rodina u tabletu

Jak chránit sebe a své děti v online prostředí

27. 10. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Hrozby, které na vás a vaše děti číhají venku na ulicích, se za poslední desítky let příliš nezměnily. Mezitím k nim ale přibyly další, které se vyskytují v online prostředí. Řada lidí na tyto nové hrozby bohužel stále nedokáže adekvátně reagovat. Jste si stoprocentně jistí, že mezi ně nepatříte?

Generace, která žije online

Zaměřme se nejprve na ty nejzranitelnější. Ať chcete nebo ne, děti tráví v online prostředí velké množství času. Podle výzkumu, který provedl český UNICEF ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, trávilo během loňského nouzového stavu 78,8 % českých dětí ve věku 9–13 let více než 2 hodiny denně na internetu. U čtvrtiny z nich to bylo dokonce více než 4 hodiny (do času se nezapočítávala online výuka). 38 % dětí je v tomto věku aktivní na Instagramu a cca 32 % na Facebooku.

Hrozby, které na děti na internetu čekají, jsou rozličného charakteru. Jedná se například o:

 • kyberšikanu,

 • online komunikaci s neznámými, potenciálně nebezpečnými lidmi,

 • pornografii,

 • sledování násilného obsahu,

 • sexting,

 • a mnohé další.

O riziku každé z těchto činností se dá hovořit dlouhé hodiny. Podobně o tom, jak jim zabránit. Přestože se prevence u konkrétních hrozeb zčásti liší, existuje několik obecných pravidel, které vám pomohou ve všech případech.

Komunikujte a mějte přehled

Dětem pravidelně opakujte, jaká rizika na ně v online prostředí číhají. Vysvětlete jim, že musí být při sdělování osobních informací a údajů maximálně opatrné. Zdůrazněte, aby za žádných okolností neposílaly své intimní fotografie či videa – ani svým přátelům. Ujistěte je, že kdykoliv se budou cítit zmateně nebo v nebezpečí, mohou za vámi bez obav přijít a o všem si promluvit.

Zejména u mladších dětí si udržujte přehled, jak se na internetu chovají a jaké stránky navštěvují. Dovolte jim používat internet jen v obývacím pokoji či v jiných společných místnostech, ať máte představu, co děti v online prostředí dělají. Nevhodné stránky můžete zablokovat v prohlížeči nebo za pomoci speciálních programů a dalších nástrojů. V rámci dětských a rodinných tarifů je často nabízí i samotní mobilní operátoři.

Držte s dětmi krok

Abyste uvedené činnosti zvládli, musíte se v online světě vyznat vy sami. Pokud si rizik nejste vědomi, těžko na ně připravíte někoho dalšího. Udržujte si základní povědomí, jak dnes děti tráví čas na internetu a jaké sociální sítě využívají. Je normální, že děti budou v určitých oblastech zběhlejší než vy, ale snažte se, ať není tzv. digitální propast příliš hluboká.

Rodičovskou neznalost lze šikovně využít pro budování vzájemné důvěry a zjišťování bližších informací o aktivitě dětí na internetu. „Zkuste svým dětem říci, že se ve světě internetu nevyznáte tak dobře, jako ony, a že od nich potřebujete řadu věcí vysvětlit. Děti pak budou ochotnější podělit se s vámi o své zkušenosti a znalosti ze světa online technologií,“ vysvětluje Kamil Kopecký, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci pro iDNES.cz.

Holčička s notebookem

Nastavte jasná pravidla a jděte příkladem

Domluvte se s dětmi na jasných pravidlech používání internetu a dodržujte je. Stanovte denní časový limit nebo činnosti, při kterých dítě online nebude. Nebojte se nechat vymyslet tato pravidla děti samotné – zpravidla si neuvědomují, kolik času za den na internetu stráví a samy přijdou s rozumnými návrhy. Když si pravidla vymyslí či se na nich alespoň podílí, budou je spíše respektovat.

Nezapomínejte, že základní návyky si dítě vezme především od vás. Jestliže sami většinu svého volného času koukáte do mobilu a nepřestáváte s tím ani při rodinných večeřích, těžko můžete dítěti vyčítat totéž.

Nebezpečí v online prostředí nečíhá jen na děti

Hrozbám ve virtuálním světě čelí i dospělí. Rizika se částečně liší, protože dospělí se na internetu chovají jinak a jsou většinou schopni nebezpečí odhalit. Před čím byste se tedy měli mít na pozoru v online prostředí vy? Primárně jde o:

 • sdílení citlivých údajů (hesla, číslo kreditní karty apod.) s nedůvěryhodnými weby,

 • krádež dat a souborů,

 • viry, malware a spyware programy,

 • online hazard a další.

Na podvodné praktiky mnohdy naletí i lidé, kteří si myslí, že se jim to nikdy nemůže stát. Některé triky jsou dnes opravdu do detailů propracované. Stačí malá chvíle nepozornosti a přijdete o svá data, peníze nebo citlivé údaje. Jak tomu předejít?

 1. Používejte silná hesla, která nikomu za žádných okolností nesdělujte.

 2. Online platby provádějte výhradně na prověřených a zabezpečených stránkách.

 3. Připojujte se pouze k zabezpečeným sítím. Na veřejných Wi-Fi se vyhýbejte rizikovým činnostem (platby, práce ve firemních databázích atd.).

 4. Používejte antivirovou ochranu, neinstalujte neprověřené programy a nenavštěvujte stránky s podezřelým obsahem.

 5. Neodpovídejte na nevyžádanou poštu a neotvírejte odkazy, které se v ní nachází.

 6. Ověřte si, s kým skutečně komunikujete. To zdaleka neplatí jen u online seznamek. Podvodníci se často vydávají za známé společnosti. V jejich e-mailových adresách se může objevit název věrohodné firmy či jeho zkomolenina.

 7. Nesdílejte, ani nikomu neposílejte fotografie a jiný materiál, který by mohl být v budoucnu použit proti vám nebo vašim blízkým.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Dopravní nehoda v popředí výstražný trojúhelník
  29. srpna 2023|Jana Březinová
  Bezpečná vzdálenost mezi auty: Proč někdy nestačí 2 sekundy?

  Každý rok vyšetřuje Policie ČR přes 5 000 nehod zapříčiněných nedodržením bezpečné vzdálenosti. Přesto se v novele zákona o silničním provozu neobjevuje konkrétní definice, jaký odstup by si vozy mezi sebou měly držet. Ani známé pravidlo 2 sekund nefunguje vždy. Čím se tedy při stanovení odstupu řídit?

 • Mladý vyděšený pár prochází účty
  09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

  Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Žena zapíná bezpečnostní pás
  05. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Bezpečná jízda šetří životy, starosti i peníze

  V roce 2022 došlo na českých silnicích k 98 460 dopravním nehodám. Zemřelo při nich 454 osob, dalších 1 734 osob bylo vážně zraněno. Mnoha nehodám se přitom dalo předejít dodržováním základních pravidel bezpečné jízdy.

 • Žena s notebookem a kalkulačkou
  03. dubna 2023|Jana Březinová
  Půjčka online: Na co si dát pozor?

  Sjednat si půjčku dnes trvá sotva pár minut – řada institucí totiž nabízí možnost vyřídit půjčku čistě online. Pohodlí a rychlost ovšem někdy bývají vykoupené nástrahami, které číhají na nezkušené klienty a mohou je polapit do dluhové pasti. Na co byste si měli dát pozor u online půjček?

 • Revolut nabízí účet i kartu zdarma - mobilní telefon a karta Revolut
  03. ledna 2023|Jana Březinová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Jednu z chytrých alternativ představuje Revolut – online aplikace, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?