rodina u tabletu

Jak chránit sebe a své děti v online prostředí

27. 10. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Hrozby, které na vás a vaše děti číhají venku na ulicích, se za poslední desítky let příliš nezměnily. Mezitím k nim ale přibyly další, které se vyskytují v online prostředí. Řada lidí na tyto nové hrozby bohužel stále nedokáže adekvátně reagovat. Jste si stoprocentně jistí, že mezi ně nepatříte?

Generace, která žije online

Zaměřme se nejprve na ty nejzranitelnější. Ať chcete nebo ne, děti tráví v online prostředí velké množství času. Podle výzkumu, který provedl český UNICEF ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, trávilo během loňského nouzového stavu 78,8 % českých dětí ve věku 9–13 let více než 2 hodiny denně na internetu. U čtvrtiny z nich to bylo dokonce více než 4 hodiny (do času se nezapočítávala online výuka). 38 % dětí je v tomto věku aktivní na Instagramu a cca 32 % na Facebooku.

Hrozby, které na děti na internetu čekají, jsou rozličného charakteru. Jedná se například o:

 • kyberšikanu,

 • online komunikaci s neznámými, potenciálně nebezpečnými lidmi,

 • pornografii,

 • sledování násilného obsahu,

 • sexting,

 • a mnohé další.

O riziku každé z těchto činností se dá hovořit dlouhé hodiny. Podobně o tom, jak jim zabránit. Přestože se prevence u konkrétních hrozeb zčásti liší, existuje několik obecných pravidel, které vám pomohou ve všech případech.

Komunikujte a mějte přehled

Dětem pravidelně opakujte, jaká rizika na ně v online prostředí číhají. Vysvětlete jim, že musí být při sdělování osobních informací a údajů maximálně opatrné. Zdůrazněte, aby za žádných okolností neposílaly své intimní fotografie či videa – ani svým přátelům. Ujistěte je, že kdykoliv se budou cítit zmateně nebo v nebezpečí, mohou za vámi bez obav přijít a o všem si promluvit.

Zejména u mladších dětí si udržujte přehled, jak se na internetu chovají a jaké stránky navštěvují. Dovolte jim používat internet jen v obývacím pokoji či v jiných společných místnostech, ať máte představu, co děti v online prostředí dělají. Nevhodné stránky můžete zablokovat v prohlížeči nebo za pomoci speciálních programů a dalších nástrojů. V rámci dětských a rodinných tarifů je často nabízí i samotní mobilní operátoři.

Držte s dětmi krok

Abyste uvedené činnosti zvládli, musíte se v online světě vyznat vy sami. Pokud si rizik nejste vědomi, těžko na ně připravíte někoho dalšího. Udržujte si základní povědomí, jak dnes děti tráví čas na internetu a jaké sociální sítě využívají. Je normální, že děti budou v určitých oblastech zběhlejší než vy, ale snažte se, ať není tzv. digitální propast příliš hluboká.

Rodičovskou neznalost lze šikovně využít pro budování vzájemné důvěry a zjišťování bližších informací o aktivitě dětí na internetu. „Zkuste svým dětem říci, že se ve světě internetu nevyznáte tak dobře, jako ony, a že od nich potřebujete řadu věcí vysvětlit. Děti pak budou ochotnější podělit se s vámi o své zkušenosti a znalosti ze světa online technologií,“ vysvětluje Kamil Kopecký, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci pro iDNES.cz.

Holčička s notebookem

Nastavte jasná pravidla a jděte příkladem

Domluvte se s dětmi na jasných pravidlech používání internetu a dodržujte je. Stanovte denní časový limit nebo činnosti, při kterých dítě online nebude. Nebojte se nechat vymyslet tato pravidla děti samotné – zpravidla si neuvědomují, kolik času za den na internetu stráví a samy přijdou s rozumnými návrhy. Když si pravidla vymyslí či se na nich alespoň podílí, budou je spíše respektovat.

Nezapomínejte, že základní návyky si dítě vezme především od vás. Jestliže sami většinu svého volného času koukáte do mobilu a nepřestáváte s tím ani při rodinných večeřích, těžko můžete dítěti vyčítat totéž.

Nebezpečí v online prostředí nečíhá jen na děti

Hrozbám ve virtuálním světě čelí i dospělí. Rizika se částečně liší, protože dospělí se na internetu chovají jinak a jsou většinou schopni nebezpečí odhalit. Před čím byste se tedy měli mít na pozoru v online prostředí vy? Primárně jde o:

 • sdílení citlivých údajů (hesla, číslo kreditní karty apod.) s nedůvěryhodnými weby,

 • krádež dat a souborů,

 • viry, malware a spyware programy,

 • online hazard a další.

Na podvodné praktiky mnohdy naletí i lidé, kteří si myslí, že se jim to nikdy nemůže stát. Některé triky jsou dnes opravdu do detailů propracované. Stačí malá chvíle nepozornosti a přijdete o svá data, peníze nebo citlivé údaje. Jak tomu předejít?

 1. Používejte silná hesla, která nikomu za žádných okolností nesdělujte.

 2. Online platby provádějte výhradně na prověřených a zabezpečených stránkách.

 3. Připojujte se pouze k zabezpečeným sítím. Na veřejných Wi-Fi se vyhýbejte rizikovým činnostem (platby, práce ve firemních databázích atd.).

 4. Používejte antivirovou ochranu, neinstalujte neprověřené programy a nenavštěvujte stránky s podezřelým obsahem.

 5. Neodpovídejte na nevyžádanou poštu a neotvírejte odkazy, které se v ní nachází.

 6. Ověřte si, s kým skutečně komunikujete. To zdaleka neplatí jen u online seznamek. Podvodníci se často vydávají za známé společnosti. V jejich e-mailových adresách se může objevit název věrohodné firmy či jeho zkomolenina.

 7. Nesdílejte, ani nikomu neposílejte fotografie a jiný materiál, který by mohl být v budoucnu použit proti vám nebo vašim blízkým.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?