Blog
Tarify
rodina u tabletu

Jak chránit sebe a své děti v online prostředí

27. října 2021|Petr Pohůdka|

Hrozby, které na vás a vaše děti číhají venku na ulicích, se za poslední desítky let příliš nezměnily. Mezitím k nim ale přibyly další, které se vyskytují v online prostředí. Řada lidí na tyto nové hrozby bohužel stále nedokáže adekvátně reagovat. Jste si stoprocentně jistí, že mezi ně nepatříte?

Generace, která žije online

Zaměřme se nejprve na ty nejzranitelnější. Ať chcete nebo ne, děti tráví v online prostředí velké množství času. Podle výzkumu, který provedl český UNICEF ve spolupráci s agenturou STEM/MARK, trávilo během loňského nouzového stavu 78,8 % českých dětí ve věku 9–13 let více než 2 hodiny denně na internetu. U čtvrtiny z nich to bylo dokonce více než 4 hodiny (do času se nezapočítávala online výuka). 38 % dětí je v tomto věku aktivní na Instagramu a cca 32 % na Facebooku.

Hrozby, které na děti na internetu čekají, jsou rozličného charakteru. Jedná se například o:

 • kyberšikanu,

 • online komunikaci s neznámými, potenciálně nebezpečnými lidmi,

 • pornografii,

 • sledování násilného obsahu,

 • sexting,

 • a mnohé další.

O riziku každé z těchto činností se dá hovořit dlouhé hodiny. Podobně o tom, jak jim zabránit. Přestože se prevence u konkrétních hrozeb zčásti liší, existuje několik obecných pravidel, které vám pomohou ve všech případech.

Komunikujte a mějte přehled

Dětem pravidelně opakujte, jaká rizika na ně v online prostředí číhají. Vysvětlete jim, že musí být při sdělování osobních informací a údajů maximálně opatrné. Zdůrazněte, aby za žádných okolností neposílaly své intimní fotografie či videa – ani svým přátelům. Ujistěte je, že kdykoliv se budou cítit zmateně nebo v nebezpečí, mohou za vámi bez obav přijít a o všem si promluvit.

Zejména u mladších dětí si udržujte přehled, jak se na internetu chovají a jaké stránky navštěvují. Dovolte jim používat internet jen v obývacím pokoji či v jiných společných místnostech, ať máte představu, co děti v online prostředí dělají. Nevhodné stránky můžete zablokovat v prohlížeči nebo za pomoci speciálních programů a dalších nástrojů. V rámci dětských a rodinných tarifů je často nabízí i samotní mobilní operátoři.

Držte s dětmi krok

Abyste uvedené činnosti zvládli, musíte se v online světě vyznat vy sami. Pokud si rizik nejste vědomi, těžko na ně připravíte někoho dalšího. Udržujte si základní povědomí, jak dnes děti tráví čas na internetu a jaké sociální sítě využívají. Je normální, že děti budou v určitých oblastech zběhlejší než vy, ale snažte se, ať není tzv. digitální propast příliš hluboká.

Rodičovskou neznalost lze šikovně využít pro budování vzájemné důvěry a zjišťování bližších informací o aktivitě dětí na internetu. „Zkuste svým dětem říci, že se ve světě internetu nevyznáte tak dobře, jako ony, a že od nich potřebujete řadu věcí vysvětlit. Děti pak budou ochotnější podělit se s vámi o své zkušenosti a znalosti ze světa online technologií,“ vysvětluje Kamil Kopecký, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace Univerzity Palackého v Olomouci pro iDNES.cz.

Holčička s notebookem

Nastavte jasná pravidla a jděte příkladem

Domluvte se s dětmi na jasných pravidlech používání internetu a dodržujte je. Stanovte denní časový limit nebo činnosti, při kterých dítě online nebude. Nebojte se nechat vymyslet tato pravidla děti samotné – zpravidla si neuvědomují, kolik času za den na internetu stráví a samy přijdou s rozumnými návrhy. Když si pravidla vymyslí či se na nich alespoň podílí, budou je spíše respektovat.

Nezapomínejte, že základní návyky si dítě vezme především od vás. Jestliže sami většinu svého volného času koukáte do mobilu a nepřestáváte s tím ani při rodinných večeřích, těžko můžete dítěti vyčítat totéž.

Nebezpečí v online prostředí nečíhá jen na děti

Hrozbám ve virtuálním světě čelí i dospělí. Rizika se částečně liší, protože dospělí se na internetu chovají jinak a jsou většinou schopni nebezpečí odhalit. Před čím byste se tedy měli mít na pozoru v online prostředí vy? Primárně jde o:

 • sdílení citlivých údajů (hesla, číslo kreditní karty apod.) s nedůvěryhodnými weby,

 • krádež dat a souborů,

 • viry, malware a spyware programy,

 • online hazard a další.

Na podvodné praktiky mnohdy naletí i lidé, kteří si myslí, že se jim to nikdy nemůže stát. Některé triky jsou dnes opravdu do detailů propracované. Stačí malá chvíle nepozornosti a přijdete o svá data, peníze nebo citlivé údaje. Jak tomu předejít?

 1. Používejte silná hesla, která nikomu za žádných okolností nesdělujte.

 2. Online platby provádějte výhradně na prověřených a zabezpečených stránkách.

 3. Připojujte se pouze k zabezpečeným sítím. Na veřejných Wi-Fi se vyhýbejte rizikovým činnostem (platby, práce ve firemních databázích atd.).

 4. Používejte antivirovou ochranu, neinstalujte neprověřené programy a nenavštěvujte stránky s podezřelým obsahem.

 5. Neodpovídejte na nevyžádanou poštu a neotvírejte odkazy, které se v ní nachází.

 6. Ověřte si, s kým skutečně komunikujete. To zdaleka neplatí jen u online seznamek. Podvodníci se často vydávají za známé společnosti. V jejich e-mailových adresách se může objevit název věrohodné firmy či jeho zkomolenina.

 7. Nesdílejte, ani nikomu neposílejte fotografie a jiný materiál, který by mohl být v budoucnu použit proti vám nebo vašim blízkým.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).