Výrobní linka Škoda

Historie Škodovky: Jaké byly nejoblíbenější modely?

Kdo z nás alespoň jednou neřídil vůz značky Škoda auto? Pravděpodobně existuje jen málo řidičů, kteří na tuhle otázku odpoví negativně. Ačkoli v Česku můžete pořídit desítky různých modelů a značek automobilů, Škodovky se stále drží na pomyslné špici. Alespoň tedy co se oblíbenosti týče. Jaké modely téhle legendy patří mezi ty bezkonkurenčně nejoblíbenější? Dozvíte se na následujících řádcích.

Něco málo z historie

Největší výrobce automobilů v České republice má své sídlo v Mladé Boleslavi, kde se zároveň nachází i největší výrobní závod značky. Od roku 1991 je Škoda auto součástí německého koncernu Volkswagen Group.

Historie mladoboleslavské automobilky se začíná psát přesně 17. prosince 1895, kdy dva cyklisté – mechanik Václav Laurin a knihkupec Václav Klement založili malý podnik Laurin & Klement na výrobu jízdních kol.

Od roku 1899 začíná továrna Laurin & Klement vyrábět i motocykly Slavia. První automobil se objevil v roce 1905. Jde o model Voiturette A, který se okamžitě stává prodejním trhákem.

Po první světové válce se společnost nadále rozvíjí a kromě osobních vozidel vyrábí i vozidla nákladní a letecké motory. S cílem podporovat další výrobu začíná „Laurinka“ hledat silného partnera.

Toho najde ve strojírenském koncernu Škoda. Laurin & Klement tak postupně zaniká a u nově vyvíjených typů už přechází na jméno a znak Škoda. Společnost začíná představovat legendární modely, které si získaly srdce motoristů nejen v Česku, ale i ve světě. O jaké modely šlo?

Škoda 421

Vůbec prvním Rapidem z dílny Škoda, byl model 421, který se objevil na trhu v roce 1934. Pod kapotou skrýval řadový čtyřválec SV umístěný podélně za přední nápravou. Na délku měřil 3800 mm a vážil 850 kilogramů. Jeho maximálka byla 90 kilometrů v hodině a na sto kilometrů spotřeboval rovných osm litrů benzinu. Zajímavostí je, že karoserie vozu měla ještě dřevěnou kostru.

Škoda 640

ŠestsetčtyřicítkaŠestsetčtyřicítka“ nebo taky první Superb představoval elegantní limuzínu s délkou 5,5 metru. Pochlubit se mohl šestiválcovým motorem s výkonem 55 koňských sil. Škoda 640 mohla jet až úctyhodných 110 kilometrů v hodině, čemuž ale odpovídala taky vysoká spotřeba. Ta činila 14 až 17 litrů na 100 km. Pořídit jste si ji mohli v klasické nebo cabrio verzi.

Škoda 420

Škoda 420, známější spíš jako Škoda Popular, se vyráběla v letech 1934 až 1938. Pořídit jste si ji mohli jako roadster nebo jako praktickou dodávku. Malá a elegantní, 3,77 metrů dlouhá Škodovka, se stala populární taky mezi známými osobnostmi První republiky. Celkem se jí prodalo 4 220 kusů! Vylepšená Škoda Popular ve verzi Monte Carlo, mohla uhánět až stodesítkou a spotřebovala 10 litrů benzínu na 100 kilometrů.

Škoda 1102

Škoda 1102 byla vlastně tak trochu upraveným Popularem, kterému nikdo neřekl jinak než Tudor. Koupit jste ho mohli jako kabriolet s pevnými bočnicemi a plátěnou stahovací střechou, což bylo typické především pro italská auta z 80. let.

Škoda Spartak

Modelem, který začal určovat nový směr Škodovky, se stala Škoda 440, známá spíše pod označením Spartak. První model opustil výrobní linky v roce 1955 a mohl se pochlubit motorem o objemu 1 089 ccm s výkonem 40 koňských sil. O popularitě tohoto modelu svědčí i počet prodaných vozů, který překonal číslo 75 000.

Škoda Octavia 1959

Řada z nás považuje „OktávkyOktávky“ za ty vůbec nejkrásnější auta Škodovky. A nejinak tomu bylo i v roce 1959, kdy se na trhu objevila vůbec první Škoda Octavia, která nabízela elegantní řešení masky i zádi, kulaté světlomety a robustní konstrukci.

Škoda Felicia 1957

Další elegantní kráska spatřila světlo světa v roce 1957. Čtyřmístný hardtop dokázal po silnicích svištět až 128 km/h a potřeboval k tomu 9 litrů na 100 km. Ačkoli se jí v Kvasinách tehdy vyrobilo jen necelých 30 tisíc kusů, dodnes patří mezi největší sběratelské raritky.

Škoda 1000 MB

Legendárního „embéčka“ se vyrobilo neuvěřitelných 500 000 kusů! Elegantní vůz s litrovým motorem a výkonem 42 HP dokázal jet až stodvacítkou a model, který se začal vyrábět od roku 1966 dokonce i 125 km/h.


Škoda Superb

Škoda 105

Legendární stopětka se objevila na našem trhu v polovině sedmdesátých let. I dnes patří tenhle model do „velké pětkyvelké pětky“ nejprodávanějších vozů automobilky v celé své historii. Společně s modely Škoda 125 a 130 se těchto Škodovek prodaly více než dva miliony. Poslední Škodovky s pohonem zadních kol byly vyráběny taky ve verzi Garde nebo Rapid.

Škoda Favorit

O vnější design dalšího populárního automobilu se postaralo italské studio Berone. Elegantní vzhled byl nicméně v rozporu s celkem zastaralou koncepcí modelu. I tak se ho společně s kombi Forman stihlo vyrobit přes milion kusů.

Škoda Felicia 1994

Další generace vozu Škoda Felicia vyjela z výrobní linky v roce 1994. Ve své podstatě šlo o modernizovanou verzi Škody Favorit, která dostala oblejší tvary a modernější vzhled. Čtvrtého nejprodávanějšího modelu se prodalo téměř 1,5 milionu kusů!

Škoda Octavia I

Škoda Octavia I vyjela z výrobní linky v roce 1996 a prakticky přes noc se stala absolutní hvězdou a legendou. Ani následující generace nezůstaly pozadu a dnes „Oktávky“ patří mezi nejprodávanější a nejoblíbenější modely automobilky Škoda.

Škoda Fabia

Koncernové auto a nástupce legendární Octavie je možné koupit ve verzi Praktik nebo Kombi. S délkou 3 960 mm je Fabia o něco menší než Felicia a dodnes patří k „držákůmdržákům“, na které mnozí řidiči nedají dopustit.

Škoda Superb

Škoda Superb opustila výrobní linku v roce 2001 a prakticky okamžitě byla zařazena do střední/vyšší třídy, která dokáže konkurovat i takovým legendám, jako je VW Passat. Model byl postaven na stejné podvozkové platformě B5 a pochlubit se mohl i jednou typicky českou vychytávkou – speciální přihrádkou na deštník v přední části dveří.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Muž pije pivo při řízení auta
  15. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Bodový systém a pokuty 2024

  Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

 • Koupě ojetého auta
  08. dubna 2024|Petr Pohůdka
  Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

 • servis a kontrola motorky
  31. března 2024|Jana Březinová
  Jak připravit motorku před sezónou?

  Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

 • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
  30. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit prasklé čelní sklo

  Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

 • 24. března 2024|Jana Březinová
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  19. března 2024|Petr Pohůdka
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Předávání klíče k autu
  11. března 2024|Petr Pohůdka
  Kupní smlouva na auto a přepis vozu. Co všechno je potřeba?

  Budete kupovat vozidlo nebo se naopak snažíte prodat to své? V obou případech si dejte pozor na správné vypořádání dokumentů. Vždy byste měli uzavřít písemnou kupní smlouvu a včas vůz přepsat na nového majitele, jinak hrozí dokonce pokuty.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  10. března 2024|Jana Březinová
  5 situací, kdy pojišťovna nezaplatí, ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy pojišťovna pojistné plnění krátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Problém je jízda na sjetých pneumatikách, neohlášení nehody policii nebo zbytkový alkohol. O jaké další situace se jedná?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  27. února 2024|Jana Březinová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Když SPZ ztratíte a vyjedete bez ní, hrozí vám zákaz řízení až na 1,5 roku. Připravit vás o ni ale může i policie, když zjistí, že dlužíte za pokuty. Od roku 2016 si můžete navrhnout SPZ na přání. Nesmí obsahovat vulgarity a zaplatíte za ni 10 000 Kč. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • žena telefonuje po nehodě u auta ve sněhu
  13. února 2024|Jana Březinová
  Nehody v zimě: Jak jim předcházet a jak si auto správně pojistit

  V posledních letech bývají zimy mírnější, přesto každoročně na namrzlých silnicích zemře kolem 20 osob a asi 1000 se zraní. Řidiči nejsou zvyklí jezdit v zimních podmínkách, a tak je náledí a sníh na vozovce často zaskočí. Na co si dát na silnicích pozor, jaká zimní výbava vám nesmí chybět a jak si auto na zimu správně pojistit?