Cestovní pojištění – srovnání cen

jak postupovat při krádeži spz

Dokonce i SPZ (registrační značky vozidel) se stávají terčem krádeží. Zloději s nimi sice nemohou dlouhodobě nic moc dělat, avšak hodí se jim na jednorázové podvody. Mnoho řidičů si neví s takovou situací rady a bohužel je čeká mnoho komplikací.

Nahlaste krádež policii

Pokud zjistíte, že vašemu vozidlu byla odcizena SPZ, neprodleně tuto skutečnost nahlaste na policii. Není to jen logický postup, ale také povinnost! Naneštěstí pro vás nebudete moci vozidlo používat až do doby, kdy vám budou přiděleny nové SPZ.

Zloději odcizené registrační značky používají většinou tak, že je namontují na své vozidlo, na benzínové pumpě natankují plnou nádrž a ujedou. Odcizené značky po pár kilometrech vyhodí.

porovnání povinného ručení

Co když SPZ ztratíte?

Může se také stát, že SPZ někde ztratíte. To není nic neobvyklého, děje se to poměrně často. Jakmile zjistíte, že vám registrační značka chybí, měli byste ihned zastavit a situaci nahlásit. Při policejní kontrole byste totiž mohli dostat pokutu ve výši až 10 000 Kč a v nejhorším případě také přijít o řidičský průkaz na dobu až 12 měsíců.

Pokud potřebujete nutně pokračovat v jízdě, je dobré si opatřit svědka, který dosvědčí, že jste před jízdou SPZ měli v pořádku. Většinou úlohu svědka bere na sebe spolujezdec.

Žádost o novou SPZ

Poté, co nahlásíte ztrátu značky, vám policie vystaví potvrzení. S tímto potvrzením, malým a velkým technickým průkazem, občanským průkazem a v případě ztráty písemným prohlášením poté navštívíte úřad s rozšířenou působností, kde zažádáte o novou SPZ. Cena je 450 Kč za osobní vozidla a 250 Kč za motorky a přívěsy.

Jak se bránit?

Zcela zamezit krádeži SPZ lze jen těžko, ale jde ji zlodějům natolik znesnadnit, že je vysoká pravděpodobnost, že vaše vozidlo nechají na pokoji. Namísto běžného držáku SPZ, kde se značka jen zaklapne, si pořiďte kvalitní držák na šrouby. SPZ snadno přišroubujete a tím zvýšíte šanci na ochranu před krádeží.

Kapitán Policie České Republiky Ladislav Beránek na webu Policie ČR radí, jak předejít krádeži: "Stačí, pokud své RZ přišroubujete několika vruty do plastového rámečku či nárazníku vozidla. V tomto případě platí čím více tím lépe, vhodné je umístit vruty do rohů značky, po jejím obvodu i do střední části. Jedinou podmínkou je, že vruty nesmí zasahovat do číslic a písmen RZ a také do nálepek potvrzujících absolvování technické prohlídky a měření emisí!"

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4

Články související s těmito výrazy:

SPZ, Havarijní pojištění a vandalismus