Blog
Cestování
Přístavní městečko v Chorvatsku

Jak ušetřit tisíce korun na dovolené v Chorvatsku

22. června 2021|Veronika Čermáková|

Přestože pandemie koronaviru výrazně zamíchala s dostupností některých dovolenkových destinací i s ekonomickou situací domácností, je pro většinu Čechů Chorvatsko stále symbolem oblíbené letní dovolené. Ať je vaše finanční situace jakákoliv, neplaťte víc než je nezbytně nutné. Existuje spousta možností, jak během dovolené v Chorvatsku ušetřit nemalé peníze. Ty pak můžete raději utratit za jídlo či jiné radovánky.

Porovnat pojištění

Na termínu záleží

Mimořádný rozdíl v cenách obecně bývá v oblastech, kde je plážová sezóna relativně krátká. A právě Chorvatsko je typickým příkladem. Nemalou částku tedy ušetříte, pokud se na dovolenou vydáte těsně před prázdninami nebo až po nich. Ideální dobou na vycestování je tedy období od května do června nebo září.

Ušetřete na dopravě

Nejdražšími položkami na seznamu, co se cestování týče, jsou doprava a ubytování. Zvláště pro rodiny s dětmi je nejvýhodnější variantou cestování autem, které se pohybuje kolem 5000 - 8000 Kč. Nezanedbatelnou částku vám může ušetřit i správně zvolená trasa. S tím vám pomůže aplikace WazeWaze, která přijímá data o vaší aktuální poloze, a podle toho vyhodnocuje situaci na silnici. Díky tomu dokáže rozpoznat kolonu, uzavírku či jinou překážku a navést vás na lepší trasu. Jediné, co k tomu potřebujete, jsou data, což vzhledem k bezplatnému roamingu v zemích Evropské unie nebývá problém.

Ubytujte se v apartmánu nebo v Airbnb

Bydlení v hotelu nebývá zrovna nejlevnější, zvláště pak pokud vyrážíte k moři s celou rodinou, se vám mnohem víc vyplatí pronájem apartmánu. Velmi dobrou kvalitu noclehu nabízí i služba Airbnb, díky které vás ubytování nemusí přijít vůbec draho. Vybírat můžete z nabídek pokojů, bytů, ale i samostatných domů, klidně i s bazénem nebo se zahradou. Jelikož je většinou k dispozici i kuchyňka, můžete si vařit, tím pádem ušetříte nejen na ubytování, ale i na jídle.

Vsaďte na lokální potraviny

Každý si jistě rád čas od času pochutná na nějaké místní specialitě, ale z finančního hlediska je stravovat se takto každý den pro mnoho z nás nepředstavitelné. Pokud je váš rozpočet omezený, nejlevněji vás vyjde nakoupit si potraviny a uvařit si v ubytování. Ta tam jsou však doby, kdy bylo v módě vozit kufr plný jídla. Pokud vám nevadí experimentovat, stojí za to vyzkoušet místní a zatím neochutnané produkty, které vás mohou příjemně překvapit cenou i chutí. Mezi typické suroviny chorvatské kuchyně patří bylinky, obilniny, mléčné výrobky, maso, zelenina, ořechy, mořské i sladkovodní ryby a mořské plody. Na bylinky jako je třeba rozmarýn, bobkový list, šalvěj, levandule, majoránka či oregano, často narazíte na každém kroku, neboť volně rostou snad úplně všude. Můžete si je natrhat, nasušit a vařit z nich po celý rok. Kvůli jedinečné chuti se dnes hojně využívá sušení vzduchem. Suší se všechno, co vás jen napadne. Pršut, chobotnice i ovoce. Typických chorvatským ovocem jsou fíky. I ty si často můžete volně natrhat nebo je nakoupit na místním trhu, kde seženete i další lokální produkty jako je ovoce, zelenina, ryby či mléčné výrobky. Určitě byste neměli opomenout ochutnávku ovčího pažského sýru. Zbytek potravin můžete nakoupit v supermarktu. Nejlepší ceny mají Konzum, Mercator, Plodine, Spar či Lidl.

Žena na molu pozoruje moře

Stravujte se jako místní

Co se však může v Chorvatsku naopak prodražit je návštěva některé z restaurací. Zvláště pak pokud nevíte kam zamířit, a kterým místům se raději vyhnout. Naštěstí i v této oblasti se dá ušetřit. Například pomocí aplikace TripAdvisor, která umožňuje vyhledávání podniků podle vzdálenosti, typu kuchyně i ceny. Pokud se chcete stravovat jako místní a ochutnat nějakou z chorvatských specialit, není nic jednoduššího, než se jich zeptat na jejich oblíbenou restauraci. Pravděpodobně nebude tak nóbl jako ta na pláži, zato si však dopřejete autentický gurmánský zážitek v podobě nejvyhlášenějších chorvatských specialit připravených podle tradiční receptury. Vyzkoušet můžete některý z místních pokrmů jako jsou například stonské ústřice, těstoviny s lanýži, černé rizoto, pečené jehněčí, čevapčiči či sarma.

Bavte se za zlomkovou cenu

Přestože je příjemné, když za vás výlet do okolí naplánuje a zařídí někdo jiný, cestovní kanceláře si za takové zprostředkování mohou účtovat i stoprocentní příplatek. Mnohem výhodnější tedy je, když si výlet do okolí naplánujete sami. Inspiraci můžete najít na již zmíněném TripAdvisoru. Další možností, jak si naplno užít svou dovolenou a ušetřit přitom nemalé peníze, a to nejen v Chorvatsku, jsou slevové portály. Například na stránkách kolektiva.hr naleznete celou řadu zajímavých nabídek, od ubytování a výlety, až po adrenalinové zážitky. Navíc za zlomkové ceny. Portály nezapomínají ani na labužníky, takže můžete vybírat i z celé řady restaurací.

Barevné deky na pláži

Nesnažte se šetřit za každou cenu

Na čem se rozhodně nevyplatí šetřit je pojištění. A to i navzdory tomu, že je Chorvatsko součástí Evropské unie. S kvalitním cestovním pojištěním si svou dovolenou užijete bez starostí a i v případě nečekaných událostí máte jistotu, že o vás bude postaráno. V současné době rozhodně doporučujeme pojištění s krytím onemocnění covid-19. Pokud se chystáte na dovolenou autem, určitě vyberte variantu, která kryje i nepříjemnosti spojené s cestováním vlastním vozidlem. Stejně tak zohledněte do vašeho cestovního pojištění všechny aktivity, které plánujete na svých cestách podnikat. A pokud je třeba, nezapomínejte na připojištění rizikových či extrémních sportů. V poslední řadě se nesnažte vždycky šetřit za každou cenu, důležité je, abyste si svou dovolenou náležitě užili.

Veronika Čermáková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).