Cestovní pojištění – srovnání cen

jak postupovat při krádeži spz

Dokonce i SPZ (registrační značky vozidel) se stávají terčem krádeží. Zloději s nimi sice nemohou dlouhodobě nic moc dělat, avšak hodí se jim na jednorázové podvody. Mnoho řidičů si neví s takovou situací rady a bohužel je čeká mnoho komplikací.

porovnání povinného ručení

Ztráta SPZ postup

Pokud přijdete o SPZ ze svého vozidla, je třeba podniknout dva kroky, které si níže přiblížíme: 

  • nahlásit krádež či ztrátu na policii,
  • požádat o novou SPZ na úřadu s rozšířenou působností.
 

Nahlaste krádež SPZ policii

Pokud zjistíte, že vašemu vozidlu byla odcizena SPZ, neprodleně tuto skutečnost nahlaste na policii. Není to jen logický postup, ale také povinnost. Naneštěstí pro vás nebudete moci vozidlo používat až do doby, kdy vám budou přiděleny nové SPZ.

Zloději odcizené registrační značky používají většinou tak, že je namontují na své vozidlo, na benzínové pumpě natankují plnou nádrž a ujedou. Odcizené značky po pár kilometrech vyhodí. Pokud krádež včas nenahlásíte, dostanete se zbytečně do hledáčku policie, která bude po zloději pohonných hmot pátrat.

Co když SPZ ztratíte?

Může se také stát, že SPZ ztratíte. To není nic neobvyklého, děje se to poměrně často. Jakmile zjistíte, že vám registrační značka chybí, měli byste ihned zastavit a situaci nahlásit. Při policejní kontrole byste totiž mohli dostat pokutu ve výši až 10 000 Kč a v nejhorším případě také přijít o řidičský průkaz na dobu až 12 měsíců.

Pokud nutně potřebujete pokračovat v jízdě, je dobré si opatřit svědka, který dosvědčí, že jste před jízdou SPZ měli v pořádku. Většinou na sebe úlohu svědka bere spolujezdec.

Krádež SPZ - auto na silnici

Žádost o novou SPZ a cena SPZ

Poté, co nahlásíte ztrátu značky, vám policie vystaví potvrzení. S tímto potvrzením, malým a velkým technickým průkazem, občanským průkazem a v případě ztráty písemným prohlášením poté navštívíte úřad s rozšířenou působností, kde zažádáte o novou SPZ. Cena SPZ je 450 Kč za osobní vozidla a 250 Kč za motorky a přívěsy (200 Kč za jednu tabulku a 50 Kč správní poplatek). Cena SPZ na přání je pak 5 000 Kč za kus. Sada pro auto vás tedy vyjde na 10 000 Kč. Motorkář zaplatí 5 000 Kč.

Jak se krádeži SPZ bránit?

Krádež SPZ nikdy nebude zcela nemožná, ale můžete ji zlodějům natolik znesnadnit, že vaše vozidlo radši nechají na pokoji a vyberou si snazší cíl. Zkušenosti policie to jasně potvrzují. Téměř všechny krádeže SPZ proběhnou během několika sekund - pouhým vycvaknutím značek z běžného plastového rámečku. Nahraďte ho proto kvalitním rámečkem na šrouby. SPZ z něj zloděj jen tak nedostanete a riziko krádeže se tím minimalizuje. Poznávací značku můžete také přišroubovat přímo k nárazníku či plastovému rámečku. Toto řešení ale není tak elegantní a při neopatrném vrtání hrozí poškození SPZ.

Pojištění SPZ

Běžné SPZ není možné pojistit a vzhledem k jejich ceně by to ani nedávalo smysl. Pojištění SPZ na přání už ale vzhledem k jejich ceně smysl dává a několik českých pojišťoven ho nabízí (například ČSOB, Generali nebo Direct). Je třeba však myslet na to, že si novou značku na přání budete muset znovu vymyslet - úřad vám už nikdy nevystaví vaši původní SPZ.

Kontrola povinného ručení podle SPZ  

Věděli jste, že si pomocí kterékoliv SPZ můžete ověřit, zda má dané vozidlo platné povinné ručení? To se vám může hodit hlavně u nehod. Povinné ručení podle SPZ můžete ověřit na webu ČKP. Do formuláře stačí vyplnit SPZ, datum a během chviličky zjistíte, zda má vozidlo s danou SPZ povinné ručení.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 9

Články související s těmito výrazy:

Ztráta nebo krádež SPZ je nepříjemnou záležitostí, kterou je třeba okamžitě řešit. 🚙 Bez SPZ totiž není možné automobil ani motocykl používat. 🛑