Jednání o půjčce

Jaké existují podnikatelské úvěry?

23. 5. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Banky i nebankovní poskytovatelé půjček klienty obvykle rozlišují na dvě základní skupiny - na občany a na podnikatele. Oběma skupinám nabízí jak stejné, tak i specifické bankovní produkty. Jedním z těch stejných jsou půjčky a úvěry. Podnikatelské úvěry se od těch občanských liší v parametrech a požadavcích na žadatele.

Stejně jako pro soukromé osoby mají banky i nebankovní poskytovatelé půjček připravenou pestrou nabídku podnikatelských úvěrů určených pro různé účely. V případě podnikatelů se zpravidla jedná o daleko vyšší částky a na podnikatele jsou kladeny vysoké požadavky ohledně jejich bonity neboli platební schopnosti.

Podmínky, které musí podnikatel žádající o úvěr splnit:

  • daňové přiznání za jedno až dvě ukončená období

  • trvalé bydliště a sídlo firmy na území ČR

  • kladný výsledek hospodaření

  • firma nesmí být v konkurzu, likvidaci či vyrovnání

  • podnikatel nesmí mít dluhy u Finančního úřadu, zdravotní pojišťovně či Správě sociálního zabezpečení

Neúčelové a účelové úvěry pro podnikatele

Jak pro občany, tak pro podnikatele představují základní typ úvěru neúčelové půjčky, které je možné využít na cokoliv. Podnikatelé neúčelové půjčky využívají na to, co je zrovna potřeba. Peníze mohou použít například na nákup potřebného vybavení, zařízení, strojů, automobilů, nemovitostí, ale i k investování do dalšího vývoje či expanzi na nové trhy.

Opakem neúčelových půjček jsou účelové podnikatelské úvěry, které jsou určené pouze na jednu konkrétní věc. Poskytovatel účelové půjčky určuje, na co je může být použitá a za jakých podmínek. Podnikatel je povinen doložit, že půjčku na určený účel skutečně využil.

Jak u neúčelových, tak i účelových půjček musí podnikatel splnit požadavky nezbytné pro získání půjčky. K tomu je obvykle nezbytná dostatečná bonita, kterou dokazuje pomocí daňového přiznání.

Kontokorentní podnikatelské úvěry a kreditní karty

Tyto typy úvěrů slouží převážně jako finanční rezerva, která je neustále po ruce. Podnikatel tak může hradit různé platby, platit za materiál, zboží či služby, pokud zrovna nemá dostatek vlastních financí.

Kontokorent je součástí běžného účtu a v případě potřeby podnikatel může čerpat do mínusu a to do výše kontokorentu. Nevýhodou bývá relativní vysoká úroková sazba. Kontokorent se vyplatí tehdy, pokud jej podnikatel pravidelně dorovnává a v mínusu nesetrvává déle než jeden měsíc.

Podobný způsobem funguje kreditní karta, která však má vlastní účet, k němuž je karta vázaná. Podnikatel může finance opakovaně využívat a splácet. Hlavní výhodou je bezúročné období, za které si poskytovatel služby neúčtuje žádný úrok za čerpání. Podnikatel však musí čerpané prostředky v této lhůtě uhradit.

Byznysmen

Provozní podnikatelský úvěr

Tento úvěr je určen především pro začínající podnikatele, kteří potřebují finance na rozjezd podnikání. Provozní úvěr se používá k nakoupení potřebného materiálu, zboží, služeb a další vybavení souvisejícího přímo s provozem firmy.

Finanční leasing

Klasický finanční leasing se nejčastěji využívá k nákupu automobilů (osobních, užitkových i nákladních), strojů, zařízení a dalšího vybavení. Finanční leasing se od běžné neúčelové půjčky liší tím, že zakoupená věc za výhodnějších podmínek zůstává v majetku leasingové společnosti a to až od uhrazení poslední splátky.

Pozor na podnikatelské úvěry bez daňového přiznání

Tyto úvěry pro podnikatele nejsou už příliš rozšířené. Požadavek na doložení příjmu je zcela naprosto běžný a slouží k ověření bonity podnikatele. Banky daňové přiznání požadují v každém případě, takže nabídky na tento typ úvěru bez doložení příjmu se mohou objevit v nabídce nebankovních společností.

Společnosti nabízející podnikatelské úvěry bez daňového přiznání si však mohou finanční situace prověřovat jiným způsobem. Jakákoliv podnikatelská půjčka bez doložení daňového přiznání nepůsobí bezpečným a ověřeným dojmem a může se jednat o nelegálně poskytovanou půjčku s nevýhodnými podmínkami.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?