Panelák

Jak lze získat hypotéku bez doložení příjmů? Není to tak snadné, jak se zdá

17. 2. 2020
|
Délka čtení: 4 min.

Hypotéku má podle aktuálních statistik každý pátý Čech. Protože se ale pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů zpřísnily, je poměrně složité peníze na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti získat. Pokud navíc nemůžete nebo nechcete doložit svoje příjmy, je jediným řešením hypotéka bez doložení příjmu. Jak a kdo ji může získat?

Hypotéka pro podnikatele a OSVČ

O hypotéky bez doložení příjmů se nejčastěji zajímají osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ), které mají často optimalizovaná daňová přiznání, a jejich příjmy jsou tak výrazně nižší než ve skutečnosti. Hojně ji využívají také začínající podnikatelé, kteří zatím daňové přiznání za uplynulé období nemohou doložit. Ve výjimečných případech ale dokáže poskytovatel této netradiční hypotéky sjednat úvěr i pro běžné zaměstnance. Vždy ale záleží na konkrétní situaci a toto řešení tak nelze brát jako vymahatelný standard.

Hypotéka bez doložení příjmů neznamená, že žádný příjem nemáte

Spousta těch, které hypotéka bez doložení příjmu zaujala, se mylně domnívá, že jde o způsob, jak získat peníze i bez pravidelného a dostatečného příjmu. To je ale chyba! Příjem je pro schválení a vyřízení hypotečního i klasického úvěru naprosto klíčový. Pokud by totiž poskytovatel úvěru či půjčky neověřil bonitu (důvěryhodnost ekonomického subjektu) žadatele a jeho schopnost půjčku splatit, vystavuje se riziku, že uzavřená smlouva bude neplatná. Hypotéka bez příjmu je pouze označením pro situaci, za které není třeba příjem dokládat běžným způsobem.

  • Mohlo by vás zajímat: Příjem je běžně možno dokázat potvrzením od zaměstnavatele (u zaměstnanců), daňovým přiznáním (u OSVČ a podnikatelů) nebo bankovním výpisem.

Výhody a nevýhody hypotéky bez dokládání příjmu

Hypoteční úvěr bez dokládání příjmů může být vhodným finančním produktem pro ty, kteří nedosáhnou na klasickou hypotéku, u níž je potřeba příjem doložit. Nespornou předností je i to, že administrativní proces při uzavírání smlouvy je jednodušší, a tím pádem i rychlejší. Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba počítat i s jistými nevýhodami. Protože je tento způsob úvěrování pro poskytovatele úvěru rizikovější, hypotéka podle příjmu je často opatřena vyšší úrokovou sazbou. Většina společností navíc půjčuje finance maximálně do 50-70 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Žadatel musí splnit několik podmínek

Abyste hypotéku bez doložení příjmu získali, je potřeba splnit několik obecných podmínek:

  • Věk žadatele mezi 18 až 60 (někde i 70) lety

  • Trvalé bydliště (nebo trvalý pobyt) na území České republiky

  • Je nutný pravidelný příjem ze závislé činnosti, z podnikání apod.

  • Ručení formou nemovitosti, kterou lze zatížit zástavním právem ve prospěch banky

  • Nemovitost se zpravidla musí nacházet na území České republiky

  • Někde je vyžadován i spolužadatel nebo ručitel

Konkrétní pravidla a parametry je ovšem nutno vyžádat u konkrétní společnosti, u níž hypotéku sjednáváte. Metodika jednotlivých společností, které hypotéky podle příjmu poskytují, se totiž značně liší.

Často stačí čestné prohlášení

Výše jsme zmínili, že poskytovatel hypotéky musí příjem žadatele ověřit. Zákon ale neříká, jakým způsobem. Protože jde navíc o hypotéku bez doložení příjmů, stačí v drtivé většině případů uvést příjmy do žádosti pouze čestným prohlášením. Pak je na samotném poskytovateli, jakým dalším způsobem vaše příjmy ověří. Vyloučeno není nahlížení do registrů dlužníků nebo komunikace s bankou žadatele. Stejně jako u běžných hypoték je nutno i u těchto počítat s určitým rizikem zamítnutí žádosti.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?