Jednání o půjčce

Jaké existují podnikatelské úvěry?

23. 5. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Banky i nebankovní poskytovatelé půjček klienty obvykle rozlišují na dvě základní skupiny - na občany a na podnikatele. Oběma skupinám nabízí jak stejné, tak i specifické bankovní produkty. Jedním z těch stejných jsou půjčky a úvěry. Podnikatelské úvěry se od těch občanských liší v parametrech a požadavcích na žadatele.

Stejně jako pro soukromé osoby mají banky i nebankovní poskytovatelé půjček připravenou pestrou nabídku podnikatelských úvěrů určených pro různé účely. V případě podnikatelů se zpravidla jedná o daleko vyšší částky a na podnikatele jsou kladeny vysoké požadavky ohledně jejich bonity neboli platební schopnosti.

Podmínky, které musí podnikatel žádající o úvěr splnit:

  • daňové přiznání za jedno až dvě ukončená období

  • trvalé bydliště a sídlo firmy na území ČR

  • kladný výsledek hospodaření

  • firma nesmí být v konkurzu, likvidaci či vyrovnání

  • podnikatel nesmí mít dluhy u Finančního úřadu, zdravotní pojišťovně či Správě sociálního zabezpečení

Neúčelové a účelové úvěry pro podnikatele

Jak pro občany, tak pro podnikatele představují základní typ úvěru neúčelové půjčky, které je možné využít na cokoliv. Podnikatelé neúčelové půjčky využívají na to, co je zrovna potřeba. Peníze mohou použít například na nákup potřebného vybavení, zařízení, strojů, automobilů, nemovitostí, ale i k investování do dalšího vývoje či expanzi na nové trhy.

Opakem neúčelových půjček jsou účelové podnikatelské úvěry, které jsou určené pouze na jednu konkrétní věc. Poskytovatel účelové půjčky určuje, na co je může být použitá a za jakých podmínek. Podnikatel je povinen doložit, že půjčku na určený účel skutečně využil.

Jak u neúčelových, tak i účelových půjček musí podnikatel splnit požadavky nezbytné pro získání půjčky. K tomu je obvykle nezbytná dostatečná bonita, kterou dokazuje pomocí daňového přiznání.

Kontokorentní podnikatelské úvěry a kreditní karty

Tyto typy úvěrů slouží převážně jako finanční rezerva, která je neustále po ruce. Podnikatel tak může hradit různé platby, platit za materiál, zboží či služby, pokud zrovna nemá dostatek vlastních financí.

Kontokorent je součástí běžného účtu a v případě potřeby podnikatel může čerpat do mínusu a to do výše kontokorentu. Nevýhodou bývá relativní vysoká úroková sazba. Kontokorent se vyplatí tehdy, pokud jej podnikatel pravidelně dorovnává a v mínusu nesetrvává déle než jeden měsíc.

Podobný způsobem funguje kreditní karta, která však má vlastní účet, k němuž je karta vázaná. Podnikatel může finance opakovaně využívat a splácet. Hlavní výhodou je bezúročné období, za které si poskytovatel služby neúčtuje žádný úrok za čerpání. Podnikatel však musí čerpané prostředky v této lhůtě uhradit.

Byznysmen

Provozní podnikatelský úvěr

Tento úvěr je určen především pro začínající podnikatele, kteří potřebují finance na rozjezd podnikání. Provozní úvěr se používá k nakoupení potřebného materiálu, zboží, služeb a další vybavení souvisejícího přímo s provozem firmy.

Finanční leasing

Klasický finanční leasing se nejčastěji využívá k nákupu automobilů (osobních, užitkových i nákladních), strojů, zařízení a dalšího vybavení. Finanční leasing se od běžné neúčelové půjčky liší tím, že zakoupená věc za výhodnějších podmínek zůstává v majetku leasingové společnosti a to až od uhrazení poslední splátky.

Pozor na podnikatelské úvěry bez daňového přiznání

Tyto úvěry pro podnikatele nejsou už příliš rozšířené. Požadavek na doložení příjmu je zcela naprosto běžný a slouží k ověření bonity podnikatele. Banky daňové přiznání požadují v každém případě, takže nabídky na tento typ úvěru bez doložení příjmu se mohou objevit v nabídce nebankovních společností.

Společnosti nabízející podnikatelské úvěry bez daňového přiznání si však mohou finanční situace prověřovat jiným způsobem. Jakákoliv podnikatelská půjčka bez doložení daňového přiznání nepůsobí bezpečným a ověřeným dojmem a může se jednat o nelegálně poskytovanou půjčku s nevýhodnými podmínkami.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Skládání mincí na sebe
    15. dubna 2023|Petr Pohůdka
    5 tipů, jak nenaletět a vybrat výhodnou půjčku

    Trh s bankovními a nebankovními půjčkami je díky zákonným úpravám z posledních let pro občany mnohem přehlednější i bezpečnější. To však ještě neznamená, že si každý sjedná výhodnou půjčku. Na co byste se při výběru půjčky měli zaměřit? Připravili jsme pro vás 5 základních tipů.

  • Žena s bankovkami v ruce přemýšlí
    11. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Na co si dát pozor u spotřebitelských úvěrů

    Při výběru půjčky zkontrolujete úroky, spočítáte, kolik přeplatíte, a podpis smlouvy už je jenom formalita. Jenže pak se při prvním problému začnete divit, kolik pokut, poplatků a dalších smluvních podmínek jste vlastně  podepsali. Co teď? Poradíme vám, na co si dát pozor, jak se bránit, když podepíšete nevýhodnou smlouvu o půjčce, kdy je možné odstoupit od smlouvy a kdy je smlouva neplatná.

  • Jste v insolvenci a chcete si půjčit - zamyšlený muž v modré košili u počítače
    08. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

    Vyhlásili jste osobní bankrot, ale v průběhu insolvence potřebujete zaplatit nečekaný výdaj? Pak se nejspíš poohlížíte po půjčce v insolvenci. Tu vám však nabídnou jen nepoctivé společnosti, a navíc se vystavujete riziku, že vám soud oddlužení zruší. Měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.