na-letisti-kufr

Jak najít levné letenky a procestovat celý svět

Zejména mladí lidé během studií touží cestovat a poznávat celý svět. V rozletu do různých koutů světa jim však často brání nedostatek financí. Naštěstí existuje řada možností, jak náklady spojené s cestováním maximálně snížit. Například takové letenky lze sehnat až o třetinu levněji. Stačí vědět, jak na to.

Během roku se ceny letenek významně mění. Zatímco během sezóny a těsně před ní ceny letenek rapidně rostou, mimo sezónu je lze koupit klidně až o třetinu levněji. Budete-li mít štěstí a natrefíte na akční nabídku, můžete se s cenou za vybranou letenku dostat mnohem níže. Nemluvě o tom, že letenky prodávají různí prodejci. Jejich ceny se tak mohou lišit o stovky, výjimečně i tisíce korun.

Co z toho vyplývá? Při hledání levných letenek se příliš nespoléhejte na štěstí. Ceny letenek se mění opravdu rychle. Ty nejlevnější nabídky navíc bývají vyprodány dokonce za pár hodin. Uvědomte si, že zdaleka nejste jediní, kdo shání “za málo peněz, hodně muziky”.

Získejte přehled o cenách letenek

Těžko budete vědět, zda jste za letenku opravdu ušetřili a kolik, pokud neznáte její původní cenu. Chcete-li opravdu ušetřit, věnujte hledání letenek dostatek času a nespěchejte. Pokud se například na jaře rozhodnete, že byste zimu chtěli strávit někde v teple, začněte hledat okamžitě.

Nejprve si udělejte přehled, kolik letenka do vybrané lokality stojí. Cenu si pro jistotu ověřte u různých společností, které letenky do dané oblasti nabízí. Poté už jen sledujete níže uvedené weby a mějte na účtu připraveny peníze, abyste si levnou letenku mohli koupit.

Buďte aktivní a sledujte ceny letenek průběžně

Nestačí jen jednou za čas zkouknout webové stránky vybraných leteckých společností a prodejců letenek. Mnohem lepší je nechávat si na email posílat newslettery a akční nabídky a do toho sledovat jejich aktivity na sociálních sítí, zejména pak na Facebooku. Zde se nejvýhodnější nabídky často objevují jako první. Zkušení a ostřílení cestovatelé doporučují sledovat ceny letenek průběžně a to hned na několika různých frontách.

Vsaďte na nízkonákladové společnosti

S akčními nabídkami přichází samotné letecké společnosti. Děje se tak například tehdy, když potřebují vyprodat let. Říká se tomu “last moment” a někteří cestovatelé se nebojí postávat na letišti a letět tam, kam je levná letenka doslova zavane. Případně nabízí slevy prostřednictvím newsletteru.

V drtivé většině mají nejnižší ceny nízkonákladové letecké společnosti. Nízké ceny letenek však vyvažují jistá omezení, ale za to poletíte opravdu levně. Mezi nejznámější nízkonákladovky nabízející levné lety z Prahy patří EasyJet, Ryanair, Wizzair, Jet2 či, Volotea.

Kromě leteckých společností letenky prodávají různí prodejci, kteří často nabízí letenky nad cenou. Pozor si proto dávejte na různé příplatky a poplatky. Letenka leckdy nezahrnuje zavazadlo nebo jídlo. Nákup se tak vyplatí pouze tehdy, je-li rozdíl opravdu velký. Než letenku zakoupíte, ujistěte se, že znáte veškeré podmínky. Ke známým prodejcům letenek patří Letuška.cz, Pelikán.cz, StudentAgency.cz a další.

Nenechte si ujít žádný tip na levné letenky

Online vyhledávače letenek jsou zprostředkovatelé a vyplatí se tehdy, znáte-li termín letu. Na základě zadaných parametrů vyhledávají různá spojení od stovek prodejců letenek od nejlevnější až po nejdražší. K nejvyužívanějším vyhledávačům patří například Azair.cz nabízející low cost lety po Evropě, brněnský Kiwi.com, Skyscanner.cz, Momondo.cz, Flightics.com a další.
Jako poslední tu máme speciální cestovatelské webové stránky, které sledují výhradně akční nabídky a slevy na letenky od různých leteckých společností a ty pak zveřejňují na svých stránkách nebo na FB. Není nutné sledovat všechny, jelikož brzy zjistíte, že nabízí stejné akce. Mezi nejznámější patří české Honzovyletenky.cz, Akcniletenky.com, Cestujelevne.cz, Obletslev.cz, Zaletsi.cz a zahraniční SecretFlying.com, Holidaypirates.com či Fly4free.com.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?