Blog
Půjčky a úvěry
Žena v roušce

Jak změnil Koronavirus podmínky u půjček

25. března 2020|Monika Šaríková|

Doba nouzového stavu v důsledku pandemie je nejistá a mnozí přicházejí ze dne na den o stálý příjem. Připravili jsme pro vás informace ohledně půjček v souvislosti s šířením nákazy koronavirem označovaným jako SARS-CoV-2 způsobující nemoc Covid-19.

Banky i nebankovní společnosti stále hledají možnosti, jak vyjít vstříc klientům a najít úlevy pro klienty, kteří dopadem nouzového stavu nebudou schopni včas splácet své splátky. Situaci pro vás sledujeme a budeme vám přinášet aktualizovaný přehled situace.

Banky navrhují odklad splátek na tři měsíce

Vážnost situace podtrhly i banky, které se rozhodly odložit splátky na tři měsíce. Záleží na bance, zda se odklad splátek bude či nebude započítávat do platební historie v registru dlužníků.

Česká bankovní asociace prosí o trpělivost všechny, kteří mají o odložení splátek zájem. Připomíná, že se jedná o krok ve kterém je nutné správně nastavit procesy a systémy v jednotlivých bankách a zároveň je třeba vše konzultovat s Českou národní bankou, aby byla ctěna pravidla soutěže a zároveň to bylo přijatelné pro ČNB.

„Banky budou muset individuálně pracovat s jednotlivými klienty a zjišťovat důvody jejich platebních obtíží, aby přiměřeně tomu upravily jejich splátkové kalendáře. Důležitý bude i průběžný monitoring bonity klientů, kterým odloží splátky, kvůli včasnému zachycení případného dalšího zhoršování jejich situace. Není však možné nadefinovat jednotné 'pracovní postupy', jak by banky měly postupovat, z důvodu různorodosti systémů a přístupů jednotlivých bank,“ sdělila Právu mluvčí ČNB Denisa Všetíčková.

Které nebankovní společnosti pozměnily své podmínky následkem pandemie?

Úvěrová společnost Creditportal

Creditportal pozměnil pro období od 20.3. do 20.4. podmínky již uzavřených rychlých půjček (možnost následujícího prodloužení).

U jejich bezhotovostní půjčky Credit 30 si můžete:

  • zrušit úroky z prodlení,

  • zrušit účelně vynaložené náklady na vymáhání (poplatky za upomínky).

U půjčky Credit 365 máte možnost:

  • zaplatit splátku až 90 dní po splatnosti stejnou jako byla v době splatnosti,

  • storna všech účtovaných úroků, úroků z prodlení atd.

V případě, že ale nezaplatíte ani za 90 dní po splatnosti, společnost Creditportal výhody zruší a budete povinni zaplatit celou částku i s úroky.

Úvěrová společnost Provident

Provident pozměnil podmínky a umožňuje odklad splátek. Připravil také speciální nabídku úvěru spojenou s pojištěním. Pojištění KOMPLEX zdarma získáte k nově uzavřeným půjčkám v období od 25.3 do 21.4 2020. Navíc pokud k pojistné události dojde do 6 měsíců od uzavření smlouvy, navyšuje Provident pojistné plnění na dvojnásobek.

Pojištění KOMPLEX se vztahuje na:

  • pracovní neschopnost - způsobená následkem úrazu nebo nemoci po dobu 60 dní (pojistné plnění nově až 30 000 Kč),

  • zlomeniny - způsobená následkem úrazu (pojistné plnění nově až 80 000 Kč),

  • hospitalizaci a rekonvalescenci - následkem úrazu či nemoci až po dobu 40 dní, vztahuje se i na hospitalizaci vašeho dítěte(pojistné plnění nově až 20 000 Kč)

Pojištění není možné sjednat v kombinaci s půjčkou START, nebo pokud nesplníte podmínky pro pojištění.

Co dělat, když nemůžu poslat splátku včas?

Ať už máte půjčené peníze u bankovní či nebankovní společnosti vždy kontaktujte danou společnost a snažte se situaci řešit, co nejdříve. Společnost se vám bude snažit vyjít vstříc a pomůže vám najít společné řešení situace.

Při půjčování peněz dbejte vždy na zásady odpovědného půjčování, obzvlášť v tomto krizovém období.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).