hypoteka-osvc

Hypotéka pro OSVČ: Proč byste ji měli plánovat dlouho předem?

14. 9. 2020
|
Délka čtení: 7 min.

Získat hypotéku je dnes těžké i pro běžné zaměstnance se stálým a pravidelným příjmem. Drobní podnikatelé (OSVČ) jsou na tom ale kvůli nejistému a nestálému příjmu mnohem hůře. Pokud chtějí někdy v budoucnu žádat o úvěr na bydlení, měli by tomu přizpůsobit své příjmy a zdanění ideálně i několik let dopředu.

Hypotéka pro zaměstnance vs. OSVČ

Poskytovatelé hypoték pohlíží na zaměstnance a drobné podnikatele rozdílně. I přesto, že drobní podnikatelé měsíčně vydělávají o několik tisíc korun měsíčně více, jsou jejich šance na získání hypotéky vždy o hodně nižší. Příjmy OSVČ jsou totiž posuzovány zcela odlišným způsobem.

U OSVČ je u žádosti o hypotéku zásadní:

 • zda podnikatel uplatňuje reálné nebo výdajové paušály

 • výše čistého měsíčního příjmu

 • výše ročního obratu

 • doba provozování podnikatelské činnosti

 • obor podnikání

 • bezdlužnost vůči státním úřadům (finanční správa, ČSSZ, zdravotní pojišťovna)

Největší překážkou při získání hypotéky u OSVČ je nízký daňový základ. Většina OSVČ uplatňuje daňový paušál, díky kterému sice platí nižší daně, ale zároveň si snižuje příjem. Následují nízké úspory, nedostatečné záruky či příliš krátká bankovní historie u mladých OSVČ. Neuspějí ani podnikatelé se záznamy v úvěrových registrech.

Jak jsou posuzovány příjmy OSVČ žádající o hypotéky

Zatímco zaměstnancům stačí potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele za posledních pár měsíců, drobného podnikatele čeká strastiplná cesta plná dokazování poskytovateli, že na hypotéku nejenže v daný moment má, ale bude ji schopen splácet dalších x let. Existují tři způsoby, jak banky na příjmy OSVČ nahlíží a co je pro ně důležité.

Pro většinu bank je zásadní čistý zisk po zdanění při uplatnění daňového paušálu, přičemž do výdajů jsou zahrnuty také odpočty. Dnes banky umí zohlednit i paušální výdaje a vnitřně tak zisk OSVČ navýšit, aby na hypotéku dosáhli. To je však možné pouze tehdy, má-li OSVČ dostatečně vysoký příjem v reálu.

Některé banky příjem podnikatele posuzují podle ročního obratu. Hodnoceny jsou tak příjmy bez odečtení nákladů. V potaz však banky berou cca 15 až 30 %. Na tento způsob navíc dosáhnout pouze podnikatelé, kteří podnikají nejméně 24 měsíců bez ztráty a získat mohou nejvýše 80 % z ceny nemovitosti.

U podnikatelů, kteří nevyužívají daňový paušál, ale skutečné výdaje, se posuzuje čistý zisk po zdanění bez uplatnění daňového paušálu. Úplně odlišný způsob účtování je však mnohem náročnější než daňový paušál. Podnikatel sice zaplatí více na daních, ale jeho zisk v daňovém přiznání však daleko více odpovídá realitě.

Hlavní problém u OSVČ žádajících o hypotéku je nedostatečný příjem v důsledku daňové optimalizace a uplatňování daňového paušálu. OSVČ, který si chce pořídit vlastní bydlení, tomu musí své jednání přizpůsobit minimálně jeden rok předem, spíše ale dva roky. Čím dříve začnete, tím zkrátka lépe.

Ideální je také oslovit banku či banky, které se na hypotéky pro podnikatele zaměřují. S výběrem pomůže hypoteční poradce či služby finančního specialisty, který ví nejlépe, jaké banky má v případě hypotéky pro OSVČ vůbec smysl oslovit.

Dávejte si stranou peníze na hypotéku

Již několik let banky na doporučení České národní banky nesmí poskytovat 100 % hypotéky. Aktuálně se nejvyšší nabídky pohybují okolo 90 %. Zbytek peněz je nutné našetřit nebo získat prostřednictvím jiného úvěru. Konkrétně OSVČ je doporučeno mít naspořeno 20 % až 30 % z ceny nemovitosti. Se spořením je vhodné začít co nejdříve.

Přizpůsobte žádosti o hypotéku daňové přiznání

To znamená záměrně nesnižovat příjmy a nezvyšovat náklady. Podnikatel sice zaplatí vyšší daně, ale kromě vyšší šance získat hypotéky, dosáhne i na lepší podmínky. V žádném případě není doporučeno měnit již podané daňové přiznání zpětně dle doporučení banky. Takové jednání může být hodnoceno dokonce jako podvod.

Najděte si spolužadatele

Pomoci získat hypotéku pomůže OSVČ spolužadatel. Nejobvyklejší je požádat o hypotéku společně s partnerem či partnerkou (manželem či manželkou). V případě společné domácnosti se u spolužadatelů sčítají oba příjmy, a tím pádem se zvyšuje šance na získání hypotéky jako takové, ale i výhodnějších parametrů (vyšší půjčka, výhodnější úrok apod.).

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Odhad ceny nemovitosti
  27. září 2023|Jana Březinová
  Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

  Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
  01. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

  Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

 • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
  21. června 2023|Monika Šaríková
  Žádost o hypotéku krok za krokem

  Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

 • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
  01. května 2023|Jana Březinová
  Jak prodat byt s hypotékou?

  Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

 • Plány stavby domů
  22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
  Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

  Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

 • Pár seniorů kontroluje smlouvy
  06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
  Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

  Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  05. dubna 2023|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • 17. března 2023|Jana Březinová
  ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

  Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

 • Novostavba
  09. března 2023|Petr Pohůdka
  Ceny nemovitostí: Jaká je aktuální situace na trhu?

  Nepříznivá pro obyčejné občany, zajímavá pro spekulanty a bohatší obyvatele. Tak by se v kostce dala charakterizovat aktuální situace na trhu s nemovitostmi v ČR. Čím se současný stav vyznačuje a jak byste se měli chovat v pozici kupujícího nebo majitele nemovitosti?