Cestovní pojištění – srovnání cen

hypotéka bez doložení příjmů

Hypotéku má podle aktuálních statistik každý pátý Čech. Protože se ale pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů zpřísnily, je poměrně složité peníze na koupi, výstavbu nebo rekonstrukci nemovitosti získat. Pokud navíc nemůžete nebo nechcete doložit svoje příjmy, je jediným řešením hypotéka bez doložení příjmu. Jak a kdo ji může získat?

Hypotéka pro podnikatele a OSVČ

O hypotéky bez doložení příjmů se nejčastěji zajímají osoby samostatně výdělečně činné (dále jen OSVČ), které mají často optimalizovaná daňová přiznání, a jejich příjmy jsou tak výrazně nižší než ve skutečnosti. Hojně ji využívají také začínající podnikatelé, kteří zatím daňové přiznání za uplynulé období nemohou doložit. Ve výjimečných případech ale dokáže poskytovatel této netradiční hypotéky sjednat úvěr i pro běžné zaměstnance. Vždy ale záleží na konkrétní situaci a toto řešení tak nelze brát jako vymahatelný standard.

Spočítat novou hypotéku

Hypotéka bez doložení příjmů neznamená, že žádný příjem nemáte

Spousta těch, které hypotéka bez doložení příjmu zaujala, se mylně domnívá, že jde o způsob, jak získat peníze i bez pravidelného a dostatečného příjmu. To je ale chyba! Příjem je pro schválení a vyřízení hypotečního i klasického úvěru naprosto klíčový. Pokud by totiž poskytovatel úvěru či půjčky neověřil bonitu (důvěryhodnost ekonomického subjektu) žadatele a jeho schopnost půjčku splatit, vystavuje se riziku, že uzavřená smlouva bude neplatná. Hypotéka bez příjmu je pouze označením pro situaci, za které není třeba příjem dokládat běžným způsobem.

  • Mohlo by vás zajímat: Příjem je běžně možno dokázat potvrzením od zaměstnavatele (u zaměstnanců), daňovým přiznáním (u OSVČ a podnikatelů) nebo bankovním výpisem.

Výhody a nevýhody hypotéky bez dokládání příjmu

Hypoteční úvěr bez dokládání příjmů může být vhodným finančním produktem pro ty, kteří nedosáhnou na klasickou hypotéku, u níž je potřeba příjem doložit. Nespornou předností je i to, že administrativní proces při uzavírání smlouvy je jednodušší, a tím pádem i rychlejší. Protože má ale každá mince dvě strany, je potřeba počítat i s jistými nevýhodami. Protože je tento způsob úvěrování pro poskytovatele úvěru rizikovější, hypotéka podle příjmu je často opatřena vyšší úrokovou sazbou. Většina společností navíc půjčuje finance maximálně do 50-70 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Žadatel musí splnit několik podmínek

Abyste hypotéku bez doložení příjmu získali, je potřeba splnit několik obecných podmínek:

  • Věk žadatele mezi 18 až 60 (někde i 70) lety
  • Trvalé bydliště (nebo trvalý pobyt) na území České republiky
  • Je nutný pravidelný příjem ze závislé činnosti, z podnikání apod.
  • Ručení formou nemovitosti, kterou lze zatížit zástavním právem ve prospěch banky
  • Nemovitost se zpravidla musí nacházet na území České republiky
  • Někde je vyžadován i spolužadatel nebo ručitel

Konkrétní pravidla a parametry je ovšem nutno vyžádat u konkrétní společnosti, u níž hypotéku sjednáváte. Metodika jednotlivých společností, které hypotéky podle příjmu poskytují, se totiž značně liší.

Často stačí čestné prohlášení

Výše jsme zmínili, že poskytovatel hypotéky musí příjem žadatele ověřit. Zákon ale neříká, jakým způsobem. Protože jde navíc o hypotéku bez doložení příjmů, stačí v drtivé většině případů uvést příjmy do žádosti pouze čestným prohlášením. Pak je na samotném poskytovateli, jakým dalším způsobem vaše příjmy ověří. Vyloučeno není nahlížení do registrů dlužníků nebo komunikace s bankou žadatele. Stejně jako u běžných hypoték je nutno i u těchto počítat s určitým rizikem zamítnutí žádosti.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 4