Žena se složenkami a účty

Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů

21. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?

Co je to oddlužení?

Oddlužení, které musí povolit soud, je sjednocení všech dluhů dlužníka do jednoho závazku, který splácí ve stanovené splátce. V životě každého z nás totiž může nastat situace, kdy se dostaneme do problémů, a závazky nám přerostou přes hlavu. V takovém případě je potřeba situaci co nejrychleji řešit. Pokud se vám závazky kupí, je právě oddlužení neboli osobní bankrot jednou z možností, jak se legálně vypořádat se svými věřiteli.

Víte, že kromě oddlužení fyzické osoby je možné i oddlužení nemovitosti? V takovém případě slouží insolvence nemovitosti k tomu, aby se z majetku dlužníka uspokojily pohledávky věřitelů.

Osobní bankrot nemůže vyhlásit každý

Aby vám byl osobní bankrot povolen, musíte splnit několik podmínek a podat návrh na povolení oddlužení k příslušnému soudu, který musí být obsahově i formálně správný. V tomto případě je potřeba oslovit odborníka – advokáta, insolvenčního správce, exekutora nebo notáře. Vyhnete se tak budoucím nepříjemnostem a zvýšíte šanci na to, že vám bude oddlužení povoleno.

Víte, že dnes už můžete vyřídit oddlužení online? Žádost vyřídíte jednoduše z domova bez obíhání úřadů prostřednictvím společností, které se oddlužením už několik let zabývají.

Jaké jsou podmínky oddlužení?

O oddlužení (insolvenci) může požádat kdokoliv, kdo splňuje následující podmínky:

 • dluží několika věřitelům

 • své dluhy není dlouhodobě schopen splácet bez vidiny zlepšení

 • je schopen splácet alespoň 2 178 Kč měsíčně a má stálý příjem

 • musí prokazovat poctivý záměr a odpovědný přístup k plnění povinností

Dlužníkem může být

 • fyzická osoba,

 • fyzická osoba v postavení spotřebitele

 • podnikatel – fyzická osoba

 • právnická osoba, která není považována za podnikatele (například nadace)

Jak zjistit, jestli (ne)máte dluhy? To se dozvíte v našem článku:

Jak funguje oddlužení?

Pokud výše zmíněné podmínky splňujete a návrh na oddlužení podáte, bude vám soudem přidělen insolvenční správce, který vyzve všechny věřitele k přihláškám pohledávek. Ti pak mají dva měsíce na to, aby se o své pohledávky přihlásili. Po uplynutí této lhůty si od vás správce vyžádá podklady, na základě kterých sestaví tzv. zprávu pro oddlužení, kterou pošle soudu. Ten následně rozhodne o tom, zda vám oddlužení povolí, či nikoliv.

Jděte na půjčku chytře

Spočítejte si, kolik zvládnete splácet. Nezapomeňte ale také na finanční rezervu ve výši alespoň 3 vašich měsíčních platů.


Díky insolvenční novele, která vstoupila v platnost 1. 6. 2019, můžete dluhy splatit za 3 roky (nejméně 60 % závazků), nebo za 5 let (30 % svých dluhů). Pokud budou vaše příjmy stačit na pokrytí 100 % všech pohledávek, může být insolvenční řízení ukončeno i dříve. O konkrétní variantě oddlužení ale opět rozhoduje soud.

Z dluhů se nejprve splácí jistina, což je částka, kterou jste si u věřitele půjčili, a až pak tzv. příslušenství. Tímto příslušenstvím jsou myšleny úroky, smluvní pokuty, penále za včasné nesplácení atd. A to proto, aby různé společnosti nenastavovaly vysoké smluvní pokuty ve snaze dostat z klienta co nejvíce peněz. V praxi se tak může stát, že příslušenství vůbec nesplatíte a bude vám odpuštěno.

Mohlo by vás zajímat

Jak na oddlužení důchodce? Pro zadlužené starobní důchodce a invalidy platí, že jejich oddlužení bude probíhat jako při pětiletém oddlužení, ale bude trvat jen tři roky.

Jak bude vypadat váš život během oddlužení?

Samotné oddlužení může probíhat nejen formou splátkového kalendáře, ale také prodejem majetku dlužníka. V praxi je mnohem častější první varianta. Během oddlužení fyzické osoby vám bude pod dohledem insolvenčního správce ukrajováno nejen z platu a mzdy, postiženy budou také všechny druhy důchodů, mateřská, rodičovská, příspěvek na bydlení, stipendia nebo dary.

Z příjmů vám každý měsíc zbude jen nezabavitelná částka na živobytí. V roce 2022 činí tato částka 8 846,25 Kč. Za manželku, manžela nebo každé dítě, se nezabavitelná částka zvyšuje o 2 948,75 Kč. Pokud byste chtěli příjem během oddlužení zatajit a insolvenční správce toto nekalé jednání zjistí, soud oddlužení okamžitě zastaví. Totéž se stane, když část dluhů nepřiznáte nebo se budete dál zadlužovat. Jakmile ale tří nebo pětiletá lhůta uběhne, člověk je oddlužený a do další životní etapy vstupuje bez dluhů.

Podcast Nepodceňto

Vyhněte se dluhům

V našem podcastu vám poradíme, jak si půjčit chytře, jak se vyhnout zadlužení a co dělat, pokud půjčku nezvádáte splácet.

Pár zajímavostí závěrem

 • Za uplynulých sedm měsíců roku 2022 vyhlásilo bankrot 416 obchodních společností 3 201 živnostníků a 8 348 fyzických osob.

 • Osobní bankrot vyhlásilo nejvíce živnostníků a fyzických osob na Ústecku.

 • Nejvíce firem zbankrotovalo od ledna do července 2022 na Olomoucku.

 • V období 1. září do 30. listopadu 2022 mají dlužníci možnost využít tzv. milostivé léto, které umožňuje uhradit exekučně vymáhaný dluh snížený o veškeré úroky a další náklady.

Článek

Zbavte se exekucí

Využijte akci milostivé léto a zaplaťte jen původní dluh a administrativní poplatek exekutorovi.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?