smlouva, smlouva o kupní smlouvě budoucí, restituční smlouva, rozhodnutí o dědictví atd.

Banka bude chtít vidět také pojistnou smlouvu na zastavovanou nemovitost, snímek z katastrální mapy a u výstavby nového rodinného domu je potřeba doložit i geometrický plán.

Kupujete, stavíte, nebo refinancujete?

Další podmínkou k úspěšnému získání hypotéky na bydlení je prokázání účelu, za kterým si hypotéku berete. Pro účely koupě bance doložíte například kupní smlouvu, případně budoucí kupní smlouvu a současný návrh kupní smlouvy.

Pokud stavíte nebo rekonstruujete vlastní bydlení, bude chtít banka vidět smlouvu o dílo, stavební povolení i plánovaný rozpočet stavby.

U refinancování původní hypotéky zase budete muset doložit aktuální zůstatek na předchozí hypotéce a platnou pojistnou smlouvu na zastavenou nemovitost.

Každá banka má svá pravidla

Velmi pravděpodobně po vás banka či instituce, u které budete o půjčku žádat, nebude chtít všechny vyjmenované doklady. Každá banka má pravidla nastavena trochu jinak, a tak se může stát, že bude každá vyžadovat jinou kombinaci dokladů. Jedna banka bude mít vlastní formulář pro vašeho zaměstnavatele, jiná banka akceptuje i potvrzení, které vám zaměstnavatel vystaví.

Jiná situace bude ve chvíli, kdy už u banky máte účet, tudíž vidí, kolik peněz vám na něj pravidelně chodí, a jiná situace nastane v případě, že jdete do banky, která o vás vůbec nic neví.

Také se může stát, že bude váš případ něčím specifickým a banka si vyžádá nějaké dodatečné dokumenty. Každý případ banky řeší individuálně.

Veronika DoskočilováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.