peníze graf

Jak si správně nastavit výši splátek?

Drtivá většina z nás se už někdy dostala do situace, ze které nás mohla dostat jenom finanční injekce. Ať už jste zamířili do banky nebo k nebankovní instituci, pravděpodobně jste důkladně zvažovali, jak půjčku optimalizovat, aby váš rodinný rozpočet zatížila pokud možno co nejméně.

Je totiž potřeba počítat s tím, že každou půjčku (třeba i tu mikro nebo na auto), bude potřeba jednou splatit. V opačném případě si na vás může došlápnout exekutor. Samostatnou kapitolou jsou potom splátky hypotéky, které mohou vašemu rodinnému rozpočtu pěkně zavařit. Jak si nastavit výši splátek, aby vás závazek nezruinoval? Čtěte dál a dozvíte se to.

Dobře počítejte

Zlaté pravidlo říká, že každý úvěr je tak bezpečný, jak jsme schopni ho splácet. Při výběru půjčky nebo hypotéky proto dobře počítejte. Měsíční splátka by v žádném případě neměla dostat váš rozpočet až „na dřeňna dřeň“. Splátky by vás zároveň neměly omezovat a vy byste i nadále měli tvořit odpovídající rezervy pro nečekaný výpadek příjmů nebo další nepředvídatelnou událost.

  • Pamatujte: Výdaje za bydlení by neměly přesáhnout 30 % příjmů domácnosti!

Existují ale i situace, kdy byste neměli o větší půjčce nebo hypotéce vůbec uvažovat. Typickým důvodem můžou být třeba hraniční příjmy, nebo to, že jste na splátky půjčky sami. Půjčku byste měli také důkladně zvážit ve chvíli, kdy je váš budoucí příjem nejistý. Ještě než se pustíte do samotného nastavení optimální výše splátky hypotéky nebo půjčky, udělejte si jasno v tom, kolik peněz měsíčně vyděláte a kolik utratíte.

Příliš vysoká splátka nemusí být výhra

Optimální samozřejmě je, pokud půjčku nebo hypoteční úvěr splatíte pokud možno co nejrychleji. Počítejte totiž s tím, že úroky jsou počítány v podstatě denně, a to z nesplacené částky. Čím vyšší daná suma bude, tím více v reálných penězích přeplatíte. Nabízí se proto varianta, že zvolíte kratší dobu splatnosti, která bude spojena s tím, že se závazku zbavíte opravdu rychle.

Ani příliš vysoká splátka ale nemusí být terno. Pokud přijde nečekaný výdaj, který nepočká, a vy nebudete mít rezervy, budete nuceni vzít si další půjčku a dostanete se tak do začarovaného kruhu, ze kterého není tak snadné uniknout. Na splátky půjčky jednoduše musíte mít. Optimální proto je, zvolit splátku, která bude sice vysoká, ale nebude na hraně. Zbude vám tak ve vašem rozpočtu nějaká ta stovka, nebo tisícikoruna jako rezerva.

Využívejte mimořádných splátek a odměn

Abyste závazek splatili pokud možno co nejdříve, je dobré si bokem odkládat další finance pro případ mimořádné splátky (zpravidla ji můžete využít u příležitostí „výročí“ uzavření smlouvy). Zkrátíte tak dobu nutnou pro doplacení půjčky nebo hypotéky a zároveň snížíte objem finančních prostředků, které vás ve finále závazek bude stát.

Spousta bank i nebankovních společností navíc odměňuje poctivé a věrné klienty, kteří závazky zodpovědně splácejí různými výhodami. Někde vám mohou vrátit už část zaplacených úroků, jinde vám třeba měsíční úrok o nějakou tu desetinu procenta sníží. Každopádně je dobré vědět, že poctivost se v tomhle případě vyplatí a může být zajímavým způsobem odměněna.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.