Výrobní linka Škoda

Historie Škodovky: Jaké byly nejoblíbenější modely?

Kdo z nás alespoň jednou neřídil vůz značky Škoda auto? Pravděpodobně existuje jen málo řidičů, kteří na tuhle otázku odpoví negativně. Ačkoli v Česku můžete pořídit desítky různých modelů a značek automobilů, Škodovky se stále drží na pomyslné špici. Alespoň tedy co se oblíbenosti týče. Jaké modely téhle legendy patří mezi ty bezkonkurenčně nejoblíbenější? Dozvíte se na následujících řádcích.

Něco málo z historie

Největší výrobce automobilů v České republice má své sídlo v Mladé Boleslavi, kde se zároveň nachází i největší výrobní závod značky. Od roku 1991 je Škoda auto součástí německého koncernu Volkswagen Group.

Historie mladoboleslavské automobilky se začíná psát přesně 17. prosince 1895, kdy dva cyklisté – mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement založili malý podnik Laurin & Klement na výrobu jízdních kol.

Sjednat povinné ručení

Od roku 1899 začíná továrna Laurin & Klement vyrábět i motocykly Slavia. První automobil se objevil v roce 1905. Jde o model Voiturette A, který se okamžitě stává prodejním trhákem.

Po první světové válce se společnost nadále rozvíjí a kromě osobních vozidel vyrábí i vozidla nákladní a letecké motory. S cílem podporovat další výrobu začíná „Laurinka“ hledat silného partnera.

Toho najde ve strojírenském koncernu Škoda. Laurin & Klement tak postupně zaniká a u nově vyvíjených typů už přechází na jméno a znak Škoda. Společnost začíná představovat legendární modely, které si získaly srdce motoristů nejen v Česku, ale i ve světě. O jaké modely šlo?

Škoda 421

Vůbec prvním Rapidem z dílny Škoda, byl model 421, který se objevil na trhu v roce 1934. Pod kapotou skrýval řadový čtyřválec SV umístěný podélně za přední nápravou. Na délku měřil 3800 mm a vážil 850 kilogramů. Jeho maximálka byla 90 kilometrů v hodině a na sto kilometrů spotřeboval rovných osm litrů benzinu. Zajímavostí je, že karoserie vozu měla ještě dřevěnou kostru.

Škoda 640

ŠestsetčtyřicítkaŠestsetčtyřicítka“ nebo taky první Superb představoval elegantní limuzínu s délkou 5,5 metru. Pochlubit se mohl šestiválcovým motorem s výkonem 55 koňských sil. Škoda 640 mohla jet až úctyhodných 110 kilometrů v hodině, čemuž ale odpovídala taky vysoká spotřeba. Ta činila 14 až 17 litrů na 100 km. Pořídit jste si ji mohli v klasické nebo cabrio verzi.

Škoda 420

Škoda 420, známější spíš jako Škoda Popular, se vyráběla v letech 1934 až 1938. Pořídit jste si ji mohli jako roadster nebo jako praktickou dodávku. Malá a elegantní, 3,77 metrů dlouhá Škodovka, se stala populární taky mezi známými osobnostmi První republiky. Celkem se jí prodalo 4 220 kusů! Vylepšená Škoda Popular ve verzi Monte Carlo, mohla uhánět až stodesítkou a spotřebovala 10 litrů benzínu na 100 kilometrů.

Škoda 1102

Škoda 1102 byla vlastně tak trochu upraveným Popularem, kterému nikdo neřekl jinak než Tudor. Koupit jste ho mohli jako kabriolet s pevnými bočnicemi a plátěnou stahovací střechou, což bylo typické především pro italská auta z 80. let.

Škoda Spartak

Modelem, který začal určovat nový směr Škodovky, se stala Škoda 440, známá spíše pod označením Spartak. První model opustil výrobní linky v roce 1955 a mohl se pochlubit motorem o objemu 1 089 ccm s výkonem 40 koňských sil. O popularitě tohoto modelu svědčí i počet prodaných vozů, který překonal číslo 75 000.

Škoda Octavia 1959

Řada z nás považuje „OktávkyOktávky“ za ty vůbec nejkrásnější auta Škodovky. A nejinak tomu bylo i v roce 1959, kdy se na trhu objevila vůbec první Škoda Octavia, která nabízela elegantní řešení masky i zádi, kulaté světlomety a robustní konstrukci.

Škoda Felicia 1957

Další elegantní kráska spatřila světlo světa v roce 1957. Čtyřmístný hardtop dokázal po silnicích svištět až 128 km/h a potřeboval k tomu 9 litrů na 100 km. Ačkoli se jí v Kvasinách tehdy vyrobilo jen necelých 30 tisíc kusů, dodnes patří mezi největší sběratelské raritky.

Škoda 1000 MB

Legendárního „embéčka“ se vyrobilo neuvěřitelných 500 000 kusů! Elegantní vůz s litrovým motorem a výkonem 42 HP dokázal jet až stodvacítkou a model, který se začal vyrábět od roku 1966 dokonce i 125 km/h.


Škoda Superb

Škoda 105

Legendární stopětka se objevila na našem trhu v polovině sedmdesátých let. I dnes patří tenhle model do „velké pětkyvelké pětky“ nejprodávanějších vozů automobilky v celé své historii. Společně s modely Škoda 125 a 130 se těchto Škodovek prodaly více než dva miliony. Poslední Škodovky s pohonem zadních kol byly vyráběny taky ve verzi Garde nebo Rapid.

Škoda Favorit

O vnější design dalšího populárního automobilu se postaralo italské studio Berone. Elegantní vzhled byl nicméně v rozporu s celkem zastaralou koncepcí modelu. I tak se ho společně s kombi Forman stihlo vyrobit přes milion kusů.

Škoda Felicia 1994

Další generace vozu Škoda Felicia vyjela z výrobní linky v roce 1994. Ve své podstatě šlo o modernizovanou verzi Škody Favorit, která dostala oblejší tvary a modernější vzhled. Čtvrtého nejprodávanějšího modelu se prodalo téměř 1,5 milionu kusů!

Škoda Octavia I

Škoda Octavia I vyjela z výrobní linky v roce 1996 a prakticky přes noc se stala absolutní hvězdou a legendou. Ani následující generace nezůstaly pozadu a dnes „Oktávky“ patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější modely automobilky Škoda.

Škoda Fabia

Koncernové auto a nástupce legendární Octavie je možné koupit ve verzi Praktik nebo Kombi. S délkou 3 960 mm je Fabia o něco menší než Felicia a dodnes patří k „držákůmdržákům“, na které mnozí řidiči nedají dopustit.

Škoda Superb

Škoda Superb opustila výrobní linku v roce 2001 a prakticky okamžitě byla zařazena do střední/vyšší třídy, která dokáže konkurovat i takovým legendám, jako je VW Passat. Model byl postaven na stejné podvozkové platformě B5 a pochlubit se mohl i jednou typicky českou vychytávkou – speciální přihrádkou na deštník v přední části dveří.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Pes na silnici
    Auto
    19. března 2023|Jana Březinová
    Srážka psa s autem – jako majitel nesete vinu

    Ke srážce se zvěří dochází na silnicích čím dál častěji, ale nehody se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Z hlediska pojištění se však jedná o jiný případ. Pokud se vám pod kola přimotá zaběhlý pes nebo naopak vy jste majitelem pejska, kterého někdo srazil autem, měli byste vědět, jak správně postupovat.

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    Auto
    15. března 2023|Jana Březinová
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2023

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží – budeme připlácet nejen za pohonné hmoty, ale i autoservisní práce a součástky. Ceny budou kopírovat inflaci a ta zůstává nadále vysoká, i když oproti loňskému roku nebude nárůst cenové hladiny tak citelný. Čeká nás i zdražení pojištění aut. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

  • Žena po dopravní nehodě telefonuje
    Auto
    21. února 2023|Petr Pohůdka
    Co byste měli vědět, když budete po havárii používat náhradní vozidlo

    Někdo vás naboural, vaše vozidlo se porouchalo nebo je z nějakého jiného důvodu nepojízdné? To ještě neznamená, že musíte chodit pěšky. Od pojišťovny totiž na potřebnou dobu můžete získat náhradní vozidlo. V jakých situacích na něj máte nárok a co byste měli vědět, než do zapůjčeného vozu poprvé usednete?

  • Autíčko vedle mincí
    Auto
    19. února 2023|Jana Březinová
    10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

    Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

  • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
    Auto
    11. prosince 2022|Jana Březinová
    Jak získat dotace na elektromobil v ČR

    V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

  • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
    Auto
    10. prosince 2022|Jana Březinová
    Jak vybrat alkohol tester

    Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

  • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
    Auto
    30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

    Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

  • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
    Auto
    24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

    Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

  • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
    Auto
    07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

    Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

  • Muž ovládá telefon na držáku v autě
    Auto
    27. října 2022|Marek Drahorád
    Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

    Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

  • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
    Auto
    14. října 2022|Marek Drahorád
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

  • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
    Auto
    22. září 2022|Marek Drahorád
    Nejčastější připojištění k povinnému ručení

    Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

  • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
    Auto
    14. září 2022|Petr Pohůdka
    Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

    V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

  • Žena u rozbitého auta
    Auto
    02. září 2022|Petr Pohůdka
    Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

    Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

  • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
    Auto
    24. srpna 2022|Jana Březinová
    Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

    Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

  • Žena fotí dopravní nehodu
    Auto
    22. srpna 2022|Jana Březinová
    Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

    Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

  • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
    Auto
    Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

    Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

  • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
    Auto
    Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

    Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

  • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
    Auto
    29. července 2022|Marek Drahorád
    Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

    Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

  • Mobil za volantem
    Auto
    19. července 2022|Marek Drahorád
    Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

    Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

  • cestování s obytným vozem
    Auto
    14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
    Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

    Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

  • cestování-vozem
    Auto
    29. června 2022|Petr Woff
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Koupě ojetého auta
    Auto
    21. června 2022|Jana Poncarová
    Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

  • prihlaseni-noveho-vozu
    Auto
    15. května 2022|Marek Drahorád
    Návod, jak přihlásit nové auto

    Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

  • Auto
    05. května 2022|Marek Drahorád
    Povinná výbava na motorku v EU 2022

    Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.